Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Demontare termostat boiler

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 01.03.2010
Salut, am un boiler Ferroli de 140 L.
De curand i am curatat rezistenta ( o gramada de calcar ) si am vazut ca ceasul/termoemtrul numai indica bine .
Vreau sa stiu daca a mai desfacut cineva ceasul, se poate desface cu boilerul plin ? Se gaseste de cumparat ?
Observ ca este destul de bine lipit/prins

Fișiere atașate


Editat de soleavl, 24 aprilie 2018 - 23:58.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007
Incearca prin rotire 1/4 tura(in orice sens) si extragere. Este cu o pastila de contact daca nu ma insel, nu cred ca are capilar.

#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Trage de el pina ce-l rupi, ca nu se intimpla nimic rau.
Boilerul este dintr-o tabla mai groasa, dupa care vine izolatia cu spuma, iar peste spuma vine tabla esteriora care este din tabla subtire (aia pe care poti pune mina). In tabla subtire si in izolatie este o gaura, iar in gaura respectiva, se baga termometrl ala. Termometrul respectiv nu ajunge piana la tabla groasa a boilerului. Intre termometru si tabla groasa exista un arc ordinar, ca ala de la pix, dar cu un diametru mai mare. Caldura de la tabla groasa la termometru se transmite aiurea prin arcul de "pix" si prin faptul ca-i bagat in gaura aia.
Poti s-l scoti afara foarte usor. De reparat nu se poate reapara. Asa ca da-i pace si cauta alta metoda de citire a temperaturi din boiler, ca-l scoti afara degeaba.

Editat de florin71_skoda, 25 aprilie 2018 - 00:11.


#4
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.392
  • Înscris: 16.09.2003
Pai daca se scoate afara asa de usor, de ce nu l-ar inlocui cu altul nou?

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007

 florin71_skoda, on 25 aprilie 2018 - 00:10, said:

Trage de el pina ce-l rupi, ca nu se intimpla nimic rau.
Boilerul este dintr-o tabla mai groasa, dupa care vine izolatia cu spuma, iar peste spuma vine tabla esteriora care este din tabla subtire (aia pe care poti pune mina). In tabla subtire si in izolatie este o gaura, iar in gaura respectiva, se baga termometrl ala. Termometrul respectiv nu ajunge piana la tabla groasa a boilerului. Intre termometru si tabla groasa exista un arc ordinar, ca ala de la pix, dar cu un diametru mai mare. Caldura de la tabla groasa la termometru se transmite aiurea prin arcul de "pix" si prin faptul ca-i bagat in gaura aia.
Poti s-l scoti afara foarte usor. De reparat nu se poate reapara. Asa ca da-i pace si cauta alta metoda de citire a temperaturi din boiler, ca-l scoti afara degeaba.
Eu,totusi,am reparat unul...asa, de "amorul artei",ca nu prea merita sa pierzi timpul cu reparatul :) Solutia eleganta e sa montezi in loc un termometru digital.Trebuie doar gasita o solutie eficienta de montare a sondei termometrului.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007
Plus ca ar fi si mai ieftin cred decat cel original,(daca-l gaseste de schimb).

#7
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 01.03.2010
Canci.
L am demontat, am gasit altul asemantor, insa nu sta, cel vechi era fixat in spuma.
Acum l am "pus" cu scotch insa nu face contact , nu are nici o prindere nimic, doar pe tabla boilerului...
atasesz o poza .
Vreau sa dau boielrul la minim, insa nu imi dau seama care este min/max. Pana la urma cred ca dau in stanga max, vad temeperatura, iar dupa in dreapta max

Fișiere atașate


Editat de soleavl, 22 mai 2018 - 21:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate