Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

DAB+ radioul viitorului în Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2017
Ei, nu stiu despre ce vorbim? DVB-T2 functioneaza în România perfect acum, de fapt mai bine de un an, iar între timp are chiar EPG și posibilitate de programare. Aproape ca în Germania, doar rezumatele sunt cam aiurea - încă treaba de amatori!
Eu știu ce vorbesc, am renunțat la ”cablu” de peste un an și nu mai prind decât DVB-T2, adică TVR = 4 posturi + regionalele, dar le prind perfect și îmi ajung!

Nu mai trăim vremuri în care putem să respingem progresul iar în Radio viitorul este programat: digital! Că la noi nu se implementează repede sau că se implementează greu și cu hopuri este o problemă a țării în care trăim și a politicii de înapoiere practicată de guvern, nu este o problemă a sistemului. Iar despre calitatea emisiunilor, ce să mai vorbim! Avem ceea ce merităm și ce suntem dispuși să ascultăm; cât timp se va găsi public consumator de prost-gust și mitocănie livrată pe unde radio, vor exista și aceste posturi!

Noi discutăm însă aici despre calitatea emisiei, nu despre calitatea emisiunilor. Este adevărat, nostalgicii vor regreta ”soundul” analog, cu fâșâielile, cu pârâiturile și cu paraziții cu care s-au obișnuit, dar sunt încă destui care încă regretă vinilul sau casetele VHS! Din fericire (pentru unii din păcate!), ele aparțin trecutului, viitorul este digital.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 11:11, said:

a politicii de înapoiere practicată de guvern
Ce are guvernul cu privatii care nu vor sa intre in DAB? S-au dus cei din urma sa ia licente, sa construiasca emitatoare pentru a furniza continut? A refuzat guvernul sa le ia banii? Nu.
Nu exista o piata, n-ai aparate destule in piata, sunt scumpe, nu ies banii acum din asta pentru radiodifuzori.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2017 - 11:18.


#21
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2017
Nu publicul se duce după ”privați”, ci privații își caută publicul: vorbesc despre comportamentul normal al consumatorului occidental. Dacă pentru KissFM sau Radio21 sau altele de acest fel vrei să rămâi pe FM, este treaba ta și totodată dreptul tău. Nu comentez gusturile, am scris mai sus.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu vreu eu nimic, eu am spus ca pentru mine e suficient interentul. Tu ai dat vina pe institutii si nu pricep care-i vina lor cand vad problema in alta parte, la radiodifuzori si public.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2017 - 11:25.


#23
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2017
Guvernele care s-au tot succedat se fac vinovate de refuzul alocării de fonduri pentru extinderea sistemului DAB la nivel național. Cine altcineva, Radio Guerilla?

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Da. Cine trebuie sa-si faca emitatoare? Guvernul sau mai multe posturi grupate? Statul a facut un experiment.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2017 - 11:26.


#25
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2017
Dacă ar exista relee destule și posibilitate de recepție generalizată, ar crește și interesul pentru DAB.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Si de ce ar baga banii statul in asta ca sa emita niste privati?!

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postizometric, on 02 iulie 2017 - 11:01, said:

Si cum e adevarat?
pai nu citesti cu 2-3 posturi mai sus? S-a explicat deja si de mine si de djl si de altii

#28
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 11:11, said:

dar sunt încă destui care încă regretă vinilul sau casetele VHS!
Exista ceva motive intemeiate pentru care unii aud mai bine un LP, da nu am intalnit pe nimeni care sa-si doreasca reintoarcerea VHS-ului.

#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postneagu_laurentiu, on 02 iulie 2017 - 11:15, said:

Ce are guvernul cu privatii care nu vor sa intre in DAB? S-au dus cei din urma sa ia licente, sa construiasca emitatoare pentru a furniza continut? A refuzat guvernul sa le ia banii? Nu.
Nu exista o piata, n-ai aparate destule in piata, sunt scumpe, nu ies banii acum din asta pentru radiodifuzori.
Da, guvernul a refuzat, si nu si-a facut treaba, cf unor angajamente luate cand am intrat in EU, adica acum mai bine de 10 ani.
Privatii nu au nici o treaba aici.
De altfel,, acum vreo 8 ani aveam protvHD, primaTV, sport.ro etc in DVB, si acum nu ii mai avem.
Acest subiect a fost urmarit si dezbatut detaliat aici: https://forum.softpe...page__st__11358

sint sute de pagini, dar daca tot pari interesat de subiect...

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 11:11, said:

Ei, nu stiu despre ce vorbim? DVB-T2 functioneaza în România perfect acum
nu prea stii... dar poti vedea evolutia aici: https://forum.softpe...page__st__11358

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Aici discutam de DAB, nu DVB-T.
Eu cred ca va inselati asteptant ca statul sa cheltuie pentru privati.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2017 - 11:33.


#31
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2017
Pentru că nu privații construiesc relee la scară națională. Nicăieri.
Singurele care au posibilitate de emisie la scară națională sunt posturile naționale. Releele făcute de stat se pot utiliza de către orice privat, oriunde, bineînțeles contra taxelor de emisie. Cum îți imaginezi tu că ar putea funcționa altfel sistemul?

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postneagu_laurentiu, on 02 iulie 2017 - 11:24, said:

Nu vreu eu nimic, eu am spus ca pentru mine e suficient interentul. Tu ai dat vina pe institutii si nu pricep care-i vina lor cand vad problema in alta parte, la radiodifuzori si public.
citeste acolo si cred ca vei intelege, am mai explicat si eu pe scurt (schimbarea de standarde, ezitarea in ceea ce priveste polarizarea, se transmitea la un moment dat si in polarizare verticala si orizontala, lipsa infrastructurii, legislatiei etc)

View Postneagu_laurentiu, on 02 iulie 2017 - 11:25, said:

Da. Cine trebuie sa-si faca emitatoare? Guvernul sau mai multe posturi grupate? Statul a facut un experiment.
hai sa o luam altfel: in acest moment, cine se ocupa de emitatoarele care acopera populatia in procent de 98% sau cat cere legea?
privatii sau statul?

aceeasi situatie trebuie duplicata si in digital

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 11:31, said:

Pentru că nu privații construiesc relee la scară națională.
Sa construiasca.
Accept si varianta asta. A facut statul acel test in Herastrau. S-au dus privatii cu jalba-n bat la guven ca n-au acoperire? Au pus sacul cu bani pe masa pentru inchirierea aferenta si i-a refuzat?

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2017 - 11:36.


#34
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2017
KissFM azi e mâine nu e! La fel cu toți ceilalți privați. Sunt mici, irelevanți la scară națională și nu-și pot permite investiții în relee de retransmisie. Statul trebuie să le pună la dispoziție, nu privații.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postunbrutus, on 02 iulie 2017 - 11:33, said:

in acest moment, cine se ocupa de emitatoarele care acopera populatia in procent de 98% sau cat cere legea?
Legea aia zice de postul public si nu de alea comerciale.

#36
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postdanzandt, on 02 iulie 2017 - 11:22, said:

Nu publicul se duce după ”privați”, ci privații își caută publicul: vorbesc despre comportamentul normal al consumatorului occidental. Dacă pentru KissFM sau Radio21 sau altele de acest fel vrei să rămâi pe FM, este treaba ta și totodată dreptul tău. Nu comentez gusturile, am scris mai sus.
pai intreaba pe nea caisa de la tara despre DAB+ asta si o sa zica "domne eu nu lucrez cu extraterestrii". cam asa si cu oricare produs. omul de rand ia in primul rand ce e mai ieftin , nu se duce sa faca test la laboratorul specializat cu salamul (sau radioul sau ce vrei tu) sa vada daca are substante nocive. eu n-am auzit de asa ceva. uneori mai sunt persoane care stiu chimie/fizica si fac teste pe propria lor cerere...insa cam atat. marele public daca se pricepe bine daca nu nu. cum era aia in lumea calculatoarelor cu "cel mai important este userul din fata monitorului inainte de orice antivirus" ? pai asta se aplica la orice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate