Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

IP dinamic la Digi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postc_anicai, on 29 decembrie 2020 - 13:50, said:

fiecare fost client
Poti inchiria un VPS sau un web host, aici faci prezentare si datele le iei de acasa  de la tine doar ca pe o conexiune inversa (calculatorul tau se conecteaza la serverul inchiriat si asteapta comenzi de la acesta).

#38
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postogo, on 29 decembrie 2020 - 14:26, said:

Fara suparare, dar daca 3-5 euro/luna e mult, atunci trebuie sa iti regandesti afacerea ...

clar trebuie doar ca n-am alternative pe moment,
costurile sunt mult mai mari si am avut dar din cauza costurilor am renuntat fiindca nu mi-am mai permis.
In plus de asta cloud sau server dedicat e o problema la managementul fisierelor de peste 20GB, dureaza o vesnicie, nu mai zic ca e si scump pe cand acasa era o solutie mult mai ok.

Edited by c_anicai, 29 December 2020 - 14:52.


#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
N-ai inteles ce am zis. Pe server faci doar prezentarea numelor de fisiere, gazduirea o faci tot acasa la tine.

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2020 - 14:54.


#40
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am inteles, pana anul trecut am avut host si domeniu dar am renuntat din cauza costurilor si ca nu prea-mi merge treaba financiar adica a cazut de tot cu pandemia dar inca mai sper ca-si revine.
Faceam ce zici din cauza spatiului mic pe host dar tot trebuie ip public la pc-ul de acasa. Anul asta am avut totul in pc si a functionat pana pe 3 decembrie dar de atunci nu mai am ip public.

#41
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Ai gratis DDNS de la RDS pe go.ro Introduci in contul tau de pe digiromana un domeniu, de exemplu marcelino.go.ro si ai ip fix gratis.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postc_anicai, on 29 decembrie 2020 - 14:59, said:

dar tot trebuie ip public la pc-ul de acasa
Nu trebuie acasa, am zis ca de aici te conectezi la server (asta are ip public, acasa nu) si doar astepti pe aceasta conexiune ce-ti comanda serverul si-i dai ce are nevoie.

#43
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Intradevar nu m-am gandit la asa ceva dar oricum pe moment nu ma intereseaza asta fiindca nu-mi permit. Incerc sa rezolv pe moment cu ip-ul sau daca nu se poate am inteles ca la telecom sunt publice doar ca internetul de la telecom e ceva mai scump decat la digi.

#44
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
iti activezi din contul tau digi acel ddns .go.ro care nu garanteaza ca vei primi IP public, dai o reconectare, doua.. trei, daca tot primesti IP cu 100... dai si tu un telefon si le spui ca nu-ti poti vedea camerele din cauza IP-ului, si poate ai noroc sa te scoata din CGNAT.
Dar nu e o solutie ceea ce vrei tu sa faci.
N-as avea incredere sa intru pe-un site din asta de la no-ip chiar daca-l gasesc pe google.
Nici nu da prea bine la imagine. :)

Edited by Znevna, 29 December 2020 - 15:34.


#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Se poate si la Digi, internet for business. Nu e chiar mare diferenta de pret.

#46
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View PostZnevna, on 29 decembrie 2020 - 15:33, said:

iti activezi din contul tau digi acel ddns .go.ro care nu garanteaza ca vei primi IP public, dai o reconectare, doua.. trei, daca tot primesti IP cu 100... dai si tu un telefon si le spui ca nu-ti poti vedea camerele din cauza IP-ului, si poate ai noroc sa te scoata din CGNAT.
Sunt pe vechea infrastructura de la Akta cu cablu utp, nu merge sa accesez dns dinamic, cred ca telekom e solutia daca nu-mi rezolva, vad in cateva zile.

Attached Files



#47
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007

View Postgeo123, on 11 ianuarie 2020 - 16:26, said:

Ideal e ca toata lumea sa aiba IP public static.
E normal sa răspunzi direct pentru tot ceea ce faci pe net!
Nu e normal ca tu sa faci misto pe CS si sa primesti BAN/IP si dupa ce te reconectezi sa am ghinionul sa-mi dea mie IP-ul tau si cand intru in joc surpriza.......
E cea mai mare prostie IP-ul dinamic....
Asta se intampla datorita epuizarii IP-urilor publice V4.
In ultimul timp nici cu rolocarea IP-urilor nu se mai face fata si se apeleaza tot mai des la CGN.
Sper sa se treaca cat mai repede cu totul la IPV6.

IPv6 - the hackers paradise.

#48
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
Care to explain?
Sau ai citit pe undeva si brusc te-ai iluminat?

#49
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Al 4-lea mail le-am trimis, pana acum n-au inteles ce vreau poate nu m-am exprimat ok.
sunt pe vechea infrastructura akta internet prin cablu utp si ma intereseaza alocarea unui ip public dinamic sa-mi pot accesa calculatorul de acasa din alta locatie de pe tel, etc.
, gen ca pt camere de supraveghere.
Nu sunt interesat de dns dinamic nume go ro deoarece am deja nume ales la no-ip, doar ip dinamic public vreau.

Totul a fost ok pana in 3 decembrie insa cand s-a facut trecerea de pe serverele akta pe digi nu mai am ip public, va rog sa ma excludeti din clasa CGNAT 100.125.x.x

Nu e necesara interventia la mine acasa, toate setarile le am in regula.


Edited by c_anicai, 29 December 2020 - 22:55.


#50
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
de cca o saptamana am ip public, sper ca am rezolvat si nu e doar o coincidenta,

#51
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Faza e ca trebuia sa-mi rezolv singur dar n-am stiut cum, trebuia doar ales din cont  un nume la dns dinamic si apoi in cateva ore dupa restart router ip-ul a devenit public.

In fine, n-am stiut si m-am stresat degeaba cu sesizari si probabil unii au ras de situatie insa important e ca am rezolvat, totul este ok iar Digi n-a avut nici o vina.

Ma scuzati pentru intrebarile puse aiurea si multumesc de ajutor.

Edited by c_anicai, 28 January 2021 - 09:29.


#52
Kroatoan12

Kroatoan12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.10.2021
salut,am si eu o intrebare,de o zi tot incerc sa imi fac ip static de la digi,dar nu reusersc,mi-au spus ca sa sa imi fac dns dinamic,mi-am facut dns dinamic,dar nu stiu cum sa procedeez mai departe.unde aflyu adresa ip-ului,serverele dns si subnet mask?ca sa le introduc in pc,la settings.mersi daca ma ajuta cineva

#53
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
DNS dinamic nu este același lucru cu IP static.

#54
Kroatoan12

Kroatoan12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.10.2021
ok,dar cei de la rds mi-au spus k sa imi fac dns dinamic,adica domeniu,si ca atunci am ip static.dar dupaia nu mai stiu,ca nu stiu unde sa gasesc cifrele aleaadrtesa ip ului static,serverele dns,subnet mask-alea ce se introduc la configurations-ip settings-edit,in windows settings.ca vreau sa deschid un port,pentru un program,dar acolo ma descurc,in router settings,dar asta nu stiu cum se face-ip-ul static-setarile,ca nu am adresele

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate