Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema ocupare abuziva teren + casa

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostSef-chenko, on 17 mai 2017 - 12:59, said:

Pai actul ala facut de mana unde e?


Actul ala e nul absolut !!!

Nu se pot transmite imobile prin acte de mana!

legea OBLIGA in mod absolut, la forma autentica, aka notariala !!!


Unica imprejurare in care transmiterea unui imobil prin act de mana este posibila, este mostenirea, respectiv testamentul olograf.


CONCLUZIA:  OP a luat teapa!  Sa isi ia pa pa de la bani!


Punct!
Topicul se poate inchide!

View Postarg, on 17 mai 2017 - 13:09, said:

dar pana la validarea in instanta a documentului scris de mana, casa si terenul sunt ale "vechiului" propietar...

nu. nu va valida nimeni un act de mana, nici o instanta

nu mai permite Codul Civil cel nou!

desigur, asta nu opreste partile initiale sa faca un act notariat, cum trebuia de la inceput...dar actul de mana pt tranzactia unui imobil (indiferent ce tip) NU va putea niciodata, in mod legal, capata putere legala!

View Postradunic, on 17 mai 2017 - 13:35, said:

Înțeleg că de fapt vînzarea nu s-a petrecut. S-a dat doar un avans fără a se mai achita și restul sumei. Faptul că actele sînt la una din părți e irelevant, se pot obține duplicate.
Mai jos spui că ai întabulat proprietatea. Cum, dacă nu ai achitat întreaga sumă?


exact.

din ce am citit si eu, am dedus ca ei ar fi facut direct vanzarea ....dar vanzarea unui imobil e permisa legal NUMAI prin act autentic, nu de mana!

si desigur, mai e si intrebarea cheie: cum dracu a intabulat cartea funciara, proprietatea pe numele asa-zisului nou proprietar ?!?!?!?

View PostChifteluta, on 17 mai 2017 - 15:10, said:

Bunica-miu a avut o problema asemanatoare cu a ta cu o casa in Bucuresti, tot asa cu chitanta de mana, s-a razgandit si in final a pierdut in instanta. Singura diferenta fata de situatia ta este ca el primise toti banii,

Fireste ca a pierdut in instanta!

orice judecator a citit, fie si in fuga, NCC (noul cod civil) ar fi dat aceeasi solutie!

Edited by pinguinul666, 17 May 2017 - 17:17.


#38
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpinguinul666, on 17 mai 2017 - 17:16, said:

...

desigur, asta nu opreste partile initiale sa faca un act notariat, cum trebuia de la inceput...dar actul de mana pt tranzactia unui imobil (indiferent ce tip) NU va putea niciodata, in mod legal, capata putere legala!

Serios ? Sper ca ai glumit !
Sint o multime de case cumparate pe chitanta de mina , si se fac acte legale  , dar normal , prin instanta .
@ initiator / problema ta este putin cam nasoala , deoarece actul ala "de mina " se numeste " promisiune de vinzare " si intra sub incidenta codului civil .
Mai bine consulta un avocat si vezi cum poti sa vinzi in liniste .

#39
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpinguinul666, on 17 mai 2017 - 17:16, said:

nu. nu va valida nimeni un act de mana, nici o instanta
nu mai permite Codul Civil cel nou!
Ba validează în anumite condiții și sigur că noul cod permite asta, nu confunda voința părților cu forma contractului.  
Citește speța asta:
http://legestart.ro/...i-antecontract/



View Postpinguinul666, on 17 mai 2017 - 17:16, said:

Fireste ca a pierdut in instanta!
orice judecator a citit, fie si in fuga, NCC (noul cod civil) ar fi dat aceeasi solutie!
Firește că a pierdut, dar n-ai înțeles ce: a pierdut terenul. Îl vânduse cu chitanță de mână și a încasat integral prețul, dar n-a mai vrut să meargă la notar pentru a încheia contractul în forma prevăzută de lege pentru vânzarea imobilelor, adică forma autentică.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Eu am inteles ca sa achitat doar un avans, acum inclusiv vanzatorul poate cere anularea actului de mana pe motiv ca nu sa facut toata plata si actele de vanzare, iar cumparatorii sa piarda avansul....

@althea
Sustin ce am scris mai sus, ce anume a pierdut decide un judecator nu noi.
Se poate demonstra intentia de inselaciune a cumparatorului, a dat un avans pe un act de mana si nu doreste finalizarea actelelor, iar la impozit este trecut vanzatorul...
si tot asa ne invartim in jurul cozii...

#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 17 mai 2017 - 18:15, said:

Nu inițiatorului i-am răspuns, mesajul meu  e pentru pinguinul666.

#42
storckyfirst

storckyfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2008
Doresc sa felicit pe toti cei care incurajeaza initiatorul.

#43
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Post86-APP, on 17 mai 2017 - 17:59, said:

Serios ? Sper ca ai glumit !
Sint o multime de case cumparate pe chitanta de mina , si se fac acte legale  , dar normal , prin instanta .
@ initiator / problema ta este putin cam nasoala , deoarece actul ala "de mina " se numeste " promisiune de vinzare " si intra sub incidenta codului civil .
Mai bine consulta un avocat si vezi cum poti sa vinzi in liniste .

cred ca ar fi bine sa rectifici timpul verbului:  ERAU !

pe noul CC  (timpul cand are loc actiunea descrisa de OP), nu mai e posibil asa ceva

CC = Codul Civil

View Postalthea, on 17 mai 2017 - 18:02, said:

Ba validează în anumite condiții și sigur că noul cod permite asta, nu confunda voința părților cu forma contractului.  
Citește speța asta:
http://legestart.ro/...i-antecontract/

sunt cateva probleme aici ...
1) acolo se vorbeste de ante-cvc, or eu am inteles ca OP vorbeste de vanzare efectiva

2) la inceputul intrarii in vigoare a NCC, inca se mai preda drept pe vechile reglementari.  stiu, ca am prins si eu vremurile alea ....de abia de la inceputul lui 2012, se mergea doar pe NCC.
Basca pana in 2013 (!!!), mai erau intrebari formulate pe vechiul Cod in grila la INM  (aberant, da...dar asta e)

Multe carti de drept nu s-au actualizat pe deplin decat de pe la jumatatea lui 2013 incolo!  (iarasi stupid, dar asta e...)

Eu am si acum carti de drept pt inm, la care multe raspunsuri la chestiuni vitale, deci grile, sunt formulate si justificate pe vechiul sistem  (i.e. faza cu reprezentarea succesorala, existenta unei exceptii reale la principiul relativitatii, avanzii cauza si multe altele)

E suficient sa te uiti pe formularile bibliorafiei pt examen la Institutul Magistraturii din anii 2011 - 2013, sa vezi aberatia la inceput: "se merge pe vechiul cod" era scris la multe capitole din drept

Am avut parte de multe discutii in contradictorii cu profii de la cursurile de pregatire pt examene, care admiteau in buza ca da, cartile sunt (inca) incorecte in multe locuri.

Lunile intre Octombrie 2011 - Ianuarie 2012 au fost o imensa nebuloasa pt muritorii de rand, dar sincer, judecatorii si alte categorii de profesionisti ai dreptului nu ar fi avut de ce sa fi fost derutati.

Edited by pinguinul666, 17 May 2017 - 19:15.


#44
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpinguinul666, on 17 mai 2017 - 19:06, said:

cred ca ar fi bine sa rectifici timpul verbului:  ERAU !

pe noul CC  (timpul cand are loc actiunea descrisa de OP), nu mai e posibil asa ceva
Am impresia că tu nu faci diferența între o promisiune de vânzare (antecontract) și un contract de vânzare-cumpărare.

Chitanța de mână e un antecontract, iar antecontractul e liber de formă pentru că are ca obiect obligația viitoare de a încheia contractul de v-c. Se pot obține hotărâri care să ţină loc de act autentic de vânzare dacă vânzătorul a încasat prețul  și nu mai vrea să meargă la notar pentru încheierea contractului.
În topic nu cred că poate fi vorba de așa ceva pentru că inițiatorul a încasat doar avansul.

#45
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Pinguinule, așa o fi cum zici tu conforn NCC.
Dar bănui că tu o iei prea ad literam și nu înțelegi pe deplin.

Eu, proprietar, îmi pot vinde bun imobil certificând asta cu o chitanță de mână.
Dar cumpărătorul nu o poate trece pe numele lui în documentele funciare (ANCPI) fără o autentificare notarială.
În cazul în care nu se ajunge la notar pentru autentificarea vânzării, aceasta se va face de instanță.

Nu, nu-s de meserie.

#46
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
@ pinguinul / se fac acte pe vechile chitante de mina , facute parca pina in 2011 , si se merge pe " uzucapiune " , daca n-am precizat anterior , deci nu ca a disparut posibilitatea de a face acte .
in cazul de fata eu n-am discutat de chitanta de mina ci de " promisiunea de vinzare " . Asta trebuie vazuta .

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Poststorckyfirst, on 17 mai 2017 - 18:41, said:

Doresc sa felicit pe toti cei care incurajeaza initiatorul.
Suntem pe aria professional, aici nu facem teoria moralitatii. Avocatii nu apara pe cel mai rau dintre noi? Judecatorul e cel cu dreptatea. Aici poate sa vina ambele parti din poveste sa ceara sprijin si la fel va fi indrumat. De asta exista avocat, procuror si judecator.

Edited by neagu_laurentiu, 17 May 2017 - 19:45.


#48
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Un raspuns dat de un avocat pe un forum specific in legatura cu chitanta de mana:
Actul incheiat sub semnatura privata are valoarea unei promisiuni de vanzare-cumparare, si nu valoarea unui contract prin care sa aiba loc transmiterea dreptului de proprietate asupra terenului. Instrainarile de terenuri nu pot avea loc decat prin act autentic incheiat la notar.
Actele autentice se pot incheia numai de notari.
Avand in vedere ca actul sub semnatura privata nu valoreaza vanzare, promitentul cumparator are la indemana fie sa solicite plata pretului achitat la data incheierii actului, fie printr-o actiune in instanta sa solicite ca instanta sa oblige promitentul vanzator sa incheie cu promitentul cumparator act autentic, in caz contrar, hotararea sa tina loc de act autentic prin care va avea loc transmiterea dreptului de proprietate de la vanzator la cumparator.

#49
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View PostMadaP75000, on 17 mai 2017 - 13:31, said:

Nu este o mostenire, este o casa cumparata de mine in 2009.
Nu stiu ce legatura are "moralitatea" cu situatia expusa. Imoral ar fi fost sa nu doresc sa le restitui banii sau sa aman la nesfarsit incheierea actului de vanzare cumparare. Cred ca oricine are dreptul de a se razgandi in functie de ce se schimba/ intampla in viata lui.
Bineinteles ca ai dreptul sa te razgandesti, doar ca va trebui sa le platesti mai mult celor care ti-au dat banii. Cam in toate contractele de acest fel se prevede ca cel care se razgandeste sa plateasca cel putin dublul sumei primite. Si aceasta clauza este normala.
Dupa mine, sa dai doar suma primita nu este nici moral.

#50
Mac_1

Mac_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.05.2017
Mai e o necunoscuta. Care e motivul de nu s-au achitat banii?
Tu spui ca te-ai razgandit dupa 6 luni.
In cele 6 luni, de ce nu s-a finalizat tranzactia?

Ma rog.. indiferent de situatie, vei fi obligat la plata de daune interese, care poti fi minim suma pe care ai primit-o, dar poate urca mult functie de cine a fost primul culpabil, de evolutia pretului, dobanzi aferente, etc...

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Sau poate ramane cu avansul si cu terenul.

#52
Mac_1

Mac_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.05.2017

View Postarg, on 17 mai 2017 - 21:09, said:

Sau poate ramane cu avansul si cu terenul.
Daca se ajunge la 3 ani, la termenul de prescriere.
Nu sunt expert, dar nici atunci nu cred. Pot fi invocate diverse motive.

Dar avansul asta constituie de drept o promisiune, un antecontract, o obligatie de vanzare.
Iar din ce pare, partea culpabila e tocmai initiatorul pentru ca s-a razgandit.
Nu are cum sa ramana cu banii.
Poate insa vinde terenul sau sa faca ce vrea pe el. Si poate sa-i inlature pe aia care s-au apucat sa cultive garduri pe-acolo.

View Postpinguinul666, on 17 mai 2017 - 17:16, said:

Actul ala e nul absolut !!!
Nu e nul. Nici pe departe.
E adevarat ca nu prin hartie de mana se face transferul de imobile, dar tot la fel de adevarat e ca hartia aia are valoare de precontract.

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Hartia aia nu are valoare decat in fata unui judecator, doar daca cumparatori dau in judecata, pana atunci e doar o hartie.

#54
MadaP75000

MadaP75000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.05.2017
Buna dimineata,
Vreau sa aduc cateva lamuriri: actul existent este o promisiune de vanzare (chitanta de mana), cu plata unui avans in cadrul caruia nu se specifica cand va fi facut actul notarial. Pentru cei care cred ca m-am imbogatit si vreau sa trag teapa cuiva, este vorba de suma de 4 000 RON platita ca avans, diferenta ramasa  de incasat fiind de 9 000 RON.
Chiar daca este greu de crezut nu am mai tinut legatura pana acum cateva luni cand i-am cautat propunandu-le sa le restitui avansul si o suma ca despagubiri, intervenind schimbari majore in viata mea si in planurile de viitor. Nu au fost de acord, cerand triplul sumei platite. Specific ca in tot acest timp nu au facut nimic in locatia respectiva, nu s-au mutat/ etc. Eu am continuat sa platesc lumina (abonamentul neexistand consum) si impozitul pe anul trecut si anul curent.
In momentul  cand le-am spus ca nu sunt dispusa sa le dau triplu avansului, au spus ca ei „vand” casa altcuiva (de vandut banuiesc ca s-a "vandut" tot cu o chitanta de mana). Dupa aproximativ 1 saptamana m-a sunat o vecina care mi-a spus ca s-a mutat cineva acolo si s-au apucat de renovat „casa”.
Nu vreau sa trag teapa nimanui dar nu mi se pare normal sa platesc triplu avansului primit. Sunt dispusa sa restitui avansul + o suma despagubire.
Pe de alta parte vreau sa stiu ce pot face legal si daca cei ce stau acum acolo au orice baza legala.
Zi frumoasa,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate