Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Scaunul Markus

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
67 răspunsuri în acest subiect

#55
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.074
  • Înscris: 11.06.2010
Ce spary cu vaselina recomandati?

Scuze, am vrut sa zic stock si spray.

#56
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.074
  • Înscris: 11.06.2010
Pentru roty, sprai vaselina... anyone?Posted Image

#57
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.833
  • Înscris: 20.12.2010
Salutare,
Vreau sa iau si eu un Markus de la IKEA, ma poate ajuta cineva care il detine cu niste dimensiuni?
Ma intereseaza inaltimea de jos(de la podea) pana la partea de sus a bratelor (scaunul sa fie lasat complet jos). Pe site apare doar inaltimea minima pana la sezut, fara brate.
Vreau sa vad daca imi intra sub biroul Alex, tot de la ei.

Editat de kvlq, 08 decembrie 2021 - 15:34.


#58
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.068
  • Înscris: 06.09.2008

View Postmarga32, on 24 noiembrie 2021 - 20:21, said:

Pentru roty, sprai vaselina... anyone?Posted Image

Stiu ca e thread vechi, ...

Rotile la scaunul Markus au autoblocare, se rotesc liber doar cand stai in scaun/ apesi pe el !
Cand scaunul e gol sunt blocate.
Nu se pot inlocui usor avand acel surub de prindere mai mic decat normal (10mm vs 11 cat au rotile de obicei)
Am citit ca unii au marit un pic cu bormasina gaurile din picior sa incapa rotile normale ... daca nu sunteti dispusi la asta se gasesc si roti potrivite insa sunt scumpe $$ !!

Scaunul dpmdv e ok, (am luat unu SH in stare foarte buna)
E greu avand manere si piciorul din metal nu plastic cum au majoritatea, da impresia de lucru solid
Spatarul din plasa iar e bun.

Pozitia e ok, nu wow insa superioara majoritatiii scaunelor de birou ieftine (<500 lei noi) am probat si unele din dedeman, si jysk ..

Se da pe spate mai mult spatarul decat sezutul, am avut unul care se inclina cu totul, necesita un pic de acomodare. ..

Editat de sirgoofy, 02 mai 2024 - 13:31.


#59
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 30.12.2007
Uite roti de schimb si nu sunt foarte scumpe.

#60
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.068
  • Înscris: 06.09.2008
da, insa:
- montarea acestor roti ridica scaunul cu aprox 4cm (vs rotile stock), diferenta notabila pt cei scunzi / carora le place scaunul jos (in cazul meu)
- fiabilitatea e incerta, sunt mai multe comentarii in acest sens (cad rulmentii din ele)

Editat de sirgoofy, 03 mai 2024 - 15:14.


#61
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 30.12.2007
Alternative exista cu plusuri si minusuri. Exista inaltime reglabila la scaun si cu siguranta cei scunzi nu cumpara scaun cu reglajul minim pe inaltime daca sunt la limita, vor cumpara ceva compatibil cu dimensiunile proprii. 1cm in plus sau in minus il consider irelevant tinind cont de reglajul scaunului pe inaltime. Sunt convins ca nu va cumpara scaunul asta cineva care la cel mai de jos reglaj sta cu virful degetului de la picior pe podea si ar deranja daca ar avea scaunul inca 1cm in plus la reglaj. Despre rulmenti nu ma pronunt, exact produsul din link l-am comandat si eu si de citiva ani e totul ok.

#62
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.068
  • Înscris: 06.09.2008
Nu e vorba de 1 cm ci de 4 cm, asta nu mai e neglijabil .. 4 cm se simt.
Personal stau cu scaunul la minim, acei 4cm in plus ar face scaunul inutilizabil pt mine, sau m-ar deranja (in caz 'fericit') .

In fine cine vrea sa le cumpere sa le cumpere.. in cunostinta de cauza.

Editat de sirgoofy, 03 mai 2024 - 15:27.


#63
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 30.12.2007
Nici daca pui rotile una linga alta nemontate nu cred ca iese 4cm diferenta pe inaltime intre ele per total, dar montate. Nu am avut curiozitatea asta sa le masor. Eu la 1.85m nu am niciun stres cu rotile originale sau cu astea siliconate pe inaltime, nu am simtit diferenta majora. Daca esti la limita 1cm nu cred ca e problema, dar 4cm (daca intradevar asta e diferenta intre ele) atunci poate fi problema.

#64
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.068
  • Înscris: 06.09.2008
In linkul emag apare inaltimea 95mm, am masurat roata stock la scaunul meu ... inaltimea 5.8 - 6cm, deci ~3.5cm diferenta.

#65
nestorthewise

nestorthewise

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 28.11.2023
Stiti cumva daca se poate inlocui materialul care s-a jupuit? Arata foarte urat si lasa numai scame.

#66
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 30.12.2007
Am masurat acum roata de silicon ca pe alea originale le am la alta locatie, inaltimea rotii (deci doar siliconul) 7,5cm, cu tot cu aripa aia de deasupra pina la marginea de jos a bratului e 9cm.

#67
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.068
  • Înscris: 06.09.2008
da, masurat din podea > picior metal, deci 3 - 3.5 cm diferenta.

#68
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 30.12.2007
Daca esti la limita cu rotile originale e problema cu silicoanele. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate