Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Montaj țiglă tondach

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Bună! Începem zilele astea acoperișul și între doi meseriași a apărut o discuție despre montarea țiglei Tondach.
"șanțurile" (marginile) țiglei care se încalecă in plan orizontal au o toleranta d3 câțiva milimetri (cam 5,după ochi), care permite o jonglare, presupun ca pentru potrivirea exacta.
Acum, unul spune ca ele trebuie montate ideal cat permit ele de "strâns", apropiate una de cealaltă, "jonglandu-se" doar daca nu se potrivește perfect.
Celalalt, din contra, spune ca se pun mai departate(fără sa dea o valoare precisa, după ochi), pentru a permite apei la îngheț sa se dilate fără sa crape tigla.
Ce e drept, chiar și strânse perfect au un șanț de câțiva milimetri, care mie, ca necunoscător, mi se pare ca tocmai de asta e prevazut, ca protecție la dilatarea apei, dar poate ma înșel.
Sper ca s-a înțeles și știe cineva sa ma îndrume, o a treia părere ar fi foarte de folos.
Pun si doua poze, in una țiglele sunt strânse la maxim, in a doua mai "răsfirate"
O zi buna!

Attached Files


Edited by vasiutziugmail, 05 October 2017 - 10:27.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005
eu le-as pune la jumatatea jocului.
as face misto de ei si i-as pune sa puna cu distantieri de gresie si faianta..... ca sa existe un control exact al acelui spatiu.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Conform ghidului tondach. daca nu e specificat inseamna ca nu conteaza.
Vorba lui @arg...pune-i sa puna distantieri, cum adica, doar e la mintea cocosului. Ce, nu ati mai pus tigla pina acum.
Eu am Tondach pe casa de 3 ani, nu mi-am batut capul cu asta si, slava Domnului, vad ca e tot acolo.

Edited by viotl, 05 October 2017 - 10:56.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005
joc de 5mm => diatantieri de 2 sau 3mm, as merge pe 3

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Cum pun avatarul tau ca si emoticon? Posted Image

Edited by viotl, 05 October 2017 - 11:17.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005
asa
Posted Image

Edited by arg, 05 October 2017 - 12:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate