Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Scaunul Markus

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Momentan folosesc 2 OFF 623. Pareau robuste totul din fier insa dupa 2 ani de la utilizare unul dintre ele se balangane rau stanga dreapta iar pielea sintetica se jupoaie. A inceput sa ma doara rau si fundul de la el desi la inceput te afundai in el. Am facut pe aici pe undeva un topic cu recomandare scaun, se vorbea despre Ergo Human insa momentan este peste bugetul meu. Trebuie totusi sa o rezolv cumva deoarece am o problema de sanatate si petrec mult timp pe scaunul de birou. Cele mai multe recomandari am vazut ca sunt la scaunul Markus de la Ikea. As dori si eu sa stiu daca intr-adevar este chiar atat de bun pe cat se zice, eventual nu din auzite ci daca este cineva pe aici care foloseste acest scaun, eventual daca il are mai demult sa spuna cum a evoluat acesta in timp? Ma intereseaza foarte mult si fiabilitatea dar cel mai mult sa ma simt bine in el si sa nu ma scol intepenit deoarece si asa merg destul de greu. Pretul este cam la fel ca cele pe care le-am cumparat eu. M-ar interesa mai mult modelul cu textil sa nu mai transpir la fund.

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Eu am la mine acasa (locuiesc la tara) niste buturugi pe care asez pernute. Nu transpir la poarta din spate dar nici nu am probleme cu hemoroizii. Recomand cu incredere scaunele marca Buturuga. Ecologice, greu de furat, sanatoase, necasante si cu un aspect aparte.

Edited by androholic, 17 April 2017 - 21:29.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Markus e ok (nu fenomenal) dar probabil cea mai buna alegere, 10 ani nu mai ai treaba. Orice se strica te duci si te faci cu altul nou.

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Cred ca e cu dus si intors acea garantie de 10 ani. Nu cred ca mai tine de garantie daca se jupoaie ca al meu sau se toceste buretele. Probabil dau garantia la partea de fier. Problema e sa fie si comod ca daca ma doare fundul de la el n-am facut nimic.

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Eu am Markus de mulți ani, nu chiar 10 (nu mai știu exact) și este în continuare foarte ok, nu s-a stricat, nu s-a jupuit, nu nimic, deși stau mult pe el.

un mare + este spatele din plasă (doar sus și jos are piele) deci nu transpiri vara

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Si cum te simti in el? Amortesti, te doare fundul? Sau e comod? Buretele cum se prezinta, mai este moale sau s-a intarit?

Edited by gerbil, 17 April 2017 - 21:46.


#7
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 22.04.2013
buretele la inceput e tare dar cu timpul e ok. e bun si cel din material textil, chiar mi a parut rau la un moment dat ca mi am luat din piele. cel mai tare mi a placut plasa pt ca daca n ai tricou nu ti e frig.
e foarte robust dar are joc in cilindru care cica e norma. per total sunt multumit de el. pretul a fost in jur de 700 de lei cu transport si taxe. cam mult daca ma intrebi pe mine. nu se pune pb de garantie pt ca nu am ikea in oras (Iasi)

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Am un Markus de gata 11 ani. Folosit cam 10 ore/zi (mai putin in weekend). Varianta din piele,
Exceptand faptul ca s-a tocit putin la ceafa, nu are nici o alta problema. Nu joaca nimic, nu scartaie nimic, nu ma doare nimic.

#9
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Daca vrei un scaun bun, incearca-le pe cele de Gaming, sunt facute pentru a fi cat mai confortabile, fiabile...
Recomand un Noblechairs EPIC sau AKRACING Premium V2.

#10
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 22.04.2013
intr adevar cele de gaming sunt foarte bune, dar asta se simte si la pret >1000 de lei. daca esti dispus sa dai banii, o sa fii foarte multumit de produs

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Depinde care "de gaming", unele sint doar de show. Am testat un DX Racer (si nu din cel mai ieftin) - spatele era "nimic", simteai structura de rezistenta direct iar stilul asta de scaun "cupa" e bun poate la masinile sportive, nu sa stai pe scaun in fata calculatorului.

#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Mi-e si frica sa mai cumpar. Da stiu, exista posibilitatea sa-l returnez dar ce fac, iau 20 de scaune si le returnez pana gasesc unul potrivit? Cine sta sa mi le monteze si demonteze toata ziua... E prost ca nu ma pot deplasa sa le probez la magazine. De aceea vreau sa nu ma grabesc si sa fac o alegere macar bunicica daca nu buna.

#13
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010
Am si eu un scaun Markus caruia nu i se mai invart rotile cum trebuie. M-am asigurat sa nu aiba mizerie prinsa care sa ingreuneze rotirea, dar tot mi se pare ca se invart cu greutate. Tatal meu le-a dat cu WD40. Au mers ceva mai bine o scurta perioada de timp, apoi si-au "revenit" la starea nasoala. Sa le ung cu vaselina sau sa le schimb cu totul?

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu uita ca ai garantie 10 ani (care chiar functioneaza).

#15
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 22.04.2013
atentie, wd 40 e degresant.
Ungele cu vasilina sau ulei spray
N are ce sa le faca rau

#16
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010

 f300, on 21 iunie 2017 - 05:47, said:

Nu uita ca ai garantie 10 ani (care chiar functioneaza).
Am aruncat garantia. Nu ma asteptam sa am vreo problema cu el, na... e un scaun.

 megastorm, on 21 iunie 2017 - 21:56, said:

atentie, wd 40 e degresant.
Ungele cu vasilina sau ulei spray
N are ce sa le faca rau
Da, ai dreptate. O sa le dau cu vaselina. Multumesc pentru ajutor.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 marga32, on 26 iunie 2017 - 13:40, said:

Am aruncat garantia. Nu ma asteptam sa am vreo problema cu el, na... e un scaun.

Merge cu bonul de casa dar probabil ca nu-l mai ai nici pe ala. Oricum asta e motivul pentru care mai iau cite ceva de la Ikea (inclusiv becuri economice de exemplu) - sint ca in leasing, cind sint probleme sa si le rezolve.

#18
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010
Doamneeee, urat sistem au rotile astea! Nu am cum sa ung cu vaselina. Cu WD40 a fost simplu, dar cu vaselina... Mai bine le las asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate