Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Consultatie cu decontare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
In Bucuresti se mai fac consultatii cu decontare CSAMB?
Oriunde sun, imi spun ca nu au cu decontare.
Oameni buni, pentru ce platim taxele la stat ?

Eu as prefera sa nu platesc un sac de bani si sa-i folosesc la un spital privat si sa fiu si eu tratata asa cum ar trebui sa fim cu totii tratati.

Imi recomandati un doctor bun care sa aiba si decontare?

Multumesc,

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nu esti inscrisa la un medic de familie ?
ce fel de medic cauti, in ce domeniu/specializare sau pentru ce probleme de sanatate ? ca unii s-ar putea sa-ti recomande stomatologi sau pediatri, si nu cred ca e ceea ce cauti.

Edited by corinadaniela, 14 June 2018 - 14:11.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1.

Quote

Pentru ca pacienţii să poată beneficia de consultaţii gratuite în baza unui bilet de trimitere, unităţile de sănătate (clinici private sau de stat) trebuie să semneze contracte cu Casa de Sănătate şi să prezinte o listă nominală de medici care vor efectua serviciul medical. Medicul care va efec­tua aceste consul­taţii este plătit cu un sa­la­riu negociat cu anga­ja­torul, în timp ce clinica îşi decon­tează serviciul me­dical de la Casa de Sănătate.
2. PENTRU CĂ DE OBICEI CASELE PLĂTESC O MIZERIE. ȘI MEDICII NU E PROȘTI SĂ LE FACĂ MOKA CUM VOR ĂIA DE LA CASMB

Să se anuleze cotizațiile. Îmi plătesc eu orice.
Și așa plătesc eu și se tratează alții.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Raspunsul la intrebare este foarte simplu.
Doar anumite servicii si investigatii medicale sunt acordate gratuit persoanelor asigurate iar lista acestor servicii este cam ... scurta.
Se numesc pachete de servicii iar daca vrei sa beneficiezi de un serviciu medical care nu este inclus in aceste pachete, umblii la buzunar.
Bonus - Nu toate clinicile particulare au contract cu CNAS sau CSAMB etc. deci ....
Exceptie fac doar cazurile de urgenta dar aici este alta mancare de peste.
Pentru un raspuns mai clar putem sti despre ce tip de consultatii vorbim si unde anume?

#5
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
@corinadaniela
Pentru oftalmologie m-ar fi interesat.Sunt inscrisa la medic de familie, mi-a dat trimitere, dar ce sa fac cu ea daca nu gasesc medici care ofera consultatii cu decontare ?

@exceswater
atunci sa ma lase sa-mi folosesc banii cum vreau, ca si-asa nu beneficiez de ei. Nu e treaba mea ca CSAMB-ul plateste o mizerie, in definitiv, tot sistemul medical e o mizerie in tara asta, doar birocratie. Oare as gasi aceasta lista a medicilor , cei care au contract ?

View PostNaijax, on 14 iunie 2018 - 14:36, said:

Raspunsul la intrebare este foarte simplu.
Doar anumite servicii si investigatii medicale sunt acordate gratuit persoanelor asigurate iar lista acestor servicii este cam ... scurta.
Se numesc pachete de servicii iar daca vrei sa beneficiezi de un serviciu medical care nu este inclus in aceste pachete, umblii la buzunar.
Bonus - Nu toate clinicile particulare au contract cu CNAS sau CSAMB etc. deci ....
Exceptie fac doar cazurile de urgenta dar aici este alta mancare de peste.
Pentru un raspuns mai clar putem sti despre ce tip de consultatii vorbim si unde anume?


oftalmologie, o consultatie clasica, pentru presciere ochelari. mai simplu de atat nu se poate :)

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Dar consultul oftalmologic este absolut gratuit la aproape orice cabinet sau clinica particulara cu conditia sa cumperi de la ei tratamentul aferent (daca este cazul) sau ochelarii corespunzatori.
Ultima data cand am beneficiat de consult oftalmologic gratuit la o clinica particulara a fost in februarie 2018.
Deci ...

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Intreb si eu, ca nu mai sunt la curent: acum prescrierea de ochelari/ lentile de contact (fiind automatizata/ computerizata) nu se face de catre optician?
Prin vest treaba asta nu mai intra in atributiile medicului oftalmolog.

Edited by Karhu, 14 June 2018 - 15:03.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ok. daca nu este urgenta consultatia, incearca sa-ti faci programare la un cabinet/medic cu contract cu casa de asigurari, chiar in primele zile ale lunii, pana sa se epuizeze plafonul alocat.
parintii mei au luat trimitere de la medicul de familie in luna mai si abia in iunie (ieri, mai exact) au gasit loc la consultatie gratuita la oftalmologie. ( in ploiesti ).

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcorinadaniela, on 14 iunie 2018 - 15:06, said:

...
Pai nu-i asa cum zice @Naijax ceva mai sus, adica consultatie gratuita cam oriunde, daca-ti cumperi ochelarii de acolo? :habarnam:

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Doar ce mi-am făcut consult la optometrist pentru schimbare lentile. GRATIS. E drept că am luat apoi și rame mai frumix de la ei.
Cost rame 289 ron model cu clip on - se pun lentile de soare peste.. Cost lentile 200 ron. Lentile cu anti reflex și protecție UV. Plus cele de soare polarizate.
Asta e modelul aproximativ asemănător. Asta e firma ramelor oricum. Face2face.

Attached File  ochelari.jpg   141.17K   9 downloads

NU SUNT EU ÎN POZĂ. Eu arăt mai bine decât manechinu ăsta. Posted Image Și nici nu umblu cu guleru' la jacă ridicat ca băeții dă Dorobanți.

Am ales așa deoarece sunt ochelarist de la 19 ani, miop, văd binișor dar la distanță detaliile fine devin blurate și detest asta, conduc mult și îmi place să văd foarte bine.
Am suferit toată viața că purtatul ochelarilor de soare mă face să nu disting bine chestii la distanță.

Controlul pentru ochelari îl faci la optometrist. E mai mult automatizat oricum cu sculele de acum. La oftalmolog te duci dacă ai probleme medicale la ochi și eventual periodic pentru măsurare tensiune oculară care e periculoasă.

La mine în Craiova o consultație la oftalmolog bun nu contează numele e 50 de lei.
Înțeleg dorința ta dar nu cred că e așa de scump.

La orice magazîn de ochelari te duci E GRATIS.
Ce vrei mai gratis de atât ?

Edited by exceswater, 14 June 2018 - 15:26.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View PostKarhu, on 14 iunie 2018 - 15:00, said:

Intreb si eu, ca nu mai sunt la curent: acum prescrierea de ochelari/ lentile de contact (fiind automatizata/ computerizata) nu se face de catre optician?
Prin vest treaba asta nu mai intra in atributiile medicului oftalmolog.

Sincer sa fiu, mai bine o face un oftalmolog decat un tehnician care doar citeste ce zice computerul ala si nu are cam nicio pregatire la activ.
Am avut si eu ceva probleme si teoretic ar trebui sa port ochelari ( dioptrii mici +0.5 ) - de cate ori m-am dus la oftalmolog am avut o valoare la lentile, de cate ori m-au consultat "tehnicieni" de la cei care fac ohcelari - pe-aici se mai practica sa vian si la firma sa faca consultatii gratuite doar doar cumperi de la ei ochelari - au fost alte rezultate, total diferite. De obicei mai mari decat la oftalmolog.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostKarhu, on 14 iunie 2018 - 15:14, said:

Pai nu-i asa cum zice @Naijax ceva mai sus, adica consultatie gratuita cam oriunde, daca-ti cumperi ochelarii de acolo? Posted Image

parintii mei aveau nevoie de consult oftalmologic deoarece au diabet si trebuie monitorizata situatia periodic. asa ca un optometrist nu le este de folos.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postexceswater, on 14 iunie 2018 - 15:23, said:

Am ales așa deoarece sunt ochelarist de la 19 ani, miop, văd binișor dar la distanță detaliile fine devin blurate și detest asta, conduc mult și îmi place să văd foarte bine.
Am suferit toată viața că purtatul ochelarilor de soare mă face să nu disting bine chestii la distanță.
Cam asa si eu.Uneori (de obicei la poliginul de tir) port lentile de contact, dar altfel prefer ochelari. Ultimii m-au costat 550 euro (cele mai de top lentile si rame Tag Heuer).
Ieri mi-au venit de AliExpress un clip on, polarizant (e chiar pe bune, ma asteptam sa fie tzeapa treaba cu polarizarea) cu doar 3 euro si niste centi Posted Image
L-am luat mai mult in gluma, ca de fapt am ochelari de soare faini (doi Oakley si un RayBan) dar la banii aia e chiar ok.

View Posteiffel, on 14 iunie 2018 - 15:27, said:

Sincer sa fiu, mai bine o face un oftalmolog decat un tehnician care doar citeste ce zice computerul ala si nu are cam nicio pregatire la activ.
Hmmm, opticienii de aici au pregatire si atestate si cursuri de specializare facute pe la centre renumite din Suedia, Germania, UK etc.
Iar computerul ala e mai precis, zic eu, decat o persoana, chiar medic oftalmolog, care-ti face masuratorile oculare dupa metodele vechi.

View Postcorinadaniela, on 14 iunie 2018 - 15:27, said:

parintii mei aveau nevoie de consult oftalmologic deoarece au diabet si trebuie monitorizata situatia periodic. asa ca un optometrist nu le este de folos.
Da, atunci e altceva...
Initiatoarea se referea doar la simpla prescriere de ochelari, nu la controale de genul mentionat.

Edited by Karhu, 14 June 2018 - 15:37.


#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
E gratis
Inca odata - confirm - e gratis
Eu am fost la clinica oftalmologica iar consultul a fost efectuat de medic oftalmolog care pe langa metodele "clasice", s-a folosit inclusiv de  aparatul ala  - nu stiu cum ii zice - iar ochelarii - rama + lentile - au fost lucrate de un tehnician.
Mai mult decat atat - acum 6 ani am operat unul din copii de amigdalite si polipi la o clinica particulara din Bucuresti.
Consultul + analizele efectuate de clinica au fost gratuite iar eu am platit DOAR operatia.
Cam asta e

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostKarhu, on 14 iunie 2018 - 15:36, said:

Cam asa si eu.Uneori (de obicei la poliginul de tir) port lentile de contact, dar altfel prefer ochelari. Ultimii m-au costat 550 euro (cele mai de top lentile si rame Tag Heuer). Și eu am vrut la fel dar n-am avut timp. Că nu e vorba de bani Posted Image... Glumesc

L-am luat mai mult in gluma, ca de fapt am ochelari de soare faini (doi Oakley si un RayBan) dar la banii aia e chiar ok. Eu am ăi mai buni de soare nește Police cam scumpicei, buni, formă asemănătoare Wayfarer, dar stau în torpedou mai mult.


Hmmm, opticienii de aici au pregatire si atestate si cursuri de specializare facute pe la centre renumite din Suedia, Germania, UK etc.
Iar computerul ala e mai precis, zic eu, decat o persoana, chiar medic oftalmolog, care-ti face masuratorile oculare dupa metodele vechi. CORECT

Clar.
Am fost și la medic și acum la ultimul control OPTOMETRIȘTII mi-au găsit lentilele prost făcute la cei anteriori. Care erau după rețeta oftalmologului.
Așa că tot computerul bate.

Edited by exceswater, 14 June 2018 - 15:56.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postexceswater, on 14 iunie 2018 - 15:55, said:

Eu am ăi mai buni de soare nește Police cam scumpicei, buni, formă asemănătoare Wayfarer, dar stau în torpedou mai mult.
Ia-ti niste clip on din aia de pe Aliexpress.
Ar merge si niste fit over, tot de acolo.
Sau chiar ochelari de soare cu dioptrii, vezi aici.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Așa am acum șef. Ochelari de vedere tot ca ăla din poza pusă mai devreme.
Și au un sistem de metal pe rama de vedere + magneței pe o față din aia finuță cu lentilele de soare și devin de soare polarizați peste lentilele de vedere.



Attached File  wholesale-clearcode-magnet-attached-double.jpg   56.5K   1 downloads
Cam așa numai că lentilele de soare sunt maro nu oglindă.

Edited by exceswater, 14 June 2018 - 16:30.


#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostKarhu, on 14 iunie 2018 - 15:14, said:

Pai nu-i asa cum zice @Naijax ceva mai sus, adica consultatie gratuita cam oriunde, daca-ti cumperi ochelarii de acolo? Posted Image
Asa e, cum zice. In Bucuresti in doua cazuri vazute de mine aveau si medic care facea consultul, si la cinvea in varsta care era inaintea mea ii recomanda ce sa faca in caz de cataracta, glaucom etc, totul gratuit (inclus in pretul ochelarilor).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate