Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Ghete ieftine pentru mers la plimbare :)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Second hand este foarte riscant, datorita microbilor care se pot transmite de la fostul proprietar, doamne fereste sa iei o micoza ca e jale...oricat ai dezinfecta pielea, riscul ramane...mai bine cumperi ceva ieftin dar nou...
in vest am vazut ca se fac reduceri la finalul sezonului, trebuie cautat ceva oferte...
exemplu: http://www.interspor...1892&color=2397 ,impermeabile si respirabile.

Edited by d-ardeleanu, 09 May 2018 - 08:25.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 VladislavP, on 08 mai 2018 - 17:20, said:

Second-hand merita cumparat? In afara de salomon ce modele sunt mai de ``firma``, daca as dori sa cumpar unul-doua second?

Multumesc.

Nu te orienta dupa firma (sunt firme care produc prost). Incalta-te cu ele, sa te simti ok daca ar fi sa mergi 2 ore pe jos...

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007

 unbrutus, on 08 mai 2018 - 16:17, said:

am patit acelasi lucru, zona calcaiului, la incaltari marca Salomon (ce-i drept cumparati din Decathlon, insa cred ca sint originali)
Am mers destul de mult cu ei insa totusi... nu mi se pare chiar ok.

Se pot duce la garantie daca nu au trecut 730 de zile de la achizite. Salomon ofera 2 ani, indiferent de unde i-ai cumparat.

#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017

 AlexEn, on 09 mai 2018 - 09:03, said:

Se pot duce la garantie daca nu au trecut 730 de zile de la achizite.

Deci pot sa returnez si pantofiorii de gradinita ? Posted Image
Iti dai seama ca parametrii tehnici de utilizare nu sunt respectati de nici un cumparator.
Mai mult - multi cumparatori nici macar nu stiu ce sunt aia "parametrii tehnici de utilizare" care sunt specificati in certificatul de garantie + intructiuni de folosire.
De ex. - se specifica folosirea unei solutii de curatat speciale pentru fete textile si folosirea unei solutii separate pentru fetele de piele sau inlocuitori sau evitatea contactului prelungit cu umezeala.

Ia incearca sa returnezi o pereche de incaltaminte dupa 2 ani si vezi ce se intampla
Succes

Edited by Naijax, 09 May 2018 - 09:28.


#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
Eu vorbesc strict de Salomon. Evident ca nu ti-i vor primi pentru orice motiv, dar roaderea captuselii interioare mi se pare un motiv bun. Oricum pana nu incerci nu stii.

#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
Firma chiar nu conteaza
Este ca la masini cu garantie extra de 7 ani oferita de producator
Ia mergi cu masina "pe garantie" dupa vreo 6 ani
Vei avea parte de niste "mici" surprize

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 Naijax, on 09 mai 2018 - 09:46, said:

Ia mergi cu masina "pe garantie" dupa vreo 6 ani

 Naijax, on 09 mai 2018 - 09:28, said:

Ia incearca sa returnezi o pereche de incaltaminte dupa 2 ani si vezi ce se intampla
"ia incearca", "ia mergi"... e deja a 2 a oara cand folosesti acest "argument" ca o dovada ca ar avea vreun sens ce spui, dar nu are.
Asa cum nu are nici acea glumita cu returnatul pantofilor de la gradinita.
La decathlon se schimba cf garantiei.
La masini la fel.

La decathlon poti vedea si in reviewuri ca cei care se plang primesc raspuns de la decathlon sa ii returneze.

#26
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
Deci la Decathlon poti schimba o pereche de incaltaminte dupa 2 ani ?
Ceva dovezi sau ...

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007

 Naijax, on 09 mai 2018 - 09:46, said:

Firma chiar nu conteaza
Este ca la masini cu garantie extra de 7 ani oferita de producator
Ia mergi cu masina "pe garantie" dupa vreo 6 ani
Vei avea parte de niste "mici" surprize

Conteaza foarte mult firma. Salomon nu face nazuri la garantie, spre deosebire de altele care cauta orice motiv sa o anuleze. Nu Decathlonul ofera garantie, ci direct firma producatoare. La chitanta ar trebui sa fie atasata o foaie pe care scrie cat e valabila garantia.

#28
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
Reformulez intrebarea si pentru dumneata
Deci la Decathlon poti schimba o pereche de incaltaminte SALOMON dupa 2 ani ?
Ceva dovezi sau ...

#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,532
  • Înscris: 05.06.2009
sotul meu este mare fan al marcii the north face. intr-adevar, preturile sunt destul de mari, insa daca ai rabdare sa astepti reducerile si promotiile, iti poti cumpara produsul dorit, la un pret mai avantajos.
tot ce si-a cumparat pana acum - geci, pantaloni, incaltari - sunt de foarte buna calitate, nu s-au uzat sau deteriorat.

daca ai posibilitatea, mergi la intersport, unde sunt comercializate si produsele acestei marci, exista magazine (reprezentanta) si in mall-urile din bucuresti (baneasa si promenada, posibil si in alte mall-uri).
https://www.fashiond.../the-north-face

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007

 Naijax, on 09 mai 2018 - 10:41, said:

Reformulez intrebarea si pentru dumneata
Deci la Decathlon poti schimba o pereche de incaltaminte SALOMON dupa 2 ani ?
Ceva dovezi sau ...

Am zi eu ca se pot schimba DUPA doi ani? Am zis ca doi ani este garantia, deci in timpul ala poti sa beneficiezi de garantie.
Garantia este data de producator, deci nu conteaza de unde este cumparata incaltamintea.

#31
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
Deci
Produsele comercializate (inclusiv SALOMON) au o garantie de minim 2 ani pentru defecte ascunse de fabricatie iar garantia NU acopera daunele produse prin transport, stocaj necorespunzator, ingrijire neadecvata, utilizare anormala, modificari neautorizate aduse produsului, stergerea seriei produsului (unde este cazul), distrugerea etichetelor cusute pe produs.

Acestea fiind spuse, reiau "argumentele" - "ia incearca", "ia mergi" - si revin cu glumita cu returnatul pantofilor de la gradinita.
Inca odata - nu conteaza producatorul si nici magazinul

Detalii aici;
http://www.salomon.r...itii#Returnarea

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
Faptul ca li se rupe captuseala la calcai nu are treaba cu stocajul necorespunzator sau cu utilizarea anormala conform postului colegului.
De-a lungul timpului am folosit cel putin 10 perechi de incaltari de la Salomon, de toate felurile, de la sandale la ghete. Te asigur ca stiu cum trateaza garantia.

Oricum, ne-am indepartat de la subiect. Iti propun sa deschizi alt topic pe tema asta daca te intereseaza asa mult.

Edited by AlexEn, 09 May 2018 - 12:53.


#33
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,242
  • Înscris: 28.04.2003
Man, ce s-au aprins unii pe aici cu calitatea. Omul intreba de niste incaltari pana in 100 lei. Plecati cu Solomon si alte ozn-uri dinastea de aici.

#34
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Multumesc de recomandari. Intre timp m-am uitat si pe sportsdirect au niste semighete la reducere pe la 24-26 euro (gelert e firma). Parca mi se par mai bune decat cele de la decathlon (modelul cu 99 si 149 de lei).

#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008

 VladislavP, on 09 mai 2018 - 16:13, said:

gelert e firma
Da, sunt OK.  Am unele, tot de-acolo luate.

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007

 unpuisor, on 09 mai 2018 - 16:07, said:

Man, ce s-au aprins unii pe aici cu calitatea. Omul intreba de niste incaltari pana in 100 lei. Plecati cu Solomon si alte ozn-uri dinastea de aici.

Salomon, nu solomon.
Poti prinde la reduceri si de la Salomon incaltaminte mai ieftina. De ce sa nu iei de la niste branduri ok daca poti?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate