Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

"Sa-i stresam pe Cei de la ANRE pt a da o lege pt cei cu Panouri fotovoltaice

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
"Vreau sa știu, dacă si când va intra in vigoare Ordinul pentru aprobarea preturilor de vânzare a energiei electrice produsa din surse regenerabile cu putere instalata sub 100Kw aparținând persoanelor fizice către operatorii de distribuție concesionari."


Conform:
OUG 24/2017) „persoanele fizice care dețin unități de producere a energiei electrice din surse regenerabile cu putere instalată sub 100 kW pe loc de consum, pot vinde energia electrică produsă și livrată în rețeaua electrică aparținând operatorilor de distribuție concesionari, în vederea acoperirii consumului propriu tehnologic al rețelei electrice, la un preț stabilit conform reglementărilor ANRE”



Cei care au trimis email la ANRE sa dea "like"   la ce am postat eu  : sa vedem câți au trimis e-mail la ANRE
Doritorii pot  intra pe siteul ANRE si si cer informații .Trimiteți ce am scris eu mai sus intre ghilimele ...
sau cititi aici:
https://forum.softpe...4#entry22137324




PS:
Ne bazam pe sinceritate si respect aici pe forum ..Nu? ( doar nu suntem in parlament sa fim fără coloana vertebrala)Posted Image

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cat de multi crezi ca sunteti ca sa ai impresia ca-i puteti "stresa" pe aia cu ceva?

#3
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postmyshyk, on 15 decembrie 2017 - 18:35, said:

Cat de multi crezi ca sunteti ca sa ai impresia ca-i puteti "stresa" pe aia cu ceva?

Asta rămâne de văzut Posted Image
Oricine este bine venit.

Edited by goctav2000, 15 December 2017 - 18:38.


#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014
sinteti prea putini.Anre ar trebui sa ia o asemenea masura daca doreste sa promoveze energia fotovoltaica.Avand in vedere ca exista oricum capacitate de productie mai mare ca cererea, nu se grabesc.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De parca ANRE da legi........
Nu vedeti ca legislativul e ocupat sa-si acopere urmele....chiar credeti ca le arde de micii muritori de rand ?
Chiar credeti ca parlamentarii injecteaza in retea ca sa fie atat de preocupati de o astfel de lege ?

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pana acuma zero " like"-uri ...

#7
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Am atasat proiectul mai tre aprobat,
este destul de bine si asa ,numai sa il dea o data.
Citit cu atentie priectul de ordin.

PS:
Daca ai instalat 10Kw de PV ,poți sa te incalzesti  cu calorifere electrice de ex  ,fara sa platesti aproape nimic la factura.
Deci tre sa-i împingem sa o publice e in monitorul oficial.
Câți mai multi cu at mai bine.

Am primit un raspuns de la ANRE. Aceiași limba de lemn a la ILIESCU!!!! Imagine publicată .
Am intrebat când intra in vigoare lege cu compensare  pt noi ăștia .
Haide ti sa ii bombardam pe ăștia de la ANRE cu aceeasi întrebare. sa vedem ce fac.Imagine publicată
cine se bagă?
Uitați mai jos......


"Stimate domnule ______
Cu referire la mesajul dumneavoastra de mai jos, dorim sa va informam ca, in prezent, ANRE a elaborat doua variante de proiect de ordin pentru aprobarea preturilor de vanzare a energiei electrice produsa in centrale electrice din surse regenerabile cu putere electrica instalata sub 100 kW apartinand persoanelor fizice catre operatorii de distributie concesionari.
Ambele variante (insotite de notele de prezentare aferente) se afla supuse consultarii publice si pot fi consultate, ca documente de discutie, la pagina de internet www.anre.ro. domeniul Energie electrica, categoria Legislatie, sectiunea Documente de discutie, rubrica Surse regenerabile.
Mentiom totodata ca, potrivit procedurilor privind emiterea reglementarilor in cadrul ANRE, dupa finalizarea procesului de prelucrare/procesare a propunerilor si observatiilor rezultate in urma consultarii publice, proiectele de ordin se dezbat, in vederea aprobarii, in sedintele Comitetului de reglementare al ANRE.
Reglementarile aprobate prin ordine ANRE devin oficiale dupa publicarea lor in Monitorul Oficial al Romaniei, iar ulterior publicarii in MO, acestea se publica si la pagina noastra de internet (la sectiunea Decizii si ordine, rubrica Ordine, de la oricare din domeniile noastre de competenta) pentru a putea fi consultate si/sau descarcate, dupa caz.

Cu stima,
Serviciul relații publice și comunicare
Direcția comunicare, cooperare și relația cu Parlamentul
Sigla semnatura mail"


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sa se deie panouri la toata lumea.

[ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/24296260_1744371448908861_7145711251095733558_n.jpg?oh=bdf6cdd38667952b438e17077ed86cce&oe=5AD3B473 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View PostFriskey, on 15 decembrie 2017 - 19:11, said:

Poza e facatura. Adica parabolica, soba, pubela au umbra si protagonistii nu au umbra...haide bre. Ca sa nu mai zicem ca directia umbrelor nu este aceiasi. Eu am vazut poza asta mai demult fara nici una din artificii.
Singurul lucru de care imi pare rau sunt copii aia...

Edited by tehnics, 15 December 2017 - 19:16.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cu atat mai mult ca e facatura, hai sa facem sa devina realitate.

#11
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 01.05.2006
Da pot sa intreb si eu de ce ti-ai instalat o asa putere?
Si mai ales cu bani?
Poate cu subventii gen Casa Verde?
Adica haiducia asta moderna in care bogatii iau de la saraci?
Ca aia din casa aia din chirpici (fara panouri) care platesc pentru unii sa-si puna panouri sau eoliene pentru ca au o piscina de incalzit dar daca nu au nevoie de piscina zilele astea de ce sa nu faca si ei un ban?

#12
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Eu am gasit originalul:

Attached Files



#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttehnics, on 15 decembrie 2017 - 19:14, said:

Poza e facatura. Adica parabolica, soba, pubela au umbra si protagonistii nu au umbra...haide bre. Ca sa nu mai zicem ca directia umbrelor nu este aceiasi. Eu am vazut poza asta mai demult fara nici una din artificii.
Singurul lucru de care imi pare rau sunt copii aia...
Pai n-ai auzit de "garile negre" care resorb lumina? Cum sa aibe umbra?

#14
conpressgroup

conpressgroup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2010
Un inceput de raspuns la intrebarea de mai sus este acesta:

Attached Files



#15
conpressgroup

conpressgroup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2010
Raspuns primit azi de la ANRE: (cred ca este un raspuns standard, de robot)

Stimate domnule xxxxx,

In aplicarea prevederilor art. 14 alin. (6) din Legea nr. 220/2008, cu modificările şi completările ulterioare, aşa cum acesta a fost modificat prin art. I pct. 23 din OUG nr. 24/31.03.2017 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie şi pentru modificarea unor acte normativ, ANRE a elaborat, in prezent,  doua variante de proiect de ordin pentru aprobarea preturilor de vanzare a energiei electrice produsa in centrale electrice din surse regenerabile cu putere electrica instalata sub 100 kW apartinand persoanelor fizice catre operatorii de distributie concesionari.

Ambele variante (insotite de notele de prezentare aferente) se gasesc publicate la pagina de internet www.anre.ro si pot fi consultate ca documente de discutie  domeniul Energie electrica, categoria Legislatie, sectiunea Documente de discutie, rubrica Surse regenerabile.

Mentionam ca, potrivit procedurilor privind emiterea reglementarilor in cadrul ANRE, proiectele reglementarilor se dezbat, in sedintele Comitetului de reglementare al ANRE, in vederea aprobarii, iar reglementarile care se aproba prin ordine ANRE devin oficiale (intra in vigoare) dupa publicarea lor in Monitorul Oficial al Romaniei. Ulterior publicarii in MO, acestea se publica si la sectiunea Decizii si ordine, rubrica Ordine de la pagina noastra de internet

Cu stima,

Serviciul relații publice și comunicare
Direcția comunicare, cooperare și relația cu Parlamentul
Sigla semnatura mail
Tel: +4 021 327 81 53. Mobil: +4 0728 628 664
Str. Constantin Nacu, nr.3, Sector 2
Cod poștal 020995, București
[email protected], www.anre.ro

Edited by conpressgroup, 18 December 2017 - 18:16.


#16
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postdanaciu, on 15 decembrie 2017 - 20:04, said:

Da pot sa intreb si eu de ce ti-ai instalat o asa putere?
Si mai ales cu bani?
Poate cu subventii gen Casa Verde?
Adica haiducia asta moderna in care bogatii iau de la saraci?
Ca aia din casa aia din chirpici (fara panouri) care platesc pentru unii sa-si puna panouri sau eoliene pentru ca au o piscina de incalzit dar daca nu au nevoie de piscina zilele astea de ce sa nu faca si ei un ban?
Eu nu sunt conectat încă la reteaua hoților energetici sunt "verde" cum se zice.cad le-am cerut sa ma racordeze ,mi-au cerut 15000Eur, si stii ce le-am zis ? Nu cred ca vrei.
Banii i-am făcut ca lucrez afara ,de multi ani 20 sa zicem .
Am fugit in vârful muntelui de "derbedeii politici": ,sa nu am de-a face cu ei .Am ales ca stau in Romanica ,asta este ( puteam sa stau in orice Tara Europeana)
Acum vor sa vina cu reteaua si pe strada mea si o sa ma racordez,dar tot nu vreau sa plătesc la ei nimic .
Voi nu plătiți la cei care au pe casa câteva panouri,voi plătiți taxa la băieții deștepți care au parcuri de panouri si de eoliene.Da o fuga in Dobrogea si ai sa vezi cu ochii tai cei acolo.

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postgoctav2000, on 18 decembrie 2017 - 18:27, said:

Eu nu sunt conectat încă la reteaua hoților energetici sunt "verde" cum se zice.cad le-am cerut sa ma racordeze ,mi-au cerut 15000Eur, si stii ce le-am zis ? Nu cred ca vrei.
Banii i-am făcut ca lucrez afara ,de multi ani 20 sa zicem .
Am fugit in vârful muntelui de "derbedeii politici": ,sa nu am de-a face cu ei .Am ales ca stau in Romanica ,asta este ( puteam sa stau in orice Tara Europeana)
Acum vor sa vina cu reteaua si pe strada mea si o sa ma racordez,dar tot nu vreau sa plătesc la ei nimic .
Voi nu plătiți la cei care au pe casa câteva panouri,voi plătiți taxa la băieții deștepți care au parcuri de panouri si de eoliene.Da o fuga in Dobrogea si ai sa vezi cu ochii tai cei acolo.


Deci sa inteleg ca iti asiguri tot necesarul de energie electrica numai din panourile solare ? Si iarna ? Chiar eram curios daca poate cineva cu adevarat sa fuga de "derbedeii din Romania" ( sunt multi, nu numai politici ) si sa traiasca precum un haiduc

#18
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
@conpressgroup
Eu am scris din nou la ANRE,Posted Image   ca nu sunt mulțumit de răspunsul primit (exact ca al tau) si inca nu am primit nimic  ,Posted Image
Sa vedem si ceilalti colegi ce primesc.Posted Image

View PostPlaton, on 18 decembrie 2017 - 18:33, said:



Deci sa inteleg ca iti asiguri tot necesarul de energie electrica numai din panourile solare ? Si iarna ? Chiar eram curios daca poate cineva cu adevarat sa fuga de "derbedeii din Romania" ( sunt multi, nu numai politici ) si sa traiasca precum un haiduc
Da exact .
Am si apa de la izvorul din munte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate