Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Japonia

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
64 răspunsuri în acest subiect

#1
Reseaux

Reseaux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 22.12.2017
Salut. Sunt clasa a 12-a si urmeaza sa merg la facultate. Intotdeauna am fost interesat de cultura asiatica in special de partea de est a Asiei( China , Coreea , Japonia) , asa ca m-am gandit la un plan , desi nu sunt lamurit de anumite lucrusi si sper sa ma lamuriti voi. M-am gandit sa termin limbi straine pe franceza- japoneza , sa lucrez in Rom traducator in timp ce fac master in vanzari/marketing , iar apoi sa aplic la o companie din Japonia . Problema este ca nu stiu daca o sa ma accepte in echipa de marketing/ vanzari avand in vedere ca eu am doar master in domeniul acesta, nu sunt licentiat. Am vazut totusi ca se cere neaparat nivel ridicat de japoneza + franceza/ engleza/ germana.
O sa vada ca eu sunt licentiat in limbi straine dar am doar master in domeniul in care vreau sa lucrez.... Deci o sa ma angajeze sau nu?? M-am uitat la oferte pe internet iar la majoritatea scrie pe langa faptul ca trebuie sa vorbesti limbi , ca trebuie sa fi licentiat ( nu se specifica in ce domeniu , doar sa fi licentiat) si anumite trasaturi gen perseverenta , lucru in echipa etc.


Nu cred ca e necesara licenta ca sa lucrezi in acest domeniu , doar un master ar fi de ajuns. Si sa fac facultatea de limbi pentru ca se cere un nivel ridicat de japoneza + x . Poate ma insel, nu stiu. Ma poate lamuri cineva? Nu sunt fixat pe Japonia, Coreea imi suna la fel de bine. Imi poate da cineva care a lucrat pe acolo detalii ?

Am auzit ca ASE--ul nu este foarte bun pentru licenta.

Multumesc anticipat.

#2
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 22.08.2017
fugi cat poti de japs/
i au bombardart americanii de doua ori cu nucleara

e vraiste in capul lor.

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.512
  • Înscris: 09.07.2014
Lol, vrei sa lucrezi in japonia ? Adica acolo unde 12 ore de munca e part time job ?

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.259
  • Înscris: 24.02.2007
Ma astept sa fie foarte greu sa vinzi/promovezi ceva intr-o tara atat de diferita cultural, fara sa fi trait acolo ceva vreme.

#5
Reseaux

Reseaux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 22.12.2017

 _-AppleS-_, on 22 decembrie 2017 - 21:13, said:

Lol, vrei sa lucrezi in japonia ? Adica acolo unde 12 ore de munca e part time job ?

Toata lumea mi-a zis asta :)) Da, nu ma deranjeaza. Oricum , nu muncesti 12 ore , ci esti prezent la munca 12 ore. Adica te prefaci ca muncesti . Dupa munca mai iesi si cu colegii la un restaurant. Ar fi o experienta interesanta. Se mai plateste si bine.

 dani.user, on 22 decembrie 2017 - 21:13, said:

Ma astept sa fie foarte greu sa vinzi/promovezi ceva intr-o tara atat de diferita cultural, fara sa fi trait acolo ceva vreme.

Ai dreptate. Nu stiu cum de nu m-am gandit la asta. O sa ma descurc eu . Ca varianta de rezerva  pot lucra ca traducator .

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.858
  • Înscris: 10.12.2006
E si asa competitie foarte mare pe posturi, si ma indoiesc ca te apropii de nivelul unui japonez care termina acolo facultatea.
Oricum pana ajungi la master iti trec visele astea.

#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 30.01.2017

 Reseaux, on 22 decembrie 2017 - 21:20, said:

Oricum , nu muncesti 12 ore , ci esti prezent la munca 12 ore. Adica te prefaci ca muncesti .
Sa inteleg ca iti place viata de bugetar?

Editat de YourFan, 22 decembrie 2017 - 21:36.


#8
Reseaux

Reseaux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 22.12.2017

 Mizu, on 22 decembrie 2017 - 21:29, said:

E si asa competitie foarte mare pe posturi, si ma indoiesc ca te apropii de nivelul unui japonez care termina acolo facultatea.
Oricum pana ajungi la master iti trec visele astea.

Sunt cautati straini pentru ca japonezii nu pot sa invete engleza/franceza . Companiile mari au posturi speciale pentru straini  , nu concurezi cu japonezi. Ei acolo au nevoie de mentalitati diferite pentru a le ridica economia care a stagnat.

 YourFan, on 22 decembrie 2017 - 21:35, said:

Sa inteleg ca iti place viata de bugetar?

normal :)))

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.259
  • Înscris: 24.02.2007
Economia n-o ridica traducatorul sau cel de la marketing.

#10
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.512
  • Înscris: 09.07.2014

 Reseaux, on 22 decembrie 2017 - 21:20, said:


Toata lumea mi-a zis asta Posted Image) Da, nu ma deranjeaza. Oricum , nu muncesti 12 ore , ci esti prezent la munca 12 ore. Adica te prefaci ca muncesti . Dupa munca mai iesi si cu colegii la un restaurant. Ar fi o experienta interesanta. Se mai plateste si bine.
Daca stai degeaba, cele 12 ore vor trece si mai greu, te vei ruga de ceas, dar de fapt degeaba te mai rogi de ceas pentru ca se pare ca vrei ca ultimele secunde din ziua de munca sa le petreci tot cu colegii de munca la un restaurant probabil sa te faci manga si sa te trezesti a doua zi nici nu apuci bine sa vezi casa si sa te intorci la munca. Practic vei petrece mai putin timp acasa decat la munca, de ce ti-ai mai dori o casa cat de cat, ai putea sa iei un sac de dormit si sa dormi la ... munca, scapi si de chirie aiurea.
In japonia s-a inventat si cuvantul pentru mort la locul de munca, practic oamenii se nasc la munca, mor la munca, traiesc la munca, se cunosc la munca si isi petrec toata viata la munca. Macar sa iti alegi colegii bine ca probabil aia vor fi singurele persoane pe care le vei vedea mult si bine.

#11
Reseaux

Reseaux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 22.12.2017

 _-AppleS-_, on 22 decembrie 2017 - 22:16, said:

Daca stai degeaba, cele 12 ore vor trece si mai greu, te vei ruga de ceas, dar de fapt degeaba te mai rogi de ceas pentru ca se pare ca vrei ca ultimele secunde din ziua de munca sa le petreci tot cu colegii de munca la un restaurant probabil sa te faci manga si sa te trezesti a doua zi nici nu apuci bine sa vezi casa si sa te intorci la munca. Practic vei petrece mai putin timp acasa decat la munca, de ce ti-ai mai dori o casa cat de cat, ai putea sa iei un sac de dormit si sa dormi la ... munca, scapi si de chirie aiurea.
In japonia s-a inventat si cuvantul pentru mort la locul de munca, practic oamenii se nasc la munca, mor la munca, traiesc la munca, se cunosc la munca si isi petrec toata viata la munca. Macar sa iti alegi colegii bine ca probabil aia vor fi singurele persoane pe care le vei vedea mult si bine.

Da , inteleg si sunt constient de lucrurile astea . Lasand la o parte conditiile de acolo , intrebarea mea e daca ma angajeaza fara licenta sau nu ma angajeaza. Ce parere aveti?

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.687
  • Înscris: 24.11.2015
Esti abia clasa 12-a, o sa te trezesti peste vreo 4-5 ani... probabil cu facultatea deja terminata si visele spulberate :))

#13
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 554
  • Înscris: 12.01.2011

 Reseaux, on 22 decembrie 2017 - 22:20, said:


Da , inteleg si sunt constient de lucrurile astea . Lasand la o parte conditiile de acolo , intrebarea mea e daca ma angajeaza fara licenta sau nu ma angajeaza. Ce parere aveti?

Ca sa ai viza de lucru, adica sa fi in legalitate, trebuie diploma sau 10 ani experienta in domeniu respectiv in care te angajezi. Neavand ambele nimeni nu te primeste, chiar daca stii japoneza sau poate daca intri ilegal; imi pare rau sa iti spun dar intri foarte greu.

Din punctul meu de vedere sa faci o facultate bazata pe traduceri/stuff numai pentru faptul ca vrei sa ajungi in Japonia sau orice alta tara, e nepotrivit de tot, numarul joburilor cred ca e infim aici.
Ce vrei tu era aplicabil daca erai in USA si puteai sa le predai engleza, nestiind o boaba de japoneza, au avantaj si benefici bune profesori din tarile nativ engleze.

Nu stiu ce imagine ai tu un in legatura cu Japonia, dar nu e vorba numai de anime/manga/neko etc, realitatea lor e cam dura, chiar si pentru ei.
Alta intrebare,ai fost vreodata acolo sa vezi cum e? Ceva de genu iti poate schimba parerea dupa ce esti acolo pentru o perioada.

La fel cum a mai zis si cineva, inca esti tanar, concentreaza-te pe altelea, si apoi mai vezi dupa ce ajungi la un nivel stabil chiar si in Romania.

#14
Reseaux

Reseaux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 22.12.2017

 alexsama, on 22 decembrie 2017 - 22:41, said:

Ca sa ai viza de lucru, adica sa fi in legalitate, trebuie diploma sau 10 ani experienta in domeniu respectiv in care te angajezi. Neavand ambele nimeni nu te primeste, chiar daca stii japoneza sau poate daca intri ilegal; imi pare rau sa iti spun dar intri foarte greu.

Din punctul meu de vedere sa faci o facultate bazata pe traduceri/stuff numai pentru faptul ca vrei sa ajungi in Japonia sau orice alta tara, e nepotrivit de tot, numarul joburilor cred ca e infim aici.
Ce vrei tu era aplicabil daca erai in USA si puteai sa le predai engleza, nestiind o boaba de japoneza, au avantaj si benefici bune profesori din tarile nativ engleze.

Nu stiu ce imagine ai tu un in legatura cu Japonia, dar nu e vorba numai de anime/manga/neko etc, realitatea lor e cam dura, chiar si pentru ei.
Alta intrebare,ai fost vreodata acolo sa vezi cum e? Ceva de genu iti poate schimba parerea dupa ce esti acolo pentru o perioada.

La fel cum a mai zis si cineva, inca esti tanar, concentreaza-te pe altelea, si apoi mai vezi dupa ce ajungi la un nivel stabil chiar si in Romania.


In sfarsit un raspuns mai util .
Eu stiam ca viza nu este atat de greu de obtinut. Primeste puncte pentru mai multe criterii . Le gasisem candva , nu mai imi amintesc exact dar strangeam punctajul necesar. Primeam puncte pentru ca am facultatea terminata, sunt tanar , stiu limba si in legatura cu experienta , planuiesc sa lucrez vreo 2-3 ani in Franta . Viza n-ar fi o problema.

Nu ma uit la anime , si nu ma intereseaza manga. Imaginea mea este ca Japonia este ce mai dezvoltata tara tehnologic,si asta imi place la nebunie . Nu am fost acolo , am vazut doar pe yt videoclipuri si ma atrage, imi place , cred ca as putea sa stau acolo.
In legatura cu conditiiel de munca , stiu ca exista "karoshi" adica moarte prin epuizare doar ca statul obliga companiile sa-si schimbe conditiile. Nu toate s-au schimbat pana acum , dar peste 5-6 ani cand ma duc eu o sa fie diferit. Deja de acum stiu ca sunt companii care deja si-au schimbat conditiile, aceste fiind si cele care angajeaza straini.

Asta nu este un vis. Ce mare lucru sa lucrezi in Japonia. Ce ar putea merge prost? De ce nu as reusi?
Nu inteleg de ce unii sunt asa negativisti.

Trebuie sa ma hotarasc de acum , si ma refer chiar in zilele astea , pentru ca trebuie sa-mi schimb si facultatea la care vreau sa dau . Deci e cam urgent.

Lasand la o parte orice altceva,  cineva care s-a angajat poate sa-mi spuna de ce se tine cont?  Ma primesc aia cu master in marketing si nu cu licenta? Asta ma intereseaza pe mine , nu orele de lucru. Este o tara speciala si as munci o gramada acolo decat sa stau in V Europei cu toti arabii si negrii . NU , nu multumesc.

Editat de Reseaux, 22 decembrie 2017 - 22:59.


#15
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Nu cred ca sunt asa de multi romani care lucreaza in Japonia, si ma refer legal si cu atat mai putin ca stau pe forumul softpedia. Acea viza la care faci referire se numeste viza pentru profesionisti straini cu grad inalt de calificare, ce poate omiti tu aici e faptul, ca poti avea si punctajul maxim, nu inseamna ca ai viza automat. Compania tot trebuie sa te sponsorizeze, dar tu cu viza aia specific o sa ai mai multe avantaje fata de cea normala.
Un alt lucru care nu inteleg, cum poti avea master fara licenta?
In legatura cu negativismul, gandeste asa, daca tu ai fi ajuns acolo fara nicio problema, fii sigur ca ar fi fost plin de arabi/negri....pentru ca ar fi inseamnat ca accesul in tara e relaxat.
In legatura cu domeniu, imi apare rau, dar facultate/master/scoala/etc.. de marketing mi se pare un timp pierdut degeaba. Poate ai fi avut o sansa daca doreai sa iti deschizi un business sau erai inginer cu ceva ani buni de experienta, dar asa...

#16
Reseaux

Reseaux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 22.12.2017

 alexsama, on 22 decembrie 2017 - 23:13, said:

Nu cred ca sunt asa de multi romani care lucreaza in Japonia, si ma refer legal si cu atat mai putin ca stau pe forumul softpedia. Acea viza la care faci referire se numeste viza pentru profesionisti straini cu grad inalt de calificare, ce poate omiti tu aici e faptul, ca poti avea si punctajul maxim, nu inseamna ca ai viza automat. Compania tot trebuie sa te sponsorizeze, dar tu cu viza aia specific o sa ai mai multe avantaje fata de cea normala.
Un alt lucru care nu inteleg, cum poti avea master fara licenta?
In legatura cu negativismul, gandeste asa, daca tu ai fi ajuns acolo fara nicio problema, fii sigur ca ar fi fost plin de arabi/negri....pentru ca ar fi inseamnat ca accesul in tara e relaxat.
In legatura cu domeniu, imi apare rau, dar facultate/master/scoala/etc.. de marketing mi se pare un timp pierdut degeaba. Poate ai fi avut o sansa daca doreai sa iti deschizi un business sau erai inginer cu ceva ani buni de experienta, dar asa...


Asta a fost prima mea intrebare. Daca sunt licentiat in limbi straine si am master in vanzari/ marketing , ma angajeaza intr-o companie pe vanzari/ mark  , sau trebuie sa fac la ASE vanzari / mark , dar nu as mai avea cum sa stiu japoneza , care este absolut necesara. Asta e confuzia mea.

Nu stiu daca am voie sa postez job-uri aici , dar am vazut ca salariul chiar este bun ( 50 000 $ / an ...- 120 000 $ si in marketing si in vanzari )   si se cauta chiar si noi absolventi. Surprinzator, nu ?! Cel mai important este sa vorbesti japoneza + franceza/ engleza  si se mai tine cont si de anumite trasaturi precum perseverenta, capacitatea de a lucra in echipa  etc etc

Editat de Reseaux, 22 decembrie 2017 - 23:28.


#17
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 30.01.2017

 Reseaux, on 22 decembrie 2017 - 21:39, said:

normal Posted Image))
Atunci te anunt cu parere de rau ca Japonia nu este de tine Posted Image

Editat de YourFan, 22 decembrie 2017 - 23:59.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.259
  • Înscris: 24.02.2007

 Reseaux, on 22 decembrie 2017 - 23:28, said:

Asta a fost prima mea intrebare. Daca sunt licentiat in limbi straine si am master in vanzari/ marketing , ma angajeaza intr-o companie pe vanzari/ mark  , sau trebuie sa fac la ASE vanzari / mark , dar nu as mai avea cum sa stiu japoneza , care este absolut necesara. Asta e confuzia mea.

N-am date concrete, dar intuitia imi zice ca probabil nu, nici cu master, nici cu licenta in vanzari/marketing. Asta-i un domeniu ce necesita talent, cand mergi la client sa-l convingi sa cumpere ceva de la tine nu ii fluturi diploma in fata.

 Reseaux, on 22 decembrie 2017 - 22:54, said:

Imaginea mea este ca Japonia este ce mai dezvoltata tara tehnologic,

Ce anume iti place atat de mult la treaba asta? Tehnologie poti cumpara cam oriunde in lume, bani sa fie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate