Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

IP dinamic la Digi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postc_anicai, on 29 decembrie 2020 - 13:50, said:

fiecare fost client
Poti inchiria un VPS sau un web host, aici faci prezentare si datele le iei de acasa  de la tine doar ca pe o conexiune inversa (calculatorul tau se conecteaza la serverul inchiriat si asteapta comenzi de la acesta).

#38
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postogo, on 29 decembrie 2020 - 14:26, said:

Fara suparare, dar daca 3-5 euro/luna e mult, atunci trebuie sa iti regandesti afacerea ...

clar trebuie doar ca n-am alternative pe moment,
costurile sunt mult mai mari si am avut dar din cauza costurilor am renuntat fiindca nu mi-am mai permis.
In plus de asta cloud sau server dedicat e o problema la managementul fisierelor de peste 20GB, dureaza o vesnicie, nu mai zic ca e si scump pe cand acasa era o solutie mult mai ok.

Edited by c_anicai, 29 December 2020 - 14:52.


#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
N-ai inteles ce am zis. Pe server faci doar prezentarea numelor de fisiere, gazduirea o faci tot acasa la tine.

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2020 - 14:54.


#40
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am inteles, pana anul trecut am avut host si domeniu dar am renuntat din cauza costurilor si ca nu prea-mi merge treaba financiar adica a cazut de tot cu pandemia dar inca mai sper ca-si revine.
Faceam ce zici din cauza spatiului mic pe host dar tot trebuie ip public la pc-ul de acasa. Anul asta am avut totul in pc si a functionat pana pe 3 decembrie dar de atunci nu mai am ip public.

#41
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Ai gratis DDNS de la RDS pe go.ro Introduci in contul tau de pe digiromana un domeniu, de exemplu marcelino.go.ro si ai ip fix gratis.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postc_anicai, on 29 decembrie 2020 - 14:59, said:

dar tot trebuie ip public la pc-ul de acasa
Nu trebuie acasa, am zis ca de aici te conectezi la server (asta are ip public, acasa nu) si doar astepti pe aceasta conexiune ce-ti comanda serverul si-i dai ce are nevoie.

#43
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Intradevar nu m-am gandit la asa ceva dar oricum pe moment nu ma intereseaza asta fiindca nu-mi permit. Incerc sa rezolv pe moment cu ip-ul sau daca nu se poate am inteles ca la telecom sunt publice doar ca internetul de la telecom e ceva mai scump decat la digi.

#44
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
iti activezi din contul tau digi acel ddns .go.ro care nu garanteaza ca vei primi IP public, dai o reconectare, doua.. trei, daca tot primesti IP cu 100... dai si tu un telefon si le spui ca nu-ti poti vedea camerele din cauza IP-ului, si poate ai noroc sa te scoata din CGNAT.
Dar nu e o solutie ceea ce vrei tu sa faci.
N-as avea incredere sa intru pe-un site din asta de la no-ip chiar daca-l gasesc pe google.
Nici nu da prea bine la imagine. :)

Edited by Znevna, 29 December 2020 - 15:34.


#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Se poate si la Digi, internet for business. Nu e chiar mare diferenta de pret.

#46
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View PostZnevna, on 29 decembrie 2020 - 15:33, said:

iti activezi din contul tau digi acel ddns .go.ro care nu garanteaza ca vei primi IP public, dai o reconectare, doua.. trei, daca tot primesti IP cu 100... dai si tu un telefon si le spui ca nu-ti poti vedea camerele din cauza IP-ului, si poate ai noroc sa te scoata din CGNAT.
Sunt pe vechea infrastructura de la Akta cu cablu utp, nu merge sa accesez dns dinamic, cred ca telekom e solutia daca nu-mi rezolva, vad in cateva zile.

Attached Files



#47
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007

View Postgeo123, on 11 ianuarie 2020 - 16:26, said:

Ideal e ca toata lumea sa aiba IP public static.
E normal sa răspunzi direct pentru tot ceea ce faci pe net!
Nu e normal ca tu sa faci misto pe CS si sa primesti BAN/IP si dupa ce te reconectezi sa am ghinionul sa-mi dea mie IP-ul tau si cand intru in joc surpriza.......
E cea mai mare prostie IP-ul dinamic....
Asta se intampla datorita epuizarii IP-urilor publice V4.
In ultimul timp nici cu rolocarea IP-urilor nu se mai face fata si se apeleaza tot mai des la CGN.
Sper sa se treaca cat mai repede cu totul la IPV6.

IPv6 - the hackers paradise.

#48
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Care to explain?
Sau ai citit pe undeva si brusc te-ai iluminat?

#49
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Al 4-lea mail le-am trimis, pana acum n-au inteles ce vreau poate nu m-am exprimat ok.
sunt pe vechea infrastructura akta internet prin cablu utp si ma intereseaza alocarea unui ip public dinamic sa-mi pot accesa calculatorul de acasa din alta locatie de pe tel, etc.
, gen ca pt camere de supraveghere.
Nu sunt interesat de dns dinamic nume go ro deoarece am deja nume ales la no-ip, doar ip dinamic public vreau.

Totul a fost ok pana in 3 decembrie insa cand s-a facut trecerea de pe serverele akta pe digi nu mai am ip public, va rog sa ma excludeti din clasa CGNAT 100.125.x.x

Nu e necesara interventia la mine acasa, toate setarile le am in regula.


Edited by c_anicai, 29 December 2020 - 22:55.


#50
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
de cca o saptamana am ip public, sper ca am rezolvat si nu e doar o coincidenta,

#51
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Faza e ca trebuia sa-mi rezolv singur dar n-am stiut cum, trebuia doar ales din cont  un nume la dns dinamic si apoi in cateva ore dupa restart router ip-ul a devenit public.

In fine, n-am stiut si m-am stresat degeaba cu sesizari si probabil unii au ras de situatie insa important e ca am rezolvat, totul este ok iar Digi n-a avut nici o vina.

Ma scuzati pentru intrebarile puse aiurea si multumesc de ajutor.

Edited by c_anicai, 28 January 2021 - 09:29.


#52
Kroatoan12

Kroatoan12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.10.2021
salut,am si eu o intrebare,de o zi tot incerc sa imi fac ip static de la digi,dar nu reusersc,mi-au spus ca sa sa imi fac dns dinamic,mi-am facut dns dinamic,dar nu stiu cum sa procedeez mai departe.unde aflyu adresa ip-ului,serverele dns si subnet mask?ca sa le introduc in pc,la settings.mersi daca ma ajuta cineva

#53
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
DNS dinamic nu este același lucru cu IP static.

#54
Kroatoan12

Kroatoan12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.10.2021
ok,dar cei de la rds mi-au spus k sa imi fac dns dinamic,adica domeniu,si ca atunci am ip static.dar dupaia nu mai stiu,ca nu stiu unde sa gasesc cifrele aleaadrtesa ip ului static,serverele dns,subnet mask-alea ce se introduc la configurations-ip settings-edit,in windows settings.ca vreau sa deschid un port,pentru un program,dar acolo ma descurc,in router settings,dar asta nu stiu cum se face-ip-ul static-setarile,ca nu am adresele

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate