Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Alternativa la Canon PowerShot SX70

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Adica fullhd, nu e suficient?

#20
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Daca vrei sa pui pozele pe casa poporului mesh nu e ok.
Daca vrei sa le ai in telefon, laptop instagram e suficient 2MP

#21
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postcrokodilu, on 23 martie 2019 - 08:27, said:

Adica fullhd, nu e suficient?
Pentru fotografii,FHD nu e suficient si,oricum,nu e suficient un zoom de 6x (3 optic x 2 digital).Pentru TRAVEL ai nevoie macar de 15-20-24x optic.
Alegerea camerei e un compromis intre: gabarit,pret,performante,calitatea imaginii,zoom...

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdanpet, on 23 martie 2019 - 14:13, said:

..Pentru TRAVEL ai nevoie macar de 15-20-24x optic.
Mare dreptate ai! As mai putea adauga pe lista: senzor FF, f2.8 constant, poate dece nu un 48x ca totusi 600mm nu e suficient in anumite situatii, etc


View Postdanpet, on 23 martie 2019 - 14:13, said:

Alegerea camerei e un compromis intre: gabarit,pret,performante,calitatea imaginii,zoom...
Din pacate nu prea poti alege decat maxim una din calitatile enumerate.

Edited by crokodilu, 23 March 2019 - 15:39.


#23
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Am prins SX70-ul la un pret prea bun si l-am luat :)
Multumesc tuturor celor care au postat aici!

#24
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Felicitari!...Daca asta a fost alegerea ta,s-o folosesti cu placere. Dupa review-uri si exemple de poze,eu unul,n-as fi luat-o Se zice ca la calitatea imaginii e un regres fata de modelul anterior SX60...Apreciata ca "above average"...fara time-lapse (?) si fara touch screen...e cam de nivelul lui Nikon B700,care e mai ieftina.Uite o comparatie cu Panas FZ300 (highly recommanded!),care exceptand zoom-ul de doar 24x si rezolutia de doar 12MP,in rest,o surclaseaza,la un pret mult mai mic:
https://cameradecisi...Lumix-DMC-FZ300
Daca totusi,dupa teste proprii,constati ca nu te satsface calitatea pozelor,sper ca ai posibilitatea s-o returnezi...e un termen,care difera de la o firma la alta. Eu am returnat o camera acum cativa ani,fara probleme.
Sa ne tii la curent cu rezultatrul testelor!

#25
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Am luat-o la jumate din pretul ei, noua-nouta, toate accesoriile sigilate, de la cineva. La o asa ocazie chiar nu aveam de ce sa nu profit, stiu ca are cateva dezavantaje chiar fata de SX60. Touchscreen-ul chiar nu mi se pare un avantaj, iar time lapse are - https://support.usa....showDraft=false
Ce nu imi place asa mult e ca are max. 3200 iso si senzorul de 20mp care e cam vinovatul la partea cu calitatea mai proasta a imaginii, dar sper sa nu fie chiar asa o mare problema. Momentan nu prea am avut asa mult timp sa o butonez, cel mai probabil o voi testa asa cum trebuie peste cateva saptamani la o plimbare in natura.

#26
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Banuiam ca trebuie sa aiba Time-Lapse (citisem undeva ca nu are,de-aia am pus semnul intrebarii...eroare).
Touchscreen e grozav.Faci setarile foarte simplu,in plus,pe touch,mai are 5 Fn (pe langa cele 4 taste Fn-programabile).Dra foarte util e AF-touch...ating pe screen punctul unde vreau sa focalizeze (ca la smartfone),iar in timpul filmarii,pot sa mut focalizarea pe diferite planuri :).
ISO 3200 nu-i o tragedie,ca oricum,de la 400 iso in sus,pozele arata nasol (privite la 100%).
Ce nu mi-a placut mie la SX70:imaginea prea "spalacita" (soft?),fara detalii clare...in special la wide,plus colturile neclare (la wide-end).La focale mai mari,dispare neclaritatea.Oricum,focala de 21mm (echivalent film 35) e foarte mica,nu stiu cat de utila e.Eu n-am decat de la 24-25mm (nu e mare diferenta),dar sunt clare si colturile.
Ai citit de functia 4K-photo (Panasonic)?..daca nu,sunt sigur ca te va incanta.e grozava!...la fel si "postfocus" (iti alegi planul de focalizare la vizionarea pozei).
Oricum,sper sa tinem legatura si sa ne impartasesti pareri,dupa teste :). Distractie placuta cu noua jucarie!

#27
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Multumesc :D voi incerca sa revin dupa ce il testez mai bine.

#28
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Posttigerheart, on 24 martie 2019 - 08:34, said:

Am luat-o la jumate din pretul ei, noua-nouta, toate accesoriile sigilate, de la cineva. La o asa ocazie chiar nu aveam de ce sa nu profit, stiu ca are cateva dezavantaje chiar fata de SX60. Touchscreen-ul chiar nu mi se pare un avantaj, iar time lapse are - https://support.usa....showDraft=false
Ce nu imi place asa mult e ca are max. 3200 iso si senzorul de 20mp care e cam vinovatul la partea cu calitatea mai proasta a imaginii, dar sper sa nu fie chiar asa o mare problema. Momentan nu prea am avut asa mult timp sa o butonez, cel mai probabil o voi testa asa cum trebuie peste cateva saptamani la o plimbare in natura.
Nu-ţi face griji cu ISO 3200. Cel mai mare ISO în care zgomotul (adică ai SNR peste 28 dB) nu e deranjant este ISO 200. Dar pentru lumină multă merge. Vinovatul este senzorul minuscul dar âsta-i compromisul pentru un zoom atât de mare. Păcat că la zoom maxim nu vei avea o imagine clară decât pe un telefon (din cauza difracţiei la f/6,5).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate