Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

DAB+ radioul viitorului în Europa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
147 răspunsuri în acest subiect

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 11:36, said:

Statul trebuie să le pună la dispoziție, nu privații.
Iar ne intoarcem in comunism? Statul doar iti admistreaza niste impozite pentru diferite servicii publice (iar aici intra SRR).

Editat de neagu_laurentiu, 02 iulie 2017 - 11:38.


#38
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postneagu_laurentiu, on 02 iulie 2017 - 11:24, said:

Nu vreu eu nimic, eu am spus ca pentru mine e suficient interentul. Tu ai dat vina pe institutii si nu pricep care-i vina lor cand vad problema in alta parte, la radiodifuzori si public.
valabil pentru oricine...ca asa e regula in piata capitalista. cumparatorul se poate inclusiv multumi cu ce are. nu mai zic de firme ca firmele pana fac profitul din tehnologia veche ca sa isi permita sa ia una noua dureaza. si vezi de multe ori cand faci saltul in tehnologie trebuie sa cresti si pretul. si pierzi din clienti automat. si atunci ce faci? evident aia care raman platesc un pret mai mare insa cat poate el sa acopere disparitia unei parti din clientela? timp in care concurenta care inca a ramas la standardul mai slab castiga clienti si creste in profit. te depaseste si strange mai multi bani si isi face o retea si mai extinsa de tehnologie noua. si uite asa ajungi sa fii depasit.

#39
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 25.03.2017

View Posthigh_energy, on 02 iulie 2017 - 11:37, said:

pai intreaba pe nea caisa de la tara despre DAB+ asta si o sa zica "domne eu nu lucrez cu extraterestrii". cam asa si cu oricare produs.

OK, este adevărat, dar să lăsăm iarăși să decidă ignoranții pentru toți nu este soluția bună. Nu doresc să deschid o discuție politică aici, dar ar fi aceeași resemnare ca la fiecare alegeri; la vot se întâmplă mereu și mereu același fenomen: gloata nu știe ce votează, dar votează indiferent de consecințe!
Nu cred că este cazul să decidă ”nea caisă” dacă DAB are viitor sau nu!

#40
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.366
  • Înscris: 18.05.2017
sa zicem si ca vine statul si obliga pe toti sa treaca la nu stiu ce standard. pai unii care nu isi permit dau faliment. si atunci cum se schimba piata? nu apar asa niste monopoluri care urca preturile si dupa aia canci investitie in tehnologie noua ca deh ai clientela asigurata? si ramai tot in urma la final fata de alte tari

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 11:47, said:

OK, este adevărat, dar să lăsăm iarăși să decidă ignoranții pentru toți nu este soluția bună. Nu doresc să deschid o discuție politică aici, dar ar fi aceeași resemnare ca la fiecare alegeri; la vot se întâmplă mereu și mereu același fenomen: gloata nu știe ce votează, dar votează indiferent de consecințe!
Nu cred că este cazul să decidă ”nea caisă” dacă DAB are viitor sau nu!
citeste un post mai sus si vezi explicatia. in rest ce sa zic. daca decide un grup restrans pentru toti atunci sunt si niste portite de smecherii. gen chestii cu dedicatie facute pentru anumiti prieteni carora le dai contracte , sponsorizari etc

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 11:47, said:

gloata nu știe ce votează, dar votează indiferent de consecințe!
Vrem ori nu, traim in dictatura democratiei. Nu spune nimeni ca majoritatea detine si adevarul dar asta-i jocul. Iar ca natie, astia suntem.

#42
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 25.03.2017
sa zicem si ca vine statul si obliga pe toti sa treaca la nu stiu ce standard. pai unii care nu isi permit dau faliment. si atunci cum se schimba piata?

Taxele de emisie se plătesc și acum, nu cred că ar fi o diferență insurmontabilă pentru micii emițători să trecă la DAB

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 11:47, said:

Nu cred că este cazul să decidă ”nea caisă” dacă DAB are viitor sau nu!
Desigur. Sa decida aia care au bani si vor o afacere din povestea asta. Statul sa ia taxe din ecuatia asta cum a fost mandatat. De ce nu vede unul cu bani afacerea asta, e o alta discutie.

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 11:51, said:

Taxele de emisie se plătesc și acum, nu cred că ar fi o diferență insurmontabilă pentru micii emițători să trecă la DAB
Vezi cazul televiziunii digitale de la noi. Nici sa-i pici cu ceara nu vor privatii la SNR. Nici SNR n-are o oferta buna, adevarat, precum aia de la cablu. Asa si internetul va omora pe DAB.

Editat de neagu_laurentiu, 02 iulie 2017 - 11:56.


#44
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postneagu_laurentiu, on 02 iulie 2017 - 11:50, said:

Vrem ori nu, traim in dictatura democratiei. Nu spune nimeni ca majoritatea detine si adevarul dar asta-i jocul. Iar ca natie, astia suntem.
scuze ca divaghez umpic de la subiectul topicului dar nu era mai bun sistem politic ca in franta? de genul alegem care partid de stanga si de dreapta sa reprezinte stanga si dreapta la alegeri? asa fortam si unele partide mai mici gen udmr sa se bazeze pe program de guvernare nu pe compromisuri obtinute la negocieri de majoritate in parlament...dar cam atat cu offtopicul

#45
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 25.03.2017

View Postneagu_laurentiu, on 02 iulie 2017 - 11:55, said:

Desigur. Sa decida aia care au bani si vor o afacere din povestea asta. Statul sa ia taxe din ecuatia asta cum a fost mandatat. De ce nu vede unul cu bani afacerea asta, e o alta discutie.

Pentru că încă nu au interesul. Nu-și pot promova produsele, reclamele la scară mare, așa că redevența este mică. Extinderea DAB la scară națională ar rezolva și problema asta.

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthigh_energy, on 02 iulie 2017 - 11:59, said:

de genul alegem care partid de stanga si de dreapta sa reprezinte stanga si dreapta la alegeri?
E o dezbatere lunga pe tema asta. Si de Poiana.

Editat de neagu_laurentiu, 02 iulie 2017 - 12:03.


#47
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 11:51, said:

sa zicem si ca vine statul si obliga pe toti sa treaca la nu stiu ce standard. pai unii care nu isi permit dau faliment. si atunci cum se schimba piata?

Taxele de emisie se plătesc și acum, nu cred că ar fi o diferență insurmontabilă pentru micii emițători să trecă la DAB
se schimba caci pe unele zone ai de obicei un jucator mare si altii cativa mai mici care lupta  sa il intreaca pe ala mare. daca intervii artificial astia dau faliment ala mare ramane singur si pune pret de monopol. bun asta nu stiu daca e valabila la radiouri unde toti platesc o singura si aceeasi taxa si emisia e oricum free. depinde aici cat de mici sunt aia restul. dar sa vorbim si de alte piete pe alte produse unde e cu plata totul.  tare mi-e teama insa sa nu ajungem pe viitor in materie de radio (ca tot a aparut 4G )  si de continut de internet din cauza asta pe emisie cu plata cu subscribers.

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 12:02, said:

Pentru că încă nu au interesul. Nu-și pot promova produsele, reclamele la scară mare, așa că redevența este mică. Extinderea DAB la scară națională ar rezolva și problema asta.
Ma refeream la un privat cu bani, nu radiodifuzor, ce vazand malai intr-o afacere, imediat se baga sa ia chirie de la radiodifuzori. Dar nu iese profit in termenul dorit de el.

#49
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postneagu_laurentiu, on 02 iulie 2017 - 11:55, said:

Desigur. Sa decida aia care au bani si vor o afacere din povestea asta. Statul sa ia taxe din ecuatia asta cum a fost mandatat. De ce nu vede unul cu bani afacerea asta, e o alta discutie.


Vezi cazul televiziunii digitale de la noi. Nici sa-i pici cu ceara nu vor privatii la SNR. Nici SNR n-are o oferta buna, adevarat, precum aia de la cablu. Asa si internetul va omora pe DAB.
pai ala cu bani se orienteaza la inceput pe ce se cere si ce tip de clienti are el. nu se duce nicaieri in lume asa un individ cu bani si intreaba x persoane "nea caisa zii asa aproximativ ce ai avea nevoie in casa si eu iti fac". se face un produs inventat de cineva in laborator pe cunostiintele aluia despre ce lipseste populatiei , dupa care un studiu de piata, dupa care abia se pune produsul in vanzare asta dupa ce s-a stabilit pretul de vanzare pentru profitul initial. si daca ai nimerit gresit pac faliment instant. de aia toate firmele cu produse multiple si care sunt deja pe piata la produse noi mai intai cheama o armata intreaga de marketing si  analisti care sa le spuna ce draq sa vanda si cum

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 12:02, said:

Pentru că încă nu au interesul. Nu-și pot promova produsele, reclamele la scară mare, așa că redevența este mică. Extinderea DAB la scară națională ar rezolva și problema asta.
cum poti face reclama la un produs pe care inca nu stii daca va fi acceptat? ca si reclama aia costa.

#50
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 25.03.2017
Da, dar aici vorbim de stat! Taxele sunt acelesi pentru toți, nu vorbim de potlogării posibile, căci atunci ar trebui să renegăm tot sistemul politic.
Statul construiește relee și asigură accesul tuturor interesenților la ele contra unor taxe transparente. Punct.

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 12:09, said:

Statul construiește relee și asigură accesul tuturor interesenților la ele contra unor taxe transparente. Punct.
Cand a fost statul pe lumea asta asa mare afacerist? Stim ca-i impotent prin definitie. De-ar incasa macar ce are in parohie.

Editat de neagu_laurentiu, 02 iulie 2017 - 12:12.


#52
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postneagu_laurentiu, on 02 iulie 2017 - 12:05, said:

Ma refeream la un privat cu bani, nu radiodifuzor, ce vazand malai intr-o afacere, imediat se baga sa ia chirie de la radiodifuzori. Dar nu iese profit in termenul dorit de el.
aha deci sa inteleg ca aia care nu produc ci doar inchiriaza/intermediaza o vanzare al unui produs strica cursul firesc al banilor in circuit? pai si ce te faci cu aia care nu au bani din prima cat sa cumpere cu totul un imobil/tehnologie etc si e mai ieftin momentan sa lucreze in chirie? de unde bani daca esti la prima afacere caci aia care au deja firme cu mai multe produse si au inceput afacerea de mult au bani?

#53
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 25.03.2017

View Posthigh_energy, on 02 iulie 2017 - 12:09, said:

cum poti face reclama la un produs pe care inca nu stii daca va fi acceptat? ca si reclama aia costa.
Mă refer la reclamele făcute contra cost pe posturile private, diverselor produse promovate. Dacă audiența este mică, reclama nu este eficientă destul, asta spuneam.
Extinderea DAB la scară națională ar rezolva această problemă a privaților

Editat de danzandt, 02 iulie 2017 - 12:15.


#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthigh_energy, on 02 iulie 2017 - 12:09, said:

nu se duce nicaieri in lume asa un individ cu bani si intreaba x persoane "nea caisa zii asa aproximativ ce ai avea nevoie in casa si eu iti fac".
Comanda si cel cu bani studii de piata, daca nu-i o noutate in materie produsul ce vrea sa-l obtina si stie ca are o piata, ca altfel nu investeste pe barba lui!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate