Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

Sfat alegere butoi țuică

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#1
StateF

StateF

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 02.06.2019
Va salut dragilor spirtieri!

Problema mea existențială din momentul ăsta este urmatoarea: am de ales intre un butoi din stejar sau cires Ce sa aleg si mai ales, de ce. Sa ne fim înțeleși, sa nu isc vreo discuție pe urma...Sunt amator, beau puțin si de regula prefer ceva bun(a se citi "de casa").
În momentul de față am un singur butoi pentru țuică,  care este din salcam. Dudul lipsește cu desăvârșire în zona mea iar din alta parte nu vreau sa cumpăr butoaie. Am un meșter foarte bun la mine în sat si vreau sa ii dau lui o pâine, sper ca înțelegeți.
Anul trecut mi-a lucrat un butoi din lemn de salcam si am fost nu mulțumit, ci foarte multumit. Butoi micuț, nu va gânditi ca am distilerie. Acum mai vreau unul si omul mi-a dat o idee, ca sa zic asa. M-a intrebat din ce sa fie, stejar, cires sau tot salcam?! M-a băgat un pic în ceață cu ciresul, sincer. Pana acum n-am auzit si nici nu stiu parerile despre asta.
Asa ca, sa nu o lungesc prea mult: voi ce ati alege si de ce?

Va multumesc si astept cu nerăbdare să îndrumați un carmolist de ocazie! Numai bine!

#2
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.528
  • Înscris: 03.10.2013
stejar
ciresul o sa amarasca tuica , la primele ture

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu aș alege tot salcâm.

#4
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.455
  • Înscris: 12.02.2012
Doar din cires ar fi cam mult. Eu l-as vrea din stejar cu 2-3 doage din cires. Din ce zona esti? Trimite-mi PM!

#5
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.981
  • Înscris: 24.01.2012
Păi dacă ai fost supermulţumit de cel de salcîm, întrebarea ta este de prisos.
Daca însă vrei să faci experimente pe banii tăi...
Pentru culoarea galbenă, specifică, e suficient să suspenzi în butoi câteva aşchii de lemn de dud.

#6
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Dud, cel mai bun!

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016
Stejar.
Taninul din stejar va da tuicii o culoare si aroma faine.
Ciresul nu este un lemn rezistent, pentru doage, este mai mult ornamental.
Este adevarat ca tuica distilata din cirese ii faina, dar nu stiu daca lemnul de cires nu va influenta aroma in rau.

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.393
  • Înscris: 27.09.2013
Sper ca bagi ceva tuica fina in butoiul ala, de iti bati capul atat :)  Adica nu pui tuica din tescovina de struguri.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.035
  • Înscris: 20.10.2015
Pana sa scrie Hunor as fi zis ca daca esti multumit cu salcamul, sa nu risti, dar eu, cea mai faina palinca am baut-o in zona la 2 unguri care nu se cunosc, dac-as incerca altceva in afara de salcam de care esti multumit, as merge pe mana lui.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.929
  • Înscris: 08.01.2018
tuica se pune in damigeana, lemnul suge tuica Posted Image. Profit si eu de acest topic sa pun o intrebare, cam cu cat se vinde litrul de tuica veche de 20 de ani ? am 3-4 damigene si nu prea am ce face cu ea...

Editat de jimi91, 10 iunie 2019 - 06:52.


#11
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.981
  • Înscris: 24.01.2012
Spune-mi un pret (pe PM) si ti-o cumpăr eu.
Ce tuica este, cate grade, chestii de astea.
Merci.

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.929
  • Înscris: 08.01.2018

 LouisCyphre, on 10 iunie 2019 - 06:57, said:

Spune-mi un pret (pe PM) si ti-o cumpăr eu.
Ce tuica este, cate grade, chestii de astea.
Merci.

Tot ce stiu e ca, e de prune tuica si ca e veche de 20  de ani...la gust nu e foarte tare, e buna (nu stiu cate grade are)  -mie mi-a placut :)...a fost tinuta in damigeana...

#13
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.981
  • Înscris: 24.01.2012
Merci de informatii, dar daca nu este macar la 45 de grade (se masoara usor cu un alcoolmetru), nu ma intereseaza.

#14
50teo59

50teo59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 13.08.2013

 LouisCyphre, on 10 iunie 2019 - 07:10, said:

Merci de informatii, dar daca nu este macar la 45 de grade (se masoara usor cu un alcoolmetru), nu ma intereseaza.
O mai fierbi odată, și o faci la cîte grade vrei, dar, pierzi cantitate (aprox. 35%).

#15
horiapopa

horiapopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 07.04.2010
Lemnul de cires este un lemn nobil si daca cauti mai mult la mesterii de butoaie, vei vedea ca sunt mai scumpe decat celelalte, tocmai pentru faptul ca distilatele capata un gust cu totul deosebit.Iar tuica nu se invecheste decat in lemn degeaba o tii 20 de ani in sticla,conform regulilor nescrise ale invechirii distilatelor.

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.720
  • Înscris: 01.03.2017
Damigeana de sticla .

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.929
  • Înscris: 08.01.2018

 horiapopa, on 10 iunie 2019 - 08:13, said:

Lemnul de cires este un lemn nobil si daca cauti mai mult la mesterii de butoaie, vei vedea ca sunt mai scumpe decat celelalte, tocmai pentru faptul ca distilatele capata un gust cu totul deosebit.Iar tuica nu se invecheste decat in lemn degeaba o tii 20 de ani in sticla,conform regulilor nescrise ale invechirii distilatelor.

Dar daca pui cateva bucati de lemn de cires in damigeana de sticla....nu merge ? eu stiu ca butoiul de lemn suge foarte mult....o pierzi in cativa ani :)

#18
StateF

StateF

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 02.06.2019
Va multumesc!

Am fost si sunt mulțumit de salcam. Ideea cu ciresul a fost de curiozitate, cand l-am auzit pe meșter. Am comandat asa unul din cires si unul din stejar, sa vad diferențele. Am mai multe sortimente de distilate, pălincă de pere, tuica de prună, rachiu de pere chiar si din tescovina. Eu prefer pălincă de pere, galbenă si gustoasă.
Am si tuica veche, 17-18 ani dar ținută în damigeana. Pana acum ceva ani nu ma pasionau atât de tare butoanele, eram invatat cu damigeana si butoiul de plastic(moștenire de familie). Acum parca vreau sa schimb puțin foaia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate