Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Sfat achiziționare adaptor mPCI-E la PCI-E x1.0

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Salutare!
Am un modul Wi-Fi + Bluetooth Intel AC7260HMW și aș dori să-l montez într-un sistem Desktop. Am văzut că portul mPCI-E din laptop-uri are un port de date către magistrala USB, chestie ce plăcile de bază pentru calculator nu suportă nativ. Aș dori să știu dacă există vreun adaptor mPCI-E la PCI-E x1.0 cu port USB separat și prețul aproximativ al unui astfel de adaptor.

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
S-ar putea ca Delock 89294 sa te ajute, dar nu stiu cum e cu interfata USB. Daca nu asigura si USB nu o sa mearga Bluetooth, dar WiFi ar trebui sa functioneze. Eu folosesc o placa de retea care consta exact dintr-un 7260 mini-PCIe si un adaptor la PCIe, dar adaptorul are si mufa USB unde se conecteaza la un header USB de pe placa de baza. (E un Gigabyte GC-WB867D-I, dar pe langa ca nu se mai gaseste cred ca tu vrei sa folosesti acel 7260 pe care il ai deja, nu sa cumperi altul.)

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Am deja un 7260 și voiam să-l montez.
Am un adaptor simplu, dar i l-am montat tatălui meu pe calculator cu un Atheros Draft-N.
Acel Delock l-am văzut și eu, dar nu are acel header USB (aseară nu-mi venea cuvâtul). Voiam să obțin compatibilitate maximă. Am un Bluetooth pe USB, dar dacă îi pun ceva cu A2DP îi dă cu virgulă.

Oare acest https://de.aliexpres...2376934373.html produs o fi bun?

#4
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Sau acesta. Văd că are în descriere 7260 NGW, iar eu am HMW. O fi bun?

https://www.aliexpre....2c8e9032eeMwKm

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Probabil primul adaptor, cel din mesajul #3, e bun dar nu si cel din mesajul #4. Terminatia de la 7260 indica intre altele tipul de conector, vezi ca exemplu aici <https://www.intel.co...html?wapkw=7260>. Cel de al doilea adaptor e pentru placute cu conector M.2 nu mini-PCIe.

#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Văd că scrie la unul că rata de transfer LAN de 600 Mbps, iar la altul 1 Gbps. Oare primul poate duce maximul plăcuței Intel?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate