Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Aparate foto noi?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
abcbru

abcbru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.04.2019
Buna ziua tuturor.
As vrea sa stiu daca in Romania se mai aduc aparate foto noi, nefolosite. Sau pe unde s-ar mai putea gasi. Indiferent de clasa, desi prefer ceva mai bun. Dar nu fabulos de scump. De cativa ani (poate mai multi, dar nu s-a stiut), gasesc doar aparate folosite, cu contorizarea resetata la zero, cosmetizate si resigilate. Probabil achizitionate in tarile mai bogate prin programul buy-back si revandute la noi si la altii din tarile est-europene. Evident ca nu tin mai mult decat garantia. Apoi, poti sa le arunci chiar daca au trecut  si prin service.
Sa nu credti ca le-am luat de la amanet! Le-am luat din magazine, "noi", sigilate.

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,998
  • Înscris: 04.10.2007

View Postabcbru, on 28 aprilie 2019 - 12:50, said:

Buna ziua tuturor.
As vrea sa stiu daca in Romania se mai aduc aparate foto noi, nefolosite. Sau pe unde s-ar mai putea gasi. Indiferent de clasa, desi prefer ceva mai bun. Dar nu fabulos de scump. De cativa ani (poate mai multi, dar nu s-a stiut), gasesc doar aparate folosite, cu contorizarea resetata la zero, cosmetizate si resigilate. Probabil achizitionate in tarile mai bogate prin programul buy-back si revandute la noi si la altii din tarile est-europene. Evident ca nu tin mai mult decat garantia. Apoi, poti sa le arunci chiar daca au trecut  si prin service.
Sa nu credti ca le-am luat de la amanet! Le-am luat din magazine, "noi", sigilate.
Eu cred ca eti putin cam paranoic, nu cred ca magazinele serioase din Romania sa vanda aparate foto sh.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Asta n-am mai auzit-o pana acum.
Ca nu se mai lucreaza la calitatea de acum caiva ani de acord. Si mai ales la aparate model 2019 de ex nu vad cum ar fi posibil.

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,133
  • Înscris: 14.08.2007
Ia si tu aparatul de pe f64 si gata.

#5
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Si ti-ai facut cont aici acum, ca sa ne spui de treaba asta....

Edited by feribalint, 28 April 2019 - 13:30.


#6
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,014
  • Înscris: 09.05.2009
abcbru Ce aparat ai cumparat de unde si cat de repede s-a stricat?

#7
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postferibalint, on 28 aprilie 2019 - 13:30, said:

Si ti-ai facut cont aici acum, ca sa ne spui de treaba asta....
Recunosc ca ma gandeam sa fac si eu un asemenea subiect dupa un alt id.
1 - Aparatele prezente pe OLX sunt vechi, boss, vechi de 10-14 ani, desigur exagerez putin dar asta este adevaratul.
Camere gen Sony nex 5 prezentate ca noi, sigilate, foarte putin folosite, cateva mii de poze facute, asta este varianta mai noua, pentaxuri de 14 ani, Sony α5000, camere vechi, camere SCUMPE.
Ca daca ai cere 250 de lei pe un Nex 5, am intelege, 450 de lei pe un A5000 etc...
2 - Da, sunt aparate fara acte, da sunt aparate de te amuza prin preturile lor mai scumpe ca in magazin.

Din ce am observat majoritatea pleaca de la prezumtia ca un incepator se uita dupa un chilipir pe olx, cauta ceva SH, asa ca se uita cumva sa iti zic ca aparatul este nou, se fac ca nu stiu ca aparatul are 10 ani, se fac ca doar ce a fost cumparat.
Este amuzant sa vezi un aparat vechi ca este prezentat ca nou, ca doar ce l-a cumparat unchiul, varul etc...

Si cadrele resetate, da, te uiti la 30 de mii de cadre si zici, hai ca o merge, mai trag, mai are shutterul ceva viata in el.

La urma intri in detaliu si vezi ca nu prea focalizeaza, focalizeaza mai greu, "ca nu l-au folosit" si nu stiu.
Ca a fost folosit in regim amator, vrajeala de samsar.

#8
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Era vorba de aparate noi, cel puțin asta am înțeles de la inițiator.
Îmi vine greu să cred că în magazinele de specialitate se vând aparate noi sigilate, dar care cică au fost folosite.

PS. Nu am înțeles de ce m-ai citat?

#9
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Pentru ca mi-a parut ciudat ca nu ai inteles de ce a facut subiectul.
De aparate noi discutam si eu.
Aparate sigilate si cu 0 cadre, resetate.

Si sa vezi ce amuzant si grotesc este sa discuti cu un vanzator de pe olx, sa vezi ca in timp ce discuti cu el si negociezi pretul, el incepe sa modifice anuntul, bine cu print screen.
Din pacate nu pot pune link catre anunturile respective ca am vorbit cu ei folosind datele mele reale, contul meu real de olx,

Daia zic ca are dreptate initiatorul, este o practica cu sigilat/resetat aparate foto si apoi vanzarea lor prin amaneturi sau incepatorilor care poate nu stiu cat de vechi sunt modelele respective.

#10
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Să cumpere din magazine specializate și nu de pe site-uri de vânzare gen olx.
Asta cu practica de pe olx le știm și noi, dar și acolo nu toată lumea este țepar...
Un aparat cu 30000 cadre, deja prezintă urme de uzură pe carcasa aparatului....

Edited by feribalint, 28 April 2019 - 15:44.


#11
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Intr-un fel imi vine sa te contrazic, am vazut pe OLX camere DSLR de 38.000 mii de cadre si aratau impecabil, chiar am anunturi de genul asta salvate in contul de olx.

Depinde cum si pentru ce a fost folosit ca aici incepe minunea "folosit in regim amator", pai daca te apuci de vreo nunta o sa faci vreo cateva mii de poze pe nunta, nu zic cate trimiti la client sau pui in album, zic de cate ori apesi pe tragaci.

Discutia este legata de lipsa vanzatorilor cinstiti.

#12
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,014
  • Înscris: 09.05.2009

View PostArgent, on 28 aprilie 2019 - 15:27, said:

Pentru ca mi-a parut ciudat ca nu ai inteles de ce a facut subiectul.
De aparate noi discutam si eu.
Aparate sigilate si cu 0 cadre,resetate.

Si sa vezi ce amuzant si grotesc este sa discuti cu un vanzator de pe olx
Eu unul m-am lamurit despre ce aparate vorbeste initiatorul (si clona sau invers)!
Si continuand in aceasta nota aparatele alea sunt la fel de noi ca masinile "tipla, boss" din targ de la Vitan.

Edited by DannyMC, 28 April 2019 - 16:26.


#13
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ma faci aiurea clona, nu am vreo legatura cu utilizatorul respectiv.

Sau poate ai vreun interes in cea ce priveste subiectul de postezi mesaje idioate.

#14
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,014
  • Înscris: 09.05.2009
Sigur prietene, am pe OLX 100 de anunturi cu aparate noi! ;) Nu-mi dau seama cum de m-ai descoperit! Tre' sa le sterg repede...

Edited by DannyMC, 28 April 2019 - 16:28.


#15
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,957
  • Înscris: 09.04.2005
Doamne, parcă ați fi copii, am crezut că sînt probleme cu magazinele autorizate dar să te plîngi că te-a țepuit unu' pe olx, ba chiar în mod repetat, e deja dovadă de naivitate.

#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ar trebui ca initiatorul sa spuna ce model a cumparat.

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,914
  • Înscris: 28.12.2006
Poti reseta counterul?

#18
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postabcbru, on 28 aprilie 2019 - 12:50, said:

De cativa ani (poate mai multi, dar nu s-a stiut), gasesc doar aparate folosite, cu contorizarea resetata la zero, cosmetizate si resigilate. Probabil achizitionate in tarile mai bogate prin programul buy-back si revandute la noi si la altii din tarile est-europene.
Sa nu credti ca le-am luat de la amanet! Le-am luat din magazine, "noi", sigilate.
Exemple clare si concrete, daca se poate.
Cu detalii tehnice precise, nu "ca asa stiu eu".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate