Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema ocupare abuziva teren + casa

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Prima dată te duci la locul faptei și intri pe proprietate, și încerci să lămurești situația respectivelor persoane, cine sunt, ce caută acolo, ce acte au, poate nu e nimeni și vecina a făcut o ghidușie, și în funcție de asta revii la consultație.
Firește, dacă ți-e frică de câteva bâte în cap pe motiv că ăia (sau ăilalți) se simt escrocați la treaba asta cu avansul și toate cele, te duci cu câteva gărzi de corp.

#56
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 MadaP75000, on 18 mai 2017 - 07:58, said:

Pe de alta parte vreau sa stiu ce pot face legal si daca cei ce stau acum acolo au orice baza legala.
Poți afla cerând un extras de carte funciară, în el vei vedea dacă figurezi tot tu ca proprietar - dacă ai descris exact ce s-a întâmplat așa ar trebui să fie,  n-au cum să stea legal.
Ca să-i scoți efectiv de acolo e nevoie de o acțiune în evacuare făcută de un avocat.

#57
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Eu tot nu inteleg cum noii cumparatori au cumparat terenul de la primii cumparatori, cand acestia nu le au putut arata decat un antecontract?

#58
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Crezi ca aia au dorit un proces de achizitie cum spune la carte? Avem o buna traditie romaneasca...

#59
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 MadaP75000, on 18 mai 2017 - 07:58, said:

Buna dimineata,
Vreau sa aduc cateva lamuriri: actul existent este o promisiune de vanzare (chitanta de mana), cu plata unui avans in cadrul caruia nu se specifica cand va fi facut actul notarial.
faci cerere la enel sa opreasca curentul si chemi politia

Edited by arg, 18 May 2017 - 09:39.


#60
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007

 neagu_laurentiu, on 18 mai 2017 - 09:31, said:

Crezi ca aia au dorit un proces de achizitie cum spune la carte? Avem o buna traditie romaneasca...
Cum sa fii totusi atat de naiv sa te apuci sa construiesti cand nu ti se arata carte funciara, cadastru, ci doar o chitanta de mana? Nu mai vorbim de autorizatii de constructie

#61
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Uite ca sunt. Sau mai bine zis cred ca se cunosc, merg pe incredere, nu vor taxe si tot asa mioritice.

Edited by neagu_laurentiu, 18 May 2017 - 10:09.


#62
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 arg, on 18 mai 2017 - 09:38, said:

si chemi politia
Nu-i scoate poliția de acolo, pot doar ajuta executorul la evacuare dacă-i solicită.

#63
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
momentan are casa vechie si ceva bunuri in ea, plus constractul la curent....
si trebuie sa incerce sa faca ceva presiuni si pe urma trece la evacuare fortata....

#64
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 MadaP75000, on 17 mai 2017 - 13:16, said:

"Actul" a fost facut in 2 exemplare, un exemplar e la mine, celalalt nu stiu unde e.


Ca sa fac plangere la orice politie, nu ar trebbui sa stiu numele persoanelor respective ? Sau spun doar ca locuinta aflata la respectiva adresa, a carei proprietar sunt, a fost ocupata abuziv ?
Nu am nici o problema sa returnez banii primiti, cum este normal si corect.

Acuma fara suparare,da' tu ori bati campii ori ai chef de glume.
Tu ai un exemplar da' nu stii ce nume apar in acel act?

#65
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Se referea la numele persoanelor care sunt acum in casa respectiva, adica cele care au 'cumparat' terenul si casa.
El are in actul ala de mana numele persoanelor catre care trebuia sa se faca vanzarea si care au vandut mai departe catre cei care sunt in casa respectiva acum.

#66
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
sunt curios cum e cu tuburarea de posesie in cazul asta..... cine pe cine tulbura...

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa nu mai deschid un topic,
Unde as putea gasi un model de cerere/plangere adresata primariei pentru un gard construit de vecini, pe proprietatea unui alt vecin, bineinteles "intrand" inca 1m in plus peste proprietate?
Primarul a fost la fata locului, dar vorba zboara si ne gandim sa depunem si o sesizare scrisa, si nu am dori sa scapam anumite articole de invocat in hartiuita.
Pe motoarele de cautare am cautat, dar nu e ceea ce caut.
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate