Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ghete ieftine pentru mers la plimbare :)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
1. https://www.decathlo...id_8383807.html

2. https://www.sportisi...1/?de-barbati=1

De unde credeti ca ar fi mai ok sa cumpar?
Am vazut comentarii pe sportisimo, cum ca marimea in cm la talpa nu este cel scris pe site. A mai cumparat cineva de la ei? Nu as avea chef sa platesc transportul de 2 ori sa schimb produsul.

#2
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
cauta si tu unele cu mai multa plasa/gaurele. In plasticaraia aia o sa iti puta picioarele de iti cade parul din nas. De preferat sa mergi si sa probezi. Daca vrei si pt munte, vezi talpa sa fie un cauciuc mai moale nu plastic tare ca aluneci pe piatra de nu te vezi.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostVladislavP, on 08 mai 2018 - 11:12, said:

De unde credeti ca ar fi mai ok sa cumpar?

Indiscutabil din magazinul ... fizic

#4
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Dupa cum arata marimile par a fi facuti pe marimi britanice, le vezi sus cand selectezi o marime. Eu in 35 de ani de cand imi cumpar incaltari stiu ca marimea britanica 7 imi vine perfect. Pe marimi europene sau chinezesti sunt ori 40 ori 41, 40 pe calapoade late germane sau 41 pe celelalte. Deci daca ai vreo pereche de incaltari cu numar britanic pe ele si care iti vin bine ghideaza-te dupa aia.
Lungimea aia e sigur masurata "europeneste" adica o linie oblica pe brant din axul calcaiului pana in punctul cel mai proeminent al brantului incaltamintei.
Oricum e greu sa nimeresti din prima mai ales daca nu ai mai cumparat niciodata de la brandul respectiv.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Recomand produsele din decathlon. Am adidasi luati de la ei (quechua) de doi ani si n-au patit nimic, doar uzura normala. Ii folosesc zilnic, plus la drumetii.

PS: vezi ca au si la preturi mai mici (50-60 de lei).

@jadcomp, depinde de piciorul fiecaruia. Eu port 43 pentru ca am laba lunga, desi latimea de 42 mi-ar veni perfecta.

Edited by Pololica, 08 May 2018 - 11:33.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Unde mergi la plimbare? Prin parc sau pe munte? Ce buget (maxim) ai?
Oricum cel mai bine e sa mergi in magazinul fizic ca sa probezi.

#7
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Sunt topograf imi trebuie pentru lucru. Nu ma duc la munte, ci doar in iarba, zona mai denivelata, umeda, etc.
Stau foarte departe de magazinul fizic....

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am varianta superioara de la Decathlon ( la 139 lei ) si sunt extrem de multumit de ele. Le am de 5 ani , nu s-au rupt , talpa este impecabila , am facut creasta cu ele , singura problema este rantoirea captuselii in zona calcaiului , dar la ce cazne au fost supuse , este de inteles .

Edited by JurasikMan, 08 May 2018 - 11:56.


#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostVladislavP, on 08 mai 2018 - 11:12, said:

1. https://www.decathlo...id_8383807.html

2. https://www.sportisi...1/?de-barbati=1

De unde credeti ca ar fi mai ok sa cumpar?
Am vazut comentarii pe sportisimo, cum ca marimea in cm la talpa nu este cel scris pe site. A mai cumparat cineva de la ei? Nu as avea chef sa platesc transportul de 2 ori sa schimb produsul.

In primul si in primul rand trebuie sa te duci sa incerci.   Cei de la Decathlon sunt ieftinache si s-ar putea sa nu-ti placa talpa si sustinerea.  Aia sunt ok ca si talpa pentru plimbare pe munte. Pentru plimbare de oras ti-as recomanda mai degraba Skechers (sunt ceva mai scumpi, cca. 200-250 lei)

Sportisimo e un site ok.. comanda vine din Cehia cam intr-o saptamana. Crossroad e un site din Cehia, marfa e ok numai ca.. e foarte calduroasa iar talpa e alunecoasa pe umezeala, iarba etc.
Deci, pantofii aia Crossroad sunt buni ca fabricatie dar te incalzesti ca drku in ei si apoi poti sa aluneci.

Incearca eventual si alte branduri.. pentru mers trebuie sa aiba talpa buna, solida, sa ofere sustinere.

View PostJurasikMan, on 08 mai 2018 - 11:56, said:

Am varianta superioara de la Decathlon ( la 139 lei ) si sunt extrem de multumit de ele. Le am de 5 ani , nu s-au rupt , talpa este impecabila , am facut creasta cu ele , singura problema este rantoirea captuselii in zona calcaiului , dar la ce cazne au fost supuse , este de inteles .

La mai multe tipuri de pantofi a aparut defectul asta ca urmare a rabatului la calitatea membranei interioare. Macar pe astia ai dat cat face.. dar in cazul Skechers, care se uzeaza fix in acelasi loc.. pretul e prea mare pentru rapiditatea cu care se manifesta defectul.

#10
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

View PostVladislavP, on 08 mai 2018 - 11:41, said:

Sunt topograf imi trebuie pentru lucru. Nu ma duc la munte, ci doar in iarba, zona mai denivelata, umeda, etc.
Stau foarte departe de magazinul fizic....
Ai grija la capuse!Posted Image

#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Port prin oras de mai bine de un an papucii de la optiunea 1 si sunt ok, semne normale de uzura, ceva ros la calcai, dar sunt comozi si la o ploicica rezista bine, nu i-am verificat pe roua.
Oricum e bine de mers si probat in magazin, iar daca zonele prin care mergi sunt denivelate cauta o pereche de bocanci. Sa nu ai probleme cu gleznele!

#12
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostJurasikMan, on 08 mai 2018 - 11:56, said:

Am varianta superioara de la Decathlon ( la 139 lei ) si sunt extrem de multumit de ele. Le am de 5 ani , nu s-au rupt , talpa este impecabila , am facut creasta cu ele , singura problema este rantoirea captuselii in zona calcaiului , dar la ce cazne au fost supuse , este de inteles .
Eu aveam unele mai scumpe, la 225 lei tot impermeabile, dupa circa 10 ani inca mai rezista, aceeasi problema la calcai si in rest s-a mai dus din talpa...insa sunt cu adevarat impermeabile, iar eu merg anual prin Padis - Cetatile Ponorului/Cheile Galbenei etc.!
https://www.decathlo...id_8493380.html
cam astea sunt, s-au mai scumpit...am avut si din alea mai ieftine, dar s-au rupt mai repede...dupa circa 5-6 ani...tot bune sunt, dar...

#13
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
poti sa iei unele mai ieftine dar 2-3 perechi si le schimbi intre ele, fac cat o pereche mai buna si mai scumpa, mai putin mirosul de sconcs. Daca umbli mult cu ele in picioare e musai sa le probezi fizic, sa faci cativa pasi incaltat sa vezi cum iti vin. Si cauta un model mai aerisit. Ceva in genul.
https://www.decathlo...id_8383774.html
https://www.decathlo...id_8493438.html
https://www.decathlo...id_8383908.html
https://www.decathlo...id_8339221.html
in functie de buget.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Tineti cont ca cele impermeabile sunt foarte calduroase pe caldurile astea.  Personal, prefer sa ma ud la picioare decat sa ma coc in bocanci.

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Exista sandale! Luate (tot de la ei) anul trecut si facut concediul cu ele. Nici cea mai mica problema (in special cu alunecatul talpii).

#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostJurasikMan, on 08 mai 2018 - 11:56, said:

Am varianta superioara de la Decathlon ( la 139 lei ) si sunt extrem de multumit de ele. Le am de 5 ani , nu s-au rupt , talpa este impecabila , am facut creasta cu ele , singura problema este rantoirea captuselii in zona calcaiului , dar la ce cazne au fost supuse , este de inteles .
am patit acelasi lucru, zona calcaiului, la incaltari marca Salomon (ce-i drept cumparati din Decathlon, insa cred ca sint originali)
Am mers destul de mult cu ei insa totusi... nu mi se pare chiar ok.

Totusi consider ca uzura in acel punct e posibil sa arate si ca marimea nu e chiar bine aleasa, si piciorul se misca in incaltari, sau siretul nu e legat cum trebuie...

#17
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Second-hand merita cumparat? In afara de salomon ce modele sunt mai de ``firma``, daca as dori sa cumpar unul-doua second?

Multumesc.

#18
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostVladislavP, on 08 mai 2018 - 17:20, said:

Second-hand merita cumparat? In afara de salomon ce modele sunt mai de ``firma``, daca as dori sa cumpar unul-doua second?

Multumesc.

Pe toti dracii: NU!
Second hand NU!

Edited by BlueKing-69, 08 May 2018 - 20:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate