Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Reforma protestanta si românii ( secolele 16-17 )

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
41 răspunsuri în acest subiect

#19
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajioana1973, pe 24 octombrie 2017 - 07:37, a scris:

Bati campii cu multa naivitate, cam in tot ce postezi. Spor!!!!
altceva decat sa ataci la persoana nu stii?

In loc sa insulti mai bine explica intrebarea pusa de mine! :ciocan:

#20
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017
Ce ne aduce occidentul in Romania, adica viitorul protestant si catolic globalist:

Citat

Muncitorii de maine ai Brasovului: Filipinezi si nepalezi in turism,
vietnamezi in constructii si sri-lankezi in serviciile de spalatorie

http://www.ziare.com...latorie-6679148

#21
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.736
  • Înscris: 06.08.2004

Vizualizare mesajenough1453, pe 24 octombrie 2017 - 17:25, a scris:

Ce ne aduce occidentul in Romania, adica viitorul protestant si catolic globalist:



http://www.ziare.com...latorie-6679148
O treaba foarte buna. Creste economia romaneasca.

#22
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajCris007, pe 24 octombrie 2017 - 21:48, a scris:

O treaba foarte buna. Creste economia romaneasca.

Citat

Și iluzia socială s-a spulberat: imigranții nu au chef să se integreze în societate, pentru a o „îmbogăți” multicultural, cu cântecele, jocurile și operele lor de artă; dimpotrivă, se enclavizează în așa numitele „no-go zones”, unde legea statului-gazdă nu mai operează, fiind înlocuită de „sharia”, iar enclavele au tendința de a se transforma în focare de propagare a islamismului dominator. (Săptămâna trecută, douăzeci de membri ai Partidului Moderat din Suedia au propus ca în aceste „no-go zones” din țară să fie desfășurată armata, pentru a prelua din nou controlul statului. Mikael Cederbratt, membru al partidului, declara: „Situația în aceste zone s-a deteriorat. Bandele au luat puterea, iar poliția s-a retras. Legile suedeze nu se mai aplică acolo.”)/

Iluzia umanitară s-a stins și ea: majoritatea imigranților nu sunt refugiați de război, ci imigranți economici, în căutarea unei situații materiale mai bune. Potrivit Eurostat, 4 din 5 imigranți intrați în Europa în prima jumătate a lui 2015 (apogeul crizei imigrației) nu erau din Siria. (În ianuarie 2016, vicepreședintele Comisiei Europene, stângistul Frans Timmermans, puternic susținător al imigrației, recunoștea că majoritatea celor care vin în Europa sunt „imigranți economic”: „peste 60%”.)

Și atunci? Dacă liderii politici nu au înnebunit subit, care poate fi motivul rațional pentru care Europa continuă să-și lase granițele vraiște, să primească duium de imigranți (cu atât mai mult cu cât, exceptând câteva cartiere din Raqqa și vreo două-trei oaze pe malul Eufratului, războaiele din Siria și Irak sunt încheiate)?


De ce, dacă în loc de niște beneficii discutabile și iluzorii, ne alegem cu un pericol terorist cât se poate de real?

Răspunsul la aceste întrebări exasperate s-ar putea să se găsească într-o serie de evenimente recente. Iată-le!


La sfârșitul lunii mai, mai multe rețele sociale, printre care Facebook, Google, YouTube, Twitter, ca și gigantul Microsoft, semnează Codul de conduită al Uniunii Europene, prin care se angajează să blocheze sau să șteargă în 24 de ore orice mesaj pe care îl consideră incitator la ură. Întrebare: dezaprobarea căsătoriilor gay este homofobie? Sau: denunțarea cotelor de reprezentare legală a femeilor cu bărbații în consiliile de administrație ale companiilor private este sexim? Și încă: criticarea imigrației este islamofobie? Tot mai numeroasele cazuri de cenzură, raportate pe rețelele de socializare, inclusiv în România, arată că răspunsul DA la toate aceste întrebări tinde să devină poziția „oficială” a UE și, deci, a companiilor IT.

Pe 29 august, comisarul european pentru societate digitală, bulgăroaica Mariya Gabriel, anunță constituirea unui grup de experți pentru stabilirea unui set de propuneri de combatere a „fake news”: „Pentru mine, este foarte important să determin care sunt bunele practici, să identific foarte clar un mecanism de coordonare și să înțeleg ce poate face UE, care poate fi plusvaloarea pe care o adăugăm în lupta contra știrilor false”.


Fenomenul „fake news” (îngrijorarea față de știrile false și dorința de a le combate) a apărut odată cu criza imigrației. „Elitele” politice și presa „mainstream” s-au grăbit să categorisească drept „fake news” toate informațiile pe care oficialitățile doreau să le ascundă sub preș. De pildă, cele despre valul de violuri și agresiuni sexuale ale imigranților la Köln și în alte orașe germane, din noaptea Anului Nou 2016. Autoritățile germane au avut nevoie de patru zile pentru a recunoaște existența evenimentelor, sub presiunea informațiilor de pe internet și din presa alternativă.

Cât privește amploarea fenomenului, abia după jumătate de an, în iulie 2016, s-a aflat că în total a fost vorba de peste 2.000 de imigranți bărbați care au agresat 1.200 de femei. Și atunci, dintr-un document „scurs” în presă. Până atunci, se știa de 400 de cazuri.

UE dorește, așadar, să instituie un mecanism de cenzură a informațiilor. Care vor fi criteriile de funcționare, ne putem face o idee privind la prima tentativă de acest gen, site-ul „Les Decodeurs de l’Europe”, lansat în decembrie 2016 și editat de reprezentanța Comisiei Europene la Paris. Inițiativa a fost prezentată ca „o campanie de informare antiprejudecăți, care ajută la discernerea adevărului de fals, în legătură cu actualitatea europeană și cu funcționarea Europei.”

cu alte cuvinte,
voi multiculturalistii vreti comunism.

de ce va este frica s-o spuneti pe fata?
sunteti rusinosi?

#23
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.007
  • Înscris: 02.12.2016

Vizualizare mesajenough1453, pe 25 octombrie 2017 - 03:27, a scris:

cu alte cuvinte,
voi multiculturalistii vreti comunism.

de ce va este frica s-o spuneti pe fata?
sunteti rusinosi?
Nu, sunt doar infecti care nu recunosc pana nu ne iau cu duba noaptea. In numele libertatii si demo(no)cratiei desigur.

Vizualizare mesajcattavencu, pe 21 octombrie 2017 - 10:02, a scris:

Cred ca e de necontestat: religiile protestante au fost un mare pas inainte pentru cei care le-au adoptat. O adevarata scapare din catolicismul idolatru (si inca e idolatru, cozi la moaste sunt cu duiumul in Italia, Spania, America de sud).

...iar acuma protestantii is cei mai atei si mai ales mai filo-salbatici si multiculti pana la sinucidere colectiva entuziasta.
Protestantismul a avut cateva elemente bune dar pe termen lung se vadeste o catastrofa.
Si catolicii devin asa dar microbul a incubat la protestanti.

Vizualizare mesajenough1453, pe 21 octombrie 2017 - 17:38, a scris:

ai incercat sa o spui, dar n-ai spus-o, ca la sud de Carpati civilizatia e inapoiata fata de cea de la nord.

Asta o spui fiindca nu cunosti Romania.

Oriunde la sud si est de Carpati, in zona subcarpatica, civilizatia a fost inaintata.
Chiar si in lipsa institutiilor statului.
Si tocmai aici este cheia intelegerii acestori diferente de civilizatie.

Zona subcarpatica traia prin ea insasi, prin traditii, autonoma,
in care nici macar statul comunist n-a reusit sa patrunda,
decat foarte greu, cu multe eforturi, cu crime, executii si totalitarism.

Pe cand Transilvania a fost subjugata de comunism tocmai datorita
existentei institutiilor catolice si protestante. Pur si simplu, talmudicii
i-au transformat pe transilvaneni in cele mai obediente papusi ale regimului.

In Transilvania cele mai importante focare de rezistenta anti-comunista
le-ai gasit in satele crestinilor ortodoxe.

De aici, conform mentalitatii tale, trebuie sa trag concluzia
ca protestantismul si catolicismul au fost arma cea mai importanta
prin care talmudicii au introdus comunismul si totalitarismul
exterminand elitele Romaniei interbelice.
Nush ce sa zic...
Imi place si mie Subcarpatia.
Si e evident ca locuitorii ei au dus-o mult mai bine decat cei din campii, supusi tuturor vitregiilor.
Decat Ardealul insa, e de discutat.
E clar ca diferentele intre subcarpatci si ardeleni au fost semnificativ mai mici decat daca luam in considerare tot Regatul la un loc vs Ardeal.
Insa de aici pana la a spune ca subcarpaticii o duceau mai bine ca ardelenii mai e ceva cale.
Decat rom^nii ardeleni, n-ar fi exclus. Dar decat ardelenii in general ma indoiesc. Ajunge sa compari orasele si chiar casele taranesti asa cum le vezi prin satele vechi sau muzeele satesti.

Altfel iti dau dreptate cu infiltrarea de catre stangisti a institutiilor si mentalitatilor etatiste si proceduriste ale protestantilor. Le-a fost intr-adevar usor. Dar nu mi se pare ca transilvanenii ar fi mai comunisti ca regatenii.

Editat de grrrrr, 25 octombrie 2017 - 08:46.


#24
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.001
  • Înscris: 01.12.2010

Vizualizare mesajgrrrrr, pe 25 octombrie 2017 - 08:43, a scris:

E clar ca diferentele intre subcarpatci si ardeleni au fost semnificativ mai mici
Eu cand ti-am spus ca n-ai umblat prin tara decat in autocar, n-am spus degeaba.
Viziteaza Muzeul Satului din Bucuresti cand ai ocazia.
Poate o sa remarci niste diferente.
Sunt drastice.

#25
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.236
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajgrrrrr, pe 25 octombrie 2017 - 08:43, a scris:

Insa de aici pana la a spune ca subcarpaticii o duceau mai bine ca ardelenii mai e ceva cale.
Decat rom^nii ardeleni, n-ar fi exclus. Dar decat ardelenii in general ma indoiesc. Ajunge sa compari orasele si chiar casele taranesti asa cum le vezi prin satele vechi sau muzeele satesti.
La București prin cuvîntul ardeleni se înțelege că e vorba despre românii din Ardeal. Cînd un mitică scrie că moldovenii trăiau mai rău decît ardelenii, el se referă doar la români.Pt alții Mitică se exprimă altfel de ex: „oltenii trăiau mult mai rău decît nemții sau decît ungurii din Ardeal.”
Tu zici acum ceva despre ...subcarpatici. La noi nu există așa ceva. Presupun că numești așa pe românii din zonele deluroase din Moldova, Oltenia și Muntenia.

Vizualizare mesajleogoto, pe 25 octombrie 2017 - 19:55, a scris:

Eu cand ti-am spus ca n-ai umblat prin tara decat in autocar, n-am spus degeaba.
Viziteaza Muzeul Satului din Bucuresti cand ai ocazia.
Poate o sa remarci niste diferente.
Sunt drastice.
O prezentare generală, vă rog. Un  referat pe o pagină format A4 ar fi suficient.

#26
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.007
  • Înscris: 02.12.2016

Vizualizare mesajleogoto, pe 25 octombrie 2017 - 19:55, a scris:

Eu cand ti-am spus ca n-ai umblat prin tara decat in autocar, n-am spus degeaba.
Viziteaza Muzeul Satului din Bucuresti cand ai ocazia.
Poate o sa remarci niste diferente.
Sunt drastice.
L-am vizitat. Si pe cel din Cluj, si din Gorj, si din Valcea, si din Suceava, si din Sibiu...
Românii din zonele mai rasarite de deal o duceau similar, dupa mine.
Si posibil ca cei din zonele subcarpatice sa fi fost oleaca mai prosperi ca cei ardeleni.
Exact gospodariile taranesti din muzee ma indeamna sa presupun asta.

Vizualizare mesajionelmironescu, pe 26 octombrie 2017 - 08:11, a scris:

1La București prin cuvîntul ardeleni se înțelege că e vorba despre românii din Ardeal. Cînd un mitică scrie că moldovenii trăiau mai rău decît ardelenii, el se referă doar la români.Pt alții Mitică se exprimă altfel de ex: „oltenii trăiau mult mai rău decît nemții sau decît ungurii din Ardeal.”
2Tu zici acum ceva despre ...subcarpatici. La noi nu există așa ceva. Presupun că numești așa pe românii din zonele deluroase din Moldova, Oltenia și Muntenia.
1Bun dar in discutia asta trebuie specificat.
2Stiu dar e mai scurt/comod decat ''românii din zonele deluroase din Moldova, Oltenia și Muntenia''.
Pana la urma astia is relativ similari.

Editat de grrrrr, 26 octombrie 2017 - 08:53.


#27
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajgrrrrr, pe 26 octombrie 2017 - 08:49, a scris:

Exact gospodariile taranesti din muzee ma indeamna sa presupun asta.
prin 1970 am mers pe jos pe o poteca ce lega
manastirea Arnota de manastirea Hurez.
Vreau sa spun ca ma simteam in paradis.
Imi aduc aminte ca iesind din padure ajungem pe o ulita de sat,
cu case exact ca in muzeele satului. Cu veranda, prispa, usa aia in zabrele
ce duce la pivnita. Iar oamenii erau imbracati in porturi folclorice,
hainele lor de zi cu zi. Si ii vedeai muncind, cu tot felul de indelitniciri.
Si ospitalieri.
Iar cand am ajuns la Hurezu maicutele erau prin copaci,
la cules de cirese.

Alta viata.
Habar nu au astia ce inseamna subcarpatii.
Niste afoni si aroganti
cu pretentii de protestanti si catolici.
Niste pizmasi.

#28
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.007
  • Înscris: 02.12.2016

Vizualizare mesajenough1453, pe 26 octombrie 2017 - 17:15, a scris:

prin 1970 am mers pe jos pe o poteca ce lega
manastirea Arnota de manastirea Hurez.

Habar nu au astia ce inseamna subcarpatii.

Io prefer subcarpatii moldoveni dpdv habitat, desi imi plac mai mult cei sudici dpdv geo-morfologic.
Chiar si azi mai vezi acolo sate cu case din lemn din alea mici dar cochete si curate.

Editat de grrrrr, 26 octombrie 2017 - 17:26.


#29
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.241
  • Înscris: 09.11.2003

Vizualizare mesajWestPoint, pe 22 octombrie 2017 - 19:39, a scris:

Erau diferente mari cum se traia in sud si Transilvania

Depinde ce zone iei ca reper. Exista explicatii pentru orice. Zona de lunca a Dunarii a fost invadata si de oameni si de ape de milenii. Apoi, mai este amanuntul important ca pentru case iti trebuie materiale de constructii. Apoi, aia de care rad autorii articolului erau urmasii taranilor aserviti, care sute de ani nu avusesera de unde sa puna frimitura langa frimitura.

Ia urca putin inspre dealuri, zicea un coleg de zona Horezu'. Deja ai casele taranilor simpli construite solid. Casele alora mai instariti cu temelie si brau. Cum sa construiesti cula olteneasca in mijlocul campiei, cu ce, cu coceni? Bunica-mea, la sfarsitul anilor '30, inca mergea la claca. Prima noastra casa (de paianta! doar cu un mic brau de piatra si cu stalpi) am putut sa o construim in 1985. Cea dinainte era putin peste ideea de bordei, tot paianta, dar cum cum e aia din poza cu ograda inamolita. Oleaca mai breaza decat aia, dar nu cu mult. Plus ca poza aia nu e tocmai cinstita, e un mal, e ceva acolo, nu poti sa ai asa valuri de namol tam-nesam. Dar nu am asteptari de la tine sa dai poze corecte.

Hai sa vedem ce zice Eminescu:

"Fostul clăcaș, neavând în urma promulgării legii rurale imașul trebuitor pentru nutrirea numeroaselor sale vite…, neavând lemne pentru ars, neavând bani spre a plăti impozitele, el a trebuit să se oblige prin tocmeli către proprietarul sau arendașul, care i le procura, a-i plăti în zile de muncă, în dijmă, în bani, în păsări și în câte altele." Si adaug eu dupa Eminescu, ca dupa ce fostul clacas a prins si el niste cheag in 3 generatii, a venit nenorocirea comunista si i-a luat tot.

Citeste Morometii. Si poate o sa iti treaca inchipuiala asta proasta.

Apoi, intereseaza-te cum traiau in Europa (Germania si Anglia, in special) taranii aserviti. Ai sa descoperi cu stupoare ca in sec 13 traiau in ceea ce la mine la tara, in sud, se numeste "surla": schelet rudimentar de bete pe care se aseaza paie, coceni sau orice altceva se gaseste pe camp si poate sta cat de cat pe loc. Cand eram copil foloseam improvizatia asta ca adapost la paza pepenilor, ca in camp in soare innebunesti. In sec 17 evoluasera super-mult, deja traiau in cotete. Adica o imprejmuire de chirpici acoperita cu paie. Fata de care bordeiul ingropat este mult superior, mai ales cand nu ai ce sa arzi in soba sa te incalzesti.

Trebuie sa pastrezi criteriile. "Tudor houses" din Anglia, cele jumate lemne jumate piatra, trebuie sa le compari cu cula cheneziala si deja e altceva. Pentru ca inclusiv pentru mica nobilime din sufletul civilizatiei, Anglia si Germania, caramida era prea scumpa. Taran liber cu taran liber. Si mujic cu mujic.

Ca daca vrei sa explici cum iobagii ardeleni traiau de fapt in case cu geamuri si acoperis de lemn in 2 ape, cu poarta sculptata, habar nu ai ce vorbesti. Nu uita ca in Rascoala lui Horea, Closca si Crisan au luptat cot la cot serbii romani si maghiari, dar chiar si sasi si secui desi acestia erau ceva mai putini in etniile proprii. Adica ori 1784 e un basm si nu a existat, ori taranii aserviti din Transilvania o duceau la fel de rau ca aia din sud.

Apoi, daca imi permiti, emigrarea iobagilor a fost dinspre Transilvania inspre Oltenia, nu invers.

Mai pune mana pe carte inainte sa fii arogant.

Editat de skandal, 26 octombrie 2017 - 18:57.


#30
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajskandal, pe 26 octombrie 2017 - 18:47, a scris:

Ca daca vrei sa explici cum iobagii ardeleni traiau de fapt in case cu geamuri si acoperis de lemn in 2 ape, cu poarta sculptata, habar nu ai ce vorbesti. Nu uita ca in Rascoala lui Horea, Closca si Crisan au luptat cot la cot serbii romani si maghiari, dar chiar si sasi si secui desi acestia erau ceva mai putini in etniile proprii. Adica ori 1784 e un basm si nu a existat, ori taranii aserviti din Transilvania o duceau la fel de rau ca aia din sud.
si sa nu uitam, ca autoritatile maghiare din Austro-Ungaria,
ii obligau pe unguri sa-si vopseasca casele in verde iar pe olahi in albastru.

De ce?
Nu cumva ca sa-i deosebeasca?
Adica cu alte cuvinte altfel ungurul traia la fel ca olahul.
La acelasi nivel de civilizatie.

Si atunci de unde teoria asta a superioritatii ungurilor protestanti si catolici?

Editat de enough1453, 26 octombrie 2017 - 19:54.


#31
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.054
  • Înscris: 12.12.2016
Asta cu casele vopsite in albastru si verde nu are nici o sursa viabila.

#32
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajWestPoint, pe 26 octombrie 2017 - 20:31, a scris:

Asta cu casele vopsite in albastru si verde nu are nici o sursa viabila.
culmea, am postat pe tema asta si surse istorice, si numeroase dovezi.
In plus, e simplu: inca astazi mai gasesti aceste case vopsite in verde sau albastru.

E drept, ca in ultimul timp vorbim de casele unor ti.gani foarte saraci,
unde ti.ganii vorbesc ori ungureste ori romaneste.

#33
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

Vizualizare mesajWestPoint, pe 26 octombrie 2017 - 20:31, a scris:

Asta cu casele vopsite in albastru si verde nu are nici o sursa viabila.
s-ar putea sa aibe dreptate fane, in satul bunicilor mei, care e sat mixt aproximativ 50-50%, in general romanii au casele albastre si maghiarii verzi. chiar nu cunosteam aceasta chestiune, dar e posibil sa fi ramas aceasta traditie.
acum ca am devenit curios am sunat-o pe bunica, are 90 de ani, tocmai mi-a confirmat, da exista aceasta traditie.

Editat de cirus6, 27 octombrie 2017 - 15:10.


#34
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.007
  • Înscris: 02.12.2016

Vizualizare mesajcirus6, pe 27 octombrie 2017 - 15:01, a scris:

s-ar putea sa aibe dreptate fane, in satul bunicilor mei, care e sat mixt aproximativ 50-50%, in general romanii au casele albastre si maghiarii verzi. chiar nu cunosteam aceasta chestiune, dar e posibil sa fi ramas aceasta traditie.
acum ca am devenit curios am sunat-o pe bunica, are 90 de ani, tocmai mi-a confirmat, da exista aceasta traditie.
Se vede si ochiometric.
Pana si io imi amintesc, cand eram mic se observa evident, macar ca io nu-s asa vechi.

#35
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.401
  • Înscris: 14.12.2008
Si la noi la fel.

Eu imi explic altfel, iata: la inceput cele 2-3 familii de unguri locuiau pe langa castel, erau aduse ca angajati la grof, dar după ce s-au inmultit s-au asezat si printre români, iar ca sa fie recunoscuti in caz de urgenta isi vopseau casele astfel.

Urgenta insemna o invazie, iar ei erau singurii care stiau ungureste bine si puteau informa autoritatile in trecere sau erau cautati acasa.

Mai tarziu a ramas aceasta traditie deoarece era un prestigiu sa fi fost angajat la castel, in plus orice ungur trecea prin sat se putea opri exact la casele unguresti...

#36
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajInfinitty, pe 29 octombrie 2017 - 11:17, a scris:

la inceput cele 2-3 familii de unguri locuiau pe langa castel,
ce debitezi?
care castel la 1864 si incolo?
eu ti-am postat clar: autoritatile maghiare ale Austro-Ungariei au hotarat
dupa 1864 (dupa ce s-a format Austro-Ungaria) sa vopseasca casele
olahilor in albastru si ale ungurilor in verde.

ce ti-a asa greu de inteles?

Vizualizare mesajInfinitty, pe 29 octombrie 2017 - 11:17, a scris:

Mai tarziu a ramas aceasta traditie deoarece era un prestigiu sa fi fost angajat la castel, in plus orice ungur trecea prin sat se putea opri exact la casele unguresti...
tu intotdeauna o iei pe tangenta, la mama dracului.
huooooooooo...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate