Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Masina inmatriculata pe Bulgaria.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
45 răspunsuri în acest subiect

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
Fa-ti programare acum chiar si pe 5 ianuarie. Daca se baga legea de la 1 ian nu te mai duci si basta. Daca nu se mai baga sau se amana reusesti sa inmatriculezi in Ro fara taxa.
Daca baga impozit mare pentru masini vechi vezi daca iti convine sa o inmatriculezi pe bg sau sa o tii in ro si sa platesti impoztul.

Pentru bulgaria ai fix doua variante:
1. Iti faci rezidenta in bg si inmatriculezi masina pe numele tau.
2. iti faci firma (sunt firme de consultanta care se ocupa su asta contra cost, vreo 150 de euro pe an) si o inmatriculezi pe firma ta.
Orice alta varianta e o sursa de belele.

#20
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.193
  • Înscris: 29.05.2017

 ergon, on 27 septembrie 2017 - 07:54, said:

Nici n-am spus despre tine ca ar fi vorba de fudulie, dar trebuie sa recunosti ca mentalitatea la noi este deplorabila.
OK, ai facut un calcul ? Cat este impozitul versus cat te costa plimbarea anuala in Bulgaria pentru ITP ? Cat te costa eventualele consecinte legale daca nu este totul OK in acte ?
Clar, obligatoriu trebuie sa am asigurare si ITP compatibile ce sa duca la o despagubire reala in caz de nevoie. Fara asta nici nu stau la discutii. Mort copt obin acest lucru, fie si daca sunt nevoit sa merg la bulgari sa-mi fac ITP-ul acolo. Problema e ca as prefera sa pot sa-l fac aici (ITP-ul), deoarece un drum la bulgari dus-intors ar insemna 1500 de km, cu o masina ce trage cam 15%. Ar insemna vreo 1000 de lei numai pe benzina si inca vreo 200 de lei ITP-ul acolo. Nu e neaparat ceva de speriat, insa e lung a naibii drumul.

Editat de Real_NEO, 27 septembrie 2017 - 08:04.


#21
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.975
  • Înscris: 29.07.2017
La noi ITP-ul se va face in fiecare an. Pentru masinile vechi.

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

 ergon, on 27 septembrie 2017 - 07:17, said:

Daca as avea putere de decizie, de maine as scoate in afara legii posibilitatea inmatricularii in Bulgaria.

Eu daca as avea putere as scoate in afara legii posibilitatea de a se vinde alimente in Bulgaria. Asa bulgarii ar face vinzare la tarile din jur, inclusiv noi (ca noi nu reusim sa producem mincare nici macar pentru noi si trebuie sa importam pe datori nu-i o problema, importam si pentru bulgari, trebuie sa iasa ceva din asta).

#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
@Neo: Nu te mai lua in gura cu astia care latra pe aici, nu trebuie sa le dai tu lor explicatii ca nu traiesti pe banii lor. Lasa-i sa latre singuri la Luna.

Editat de Friskey, 27 septembrie 2017 - 08:11.


#24
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.193
  • Înscris: 29.05.2017

 Friskey, on 27 septembrie 2017 - 08:01, said:

Pentru bulgaria ai fix doua variante:
1. Iti faci rezidenta in bg si inmatriculezi masina pe numele tau.
2. iti faci firma (sunt firme de consultanta care se ocupa su asta contra cost, vreo 150 de euro pe an) si o inmatriculezi pe firma ta.
Orice alta varianta e o sursa de belele.
Nu ! Rezidenta e cu cantec mare, deoarece discutam despre o inmatriculare provizorie, ce mereu trebuie refacuta odata cu reinoinrea rezidentei, ce se face la 3 luni ! Iar varianta cu a deschiderea acolo o firma cu care sa prestezi o oarece activitate, discutam de costuri anuale ce bat spre 1500 de euro, la o masina pe care am dat 2000 de euro. Deci clar nu, aceste variante pica.

Firmele serioase din cate am inteles procedeaza altfel. Spre exexmplu Ion din Romania are o firma ce se ocupa de leasing auto si de inmatriculari pe Bulgaria. Tu mergi si faci un contract cu firma lui Ion, firma romaneasca, iar Ion are si o firma a lui in Bulgaria. Ion inmatriculeaza toate masinile pe firma sa din Bulgaria, iar in baza contractului ce il ai cu firma lui Ion din Romania, tu devii nu proprietar ci ai dreptul de a folosi masina. Deci e ca un fel de masina de servici, legal cam asa ar putea fi considerata si practic tot ce faci, faci prin Ion. El este proprietarul de drept din acte cata vreme masina este inmatriculata pe Bulgaria, pe firma sa. Insa o folosesti tu in baza unei procuri si a unui contract dintre tine si Ion. Tot prin Ion si prin firma sa din Bulgaria platesti si impozit in Bulgaria, s.a.m.d.

Asa am inteles eu ca decurge treaba. Iar asta ar fi pe la un 600 de euro si vreo 300 de euro anual (ITP + asigurare). Insa cel de la care am luat masina, are niste preturi foarte mari.

Editat de Real_NEO, 27 septembrie 2017 - 08:20.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
800 Euro asigurarea și 1200 lei verificarea tehnică și vi se pare ieftin să ai mașina pe Bulgaria?

#26
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.193
  • Înscris: 29.05.2017
Asta e valabil la mine in oras, fiind orasul mic isi permite chestii din astea. Insa sunt si firme serioase dar cu oferte mai decente. 600 de euro inmatricularea pe Bulgaria pe firma (lor) si apoi 300 de euro pe an, ITP + asigurare. Insa nu stiu daca e vorba despre ITP la noi sau la Bulgari.

Acuma mai conteaza si in ce parte a tarii locuiesti, eu care stau in nord, pentru mine a merge la Bulgari pentru ITP e problematic, fiind vorba despre 1500 de km dus-intors. Insa altul ce sta spre exemplu in Bucuresti nu percepe neaparat o plimbare anuala pana la bulgari ca pe un obstacol major.

Editat de Real_NEO, 27 septembrie 2017 - 08:34.


#27
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013

 Real_NEO, on 27 septembrie 2017 - 08:13, said:

Iar varianta cu a deschiderea acolo o firma cu care sa prestezi o oarece activitate, discutam de costuri anuale ce bat spre 1500 de euro, la o masina pe care am dat 2000 de euro.
De unde ai scos suma aia? Nu e adevarat.

Eu nu mi-as inmatricula masina pe numele/firma altuia din doua motive: devine masina lui, apoi fii sigur ca ala a doua sau a treia zi se duce si o radiaza ca nu ii convine sa plateasca taxele, amenzile si alte belele ce le faci tu. Daca te opreste politia si verifica asigurarea si nu o vede valabila (nu ai cum sa ai asigurare valabila la o masina radiata) apoi iti verifica si numerele si nu le gaseste valabile iti face dosar penal si risti 2 ani de puscarie. Bineinteles, o sa iti dea cu suspendare daca n-ai antecedente, dar...
Toti "bulgarii" care au avut probleme cu politia in trecut fix din cauza asta au avut.
Crede-ma variantele alea doua sunt singurele viabile.

Ex: http://www.firmabulgaria.ro/
http://www.rezidentabulgaria.ro/
http://www.contabilsrl.com/cheltuieli

Editat de Friskey, 27 septembrie 2017 - 08:39.


#28
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.193
  • Înscris: 29.05.2017

 Friskey, on 27 septembrie 2017 - 08:33, said:

De unde ai scos suma aia? Nu e adevarat.

Eu nu mi-as inmatricula masina pe numele/firma altuia din doua motive: devine masina lui, apoi fii sigur ca ala a doua sau a treia zi se duce si o radiaza ca nu ii convine sa plateasca taxele, amenzile si alte belele ce le faci tu. Daca te opreste politia si verifica asigurarea si nu o vede valabila (nu ai cum sa ai asigurare valabila la o masina radiata) apoi iti verifica si numerele si nu le gaseste valabile iti face dosar penal si risti 2 ani de puscarie. Bineinteles, o sa iti dea cu suspendare daca n-ai antecedente, dar...
Toti "bulgarii" care au avut probleme cu politia in trecut fix din cauza asta au avut.
Crede-ma variantele alea doua sunt singurele viabile.
Da, masina este in acte a lor. Insa daca este o firma serioasa, tu ai masina ca si cum ar fi masina ta de servici. Si platesti impozit in Bulgaria prin intermediul firmei, si tot tu iti platesti si amenzile si ce o mai fi. Si in Romania, spre exemplu un agent de curierat rapid, sofer pe duba, ce foloseste masina firmei, daca incalca regulile de circulatie cine plateste amenda, el sau firma ? El, desigur.

Iar daca nu este o firma serioasa, sau daca este vorba despre o persoana din Bulgaria, adica chiar un bulgar, normal ca acela nu este de incredere si face smecherii, radiaza masina si te trezesti ca conduci ceva ce de fapt nu mai este inmatriculat. Insa daca dai peste o firma serioasa, romaneasca, cu vechime in "domeniu", nu cred ca iei teapa.

Uite spre exemplu masina mea, priveste la pagina anterioara unde am dat link-urile pentru verificarea VIN-ului masinii. Observi ca am green card bulgaresc valid, asigurare curenta valida, ca masina a si avut asigurare bulgareasca din 2012 (parca), ITP, s.a.m.d. Ori asa ceva nu puteam avea cu o masina radiata. Deci, sunt firme si firme, nu toata lumea face mismasuri. Insa normal ca daca apelezi la samsari de pe olx sa te "rezolve", ti-o iei in freza.

Editat de Real_NEO, 27 septembrie 2017 - 08:50.


#29
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca si cu parca se plimbau intr-o barca...
Eu ti-am spus ce stiu de inmatricularile in Bg si cum stiu ca au patit-o o gramada, tu faci cum vrei.

#30
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.193
  • Înscris: 29.05.2017
Stiu si eu ca au patit-o o gramada. Si e si normal. Cand un Gigel se ocupa de inmatriculari pe Bulgaria, el fiind persoana fizica, nu-i convine sa cheltuiasca 1500 de euro pe an cu a intretine o firma in Bulgaria pe care sa poate inmatricula masini. El apeleaza la tot felul de neni mai mult sau mai putin dubiosi de pe acolo, iar acei neni nu sunt de incredere. Spre exemplu tu platesti impozitul in Bulgaria pe anul in curs prin intermediul lui Gigel si apoi prin intermediul acelui nene bulgar, iar el (nenea cel bulgar) radiaza masina si recupereaza impozitul (ca la ei se dau banii inapoi). Iar tu conduci bine merci masina in Romania crezand ca esti inmatriculat pe Bulgaria. Si crezi si tu asta si crede si Gigel.

Na, eu fac asa cum este financiar viabil. Nu pot da peste mia de euro pe an pentru a intretine o firma pe numele meu in Bulgaria si nici nu imi pot face rezidenta acolo (chestia cu cele 3 luni). La 3 luni trebuie sa faci o plimbare la bulgari si sa-ti reinoiesti rezidenta si sa refaci si actele masinii, ceea ce este o nebunie. Asta cu rezidenta este o solutie viabila doar pentru cineva ce locuieste in apropierea granitei cu Bulgaria.

Editat de Real_NEO, 27 septembrie 2017 - 09:02.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

 Real_NEO, on 27 septembrie 2017 - 08:44, said:

Insa daca este o firma serioasa, ...

Iar daca nu este o firma serioasa, ...
Păi ”firma serioasă” vine și cu costurile de rigoare: 800 euro/asigurarea. Vrei asigurarea cu 600, mergi la una mai puțin serioasă și ai toate șansele să ajungi în statistica lui Friskey. De fapt, tu asta cauți, să rezolvi actele cu mai puțini bani.

#32
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.193
  • Înscris: 29.05.2017

 MembruAnonim, on 27 septembrie 2017 - 09:25, said:

De fapt, tu asta cauți, să rezolvi actele cu mai puțini bani.
Pai normal ca asta caut, sa pot rezolva intr-o suma catusi de cat decenta. Asigurarile la bulgari nu costa 800 de euro, decat doar in cazurile deosebite in care sunt indivizi cu zeci sau sute de masini pe numele lor si sunt trecuti in tot felul de liste negre. Asigurarile la bulgari sunt comparative cu cele de la noi, doar nivelul lor de trai este comparabil cu al nostru. Nu stiu ce firma serioasa poate cere 800 de euro asigurarea pe an doar pentru ca este facuta la bulgari. Astia cu astfel de preturi sunt niste banditi profitori ce incearca sa te jupoaie de bani, atata tot. Cu 800 de euro ma duc personal in Bulgaria si-mi fac asigurarea acolo si ma si intorc si cu jumatate de bani, cel putin.

Editat de Real_NEO, 27 septembrie 2017 - 09:51.


#33
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.574
  • Înscris: 22.07.2004
Vezi ca te poti program la rar si in alt judet. Mi-e greu sa cred ca e peste tot coada mare.

#34
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.193
  • Înscris: 29.05.2017

 [mc]xtrem, on 27 septembrie 2017 - 09:51, said:

Vezi ca te poti program la rar si in alt judet. Mi-e greu sa cred ca e peste tot coada mare.
Peste tot e. Iar acum ca s-a dat zvon in tara ca urmeaza sa se imputa din nou treaba cu prima inmatriculare, va fi si mai rau.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Și patronul ”firmei serioase” din ce vrei să trăiască? Vrei cumva să se ducă la muncă?

#36
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.795
  • Înscris: 01.11.2011

 Real_NEO, on 27 septembrie 2017 - 07:39, said:

Da, stiu ca pe Olx sunt tare multe masini 4x4, dar oare dintre acelea, care sunt cu euro 5 ? Niciuna ! Asta e problema, ca in sume modeste nu se gasesc 4x4 peste euro 3.
Tot pe olx sunt multe maşini 4x4 care sunt mai vechi de 1987, deci pot fi înmatriculate ca vehicul istoric şi nu plăteşti impozit. Samurai, Patrol, Mercedes-Benz G 300, Toyota Land Cruiser.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate