Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

DAB+ radioul viitorului în Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#1
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2017
Din acest an, în Norvegia și-a încetat transmisiunea radioul analogic, FM este istorie! Tot în 2017 Anglia, Finlanda și Elvetia vor proceda similar.
Este evident că o transmisie digitală este net superioară uneia analogice, indiferent daca vorbim de Radio, TV, Date, Telefonie etc. Întrebarea care se pune însă în România, este daca dotarea cu echipament digital este oportună acum sau mai poate aștepta câțiva ani?
Din păcate, la noi se pare că emisia a stagnat la stadiul anterior, DAB și asta numai în zona Bucureștiului, deși ”experimental” radioul digital funcționează deja din 2004! Situația nu este similară cu televiziunea digitală, care a înlocuit din 2015 DVB-T cu DVB-T2, iar receptoarele funcționează foarte bine și norma se extinde pe zi ce trece în toată țara.
Că DAB+ va fi și la noi norma radio a viitorului nu încape îndoială, interesantă pentru moment este decizia achiziției de echipament! Ce să cumpărăm: DAB+ și să nu-l putem folosi deocamdată în România sau DAB și să ne așteptăm ca el să devină desuet în orice moment?
Unii vor spune poate, că mai bine rămânem la FM până se clarifică lucrurile! Poate este acum decizia corectă dar nu este viitorul și mai ales nu cel mobil: radioul digital este croit pentru auto, cu o stabilitate a recepției și cu o fidelitate la care FM nu poate nici măcar visa...Cine călătorește des cu mașina prin Europa știe despre ce vorbesc! Este drept, nu sunt în toate țările multe posturi digitale, dar unde sunt poți ușor face diferența analog/digital.
Ce părere aveți, merită investiția sau mai bine rămânem la FM și așteptăm?

O bună alternativă ar fi sistemele mobile Android, la care se pot adăuga orice module suplimentare, fie ele TV, radio, telefon etc....

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
@djl, topic dedicat tie!

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
La ce porcarii de posturi avem , ce indobitocire se face on line , in RO merge si analogic cu lampi ...
Sint unul pt care radioul nu exista de mai bine de 20 de ani .La fosta masina de serviciu am aruncat " fata " radioului sa nu ma mai streseze nimeni ca vrea dimineata sa ascute " hahaitorii aia penibili " de pe orice post ...
Nu cred ca este ceva de actualitate pt noi .

#4
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

 danzandt, on 01 iulie 2017 - 23:34, said:

Din acest an, în Norvegia și-a încetat transmisiunea radioul analogic, FM este istorie! Tot în 2017 Anglia, Finlanda și Elvetia vor proceda similar.
Este evident că o transmisie digitală este net superioară uneia analogice, indiferent daca vorbim de Radio, TV, Date, Telefonie etc. Întrebarea care se pune însă în România, este daca dotarea cu echipament digital este oportună acum sau mai poate aștepta câțiva ani?
Din păcate, la noi se pare că emisia a stagnat la stadiul anterior, DAB și asta numai în zona Bucureștiului, deși ”experimental” radioul digital funcționează deja din 2004! Situația nu este similară cu televiziunea digitală, care a înlocuit din 2015 DVB-T cu DVB-T2, iar receptoarele funcționează foarte bine și norma se extinde pe zi ce trece în toată țara.
Că DAB+ va fi și la noi norma radio a viitorului nu încape îndoială, interesantă pentru moment este decizia achiziției de echipament! Ce să cumpărăm: DAB+ și să nu-l putem folosi deocamdată în România sau DAB și să ne așteptăm ca el să devină desuet în orice moment?
Unii vor spune poate, că mai bine rămânem la FM până se clarifică lucrurile! Poate este acum decizia corectă dar nu este viitorul și mai ales nu cel mobil: radioul digital este croit pentru auto, cu o stabilitate a recepției și cu o fidelitate la care FM nu poate nici măcar visa...Cine călătorește des cu mașina prin Europa știe despre ce vorbesc! Este drept, nu sunt în toate țările multe posturi digitale, dar unde sunt poți ușor face diferența analog/digital.
Ce părere aveți, merită investiția sau mai bine rămânem la FM și așteptăm?

O bună alternativă ar fi sistemele mobile Android, la care se pot adăuga orice module suplimentare, fie ele TV, radio, telefon etc....

1. DACA RADIOUL /RECEPTORUL STIE DAB+ AUTOMAT VA STII SI DAB NORMAL reciproca nu e valabila!
2, deocamdata nu e bataie la noi pe dab sau hd radio ci pe frecventele fm..(vezi ultima licitatie cna)
3 , sunt putine scule pe piata care stiu digital(dab/dab+/hd radio.)

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Cu internet la liber prin Europa radioul prin internet e o alternativă demnă de luat în considerare, mai ales dacă nu asculţi ce se difuzează local. Posturile americane de Smooth Jazz sună ca din camera vecină iar cu o legătură bună (minim 3G) nici nu se întrerupe.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Djl e ocupat acum, da cu sapun pe funie.

#7
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 danzandt, on 01 iulie 2017 - 23:34, said:

Ce părere aveți, merită investiția sau mai bine rămânem la FM și așteptăm?

Au existat tot timpul inventii/inovatii care au aparut pe piata prea tarziu (sau au fost putin accesibile publicului) si cu toate ca aveau multe avantaje au fost eclipsate de altele. De exemplu is convins ca putini au auzit (nu numai de la noi) ca prin anii 2000 exista D-VHS, care suporta 1080i si ar fi ok de folosit si in zilele noastre, da nu mai exista multa lume dispusa sa investeasca intr-un player si sa care casete VHS cand aveai deja DVD-ul si Blu-ray-ul era anuntat.
Cred ca in Romania DAB sau DVB-T is moarte din start in fasa.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
În Norvegia majoritatea oamenilor nu au dorit renunţarea la F.M., dar a venit ordin de sus şi s-a executat. Totuşi F.M.-ul nu este un pericol şi nici nu poluează mediul ca să zici că există un motiv seriios pentru a-l desfiinţa. Dacă e inutil, va dispărea de la sine, nemaexistând oameni ineteresaţi de a asculta posturi de radio ce emit în F.M. Dar unii trebuie să-şi justifice postul (ăla de angajat, nu de radio) aşa că vin cu idei idioate. Lumea şi-a cumpărat televizoare cu ecran slim, H.D ready, H.D., U.H.D. (4K), dar va da buzna să cumpere radioreceptoare D.A.B.?
Digitalul teoertic e mai bun decât anaologicul, dar trebuie să ai bit-rate mafre dacă vrei calitate. Că dacă e bit rate-ul mic, compresia e aiurea te poţi trezi că se aude mai bine pe F.M.! Garantează cineva că se vor oferi servicii de calitate?
Radioul pe internet e o chestie interesantă... atât timp cât ai conexiune la internet.
Un receptor analogic are un avantaj: cum majoritatea nu au procesor, papă mai puţin curent.

Cine a zis de posturile de radio din România a zib bine. Multe, dar proaste. Posturile care dau cea mai interesantă muzică nu sunt cele care au cei mai mulţi ascultători. Smartphoanele (telefoanele inteligente) au D.A.B. (F.M. sigur au), că nu-i văd pe tinerii care ascultă Piss FM., Radio Neprihănit sau Pro(stie) FM dând buzna să cumpere radiouri D.A.B.

Edited by djl, 02 July 2017 - 04:24.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred in DAB pentru ca exista internetul. Mult mai dezvoltat, exista interes pentru acesta de ambele parti, costuri mici datorita popularitatii, dispozitive de tot felul. Plus ca e mult mai simplu sa pui servere prin tara ca sa nu se buluceasca toti la radiodifuzor, un soft care stie sa faca selectia nodului mai liber si uite asa infrastructura ieftina in raport cu DAB.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2017 - 05:17.


#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 neagu_laurentiu, on 02 iulie 2017 - 05:15, said:

Nu cred in DAB pentru ca exista internetul. Mult mai dezvoltat, exista interes pentru acesta de ambele parti, costuri mici datorita popularitatii, dispozitive de tot felul. Plus ca e mult mai simplu sa pui servere prin tara ca sa nu se buluceasca toti la radiodifuzor, un soft care stie sa faca selectia nodului mai liber si uite asa infrastructura ieftina in raport cu DAB.
dezavantajul radioului pe net este ca ai consum mare de baterie.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Dar si avantaje destule. Insa cine are problema asta sa ramana pe analogic, pana la urma si DAB-ul necesita procesare.

#12
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
pai daca tot avem retea wireless in tren sau metrou/autobuz/tramvai la ce draq mai trebuie radio? poate pentru zone din astea unde fibra nu poate ajunge. in rest totul e internet acum

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 danzandt, on 01 iulie 2017 - 23:34, said:

Este evident că o transmisie digitală este net superioară uneia analogice,
din pacate, nu este evident, si in practica, DAB+ a fost un esec. In anglia il injura toti.
un stream de 32kbps va fi inferior calitativ unui FM sanatos. Si multi vor prefera sa transmita la 32kbps ca sa plateasca mai putin.

 danzandt, on 01 iulie 2017 - 23:34, said:

înlocuit din 2015 DVB-T cu DVB-T2, iar receptoarele funcționează foarte bine și norma se extinde pe zi ce trece în toată țara.
lol, tu esti f optimist sau f neinformat... televiziunea digitala in ro este un alt mare esec... cu vreo 7 ani de asteptare pt nimic... si cu un schimb de tehnologie care a anulat toate televizoarele si receptoarele vandute in acei ani.

 danzandt, on 01 iulie 2017 - 23:34, said:

Ce părere aveți, merită investiția sau mai bine rămânem la FM și așteptăm?
Citeste ce am zis mai sus, e clar ca e bine sa ramanem la FM si sa asteptam

 gabyxm, on 02 iulie 2017 - 02:12, said:

Cred ca in Romania DAB sau DVB-T is moarte din start in fasa.
DVB-T chiar a murit deja in fasa in Ro... inainte sa se aplice. Dupa ce s-au vandut milioane de TVuri si receptoare pe acest standard, desigur.

Si acum am trecut la DVB-T2 cica :) Cred ca pana se implementeaza si asta in Ro, trecem la DVB-T3

 djl, on 02 iulie 2017 - 03:55, said:

Digitalul teoertic e mai bun decât anaologicul, dar trebuie să ai bit-rate mafre dacă vrei calitate. Că dacă e bit rate-ul mic, compresia e aiurea te poţi trezi că se aude mai bine pe F.M.! Garantează cineva că se vor oferi servicii de calitate?
astea sint insa detalii pe care lumea nu le cunoaste, fiind tehnice. Lumea aude doar ca DAB e in teorie mai bun si vrea DAB... nu stie de ce si cum.
In romania insa, vazand ce se intampla cu televiziunea digitala de vreo 7 ani de cand se chinuie sa se nasca, nu cred ca sintem in pericol... ramanem linistiti pe FM si f bine facem!

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 unbrutus, on 02 iulie 2017 - 08:37, said:

Si acum am trecut la DVB-T2 cica Posted Image Cred ca pana se implementeaza si asta in Ro, trecem la DVB-T3
E implementat ca si emisie. Insa castigatorii MUX-urilor au probleme in a gasi televiziuni care sa emita prin intermediul lor. Ca sa fac ei afaceri, intai investesc si apoi asteapta musterii (de parca am fi in epoca virgina a comunicatiilor), in loc sa faca o analiza de piata inainte de a arunca banii.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2017 - 09:17.


#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Constat cu surprindere ca radioul masinii mele vechi de aproape 3 ani stie DAB.

Eu sunt pentru DAB. Transmisia este ori perfecta, ori nu este. Posturile de radio pot fi spatiate mult mai strans in DAB decat in FM cu interferente zero. Daca in FM trebuie sa lasi spatiu suficient intre frecvente ca sa nu interfereze, in DAB nu ai problema asta. Practic poti sa inghesui mii de posturi in DAB, pe cand in FM banda e full cu 30 de posturi.

#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 neagu_laurentiu, on 02 iulie 2017 - 09:15, said:

E implementat ca si emisie. Insa castigatorii MUX-urilor au probleme in a gasi televiziuni care sa emita prin intermediul lor. Ca sa fac ei afaceri, intai investesc si apoi asteapta musterii (de parca am fi in epoca virgina a comunicatiilor), in loc sa faca o analiza de piata inainte de a arunca banii.
stiu ca e implementat, cunosc toata povestea, o urmaresc de 7 ani... o epopee intreaga.
musterii sint asigurati prin lege, de vreme ce TVR va fi obligat sa transmita in DVB-T2 si sa acopere aproape toata populatia
Eu ma refer la esecul pe ansamblu... durata... schimbarea sgtandardului in mijlocul procesului.. etc. Chiar sper sa mai dureze suficient de mult incat sa se mai schimbe o data standardul, sa ne facem de ras pana la capat

 izometric, on 02 iulie 2017 - 09:28, said:

Transmisia este ori perfecta, ori nu este.
nu-i adevarat

#17
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015
Uite ce ascultam eu pe DAB+ , în Sud-Vestul Germaniei, muzică de calitate nu zgomot, cultură adevărată, Übermenschliches nu untermenschliches :signher: Posted Image  https://shop.klassik...dab-plus-radio/ Posted Image http://www.klassikra...er?channel=live ,

Klassik Radio - Deutschland

https://shop.klassik...udioanlage-920/ 1499 de euro , ieftin tată , ieftin Posted Image

Attached Files



#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 unbrutus, on 02 iulie 2017 - 09:57, said:

nu-i adevarat

Si cum e adevarat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate