Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Conector rupt de pe placa de baza asus zenfone2

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Buna tuturor.Incercand sa schimb displayul,s-a rupt conectorul rotund de pe placa de baza ,care era conectat printr-un fir pe o placuta pe care era difuzorul si mufa de incarcare.Am atasat 3 poze sa vedeti despre ce e vorba.Intrebarea mea este cum as putea lipi conectorul inapoi pe placa de baza?Cu pistolul de lipit nu cred ca se poate avand in vedere ca e foarte mic

Attached Files



#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Te-ai zgarcit la 50 de lei sa-l fi dus la un service ....

#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 eroar_e, on 01 mai 2017 - 09:35, said:

Buna tuturor.Incercand sa schimb displayul,s-a rupt conectorul rotund de pe placa de baza ,care era conectat printr-un fir pe o placuta pe care era difuzorul si mufa de incarcare.Am atasat 3 poze sa vedeti despre ce e vorba.Intrebarea mea este cum as putea lipi conectorul inapoi pe placa de baza?Cu pistolul de lipit nu cred ca se poate avand in vedere ca e foarte mic
Daca l-ai smuls cu tot cu traseele de pe cablaj ii foarte greu sau chiar imposibil de reparat in unele cazuri. Io zic sa-l duci la un service macar in faza asta, ca altfel ajungi si tu ca nenea asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZeS1phxUY2o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gabyxm, 01 May 2017 - 09:51.


#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
O alta placa de baza, sau mai repede un nou telefon.

#5
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Daca , nu ai smuls cablajul de sub, poti cu multa atentie sa refaci, doar daca ai o statie de lipit mai profi, incearca spre binele telefonului sa-l duci intr-un service, doar daca ai gand de renuntat la el poti continua tu acasa cu el. Forta cu tine! Bafta!

#6
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
S-a rupt doar conectorul

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

 eroar_e, on 01 mai 2017 - 10:03, said:

S-a rupt doar conectorul

Mergi cu el la service ca ti-l strici de tot. Din ce vad e doar o mufa pt cablu de wifi sau bt, inca nu e totul pierdut dar daca insisti cu cunostintele tale ai mari sanse sa l mai folosesti la iarna cand iti cureti parbrizul de gheata

#8
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Cred ca e cablul de semnal(GSM).
Daca nu ai rupt traseele:
Iti trebuie conector nou si suflanta.
Improvizatie: tai firul si il lipesti direct pe placa.
https://forum.xda-de...-t3187330/page2

Edited by Wzzz, 01 May 2017 - 11:50.


#9
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Astfel de reparatii se fac NUMAI cu statii de lipit sau IRDA. Nu folosi pistol/ciocan de lipit ca poti sa arunci placa aia de baza

#10
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ai uitat si de echipamentul esd.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 eroar_e, on 01 mai 2017 - 09:35, said:

Buna tuturor.Incercand sa schimb displayul,s-a rupt conectorul rotund de pe placa de baza ,care era conectat printr-un fir pe o placuta pe care era difuzorul si mufa de incarcare.Am atasat 3 poze sa vedeti despre ce e vorba.Intrebarea mea este cum as putea lipi conectorul inapoi pe placa de baza?Cu pistolul de lipit nu cred ca se poate avand in vedere ca e foarte mic
Pai daca nici sa numeri, nu te pricepi, de ce te apuci sa schimbi display-uri?Posted Image Posted Image

#12
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Am Mai schimbat de cateva ori displayuri la telefoane.Problema e ca am conectat cablul inainte de a Pune bateria si partea metalica care e in jurul bateriei a apasat conectorul,iar cand am incercat sa il scot s-a rupt...

Si nu stiu de ce nu a incarcat si a 3-a poza...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate