Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Conector rupt de pe placa de baza asus zenfone2

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Buna tuturor.Incercand sa schimb displayul,s-a rupt conectorul rotund de pe placa de baza ,care era conectat printr-un fir pe o placuta pe care era difuzorul si mufa de incarcare.Am atasat 3 poze sa vedeti despre ce e vorba.Intrebarea mea este cum as putea lipi conectorul inapoi pe placa de baza?Cu pistolul de lipit nu cred ca se poate avand in vedere ca e foarte mic

Attached Files



#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Te-ai zgarcit la 50 de lei sa-l fi dus la un service ....

#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 eroar_e, on 01 mai 2017 - 09:35, said:

Buna tuturor.Incercand sa schimb displayul,s-a rupt conectorul rotund de pe placa de baza ,care era conectat printr-un fir pe o placuta pe care era difuzorul si mufa de incarcare.Am atasat 3 poze sa vedeti despre ce e vorba.Intrebarea mea este cum as putea lipi conectorul inapoi pe placa de baza?Cu pistolul de lipit nu cred ca se poate avand in vedere ca e foarte mic
Daca l-ai smuls cu tot cu traseele de pe cablaj ii foarte greu sau chiar imposibil de reparat in unele cazuri. Io zic sa-l duci la un service macar in faza asta, ca altfel ajungi si tu ca nenea asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZeS1phxUY2o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gabyxm, 01 May 2017 - 09:51.


#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,679
  • Înscris: 23.10.2006
O alta placa de baza, sau mai repede un nou telefon.

#5
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Daca , nu ai smuls cablajul de sub, poti cu multa atentie sa refaci, doar daca ai o statie de lipit mai profi, incearca spre binele telefonului sa-l duci intr-un service, doar daca ai gand de renuntat la el poti continua tu acasa cu el. Forta cu tine! Bafta!

#6
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
S-a rupt doar conectorul

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,083
  • Înscris: 19.12.2012

 eroar_e, on 01 mai 2017 - 10:03, said:

S-a rupt doar conectorul

Mergi cu el la service ca ti-l strici de tot. Din ce vad e doar o mufa pt cablu de wifi sau bt, inca nu e totul pierdut dar daca insisti cu cunostintele tale ai mari sanse sa l mai folosesti la iarna cand iti cureti parbrizul de gheata

#8
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Cred ca e cablul de semnal(GSM).
Daca nu ai rupt traseele:
Iti trebuie conector nou si suflanta.
Improvizatie: tai firul si il lipesti direct pe placa.
https://forum.xda-de...-t3187330/page2

Edited by Wzzz, 01 May 2017 - 11:50.


#9
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Astfel de reparatii se fac NUMAI cu statii de lipit sau IRDA. Nu folosi pistol/ciocan de lipit ca poti sa arunci placa aia de baza

#10
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ai uitat si de echipamentul esd.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 eroar_e, on 01 mai 2017 - 09:35, said:

Buna tuturor.Incercand sa schimb displayul,s-a rupt conectorul rotund de pe placa de baza ,care era conectat printr-un fir pe o placuta pe care era difuzorul si mufa de incarcare.Am atasat 3 poze sa vedeti despre ce e vorba.Intrebarea mea este cum as putea lipi conectorul inapoi pe placa de baza?Cu pistolul de lipit nu cred ca se poate avand in vedere ca e foarte mic
Pai daca nici sa numeri, nu te pricepi, de ce te apuci sa schimbi display-uri?Posted Image Posted Image

#12
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Am Mai schimbat de cateva ori displayuri la telefoane.Problema e ca am conectat cablul inainte de a Pune bateria si partea metalica care e in jurul bateriei a apasat conectorul,iar cand am incercat sa il scot s-a rupt...

Si nu stiu de ce nu a incarcat si a 3-a poza...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate