Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Alternativa la Canon PowerShot SX70

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Pana prin iunie-iulie as vrea sa imi iau un compact. Pana acum am fost fan al seriei SX, am avut SX40 cam un an si apoi 4 ani am folosit doar SX50. Am zis ca e timpul sa fac un upgrade asa ca trebuie sa incep sa caut ceva mai bun Posted Image Am vazut ca de cateva saptamani e disponibil in Romania SX70 dar pretul e cam peste bugetul alocat momentan.

Ce m-ar interesa:
- zoom minim 30-40x
- stabilizare si calitate foto cat mai buna
- filmare minim 1080p 60fps, ar merge si 4K dar nu e obligatoriu
- fotografiere in format RAW - optional
- autofocalizarea sa aiba un timp de reactie cat mai bun
- buget max. 2500lei, as merge si pe sh dar as prefera sa cumpar un aparat foto mai nou aparut si care sa isi faca meseria macar 3 ani

Sunt amator, imi place sa fac poze macro dar si sa folosesc zoom-ul daca e ceva interesant la distanta. Mai mult il voi folosi cand merg in concediu, prin natura sau prin oras, in conditii normale. Vreau sa il "invat" si sa il pot folosi la adevarata putere pe care o are, nu doar sa il pun pe auto si sa fac poza.
Din ce am citit pana acum, SX70 ar avea ceva mici probleme cu zgomotul din cauza senzorului de 20mp si ar avea nevoie de conditii de lumina cat mai ok pentru a iesi imaginea cat mai clara.
Cum am zis de la inceput, nu ma grabesc sa il cumpar fix acum, vreau sa imi fac temele cat mai bine, mai ales ca nu cunosc asa multe din acest domeniu, dar vreau sa invat Posted Image

Aveti ceva recomandari?

Edited by tigerheart, 17 March 2019 - 12:41.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Eu,etern amator infocat,stiu ca un aparat foto,o camera foto de calitate nu este compatibila cu zoom-ul mare.In consecinta,eu cred ca o compacta cu un zoom de 3-5x si cu un senzor cat mai mare posibil este ceea ce cauti.De asemenea,ma uit si eu cat de des am ocazia dupa compacte si am observat ca mai nou nu prea se gasesc pe piata cele cu senzor cat mai mare.In schimb,aparatele mirrorless devin in voga,dezavantajul lor major fata de compacte fiind in primul rand gabaritul.
Iata cateva recomandari de-ale mele:

https://www.f64.ro/c...-g7-x-mark-ii/p
https://www.f64.ro/c...t-g9x-mark-ii/p
https://www.f64.ro/s...-8-lcd-3-inci/p

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Multumesc pentru recomandari, ma voi uita peste ele.
Stiu ca zoom-ul si calitatea nu prea se pupa, dar pentru mine conteaza destul de mult. Majoritatea pozelor le fac cu max. 5x zoom, dar ma mai apuca uneori sa fac poze la diverse lucruri aflate la o distanta mare si atunci nu pot sa nu trec la zoom mare si sa folosesc un trepied :D

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
De unde esti,colegu'?Mi-ar face placere sa ne intalnim la o bere/cafea,sa discutam despre foto,camere,etc...Eu sunt fotograf amator din...1969,iar acum locuiesc in Sibiu.
Am fost mare fan Canon,dar,de cativa ani,am descoperit performantele altor branduri (Nikon,Panasonic).Atentie:vorbesc strict de domeniul compacte,bridge!
Desi am o camera SLR cu film (piesa de muzeu),acum,consider ca n-am ce face cu un DSLR,asa ca,ultimele achizitii sunt 2 bridge,ambele aparute in 2015,la 6 luni diferenta.
Un Nikon P610 de care sunt foarte multumit (desi nu are RAW si 4K) si un Panasonic FZ300,cumparat anul trecut,mai performant ca posibilitati/functii,dar...inca nu m-am indurat sa vand Nikon-ul. Fiecare are avantaje si dezavantaje.
Pentru calatorii/concedii,ar fi excelent o camera cat mai mica. Mie mi-ar fi placut Panasonic TZ200 (2018),desi are un zoom mai mic,are in schimb senzor de 1" si incape intr-un buzunar...mai maricel Posted Image,dar...depaseste bugetul meu.
Fratele lui mai batran (TZ100) e si el un aparat foarte bun tip travel,mult mai ieftin,dar...putin cam vechi.
Vezi review-uri pe "cameradecision",dpreview,etc...unde poti sa si compari diverse modele.

Edited by danpet, 17 March 2019 - 13:46.


#5
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Posttigerheart, on 17 martie 2019 - 12:19, said:

Pana prin iunie-iulie as vrea sa imi iau un compact. Pana acum am fost fan al seriei SX, am avut SX40 cam un an si apoi 4 ani am folosit doar SX50. Am zis ca e timpul sa fac un upgrade asa ca trebuie sa incep sa caut ceva mai bun Posted Image Am vazut ca de cateva saptamani e disponibil in Romania SX70 dar pretul e cam peste bugetul alocat momentan.

Ce m-ar interesa:
- zoom minim 30-40x
- stabilizare si calitate foto cat mai buna
- filmare minim 1080p 60fps, ar merge si 4K dar nu e obligatoriu
- fotografiere in format RAW - optional
- autofocalizarea sa aiba un timp de reactie cat mai bun
- buget max. 2500lei, as merge si pe sh dar as prefera sa cumpar un aparat foto mai nou aparut si care sa isi faca meseria macar 3 ani

Sunt amator, imi place sa fac poze macro dar si sa folosesc zoom-ul daca e ceva interesant la distanta. Mai mult il voi folosi cand merg in concediu, prin natura sau prin oras, in conditii normale. Vreau sa il "invat" si sa il pot folosi la adevarata putere pe care o are, nu doar sa il pun pe auto si sa fac poza.
Din ce am citit pana acum, SX70 ar avea ceva mici probleme cu zgomotul din cauza senzorului de 20mp si ar avea nevoie de conditii de lumina cat mai ok pentru a iesi imaginea cat mai clara.
Cum am zis de la inceput, nu ma grabesc sa il cumpar fix acum, vreau sa imi fac temele cat mai bine, mai ales ca nu cunosc asa multe din acest domeniu, dar vreau sa invat Posted Image

Aveti ceva recomandari?
Camerele superzoom au senzori minusculi şi obiective nu prea luminoase. Mai sunt şi şi excepţii dar alea costă mult.
Pentru superzoom un aparat bun este Panasonic FZ1000 care costă cât SX70 dar are "doar" 16x zoom.
Dacă vrei să iei o decizie bună ia toate pozle pe care le-ai făcut şi fă o histogramă cu focalele folosite (există programe pentru asta).
De obicei vei avea două vârfuri la capetele intervalului de focale ale aparatelor. Un superzoom merită cumpărat dacă ai măcar 50% peste 135 mm echivalent (peste 24 mm la senzorii minusculi cu care eşti obişnuit) şi cam 20% peste 400 mm (72 mm).
Pentru concedii intervalul optim pentru mine este 24-120 mm echivalent. În acel interval am 99% din poze. Am un obiectiv care este de la 28-210 mm pe care îl iau în vacanţă însă o proporţie mică de fotografii sunt în intervalul 120-210 mm. Poate obiceiurile tale sunt total diferite de ale mele aşa că e bine să le afli.
Cam toate aparatele au acum stabilizare care te ajută cu 3 stopuri (unele au şi mai mult).
Toate camerele au video 1080p decent.
Aparatele compacte folosesc o metodă de focalizare bazată pe trial and error. Nu mai e aşa de lentă ca în trecut însă este lentă faţă de cea cu diferenţă de fază. Acum chiar unele smartfoane au senzori hibruzi care permit o focalizare rapidă. Aşa că verifică şi aspectul ăsta.
Macro nu prea poţi face cu aparate compacte care sunt capabile de close-up.
Recomandarea me ar fi Panasonic FZ1000 dacă neapărat vrei compactă (dar nu e compactă şi depăşeste bugetul).

Edited by baloo2009, 17 March 2019 - 17:08.


#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
FZ1000 mi-ar fi placut si mie daca n-ar fi asa mare si grea. Vezi ca a aparut FZ1000 II in 2018,cu touch screen (primul,din 2014! nu avea). Asa ar mai fi si FZ2000(apare si ca 2500),dar care e si mai urias...Eu,sub nicio foarma n-am chef,in concediu sa car pe umar ditamai camera (mare si grea).Asta e unul din motivele pentru care m-am indragostit de Nikon P610 (e mic si usor,zoom X60...24-1440 optic). Chiar si FZ300 mi se pare mare (si e putin mai greu),dar are certe avantaje (touch sceen cu touch AF protectie la praf si stropi de apa,un vizor foarte luminos,F2.8 pe toata plaja de zoom)...si un pret decent (acum,dupa 3-4 ani de la lansare).

Edited by danpet, 17 March 2019 - 17:58.


#7
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Canon permite instalarea unui software ( Magic Lantern ) , și gata , ai transformat vechiul tau  aparat foto intr-un aparat mult mai performant ...

#8
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Magic lantern nu transformă un Canon SX70 în Canon 1Dx mark II.
Doar îti permite unele setări care au fost dezactivate de producător cum ar fi salvarea fişierului RAW.
Problemele principale (senzorul şi obiectivul) rămân.

#9
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Evident , software de genul Magic Lantern activează anumite funcții ascunse .
Unele dintre vechile aparate foto permit funcții deosebite ( cu mult mai  avansate decât credeam noi )  , cu mult înaintea unor " echivalente " moderne , propuse de marketingul concurenței  .
Canon  , Fujifilm , Pentax reprezintă câteva repere deosebite in tehnologia aparatelor foto .

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008

View Postdanpet, on 17 martie 2019 - 13:39, said:

Sunt cam departe de Sibiu, sunt cateva sute de km distanta :)
Pentru calatorii/concedii chiar nu ma deranjeaza bridge-ul, m-am obisnuit cu asa ceva. Da, am inceput sa ma uit si pe acele site-uri, doar ca vroiam si o parere de la cineva care poate are un hobby asemanator :)
Multumesc pentru recomandari!

View Postbaloo2009, on 17 martie 2019 - 16:58, said:

Am inteles.. trebuie sa verific. La partea cu macro momentan am fost multumit de cum s-a descurcat SX50-ul.
Da, momentan Panasonic cam sare peste buget, dar oricum nu ma prea grabesc. Il voi pune pe lista si vad mai incolo ce fac in privinta lui, sa vad cum intra in magazine si versiunea II.
Multumesc!

View Posthpavictor, on 17 martie 2019 - 22:44, said:

Numai ca din cate am citit, e mai mult pentru DSLR-uri, iar mie nu imi mai trebuie asa ceva :) nu consider ca merita sa investesti foarte multi bani in diverse obiective cand faci ceva mai mult de hobby si o data la cateva luni. Am avut si DSLR...

#11
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
In afara de Magic Lantern , merge și cu CHDK , un software asemănător :

https://www.dpreview.../thread/3450536

#12
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Ia o compacta cu senzor mare si faci zoom ulterior pe poză cu crop.

#13
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
E zoom digital,pe care-l poate face direct din (orice) camera...Niciun zoom digital nu se compara cu cel optic!...pentru un x2 digital,se reduce rezolutia de 4 ori!

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdanpet, on 19 martie 2019 - 08:58, said:

....Niciun zoom digital nu se compara cu cel optic!....
Ba se compara, in momentul cand se termina zoomul optic incepe cel digital, asta daca vrei sa vezi neaparat obiectul mai mare in imagine, dar nu este obligatoriu sa il folosesti.

Edited by crokodilu, 19 March 2019 - 09:29.


#15
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Nu trebuie sa folosesti zoom ul digital. Faci poza cu zoom 3x optic sa zicem si dupa aia faci crop in zona de interes.
Poza initiala probabil are o rez de 4000x2600 pe acolo.
Poza crop "zoomată" o sa fie la ceva gen 2000x1400

#16
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Cand trebuie sa faci poza la ceva din apropiere e ok asa cu 2-3x zoom optic, dar mie imi place sa fac poze si la zone mai departate, de ex. merg undeva in natura si fac poza de pe un deal la o zona pe dealul vecin, acolo chiar nu am ce face cu un zoom optic mic, de digital nici nu intra in discutie, nu l-am folosit si nici nu ma voi pune sa iau la rand pozele si sa le prelucrez.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Daca zoomul e prioritar, exista camere cu zoom "imens" precum https://www.f64.ro/n...ix-p900-negru/p (exista si un model mai nou dar depaseste cu mult bugetul).

Pentru calitate mare, rezultate mai bune in lumina scazuta, flexibilitate etc exista alta clase de aparate, mai grele/scumpe/cu mai putin zoom.

Edited by dani.user, 19 March 2019 - 20:24.


#18
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postbmortu, on 19 martie 2019 - 10:37, said:

Nu trebuie sa folosesti zoom ul digital. Faci poza cu zoom 3x optic sa zicem si dupa aia faci crop in zona de interes.
Poza initiala probabil are o rez de 4000x2600 pe acolo.
Poza crop "zoomată" o sa fie la ceva gen 2000x1400
Si obtii: 3x optic,ori 2x digital = 6x total,la o rezolutie de...2.8MP :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate