Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Alternativa la Canon PowerShot SX70

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Adica fullhd, nu e suficient?

#20
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Daca vrei sa pui pozele pe casa poporului mesh nu e ok.
Daca vrei sa le ai in telefon, laptop instagram e suficient 2MP

#21
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postcrokodilu, on 23 martie 2019 - 08:27, said:

Adica fullhd, nu e suficient?
Pentru fotografii,FHD nu e suficient si,oricum,nu e suficient un zoom de 6x (3 optic x 2 digital).Pentru TRAVEL ai nevoie macar de 15-20-24x optic.
Alegerea camerei e un compromis intre: gabarit,pret,performante,calitatea imaginii,zoom...

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdanpet, on 23 martie 2019 - 14:13, said:

..Pentru TRAVEL ai nevoie macar de 15-20-24x optic.
Mare dreptate ai! As mai putea adauga pe lista: senzor FF, f2.8 constant, poate dece nu un 48x ca totusi 600mm nu e suficient in anumite situatii, etc


View Postdanpet, on 23 martie 2019 - 14:13, said:

Alegerea camerei e un compromis intre: gabarit,pret,performante,calitatea imaginii,zoom...
Din pacate nu prea poti alege decat maxim una din calitatile enumerate.

Edited by crokodilu, 23 March 2019 - 15:39.


#23
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Am prins SX70-ul la un pret prea bun si l-am luat :)
Multumesc tuturor celor care au postat aici!

#24
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Felicitari!...Daca asta a fost alegerea ta,s-o folosesti cu placere. Dupa review-uri si exemple de poze,eu unul,n-as fi luat-o Se zice ca la calitatea imaginii e un regres fata de modelul anterior SX60...Apreciata ca "above average"...fara time-lapse (?) si fara touch screen...e cam de nivelul lui Nikon B700,care e mai ieftina.Uite o comparatie cu Panas FZ300 (highly recommanded!),care exceptand zoom-ul de doar 24x si rezolutia de doar 12MP,in rest,o surclaseaza,la un pret mult mai mic:
https://cameradecisi...Lumix-DMC-FZ300
Daca totusi,dupa teste proprii,constati ca nu te satsface calitatea pozelor,sper ca ai posibilitatea s-o returnezi...e un termen,care difera de la o firma la alta. Eu am returnat o camera acum cativa ani,fara probleme.
Sa ne tii la curent cu rezultatrul testelor!

#25
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Am luat-o la jumate din pretul ei, noua-nouta, toate accesoriile sigilate, de la cineva. La o asa ocazie chiar nu aveam de ce sa nu profit, stiu ca are cateva dezavantaje chiar fata de SX60. Touchscreen-ul chiar nu mi se pare un avantaj, iar time lapse are - https://support.usa....showDraft=false
Ce nu imi place asa mult e ca are max. 3200 iso si senzorul de 20mp care e cam vinovatul la partea cu calitatea mai proasta a imaginii, dar sper sa nu fie chiar asa o mare problema. Momentan nu prea am avut asa mult timp sa o butonez, cel mai probabil o voi testa asa cum trebuie peste cateva saptamani la o plimbare in natura.

#26
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Banuiam ca trebuie sa aiba Time-Lapse (citisem undeva ca nu are,de-aia am pus semnul intrebarii...eroare).
Touchscreen e grozav.Faci setarile foarte simplu,in plus,pe touch,mai are 5 Fn (pe langa cele 4 taste Fn-programabile).Dra foarte util e AF-touch...ating pe screen punctul unde vreau sa focalizeze (ca la smartfone),iar in timpul filmarii,pot sa mut focalizarea pe diferite planuri :).
ISO 3200 nu-i o tragedie,ca oricum,de la 400 iso in sus,pozele arata nasol (privite la 100%).
Ce nu mi-a placut mie la SX70:imaginea prea "spalacita" (soft?),fara detalii clare...in special la wide,plus colturile neclare (la wide-end).La focale mai mari,dispare neclaritatea.Oricum,focala de 21mm (echivalent film 35) e foarte mica,nu stiu cat de utila e.Eu n-am decat de la 24-25mm (nu e mare diferenta),dar sunt clare si colturile.
Ai citit de functia 4K-photo (Panasonic)?..daca nu,sunt sigur ca te va incanta.e grozava!...la fel si "postfocus" (iti alegi planul de focalizare la vizionarea pozei).
Oricum,sper sa tinem legatura si sa ne impartasesti pareri,dupa teste :). Distractie placuta cu noua jucarie!

#27
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Multumesc :D voi incerca sa revin dupa ce il testez mai bine.

#28
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Posttigerheart, on 24 martie 2019 - 08:34, said:

Am luat-o la jumate din pretul ei, noua-nouta, toate accesoriile sigilate, de la cineva. La o asa ocazie chiar nu aveam de ce sa nu profit, stiu ca are cateva dezavantaje chiar fata de SX60. Touchscreen-ul chiar nu mi se pare un avantaj, iar time lapse are - https://support.usa....showDraft=false
Ce nu imi place asa mult e ca are max. 3200 iso si senzorul de 20mp care e cam vinovatul la partea cu calitatea mai proasta a imaginii, dar sper sa nu fie chiar asa o mare problema. Momentan nu prea am avut asa mult timp sa o butonez, cel mai probabil o voi testa asa cum trebuie peste cateva saptamani la o plimbare in natura.
Nu-ţi face griji cu ISO 3200. Cel mai mare ISO în care zgomotul (adică ai SNR peste 28 dB) nu e deranjant este ISO 200. Dar pentru lumină multă merge. Vinovatul este senzorul minuscul dar âsta-i compromisul pentru un zoom atât de mare. Păcat că la zoom maxim nu vei avea o imagine clară decât pe un telefon (din cauza difracţiei la f/6,5).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate