Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Reseaux

Reseaux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.12.2017
Nu stiu daca int pe cineva concluzia mea , dar na, poate cineva interesat o sa se inspire candva  din opinia mea.

Din ce am inteles ASE-ul e inutil . Iesi direct vanzator la magazinul din colt cu ASE.  Asta daca nu faci cumva parte din "elita" elevilor care au cele bune rezultate si sunt luati direct de catre companii internationale , poate chiar isi  fac master-ul in strainatate.

M-am hotarat sa merg pe limbi straine deoarece am vazut ca in orice companie experienta si limbile stiute sunt cele mai importante criterii de angajare , si in paralel sa studiez  vanzari/ etc . Daca nu reusesc sa intru in facultatea de vanzari , pot oricand sa-mi extrag informatiile din cele 10000 de carti despre afaceri. Urmeaza master tot in vanzari si apoi 2-3 ani de munca pentru experienta in Europa .

Cu limbile stiute si cu experienta cred ca pot sa ma angajez la orice companie. Bine, luand in considerare ca am si talent in domeniul respectiv. M-am lamurit despre Jap... Coreea , Singapore si  China imi fac cu ochiul acum.

O sa raman pe acest forum mult timp , iar cand voi ajunge oriunde voi ajunge , o sa povestesc aici pentru cei interesati.

#38
Reseaux

Reseaux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.12.2017

View PostTsunnnami, on 23 decembrie 2017 - 07:06, said:

De ce franceza si nu engleza?
gandeste-te sa faci niste limbi care sa-ti foloseasca la legatura tarilor in care se vorbesc limbile alea
Cu franceza ce faci?
n-ai decat franta si exista destui asiatici care fac legatura cu Franta
Engleza insa iti ofera un cadru mai larg

Japoneza nu e la fel de folositoare ca si chineza de ex.
Cauta-ti tari in curs de dezvoltare daca vrei sa gasesti munca usor
Sunt miliarde de firme mici care cauta legaturi de productie in China si india
japonia e deja la saturatie si nu vad ce firma americana sau europeana ar deschide acolo

Canu exista japonezi care vorbesc engleza/franceza?
Eu zic ca esti prost informat aici.
Ca vrei sa pleci in japonia unde sa "stai" 30% din timp iar esti prost informat
Eu nu=ti doresc sa lucrezi intr-o companie japoneza nationalista.
A incercat mandra mea dar de la interviu nu s-a mai prezentat, desi au sunat-o aia de 2 ori.
Erau niste prosti de japonezi care habar n-aveau de cultura americana.
Firma se numea "Be more" si aveau pretentii de la angajati ca-i lua p-aia cu targa.

la angajare le dadea si teste de aritmetica sub forma de probleme:
"Daca zilnic petreci o medie de 9 minute la toaleta, avand in vedere ca pauza platita de companie este de 30 de minute, cat ar trebui sa stai in pauza efectiv sa poti acoperii perioada de la toaleta?"
Dimineata trebuiau sa vina cu 15 minute mai devreme decat programul si sa se descalte si 5 minute sa asculte imnul imparatului.
Asta vrei?

Eu, fiind la o firma globala am colegi japonezi.
Cu unul ma inteleg mai bine si l-am plimbat p-aici cand a venit.
Au o cultura a muncii lipsita de logica.

Sa zicem ca se anunta un taifun si se anunta ca trenurile e posibil sa nu circule sau sa aiba intarzieri mari.

El pleaca dimineata la fel de acasa si se duce in statie unde asteapta cuminte trenul, chiar daca e anuntat pe display ca a fost anulat.
Desi poate lucra de acasa se duce la birou unde nu are interactiune cu nimeni.

Zici ca iesi la bautura dupa program cu ei?
Pe ce lume traiesti?
Asta nu se intampla nici in America sau Europa unde lucrezi 9 ore.
Asta e numai in Romania unde bodegile sunt pline.
In restul lumii lumea munceste, are grijanie de copii, proactic dupa cele 9 ore vii supt, frant acasa.
In Japoina asta o imnultesti cu 5 + stres suplimentar, pentru ca exista alte relatii de munca intre tine si superior.


Trecem la scoala acum
Cine te-a mintit pe tine ca poti face limbi straine si dupa facultate sa mergi la master in fizica, apoi faci un doctorat in combaterea cancerului?
Limba straina e una, marketingul, alta.

iti plac limbile straine?
Eu m-as duce la chineza si spaniola ca engleza e usoara si o inveti pe genunchi.
Apoi, mai vezi tu.

Am renuntat la ideea de a munci in Japonia . Nu eram constient de cat de nasol e sa lucrezi acolo.
Engleza o stiu destul de bine. Am ales franceza doarece imi place mai mult decat eng , si oricum se mai vorbeste in Belgia , Luxemburg , Elvetia , Afirica si Canada.
A doua limba o sa fie chineza  sau poate coreeana . Dar cu amenintarile din partea celeilalte Coree , nu stiu ce sa zic . Sunt multi chinezi cunoscatori de engleza care sunt dispusi sa munceasca pe jumatate din cat vreau eu.

Din ce stiam eu , nu sunt multi japonezi cunoscatori de franceza/ engleza  , iar cei care le stiu au probleme de pronuntie . De abia intelegi ce vorbesc . Asta se intampla deoarece ei sunt invatati sa termine toate cuvintele in vocale.

#39
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Mergi si fa facultatea in Japonia, asa mai ai sanse de angajare.

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdani.user, on 23 decembrie 2017 - 11:46, said:

Destule facultati din tara nu iti impun conditii asupra licentei cand te inscrii la master,

Asa faci si Spiru si colectezi 6 diplome intr-un an.
Problema e ca ramai repetent la viata cand nu stii sa faci nimic

View PostReseaux, on 23 decembrie 2017 - 11:53, said:

Eu vreau sa lucrez in vanzari/ marketing  

Ce vrei sa vinzi?
Dupa ce raspunzi, ia o hartie, ascute-ti creionul si scrie ca la dictare daca vrei sa ai succes

View Postdani.user, on 23 decembrie 2017 - 12:03, said:

Te opreste cineva sa urmezi doua licente in acelasi timp? Una la buget (daca intrii), alta la taxa. Studiul aprofundat oricum il faci acasa.

Da, seriozitatea.
Nu se pot face 2 facultati in acelasi timp


View PostReseaux, on 23 decembrie 2017 - 12:18, said:

Poti sa-mi spui ce lucrezi de te plimbi peste tot prin lume?

E unul din aia incapatanati si surzi care isi traieste visul.
Oricare dintre voi poate face la fel.
Totusi alegeti fusta calda a mamei si traiti prin povestirile celor ca Lex.

View PostReseaux, on 23 decembrie 2017 - 12:56, said:

Pot sa-ti spun ca esti foarte tare? Te invidiez. Sper sa reusesc si eu.

E suficient sa vrei

View Postwluf, on 23 decembrie 2017 - 12:57, said:

uita-te la fata lui de pusti.

Pustiul asta e mai "batran" decat 99% de pe forumul asta.
Si e abia la inceputul vietii

View PostReseaux, on 23 decembrie 2017 - 15:06, said:

Am renuntat la ideea de a munci in Japonia . Nu eram constient de cat de nasol e sa lucrezi acolo.


Am trait mult in puscaria lui Ceausescu.
Cea mai citita si recitita carte a fost Atlasul Geografic General.
Nu admit sa traiesc in alta parte fara logica, supus si fara libertate.
Nu accept asa ceva.


De ce nu mergi la Politehnica?
Acum cred ca m-as orienta pe Chimie sau Metalurgie (Materiale)

Sau Biologie?

#41
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Btw. Cu ASE nu faci mare lucru... Am prieteni/ neamuri/ fosti colegi care au terminat ASE si s-au reprofilat, de la facut inginerie la poli dupa la meteorologie sau saloane de manichiura&Co (dar dintr-alea cu certificat, gagica castiga chiar foarte bine de fapt)

Japonia e ok, 3-6 luni. Stiu multi care n-au rezistat nici 3 luni dar ma rog... depinde de la caz la caz. Daca esti o persoana introvertita, poti sa pleci de maine in JP. Dar daca esti o persoana sociala si activa... meh.

Plus ca salariile nu sunt asa mari pe cat se crede, adica sunt pe super calificari (medici, ingineri) dar pe restul incepi de la 0.
Gandeste-te ca ei nu isi schimba jobul o viata. Pleaca de la 0 ca sa ajunga la 60 de ani cu salariile decente...Dar pleaca de la 0. Si cand zic zero ma refewr inclusiv la ani de munca pe 20.000 JPY/ luna, asta sunt cam 200 USD... (pentru ca lucrezi 3 ore, restul de 5 sunt training neplatit). Deci faci asta ziua apoi iti iei tura de noapte la 7-Eleven pentru 40.000. Tu, junior in ceva, fresh graduate...

Nu e deloc usoara viata in Japonia. Dureaza ani de zile de integrare, si zeci de ani ca sa ajungi sa faci ceva (vreo 15-20). Plus ca exista aceiasi problema ca in Korea, dar fara avantajul joburilor bugetare: forta de munca multa, joburi putine, concurenta mare. Accepti orice.

Si da, putini vorbesc engleza.

Si apoi, desi sa spunem ca ai un venit mare, intervine factorul psihologic. Care e un mare Nu pentru Japonia.

#42
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Daca vrei asia, invata mandarina. Apoi meri in Shanghai sau Shenzhen. Acolo poti pune baze pentru Hongkong sau Singapore. In PRC inca esti ceva deosebit ca european.

#43
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
A sti limbi straine azi e o chestie ordinara, ca si cum zici ca stii pc sau soferie. Cunoasterea limbilor exotice din zone bune economic poate aduce cascaval, insa combinat cu inca 3-4 limbi En, Es, De, Fr.  Araba/Chineza, care are 6-12 pronuntii si intelesuri diferite la fiecare sparcaiala, nu se pot invata singur acasa. Cu profesor iti trebuie minim 3-5 ani, de caciula.
Mai bine fa o meserie adevarata.

Vanzarile se invata in piata, marketingul in scoala (da, la ASE, care e foarte bun, daca inveti bine materiile de acolo).

Japonia e o total alta civilizatie, foarte tampita. Ca incepator n-ai ce cauta nici in: Coreea, Singapore, Hong Kong. Incearca China/India, Vietnam/Africa.
Daca nu esti un ratacitor-aventurier ca Lex (eu cred ca e shpion, cine s-ar duce de tembel prin Irak, Iran, Liban in zilele astea?!), de ce n-ai alege Europa?
Te-ai plictisit de civilizatie si trai rezonabil?

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostQuantum, on 24 decembrie 2017 - 00:28, said:

Daca nu esti un ratacitor-aventurier ca Lex (eu cred ca e shpion, cine s-ar duce de tembel prin Irak, Iran, Liban in zilele astea?!), de ce n-ai alege Europa?
Te-ai plictisit de civilizatie si trai rezonabil?

habar n-ai tu cat bun simt e prin Middle East

#45
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ca tot veni vorba de Asia si restul vs. Middle East.

Uite, dupa 14 luni in Middle East si vreo 3 (acum, ca am stat long term inainte in JP si m-am mai plimbat si prin alte locuri) in Asia, plus ca-s la zi cu tot ce se intampla prin restul Asiei si in America Latina:
M-am simtit in siguranta in 99% din cazuri in Middle East. Absolut in siguranta, pentru ca cel mai mare pericol iti este de fapt...omul. Singura zona in care eram putin reticent a fost Kirkuk, Irak. Dar nu de alta, nu aveam viza Irakiana si eu intrasem fara, depinde cine imi facea un control.
In rest, in Middle East m-am simtit foarte in siguranta datorita oamenilor. Nu mi-am facut niciodata probleme cum ma duc undeva, unde stau sau ce mananc. Dar niciodata! Nici ca ma fura cineva, sau ma rapeste, etc.
De ex la un camping/ festival in Turcia, festival la care am avut niste vinuț, a doua zi vine o tipa si ma intreaba daca eu mi-s Alex (cam singurul strain) ca o gasit un card. Well, era al meu. Cum ajunsese pe jos habar n-am ca nu exista nici ATM nici POS in zona :lol:

Comparativ cu Asia de Sud-Est unde ca strain esti direct vazut sac cu bani. Furturile sunt foarte frecvente, coruptia e la nivel de arta in interactiunea cu strainii, crimele sunt frecvente. Vad pe grupurile de backpackeri Asia SE tot felul de tampenii de stau si ma gandesc ce dracu e in capul thailandezilor sau vietnamezilor?!?! Ma rog... Filipine e ceva mai ok dpadv insa si aici trebuie avuta grija constant. Grija pe care in Middle East nu am avut-o.
Daca cauti pe grupurile din asia "passport" vezi saptamanal "stolen passport, HELP!". Sau mai grav, lunar "missing person". Nu, Asia de SE nu e Rai in care te balacesti linistit. Cam trebuie sa fii cu ochii deschisi mereu.
Sa nu mai zic ca te fura unii din mers pe motocicleta, sau in timp ce esti intr-un tuktuk.

La fel si cu America Latina.


Despre Middle East exista o proasta conceptie gatita de toata media vestica insa realitatea de la fata locului e cu totul alta.


(ps. in Iraq s-a terminat cu Daesh, si cand am fost eu tot nu puteai ajunge in zonele respective ca erai redirectionat).


Cum am zis, cel mai mare pericol e omul. In Middle East oamenii sunt fantastici. Si da, sunt multi backpackeri in zona. Stiam ce rutele clasice (Turcia, Georgia, Iran, Armenia) dar am intrebat si in Iraq cand am ajuns. Sunt multi, inclusiv romani. Si situatia e cunoscuta atat de cei de la granita cat si de politie/ militari. Nu au nicio problema, ba chiar is fericiti. Daca ar avea un dubiu sau vreo problema nu te-ar lasa sa intri (au fost cazuri prin 2014/2015 la apogeul razboiului in care erau foarte reticenti fata de straini din cauza ca multi se duceau cu alte ganduri...). Acum si-au revenit la normal.

Deci, mai usor cu prejudecatile :)

ps. Din Asia cel mai mult mi-a placut Sri Lanka. Iar, ca oameni. Si filipinezii is oameni faini dar putin cam perversi si trebuie ceva mai mare atentie.

#46
Reseaux

Reseaux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.12.2017

View PostTsunnnami, on 23 decembrie 2017 - 16:18, said:


De ce nu mergi la Politehnica?
Acum cred ca m-as orienta pe Chimie sau Metalurgie (Materiale)

Sau Biologie?

La orele de chimie nici macar nu se intelege ce vorbeste profesorul. Ce-i drept , e batran.
Fizica nu mi-a placut niciodata. Si nu as vrea sa fiu unul care bate toata ziua la tastatura in nu stiu ce limbaj de programare. M-as plictisi.
Biologia imi place. Problema e ca daca vreau sa lucrez ca medic in strainatate , va trebui sa invat toate denumirile in limba tarii respective. Trebuie sa te trezesti la 3 noaptea sa operezi pacienti.  E greu ca medic.

View PostLex404, on 23 decembrie 2017 - 16:35, said:

Btw. Cu ASE nu faci mare lucru... Am prieteni/ neamuri/ fosti colegi care au terminat ASE si s-au reprofilat, de la facut inginerie la poli dupa la meteorologie sau saloane de manichiura&Co (dar dintr-alea cu certificat, gagica castiga chiar foarte bine de fapt)

Japonia e ok, 3-6 luni. Stiu multi care n-au rezistat nici 3 luni dar ma rog... depinde de la caz la caz. Daca esti o persoana introvertita, poti sa pleci de maine in JP. Dar daca esti o persoana sociala si activa... meh.

Plus ca salariile nu sunt asa mari pe cat se crede, adica sunt pe super calificari (medici, ingineri) dar pe restul incepi de la 0.
Gandeste-te ca ei nu isi schimba jobul o viata. Pleaca de la 0 ca sa ajunga la 60 de ani cu salariile decente...Dar pleaca de la 0. Si cand zic zero ma refewr inclusiv la ani de munca pe 20.000 JPY/ luna, asta sunt cam 200 USD... (pentru ca lucrezi 3 ore, restul de 5 sunt training neplatit). Deci faci asta ziua apoi iti iei tura de noapte la 7-Eleven pentru 40.000. Tu, junior in ceva, fresh graduate...

Nu e deloc usoara viata in Japonia. Dureaza ani de zile de integrare, si zeci de ani ca sa ajungi sa faci ceva (vreo 15-20). Plus ca exista aceiasi problema ca in Korea, dar fara avantajul joburilor bugetare: forta de munca multa, joburi putine, concurenta mare. Accepti orice.

Si da, putini vorbesc engleza.

Si apoi, desi sa spunem ca ai un venit mare, intervine factorul psihologic. Care e un mare Nu pentru Japonia.

Japonia e un dezastru . Oamenii aia muncesc ca ruptii ca sa tina economia . Si cand ma gandesc ca eu eram serios. Bine ca v-am intrebat pe voi.

#47
Reseaux

Reseaux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.12.2017

View PostPengoon, on 23 decembrie 2017 - 21:24, said:

Daca vrei asia, invata mandarina. Apoi meri in Shanghai sau Shenzhen. Acolo poti pune baze pentru Hongkong sau Singapore. In PRC inca esti ceva deosebit ca european.

Mandarina e destul de dificila. Pentru fiecare cuvant nou ai de invatat tonul si semnul . Japoneza este mai usoara . Chiar nu stiu ce sa aleg.

View PostQuantum, on 24 decembrie 2017 - 00:28, said:

A sti limbi straine azi e o chestie ordinara, ca si cum zici ca stii pc sau soferie. Cunoasterea limbilor exotice din zone bune economic poate aduce cascaval, insa combinat cu inca 3-4 limbi En, Es, De, Fr.  Araba/Chineza, care are 6-12 pronuntii si intelesuri diferite la fiecare sparcaiala, nu se pot invata singur acasa. Cu profesor iti trebuie minim 3-5 ani, de caciula.
Mai bine fa o meserie adevarata.

Vanzarile se invata in piata, marketingul in scoala (da, la ASE, care e foarte bun, daca inveti bine materiile de acolo).

Japonia e o total alta civilizatie, foarte tampita. Ca incepator n-ai ce cauta nici in: Coreea, Singapore, Hong Kong. Incearca China/India, Vietnam/Africa.
Daca nu esti un ratacitor-aventurier ca Lex (eu cred ca e shpion, cine s-ar duce de tembel prin Irak, Iran, Liban in zilele astea?!), de ce n-ai alege Europa?
Te-ai plictisit de civilizatie si trai rezonabil?


O sa fiu cunoscator de en , fr si chineza/japoneza .
De ASE nu stiu ce sa zic. Sunt sceptic cu privire la cat de folositoare este. Nu vreu sa ma duc acolo si sa realizez ca am facut o greseala.
O sa lucrez in Franta ( cred) 2-3 ani  poate chiar mai mult . De abia apoi o sa aplic la o companie din Singapore/ Hong Kong/ Shanghai/ Seoul. Unde o sa am salariu mai mare, acolo ma duc.

#48
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostReseaux, on 22 decembrie 2017 - 21:20, said:


Toata lumea mi-a zis asta Posted Image) Da, nu ma deranjeaza. Oricum , nu muncesti 12 ore , ci esti prezent la munca 12 ore. Adica te prefaci ca muncesti . Dupa munca mai iesi si cu colegii la un restaurant. Ar fi o experienta interesanta. Se mai plateste si bine.

:))) Auzi la el, cine ți-o zis? Poate nu lucrezi 12, lucrezi 11. Tu crezi că japonezii stau la caterincă la cafă și la țigară jumate din program cum se întâmplă prin jumătate de Europă?

#49
Reseaux

Reseaux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.12.2017

View PostVelaxa, on 24 decembrie 2017 - 13:29, said:


Posted Image)) Auzi la el, cine ți-o zis? Poate nu lucrezi 12, lucrezi 11. Tu crezi că japonezii stau la caterincă la cafă și la țigară jumate din program cum se întâmplă prin jumătate de Europă?

Multi japonezi au recunoscut ca o mare parte din timp se prefac ca muncesc.

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostReseaux, on 24 decembrie 2017 - 12:26, said:


La orele de chimie nici macar nu se intelege ce vorbeste profesorul. Ce-i drept , e batran.
Fizica nu mi-a placut niciodata. Si nu as vrea sa fiu unul care bate toata ziua la tastatura in nu stiu ce limbaj de programare. M-as plictisi.
Biologia imi place. Problema e ca daca vreau sa lucrez ca medic in strainatate , va trebui sa invat toate denumirile in limba tarii respective. Trebuie sa te trezesti la 3 noaptea sa operezi pacienti.  E greu ca medic.


De ce vorbesti inainte sa intelegi ce vreau sa spun???
Eu am plecat de la placerile tale.
Unde am scris eu de medic?
Sau de programare????
Daca stai aproape iti pun in brate slujba visurilor tale.

View PostReseaux, on 24 decembrie 2017 - 13:33, said:

Multi japonezi au recunoscut ca o mare parte din timp se prefac ca muncesc.

Si ti-ar placea la puscarie?
pentru ca asta inseamna sa stai pentru ca esti obligat si sa nu faci NIMIC.

#51
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostReseaux, on 24 decembrie 2017 - 13:21, said:

Mandarina e destul de dificila.
Deloc. In China pana si copiii o vorbesc.

#52
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostPengoon, on 23 decembrie 2017 - 21:24, said:

Daca vrei asia, invata mandarina. Apoi meri in Shanghai sau Shenzhen. Acolo poti pune baze pentru Hongkong sau Singapore. In PRC inca esti ceva deosebit ca european.
Nu esti tentat sa te reloci in PRC, in Shenzhen care poate este mai dezvoltat ca si Shanghai?Cu sotia de etnie si nationalitate chineza, ai fi ca acasa in  marea China.

View PostQuantum, on 24 decembrie 2017 - 00:28, said:

Daca nu esti un ratacitor-aventurier ca Lex (eu cred ca e shpion, cine s-ar duce de tembel prin Irak, Iran, Liban in zilele astea?!), de ce n-ai alege Europa?
Mercenarii din firmele de securitate(Aegis, Academi, samd), acolo isi au obiectul muncii.In acele zone se castiga bani frumosi.Sunt romani, care actioneaza ca agenti de securitate pe navele comerciale care tranziteaza culoarul maritim din estul Africii, unde actioneaza piratii somalezi.Si acei oameni o fac pentru bani frumosi.

Edited by max_01, 24 December 2017 - 17:49.


#53
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postmax_01, on 24 decembrie 2017 - 17:36, said:


Nu esti tentat sa te reloci in PRC, in Shenzhen care poate este mai dezvoltat ca si Shanghai?Cu sotia de etnie si nationalitate chineza, ai fi ca acasa in  marea China.
Zero. N-am chef sa lucrez intr-o firma chinezeasca. Stiu suficient despre relatii tipice in firme chinezesti ca sa incerc asa ceva. Idem pentru firme cu conducere americana. Nu mai trec usa la d-astea cat traiesc.

#54
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostPengoon, on 25 decembrie 2017 - 00:22, said:

Zero. N-am chef sa lucrez intr-o firma chinezeasca. Stiu suficient despre relatii tipice in firme chinezesti ca sa incerc asa ceva. Idem pentru firme cu conducere americana. Nu mai trec usa la d-astea cat traiesc.
Unii specialisti in management zic ca americanii sunt cei mai buni, la management, din lumea occidentala iar japonezii le sunt superiori americanilor.Unii mai afirma  ca managerii sud coreeni nu sunt cu mult in spatele celor japonezi.Americanii practica un management agresiv.Sunt interesati doar sa castige  bani.Nu ii intereseaza resursa umana, din punct de vedere social, asa cum este la tarile scandinave sau chiar cele vest europene.
Este prea multa iobagie si prea multe intrigi la firmele chinezesti?La firmele americane esti tratat ca un consumabil?
Ai avut de-a face cu managerii scandinavi sau elvetieni-germanici?Probabil managementul elvetienilor germanici este identic cu cel al managerilor austrieci si germani.

View Postmax_01, on 24 decembrie 2017 - 17:36, said:

Nu esti tentat sa te reloci in PRC, in Shenzhen care poate este mai dezvoltat ca si Shanghai?
Probabil doar la dezvoltarea si productia tehnologiei este mai dezvoltat Shenzenul fata de Shanghai.In Shenzen isi au sediul foarte multi producatori chinezi de inalta tehnologie.Inclusiv Huawei  are acolo centrul de proiectare si productie.

Edited by dennis_2005, 25 December 2017 - 09:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate