Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Sfat achiziționare adaptor mPCI-E la PCI-E x1.0

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
Salutare!
Am un modul Wi-Fi + Bluetooth Intel AC7260HMW și aș dori să-l montez într-un sistem Desktop. Am văzut că portul mPCI-E din laptop-uri are un port de date către magistrala USB, chestie ce plăcile de bază pentru calculator nu suportă nativ. Aș dori să știu dacă există vreun adaptor mPCI-E la PCI-E x1.0 cu port USB separat și prețul aproximativ al unui astfel de adaptor.

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 24.04.2013
S-ar putea ca Delock 89294 sa te ajute, dar nu stiu cum e cu interfata USB. Daca nu asigura si USB nu o sa mearga Bluetooth, dar WiFi ar trebui sa functioneze. Eu folosesc o placa de retea care consta exact dintr-un 7260 mini-PCIe si un adaptor la PCIe, dar adaptorul are si mufa USB unde se conecteaza la un header USB de pe placa de baza. (E un Gigabyte GC-WB867D-I, dar pe langa ca nu se mai gaseste cred ca tu vrei sa folosesti acel 7260 pe care il ai deja, nu sa cumperi altul.)

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
Am deja un 7260 și voiam să-l montez.
Am un adaptor simplu, dar i l-am montat tatălui meu pe calculator cu un Atheros Draft-N.
Acel Delock l-am văzut și eu, dar nu are acel header USB (aseară nu-mi venea cuvâtul). Voiam să obțin compatibilitate maximă. Am un Bluetooth pe USB, dar dacă îi pun ceva cu A2DP îi dă cu virgulă.

Oare acest https://de.aliexpres...2376934373.html produs o fi bun?

#4
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
Sau acesta. Văd că are în descriere 7260 NGW, iar eu am HMW. O fi bun?

https://www.aliexpre....2c8e9032eeMwKm

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 24.04.2013
Probabil primul adaptor, cel din mesajul #3, e bun dar nu si cel din mesajul #4. Terminatia de la 7260 indica intre altele tipul de conector, vezi ca exemplu aici <https://www.intel.co...html?wapkw=7260>. Cel de al doilea adaptor e pentru placute cu conector M.2 nu mini-PCIe.

#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
Văd că scrie la unul că rata de transfer LAN de 600 Mbps, iar la altul 1 Gbps. Oare primul poate duce maximul plăcuței Intel?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate