Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

recuperare fisier xls

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
emine

emine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 16.02.2009

 eiffel, on 11 octombrie 2018 - 14:33, said:

Daca nu ai ceva sensibil in document poti sa-l atasezi aici in arhiva zip sa ne uitam si noi la el.

Dar inclin sa cred ca nu mai e posibila recuperarea.

N-ai avut cumva ceva criptare in PC ?

Sunt informatii de serviciu, informatii care sunt confidentiale, documentul nu a fost criptat, azi un coleg a adaugat ceva si nu stie a facut de l-a deterioart...

#20
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Marime fisier macar... am intrebat mai sus.... de curiozitate
Schimba extensia in zip si vezi daca-l deschide.
Oricum, nu cred ca vei reusit sa intelegi fisierele din interior, da' asa de curiozitate.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,685
  • Înscris: 15.06.2004
In cazul asta va trebui sa-l refaceti de la zero daca nu aveti back-up.
La serviciu, fara backup ?!? Mie imi pare inexplicabil. Am backup si acasa, darmite la servici unde ar fi dezastru pierderea de date.

#22
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 eiffel, on 11 octombrie 2018 - 14:42, said:

La serviciu, fara backup ?!? Mie imi pare inexplicabil.
AAAAAAAAAAHAHHAHAHAHAA MMMMMMMMUUUUUUUHHHHHHHHHHHAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHAAAAAAAA !!!!!!!!
Da' cum ti se pare pierdut citeva sute de mb / mii de documente de scoala generala, datorita unui ransomware ?!

#23
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,405
  • Înscris: 11.08.2003
Daca deja n-ai facut-o, incearca sa reproduci toti pasii facuti de coleg de la calculatorul lui, poate descoperi ceva. Orice lucru de care isi aduce aminte poate fi de ajutor.

#24
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
A salvat si a inchis programul - cam 99.9999999999999999999999% este bulit.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,685
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Da' cum ti se pare pierdut citeva sute de mb / mii de documente de scoala generala, datorita unui ransomware ?!
Am avut 3 ransomware in firma anii trecuti. 2 au criptat tot pe PC-ul infectat plus retea, unul n-a apucat ca i-am dat in cap dar tot a criptat cateva sute de Mb local pe PC.

Nu s-a pierdut niciun document important. Totul s-a recuperat in 30 de minute din back-up.

Mai ar fi o solutie, sa zic cu sanse de 0,01%. Si numai daca documentul era stocat pe PC pe un HDD ( nu SSD ) si nu pe un server de linux.

Pe PC-ul respectiv se poate instala Recuva si sa se caute tot ce gaseste sters cu terminatia respectiva, sau ca ultima masura, sa caute chiar tot. Daca nu s-a mai copiat/scris nimic pe PC-ul ala, poate va gasi cumva fisierul original de dinainte de modificarea facuta de coleg. De obicei datele nu sunt suprascrise efectiv pe sectoarele hardului ci documentul nou e scris pe alte sectoare iar cele vechi sunt sterse.

Sau daca documentul respectiv a fost trimsi candva pe mail - o versiune mai veche - sa nu fie luat totul de la zero.

#26
emine

emine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 16.02.2009
Am rezolvat, unitatea a fost schimbata saptamana trecuta si documentele au fost preluate din cea veche, am recuperat documentul in varianta de atunci din unitatea veche. Oricum va multumesc pentru sugetii.

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
ufff. decat deloc (aka fisier busit), bun si unul de saptamana trecuta.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,685
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm..  Eu as face cateva verificari la cea noua in cazul asta.
Daca la o saptamana corupe fisiere... Posibil sa aiba ceva probleme la HDD sau la memorie.

Oricum bine ca s-a rezolvat. Datele dintr-o saptamana se recupereaza mai usor decat de-acum 2 ani.
Si altadata faceti un back-up. Pe un alt PC, un HDD extern, Server, etc.

#29
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Serafime, tata, fracuta, nene, mestere.
Ai o mincarime mare de tot, vrei s apostezi neaparat, chiar daca este aiurea.
Deja s-a lamurit problema, s-a gasit solutia si aici.
Este al doilea topic, din cele citite de mine, unde vii si tu sa comentezi dupa ce s-a rezolvat problema.
Si mai rau, in ambele cazuri, comentariile tale sint pe linga subiect.

1. Nu a intrat in nici un Sleep.
2. Ctrl+S nu prea inseamna niciodata Save as..... daca tot vrei sa comentezi, macar sa fim precisi
3. Auto-Save nu salveaza (doar) la inchidere. Salveaza la un interval de timp, chiar si in timpul lucrului.
Nu prea are nici o legatura cu subiectul, aici fisierul a fost deja salvat.
S-a intimplat altceva, probabil nu vom afla niciodata ce.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate