Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Consultatie cu decontare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostNaijax, on 14 iunie 2018 - 14:47, said:

Dar consultul oftalmologic este absolut gratuit la aproape orice cabinet sau clinica particulara cu conditia sa cumperi de la ei tratamentul aferent (daca este cazul) sau ochelarii corespunzatori.
Asta e o vrajeala capitalista.Au ei grija sa acopere cu varf si indesat costul consultatiei,prin pretul ochelarilor! Posted Image

View PostKarhu, on 14 iunie 2018 - 15:00, said:

Intreb si eu, ca nu mai sunt la curent: acum prescrierea de ochelari/ lentile de contact (fiind automatizata/ computerizata) nu se face de catre optician?
Prin vest treaba asta nu mai intra in atributiile medicului oftalmolog.
Ai dreptate.Ochelarii se prescriu de catre un OPTOMETRIST...dar si medicii oftalmologi pot sa faca prescriptii de ochelari.In plus,acestia ar trebui sa stie sa trateze si (sau in primul rand) afectiuni ale ochiului de natura patologica...optometristul nu. La cursurile de optometrie,pentru autorizare,sunt primiti medici si...ingineri automatisti Posted Image

Tragedia e alta...am avut 3 retete gresite,de la 2 oftalmologi si o optometrista. La toate lipsea cilindrul,pentru ca n-au reusit sa gaseasca combinatia optima pentru mine,intre lentila sferica si cea cilindrica,asa ca...scriau reteta fara cilindru,spunandu-mi verbal:" mai bine fara cilindru".
Concluzia: nu mai avem in tara personal priceput probabil in niciun domeniu...Toti,chiar daca nu se pricep,nu vor decat sa faca treaba intr-un timp cat mai scurt si sa incaseze cat mai multi bani (time is money).

Edited by danpet, 14 June 2018 - 17:50.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View PostKarhu, on 14 iunie 2018 - 15:36, said:

Hmmm, opticienii de aici au pregatire si atestate si cursuri de specializare facute pe la centre renumite din Suedia, Germania, UK etc.
Iar computerul ala e mai precis, zic eu, decat o persoana, chiar medic oftalmolog, care-ti face masuratorile oculare dupa metodele vechi.

Si la noi, cel putin pe vremuri Trebuia sa ai facultatea de MF ca sa poti sa te ocupi de asa ceva ca optician. Eu as putea sa lucrez si ca asa ceva - am studiile.
Acum, sunt niste pusti care nici nu-ti explica ce trebuie sa faci - doar pune ochii in vizor si uita-te prin el. Mai exact iesi prin testare cu ochelari gata facuti.
Maica-mea avea +4.5 la ochelari. ( e in varsta ). I-a spart si i-au facut altii de +3. Cica i s-a imbunatait vederea de-aia i-au scazut dioptriile - asa i-au zis la centru. In final m-a pus sa-i lipesc pe cei vechi, ca nu vede nimic cu cei noi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate