Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Consultatie cu decontare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostNaijax, on 14 iunie 2018 - 14:47, said:

Dar consultul oftalmologic este absolut gratuit la aproape orice cabinet sau clinica particulara cu conditia sa cumperi de la ei tratamentul aferent (daca este cazul) sau ochelarii corespunzatori.
Asta e o vrajeala capitalista.Au ei grija sa acopere cu varf si indesat costul consultatiei,prin pretul ochelarilor! Posted Image

View PostKarhu, on 14 iunie 2018 - 15:00, said:

Intreb si eu, ca nu mai sunt la curent: acum prescrierea de ochelari/ lentile de contact (fiind automatizata/ computerizata) nu se face de catre optician?
Prin vest treaba asta nu mai intra in atributiile medicului oftalmolog.
Ai dreptate.Ochelarii se prescriu de catre un OPTOMETRIST...dar si medicii oftalmologi pot sa faca prescriptii de ochelari.In plus,acestia ar trebui sa stie sa trateze si (sau in primul rand) afectiuni ale ochiului de natura patologica...optometristul nu. La cursurile de optometrie,pentru autorizare,sunt primiti medici si...ingineri automatisti Posted Image

Tragedia e alta...am avut 3 retete gresite,de la 2 oftalmologi si o optometrista. La toate lipsea cilindrul,pentru ca n-au reusit sa gaseasca combinatia optima pentru mine,intre lentila sferica si cea cilindrica,asa ca...scriau reteta fara cilindru,spunandu-mi verbal:" mai bine fara cilindru".
Concluzia: nu mai avem in tara personal priceput probabil in niciun domeniu...Toti,chiar daca nu se pricep,nu vor decat sa faca treaba intr-un timp cat mai scurt si sa incaseze cat mai multi bani (time is money).

Edited by danpet, 14 June 2018 - 17:50.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

View PostKarhu, on 14 iunie 2018 - 15:36, said:

Hmmm, opticienii de aici au pregatire si atestate si cursuri de specializare facute pe la centre renumite din Suedia, Germania, UK etc.
Iar computerul ala e mai precis, zic eu, decat o persoana, chiar medic oftalmolog, care-ti face masuratorile oculare dupa metodele vechi.

Si la noi, cel putin pe vremuri Trebuia sa ai facultatea de MF ca sa poti sa te ocupi de asa ceva ca optician. Eu as putea sa lucrez si ca asa ceva - am studiile.
Acum, sunt niste pusti care nici nu-ti explica ce trebuie sa faci - doar pune ochii in vizor si uita-te prin el. Mai exact iesi prin testare cu ochelari gata facuti.
Maica-mea avea +4.5 la ochelari. ( e in varsta ). I-a spart si i-au facut altii de +3. Cica i s-a imbunatait vederea de-aia i-au scazut dioptriile - asa i-au zis la centru. In final m-a pus sa-i lipesc pe cei vechi, ca nu vede nimic cu cei noi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate