Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Munca unui inginer silvic

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#1
sergiu_weg

sergiu_weg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 71
  • Înscris: 17.12.2017
Salut!
Cata chimie anorganica trebuie sa stie un inginer silvic?
Ma refer la ce capitole.
Sau nu trebuie sa stie chimie anorganica,ci alt tip de chimie.
Si mai am o intrebare,cum se desfasoara munca unui inginer silvic?
Sa luam, ca exemplu plantarea unui puiet,analizeaza solul si constata ca solul are nevoie de cateva substante chimice.Inginerul silvic prepara acele substante sau doar afla de ce are nevoie pentru sol si doar comanda substantele?
Cam astea ar fi intrebariile,pentru ca mereu m-am intrebat cam ce chimie trebuie sa stie si cum se desfasoara munca lui de obicei.
Ca asa stiu ca trebuie biologie la greu,matematica macar nivel mediu,putina fizica,dar cata chimie sau ce capitole din chimie ii trebuie,ce face el aprofundeaza chimia,sau trebuie sa o stie in teorie si putin in practica?
As fi bucuros daca mi-ar putea raspunde cineva cu lux de amanunte,ca asa am intalnit destui "imi dau cu parerea".

Editat de sergiu_weg, 05 mai 2019 - 16:31.


#2
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.497
  • Înscris: 05.07.2018
Dar n-ai intalnit nici un inginer silvic ca sa-l intrebi direct?

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.816
  • Înscris: 12.01.2018
CHIMIA BANILOR

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.393
  • Înscris: 27.09.2013
Ce chimie anorganica visezi baiete.. Posturile se mostenesc din tata-n fiu si e bine stabilit ce ai de facut...

Editat de mariovrs, 05 mai 2019 - 17:27.


#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005
Trebuie să înveți să numeri cioatele în pădure și șmecheriile prin care te fură pădurarii (ca să nu fure fără să îți dea partea), treaba aia cu chimia și ce ai spus acolo îți e utilă doar în facultate, pe vremuri era un profesor dat dracu la Pedologie care pica la greu, sper că sa pensionat.

Editat de eugeniusro, 06 mai 2019 - 06:50.


#6
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 11.10.2017
alte pareri?oricine!!

#7
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.497
  • Înscris: 05.07.2018
Tot n-ai găsit nici un inginer silvic?!?

#8
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005

 EMotanuIO, on 11 mai 2019 - 08:34, said:

Tot n-ai găsit nici un inginer silvic?!?

Inginerii silvici nu "dau din casă" Posted Image

#9
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.497
  • Înscris: 05.07.2018
Aha, e cu spaga, cu taiat de paduri cu d-astea. Am inteles.

#10
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 11.10.2017
astept in continuare raspunsuri on topic.
eugenius.ro@  orice mi-ai scrie ,iti dau ignor sa sti de pe acum :))))))))Posted Image .

#11
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.497
  • Înscris: 05.07.2018
Da de ce astepti tu, ca nu tu esti initiatorul topicului? Sau te-ai inselat si-ai postat din contul gresit? :D

#12
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005

 EMotanuIO, on 11 mai 2019 - 10:56, said:

Da de ce astepti tu, ca nu tu esti initiatorul topicului? Sau te-ai inselat si-ai postat din contul gresit? Posted Image

O fi clona, dar dacă tot nu se uită hai să vă spun eu câteva șmecherii deși nu sunt inginer silvic.
Mai întâi e problema cu "despuierea", așa îți zic în jargon la inventar când se numără cioatele și se marchează, mai întâi pădurarii "învechesc" o parte din cioate cu acid pentru a părea vechi de câțiva ani ca să pară că au "scapat" de la inventarul anterior, uzual pădurarii sunt pe mână cu cei care recoltează lemn si ăștia se pricep să scoată și cioata din pământ, rămâne o gaură în frunziș deasupra dar care se acoperă repede în decurs de o lună două, depinde de tipul de vegetație.
O altă metodă este că uzual pădurarii plătesc daunele rezultate la inventar și care sunt uzual de 3-4 ori mai mari decât salariul lor dar rămân în continuare la muncă și lună de lună și vin cu bani de acasă, șmecheria este că dauna se calculează pe o medie estimată în funcție de diametrul cioatei și tipul de lemn dar ei când vând lemnul în pădure indică special recoltatorului copaci crescuți peste medie bine dezvoltați, deci un copac care are în realitate 4-5 mc poate fi estimat după diametrul cioatei conform tabelului la 2-3 mc, deci vinde 4 metri și plătește despăgubiri pe 2.
Ar mai fi diverse metode de falsificare a mărcilor, o cioată inventariată este ștampilată cu o marcă cu vopsea, marca asta în timp devine ilizibilă și trebuie periodic refăcută, deci șmecheria este să faci o simulare de marcă ilizibilă și o refaci.
Bun ce spun eu acuma este învechit, l-am ajutat odată pe un prieten inginer să își facă un program de despuiere în Excell, la vremea respectivă lua la mână fișele de despuiere și calcula manual inventarul, ca să facă inventarul pentru un pădurar trebuia să stea o săptămână să facă calcule, eu practic i-am introdus în Excell tabelele după care estima volumul lemnului în funcție de diametrul cioatei și apoi el doar introducea datele de pe fișele de despuiere și îți apărea automat un raport final. Am înțeles că acum au în dotare la Romsilva un software specializat care face asta.
Ar mai fi și problema cu softul ăla de urmărire a transporturilor paznicul pădurilor sau cum îi zice, precis sunt alte șmecherii acum.

Editat de eugeniusro, 11 mai 2019 - 11:48.


#13
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.497
  • Înscris: 05.07.2018
Ti-am dat like desi nu prea se intelege ce scrii pentru ca diacritice.

#14
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005

 EMotanuIO, on 11 mai 2019 - 11:47, said:

Ti-am dat like desi nu prea se intelege ce scrii pentru ca diacritice.
E o problemă a forumului, eu scriu întotdeauna cu diacritice dar după ce am salvat au apărut distorsiunile, am refăcut odată dar cred că tot are probleme, idiotul care umblă la setările forumului trebuie să le lase pe UTF8

#15
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 11.10.2017

 eugeniusro, on 11 mai 2019 - 11:43, said:

O fi clona, dar dacă tot nu se uită hai să vă spun eu câteva șmecherii deși nu sunt inginer silvic.
Mai întâi e problema cu "despuierea", așa îți zic în jargon la inventar când se numără cioatele și se marchează, mai întâi pădurarii "învechesc" o parte din cioate cu acid pentru a părea vechi de câțiva ani ca să pară că au "scapat" de la inventarul anterior, uzual pădurarii sunt pe mână cu cei care recoltează lemn si ăștia se pricep să scoată și cioata din pământ, rămâne o gaură în frunziș deasupra dar care se acoperă repede în decurs de o lună două, depinde de tipul de vegetație.
O altă metodă este că uzual pădurarii plătesc daunele rezultate la inventar și care sunt uzual de 3-4 ori mai mari decât salariul lor dar rămân în continuare la muncă și lună de lună și vin cu bani de acasă, șmecheria este că dauna se calculează pe o medie estimată în funcție de diametrul cioatei și tipul de lemn dar ei când vând lemnul în pădure indică special recoltatorului copaci crescuți peste medie bine dezvoltați, deci un copac care are în realitate 4-5 mc poate fi estimat după diametrul cioatei conform tabelului la 2-3 mc, deci vinde 4 metri și plătește despăgubiri pe 2.
Ar mai fi diverse metode de falsificare a mărcilor, o cioată inventariată este ștampilată cu o marcă cu vopsea, marca asta în timp devine ilizibilă și trebuie periodic refăcută, deci șmecheria este să faci o simulare de marcă ilizibilă și o refaci.
Bun ce spun eu acuma este învechit, l-am ajutat odată pe un prieten inginer să își facă un program de despuiere în Excell, la vremea respectivă lua la mână fișele de despuiere și calcula manual inventarul, ca să facă inventarul pentru un pădurar trebuia să stea o săptămână să facă calcule, eu practic i-am introdus în Excell tabelele după care estima volumul lemnului în funcție de diametrul cioatei și apoi el doar introducea datele de pe fișele de despuiere și îți apărea automat un raport final. Am înțeles că acum au în dotare la Romsilva un software specializat care face asta.
Ar mai fi și problema cu softul ăla de urmărire a transporturilor paznicul pădurilor sau cum îi zice, precis sunt alte șmecherii acum.
Nu sunt initiatorul topicului,stai linistit EmotanulIO s-a uitat la prea multe firme ,dar imi veni asa sa-l simpatizez pe initiator.
Ideea e ca nu prea imi vine sa te cred )))) deloc.
Mesajele tale sunt pline de coruptie si bazaconii,spuse pe romaniatv,sa se mai adune tatele in fata televizorului sa aiba subiecte seara cand participa la radiosant.
De ce spui ca silvicultura e un domeniu corupt,nu-mi prezentasi nici o dovada concludenta,ai vreun act semnat de ingineri silvici ,care isi asuma responsabilitatea de a imbatranii lemnul sau de al fura?
Ai prins o banda de padurari sau inginerisilv"hoti" in flagrant?
Sincer cred ca esti un #resist care nu are ce face si in fiecare zi posteaza mesaje cu coruptie fara dovezi reale sau care iese in strada si striga jos guvernul!

#16
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005
Eu zic să mă ignori în continuare, așa e toți ăia de la Romsilva sunt niște zâne bune. Posted Image

#17
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 11.10.2017

 eugeniusro, on 11 mai 2019 - 12:25, said:

Eu zic să mă ignori în continuare, așa e toți ăia de la Romsilva sunt niște zâne bune. Posted Image
Fratica ma faci sa rad )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Tu ai impresia ca daca  imi arati niste poze cu paduri defrisate  ai rezolvat ceva???
baaaa vorba lui sergiu_weg mai iesi din casa si mai lasa romaniatv.
Chiar daca ai avea sa zicem dreptate,deja tehnologia si radarul forestier au evoluat atat de mult incat hotii ar spune ma duc la a doua mea casa la mititica.

 astf123, on 11 mai 2019 - 12:31, said:

Fratica ma faci sa rad )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Tu ai impresia ca daca  imi arati niste poze cu paduri defrisate  ai rezolvat ceva???
baaaa vorba lui sergiu_weg mai iesi din casa si mai lasa romaniatv.
Chiar daca ai avea sa zicem dreptate,deja tehnologia si radarul forestier au evoluat atat de mult incat hotii ar spune ma duc la a doua mea casa la mititica.
poate omul vrea sa se duca pe arii naturale protejate,La asta nu te-ai gandit?
Ahh ce-mi plac mie discutiile legate de padure.

 astf123, on 11 mai 2019 - 12:34, said:

Fratica ma faci sa rad )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Tu ai impresia ca daca  imi arati niste poze cu paduri defrisate  ai rezolvat ceva???
baaaa vorba lui sergiu_weg mai iesi din casa si mai lasa romaniatv.
Chiar daca ai avea sa zicem dreptate,deja tehnologia si radarul forestier au evoluat atat de mult incat hotii ar spune ma duc la a doua mea casa la mititica.


poate omul vrea sa se duca pe arii naturale protejate,La asta nu te-ai gandit?
Ahh ce-mi plac mie discutiile legate de padure.
si inca ceva friend,defrisariile sunt si legale,iar jurnalistii sufera de sindromul god complex cand aud o stire de genul"defrisari" si scriu la titlu "atentie Romania nu va mai avea plamanii naturali verzi".
Asta seamana putin cu celebrele titluri din vara asta "masiniile diesel sunt interzise oficial" "de maine e amendat cine mai are masini diesel".Toate aceste stiri postate de armata de genii numiti jurnalisti(nu toti sunt si jurnalisti buni si respectabili).
Iar dupa o vara varul meu cu un diesel,care mai era si din 2004,se plimba linistit prin centrul timisoarei fara sa i pese de stirea "incepand de azi masiniile diesel mai vechi de 2004,vor fi interzise in mariile orase."

 astf123, on 11 mai 2019 - 12:39, said:

Fratica ma faci sa rad )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Tu ai impresia ca daca  imi arati niste poze cu paduri defrisate  ai rezolvat ceva???
baaaa vorba lui sergiu_weg mai iesi din casa si mai lasa romaniatv.
Chiar daca ai avea sa zicem dreptate,deja tehnologia si radarul forestier au evoluat atat de mult incat hotii ar spune ma duc la a doua mea casa la mititica.


poate omul vrea sa se duca pe arii naturale protejate,La asta nu te-ai gandit?
Ahh ce-mi plac mie discutiile legate de padure.


si inca ceva friend,defrisariile sunt si legale,iar jurnalistii sufera de sindromul god complex cand aud o stire de genul"defrisari" si scriu la titlu "atentie Romania nu va mai avea plamanii naturali verzi".
Asta seamana putin cu celebrele titluri din vara asta "masiniile diesel sunt interzise oficial" "de maine e amendat cine mai are masini diesel".Toate aceste stiri postate de armata de genii numiti jurnalisti(nu toti sunt si jurnalisti buni si respectabili).
Iar dupa o vara varul meu cu un diesel,care mai era si din 2004,se plimba linistit prin centrul timisoarei fara sa i pese de stirea "incepand de azi masiniile diesel mai vechi de 2004,vor fi interzise in mariile orase."
Intrebare daca ridici in slavi hotia in paduriile pentru exploatare,unde credema ca-n mare parte defrisariile sunt legale(ca doar n credeai ca doar hotii iau de acolo,mai au nevoie si frabriciile de cherestea pentru mobila si materiale),despre ariile naturale protejate,ce poti sa-mi spui?aaaaa si acolo se fura la fel?

#18
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.497
  • Înscris: 05.07.2018

 astf123, on 11 mai 2019 - 12:16, said:

Nu sunt initiatorul topicului,stai linistit EmotanulIO s-a uitat la prea multe firme ,dar imi veni asa sa-l simpatizez pe initiator.
Ideea e ca nu prea imi vine sa te cred )))) deloc.
Mesajele tale sunt pline de coruptie si bazaconii,spuse pe romaniatv,sa se mai adune tatele in fata televizorului sa aiba subiecte seara cand participa la radiosant.
De ce spui ca silvicultura e un domeniu corupt,nu-mi prezentasi nici o dovada concludenta,ai vreun act semnat de ingineri silvici ,care isi asuma responsabilitatea de a imbatranii lemnul sau de al fura?
Ai prins o banda de padurari sau inginerisilv"hoti" in flagrant?
Sincer cred ca esti un #resist care nu are ce face si in fiecare zi posteaza mesaje cu coruptie fara dovezi reale sau care iese in strada si striga jos guvernul!
La ce firme m-am uitat? :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate