Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

izolare termica BALCON

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006
pt. cunoscatori va rog sa imi spune-ti ce tehnologie se aplica in cazul in care doresc sa inchid balconul (termoizolatie si termopan).

#2
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postciprianv, on Mar 15 2006, 16:47, said:

pt. cunoscatori va rog sa imi spune-ti ce tehnologie se aplica in cazul in care doresc sa inchid balconul (termoizolatie si termopan).
Depinde... la ce anume te referi cand spui "tehnologie"?...

#3
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006
MAI PE ROMANESTE CARE ESTE CEL MAI BUN MOD DE A INCHIDE/IZOLA UN BALCON

#4
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Cea mai buna metoda e cu termopane, dar trebuie sa ai grija de unde le cumperi si cine ti le monteaza... sunt foarte multe termopane de proasta calitate pe piata. Iar cei care ti le monteaza, daca nu sunt de la firma de unde le-ai cumparat ci sunt niste "mesteri" ai face bine sa ii supraveghezi tot timpul ;).

#5
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006
OK,
DAR CUM RAMANE CU IZOLATUL PERETILOR.
IN ACEST MOMENT BALCONUL MEU ESTE CU RAMA SI STICLA.
OPTIUNEA MEA ESTE SA TAI RAMA, SI ACUM VINE PARTEA MAI COMPLICATA: CUM E MAI BINE D.P.D.V. TERMIC:
1. INCHIDERE BALCON TOTAL CU TERMOPAN
2. BCA + VATA MINERALIZATA + ETC. (NU PREA CUNOSC PROCEDEUL) + TERMOPAN
3. ALTE VARIANTE?

#6
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postciprianv, on Mar 16 2006, 13:14, said:

OK,
DAR CUM RAMANE CU IZOLATUL PERETILOR.
IN ACEST MOMENT BALCONUL MEU ESTE CU RAMA SI STICLA.
OPTIUNEA MEA ESTE SA TAI RAMA, SI ACUM VINE PARTEA MAI COMPLICATA: CUM E MAI BINE D.P.D.V. TERMIC:
1. INCHIDERE BALCON TOTAL CU TERMOPAN
2. BCA + VATA MINERALIZATA + ETC. (NU PREA CUNOSC PROCEDEUL) + TERMOPAN
3. ALTE VARIANTE?
In primul rand, nu mai scrie cu caps lock...


Cred ca varianta mai buna, ar fii cea cu BCA si izolare suplimentara... si daca nu ma insel iesi si mai ieftin...

#7
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004

View Postciprianv, on Mar 16 2006, 13:14, said:

OK,
DAR CUM RAMANE CU IZOLATUL PERETILOR.
IN ACEST MOMENT BALCONUL MEU ESTE CU RAMA SI STICLA.
OPTIUNEA MEA ESTE SA TAI RAMA, SI ACUM VINE PARTEA MAI COMPLICATA: CUM E MAI BINE D.P.D.V. TERMIC:
1. INCHIDERE BALCON TOTAL CU TERMOPAN
2. BCA + VATA MINERALIZATA + ETC. (NU PREA CUNOSC PROCEDEUL) + TERMOPAN
3. ALTE VARIANTE?

Partea din mijloc a balconului meu a fost din rama si sticla; am dat-o jos, am pus bca si in sus am inchis cu tamplarie PVC si geam de 8 mm; daca mai iti pui si la camere termopane poti sa zburzi prin casa iarna dezbracat. :peacefingers:

Edited by abe, 16 March 2006 - 15:27.


#8
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postabe, on Mar 16 2006, 15:26, said:

Partea din mijloc a balconului meu a fost din rama si sticla; am dat-o jos, am pus bca si in sus am inchis cu tamplarie PVC si geam de 8 mm; daca mai iti pui si la camere termopane poti sa zburzi prin casa iarna dezbracat. :peacefingers:
Asta in cazul in care se da caldura, sau ai centrala terminca :)
Si repet, geamurile termopan sunt foarte sensibile la fabricatie... daca cel care le face nu se pricepe destul... poti sa dai cateva milioane pe geam care sta pe post de aerisire ;)

#9
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postciprianv, on Mar 15 2006, 16:47, said:

pt. cunoscatori va rog sa imi spune-ti ce tehnologie se aplica in cazul in care doresc sa inchid balconul (termoizolatie si termopan).
Ar trebui sa te gandesti si la termoizolarea parapetului balconului, altfel o sa te vedem postand aici ca ti-au mucegait peretii si tavanul  in balcon...

#10
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006
Cum  se termoizolarea parapetul balconului ca sa nu am probleme cu mucegaiul?

p.s. Multumesc pt. informatii la toti, incep sa am o idee cam de ce am nevoie pt. izolatie.

#11
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006
Dar daca de sus pana jos pun termopan?

#12
Bursa

Bursa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2005

View Postciprianv, on Mar 20 2006, 08:51, said:

Dar daca de sus pana jos pun termopan?

In aceeasi situatie ca tine sunt si eu. Eu acum izolez balconul pt ca vreau sa prelungesc camera.
Specific ca am balcon in exterior cu parapeti de beton. Ce fac eu:
1.am montat termopan
2.o sa toarne sapa autonivelanta
3. pe jos plachez cu polistiren expandat din ala tare,pe care poti calca.cu din ala normal plachez:
4.parapatul balconului pe interior si tavanul.
5.peste ele pun:pe jos parchet si in rest perete de rigips
In plus ma duc si fac acceasi izolatie pe jos (in loc de parchet insa va fi gresie) si vecinului de deasupra+o solutie speciala anti-apa (apa stop parca se numeste) pt ca de la trecerea timpului la rosturi in tavan s-a crapat si cand spala cu furtunul se mai prelinge pe acolo la mine in tavan
Si cum o izolatie anti-apa nu poti face de jos in sus a ramas sa-i pun gresie pe balcon

Cam asta ar fi pe scurt.

#13
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006
Alte idei?

#14
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostBursa, on Mar 20 2006, 18:14, said:

In aceeasi situatie ca tine sunt si eu. Eu acum izolez balconul pt ca vreau sa prelungesc camera.
Specific ca am balcon in exterior cu parapeti de beton. Ce fac eu:
1.am montat termopan
2.o sa toarne sapa autonivelanta
3. pe jos plachez cu polistiren expandat din ala tare,pe care poti calca.cu din ala normal plachez:
4.parapatul balconului pe interior si tavanul.
5.peste ele pun:pe jos parchet si in rest perete de rigips
In plus ma duc si fac acceasi izolatie pe jos (in loc de parchet insa va fi gresie) si vecinului de deasupra+o solutie speciala anti-apa (apa stop parca se numeste) pt ca de la trecerea timpului la rosturi in tavan s-a crapat si cand spala cu furtunul se mai prelinge pe acolo la mine in tavan
Si cum o izolatie anti-apa nu poti face de jos in sus a ramas sa-i pun gresie pe balcon

Cam asta ar fi pe scurt.
Un sfat:
Intre rigips si polistiren pune folie (mai pompos se numeste bariera contra vaporilor) - cauta pe forum ca am mai dat niste detaii pe un thread asemanator). Rolul ei este de a impiedica vaporii de apa sa treaca prin termoizolatie si sa se condenseze pe perete > mucegai la greu) Chestia e ca o sa trebuiasca sa aerisesti destul de des pt ca vaporii de apa sa iasa pe undeva afara, altfel or sa condenseze pe ferestre.
Daca vecinul n-are balconul inchis e bine sa pui polistirenul la el (termoizolatia se pune mai intotdeauna la exteriorul spatiului de izolat)
Ideal ar fi sa pui polistirenul pe exteriorul parapetului balconului

#15
indianbob

indianbob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.07.2005
Care este ordinea lucrarilor: intai inchiderea balconului si apoi izolarea sau invers?

#16
xmafia07

xmafia07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2007
Buna,

eu acum cumpar un apartament si am observat ca am un perete invecinat cu baia vecinului unde prestatorul deja a prevazut "izolatie" adica a montat suporti pentru rigips. La ce ar trebuii sa fiu atent ? de care ar trebuiii sa fie izolatia?

ms de rasp

maf

#17
ches

ches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.04.2007
Salut,

Am cumparat un apartament si la fel, vreau sa-i inchid balconul. Al meu are parapet de beton. Ce am facut:

1. Am pus polistiren expandat de 5 cm pe exteriorul parapetului si am armat cu plasa de armare. In unele cazuri este bine sa pui si dibluri de polistiren inainte de plasa, la mine nu am pus pentru ca polistirenul are spatiu mare de sprijin in partea de jos. Atentie cum instalezi polistirenul. Sunt niste thread-uri pe aici despre cum se face.
2. Am pus polistiren expandat de 5 cm (e destul de tare, mai ales dupa ce il tencuiesti) pe interiorul parapetului pentru o izolatie termica f buna (parapetul de beton avea doar 10cm grosime), la tine nu e cazul daca pui BCA.
3. Am tencuit exteriorul pentru ca sa nu mai am nici un fel de treaba dupa ce instaleaza baietii termopanul.

Ce urmeaza sa fac dupa ce imi pun termopanul:

1. Polistiren extrudat pe podea pentru ca cel de dedesubt are balconul inchis cu cornier, deci o sa fie o diferenta destul de mare de temperatura. Cel de deasupra abia si l-a inchis cu termopan, deci nu o sa-l izolez, oricum il izoleaza el pe podea pt ca nu stie ce am eu de gand  :P.
2. Peretii laterali o sa-i las asa cum sunt pentru ca langa mine sunt camere "calde", adica ma invecinez cu dormitorul si respectiv sufrageria vecinilor. La tine s-ar putea sa fie necesara placarea cu polistiren expandat sau extrudat, depinde ce ai de gand sa pui pe pereti.
3. Peste polistirenul extrudat de pe podea o sa torn o sapa autonivelanta si apoi pun gresie sau parchet, nu m-am hotarat inca. Deocamdata ma gandesc la gresie...

Bafta!

PT xmafia07: Din cate am inteles vecinul tau deja a montat suportii pentru rigips. Tu poti sa faci izolatie fie cu polistiren, fie cu vata minerala, cred ca amandoua sunt la fel de bune. Dar e ciudat ca omul isi face izolatie fata de baia vecinului. Ar trebui sa te interesezi care este situatia, eventual si la vecinul cu baia. Baia are propria aerisire pentru evacuarea aburilor (chiar daca nu functioneaza cum trebuie aerisirea, la el se face mucegai si nu la tine), deci tu nu ar trebui sa ai nici o problema cu ce se intampla la vecinul, deci nu ai avea nevoie de izolatie.

Edited by ches, 02 May 2007 - 13:33.


#18
luxorpedia

luxorpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.02.2007

View Postches, on May 2 2007, 13:27, said:

Salut,

Am cumparat un apartament si la fel, vreau sa-i inchid balconul. Al meu are parapet de beton. Ce am facut:

1. Am pus polistiren expandat de 5 cm pe exteriorul parapetului si am armat cu plasa de armare. In unele cazuri este bine sa pui si dibluri de polistiren inainte de plasa, la mine nu am pus pentru ca polistirenul are spatiu mare de sprijin in partea de jos. Atentie cum instalezi polistirenul. Sunt niste thread-uri pe aici despre cum se face.
2. Am pus polistiren expandat de 5 cm (e destul de tare, mai ales dupa ce il tencuiesti) pe interiorul parapetului pentru o izolatie termica f buna (parapetul de beton avea doar 10cm grosime), la tine nu e cazul daca pui BCA.
3. Am tencuit exteriorul pentru ca sa nu mai am nici un fel de treaba dupa ce instaleaza baietii termopanul.

Ce urmeaza sa fac dupa ce imi pun termopanul:

1. Polistiren extrudat pe podea pentru ca cel de dedesubt are balconul inchis cu cornier, deci o sa fie o diferenta destul de mare de temperatura. Cel de deasupra abia si l-a inchis cu termopan, deci nu o sa-l izolez, oricum il izoleaza el pe podea pt ca nu stie ce am eu de gand  :P.
2. Peretii laterali o sa-i las asa cum sunt pentru ca langa mine sunt camere "calde", adica ma invecinez cu dormitorul si respectiv sufrageria vecinilor. La tine s-ar putea sa fie necesara placarea cu polistiren expandat sau extrudat, depinde ce ai de gand sa pui pe pereti.
3. Peste polistirenul extrudat de pe podea o sa torn o sapa autonivelanta si apoi pun gresie sau parchet, nu m-am hotarat inca. Deocamdata ma gandesc la gresie...

Bafta!

PT xmafia07: Din cate am inteles vecinul tau deja a montat suportii pentru rigips. Tu poti sa faci izolatie fie cu polistiren, fie cu vata minerala, cred ca amandoua sunt la fel de bune. Dar e ciudat ca omul isi face izolatie fata de baia vecinului. Ar trebui sa te interesezi care este situatia, eventual si la vecinul cu baia. Baia are propria aerisire pentru evacuarea aburilor (chiar daca nu functioneaza cum trebuie aerisirea, la el se face mucegai si nu la tine), deci tu nu ar trebui sa ai nici o problema cu ce se intampla la vecinul, deci nu ai avea nevoie de izolatie.
e bine ce zici dar uite ceva util   Aici  si gasesti multe pe net  e bine sa citesti mai multe

Edited by luxorpedia, 11 January 2008 - 20:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate