Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Problema ocupare abuziva teren + casa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
66 răspunsuri în acest subiect

#19
storckyfirst

storckyfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 20.11.2008
Ma duc sa cumpar o masina platesc avans fac un contract dar cei de acolo se razgandesc si vor sa imi restituie avansul ca au gasit o oferta mai buna. Asta nu se cheama "razgandire" se cheama cum sunt eu mai smecher si vreau sa trag o teapa. Intelegerea e intelegere si dupa principiile mele trebuie respectata. Asta este romania cu romanii ei care se plang si vor sa emigreze.

Editat de storckyfirst, 17 mai 2017 - 13:36.


#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.066
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajMadaP75000, pe 17 mai 2017 - 12:45, a scris:

Buna ziua,
Va cer parerea referitor la o situatie cu care ma confrunt. Acum aproximativ 1 an jumatate am facut un act de mana pentru vanzarea unui teren + o casa (ce trebuie demolata, intr-o zona rurala), in cadrul careia a fost achitat un avans. Dupa aproximativ 6 luni, m-am razgandit cu privire la vanzare si am contactat cumparatorii, spunandu-le ca le returnez avansul. Nu au fost de acord, cerand tripulul sumei platite de catre ei.
Acum aproximativ 1 luna m-a sunat o vecina din satul respectiv, spunandu-mi ca „locuinta” a fost „vanduta” catre terte persoane, iar acestea s-au apucat de lucrari (gard, etc).
Mentionez ca nu am facut nici un act de vanzare-cumparare si toate actele sunt la mine.
Cum pot proceda in aceasta situatie ? Nu ii cunosc pe cei care stau acum acolo, dar din povestiri nu cred ca ne vom intelege amiabil.
Nu am de gand nimic in viitorul apropriat dar in urmatorii 5 ani intentionez sa construiesc ceva si sa ma mut acolo.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri/ ajutor.
Înțeleg că de fapt vînzarea nu s-a petrecut. S-a dat doar un avans fără a se mai achita și restul sumei. Faptul că actele sînt la una din părți e irelevant, se pot obține duplicate.
Mai jos spui că ai întabulat proprietatea. Cum, dacă nu ai achitat întreaga sumă?

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajradunic, pe 17 mai 2017 - 13:35, a scris:

Cum, dacă nu ai achitat întreaga sumă?
El e celalalt.

Vizualizare mesajMadaP75000, pe 17 mai 2017 - 13:31, a scris:

Imoral ar fi fost sa nu doresc sa le restitui banii
Banii plus dobanda/prejudicii. Banii cat au fost la acel moment, nu. Dar asta va stabili instanta daca nu cadeti la pace.

Editat de neagu_laurentiu, 17 mai 2017 - 13:45.


#22
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.268
  • Înscris: 10.05.2007
Deci tu de 1 an n ai mai vb cu cumparatorii si ai ramas cu avansul luat?
Cum au vandut ei casa, daca n au achitat intreaga suma? Sau actul de mana e de fapt un act vanzare cumparare, nu un antecontract?

Editat de leventebest, 17 mai 2017 - 13:51.


#23
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.788
  • Înscris: 29.04.2004
Poate cumpărătorii au obținut titlu de proprietate prin hotărâre judecătorească.
Daca actualii ocupanți sunt niște romulani obișnuiți, oricum n-au nevoie de acte, au văzut pârloaga, s-au instalat.

#24
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.222
  • Înscris: 23.08.2014
act de mana e valabil in instanta.Tu esti cel care tragi teapa, nu ei.

#25
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.268
  • Înscris: 10.05.2007
Plus s a incheiat actul de mana si s a platit avans, apoi 6 luni de zile nu s a platit si restul? Ce vanzare e asta? Nu v ati pus de acord in cat timp tb platita suma?

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.301
  • Înscris: 23.02.2017

Vizualizare mesajdorumihalache, pe 17 mai 2017 - 13:19, a scris:

Dacă aveți actul de proprietate (moștenire, cumpărare, donație, etc) și proprietatea este trecută în cartea funciară pe numele dumneavoastră, atunci sunteți proprietarul de drept. Orice act de vânzare cumpărare care nu a fost făcut în fața notarului și nu s-a trecut în cartea funciară noul proprietar este nul. În acest caz trebuie dați în judecată pentru evacuarea proprietății. Nu întârziați, pentru că s-ar putea că instanța să vă oblige să achitați îmbunătățirea proprietății.
orice intelegere, chiar si de mana, de vanzare, are totusi putere in instanta

#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005

Vizualizare mesajzzhunt, pe 17 mai 2017 - 13:17, a scris:

Vinzi sau dai in judecata.

Tata a avut un teren in pipera de 1000 m dați după revoluție.

1 vecin un jegos care a devalizat o fabrica de încălțăminte și-a trântit o vila alaturi și a intrat cu 1 m pe terenul nostru.

Degeaba ii zicea tata să-și mute gardu că ăla nu mișcă nimic.

Începuse și ăla din spate cu presiunile iar noi cum nu aveam banii nici de vile și nici de 6 avocați  să-i dam in judecata am fost nevoiți să dăm terenu.
1 metru sau toata mia ?

#28
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015

Vizualizare mesajIon_de_la_Raion, pe 17 mai 2017 - 14:03, a scris:

1 metru sau toata mia ?
Tot terenu l-a vandut si l-a lasat pe cumparator sa se judece cu aia.

#29
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.349
  • Înscris: 03.04.2011
Ar fi trebuit specificat clar in contract, ce se intampla daca careva se razgandeste, cumparatorul nu achita diferenta in termenul stabilit etc. De regula, daca cumparatorul nu achita suma, pierde avansul, daca se razgandeste vanzatorul, inapoiaza dublul sumei primite ca avans, cam asa se procedeaza, sunt legi nescrise. Initiatorul, dupa ce s-a folosit de bani, fara dobanda, refuza sa inapoieze mai mult decat avansul primit, sa fie pagubit doar cumparatorul. Poate intre timp pretul terenului a mai crescut intre timp, probabil asta e si motivul razgandirii, deci cumparatorul iar e tepuit, daca nu cumpara aici, poate cauta si gasea altceva, inainte de scumpire.

#30
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.013
  • Înscris: 14.03.2013
E cam dubioasa toata povestea, pare mai degraba ca initiatorul nu a dat toate informatiile aici ci doar pe cele care il ajuta pe el.
Un act de mana semnat are putere in instanta, nu trebuie sa fie la notar neaparat. Ciudat este ca 6 luni nu s-a platit restul sumei dar respectivii au vandut locatia. Cred ca sunt mai multe informatii lipsa in ceea ce s-a relatat, informatii care ar schimba situatia.
De moralitate nici nu incape vorba, suntem in Romania, cuvantul asta nu prea este in vocabular pe aici.

Editat de jm2010, 17 mai 2017 - 14:35.


#31
MadaP75000

MadaP75000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 17.05.2017

Vizualizare mesajstorckyfirst, pe 17 mai 2017 - 13:34, a scris:

Ma duc sa cumpar o masina platesc avans fac un contract dar cei de acolo se razgandesc si vor sa imi restituie avansul ca au gasit o oferta mai buna. Asta nu se cheama "razgandire" se cheama cum sunt eu mai smecher si vreau sa trag o teapa. Intelegerea e intelegere si dupa principiile mele trebuie respectata. Asta este romania cu romanii ei care se plang si vor sa emigreze.
Nu e vorba de gasirea unei oferte mai bune; este vorba de schimbarea in totalitate a planurilor de viitor. Banuiesc ca nu trebuie sa detaliez ce se intampla in viata mea, nu ?!
P.S Teapa era daca proprietarul masinii disparea cu bani cu tot ;)

#32
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.013
  • Înscris: 14.03.2013

Vizualizare mesajMadaP75000, pe 17 mai 2017 - 14:59, a scris:

Nu e vorba de gasirea unei oferte mai bune; este vorba de schimbarea in totalitate a planurilor de viitor. Banuiesc ca nu trebuie sa detaliez ce se intampla in viata mea, nu ?!
P.S Teapa era daca proprietarul masinii disparea cu bani cu tot Posted image
Pai poate si cei la care ai vandut terenul si-au facut planuri pe baza cuvantului tau (nu prea e cazul dar sa zicem), nu crezi?

#33
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 839
  • Înscris: 03.02.2007
Bunica-miu a avut o problema asemanatoare cu a ta cu o casa in Bucuresti, tot asa cu chitanta de mana, s-a razgandit si in final a pierdut in instanta. Singura diferenta fata de situatia ta este ca el primise toti banii,

#34
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.312
  • Înscris: 16.07.2008
Asa se intampla cand nu inchei un act la notar, cu un contract tip, cu clauze in clar, alb pe negru, si pentru o parte si pentru cealalta.

Pun pariu ca nu era prevazut nimic in acel contract de mana legat tocmai de situatia asta in care una dintre parti se razgandeste.
Si apoi, de cand pana cand e ok sa te razgandesti... si inca si dupa 6 luni... Pai ce facem aici, uite casa, nu e casa; uite terenu', nu-i terenu'?

Cum la fel de ilegal este si daca aia au vandut la randul lor mai departe (si poate cine stie la a cata mana).

Cum sa nu fie de gasit Politia? Dar unde stati frate, in codru verde?
Oricum nu prea e de jurisdictia lor. Sa le zici ce? Sa faca aia ce?

Consulta un avocat. Stiu, costa, dar alte solutii mai bune nu ai.

PS. Despre intabulare si Cartea F, ce sa mai vb?

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajcolombo2003, pe 17 mai 2017 - 15:16, a scris:

Oricum nu prea e de jurisdictia lor. Sa le zici ce? Sa faca aia ce?
Sa apere art. 256 din codul penal. Vede initiatorul daca se continua dosarul pe latura asta ori e trimis in civil cu lamurirea partilor, nu stim cum isi joaca a sa carte.

#36
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.196
  • Înscris: 28.06.2005
In contractul vostru de mana ce scrie?
Pune-l tot aici, fara nume si adrese.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate