Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Accident

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
496 răspunsuri în acest subiect

#1
Mitikk29

Mitikk29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 01.02.2017
Pe un drum cu o singura banda pe sens,in timp ce executam manevra de a intra intr-o curte,dupa ce mai intai m-am asigurat,am smnalizat,si eram deja virat stanga,am fost lovit de o a doua masina care era in spatele meu. NU prima din spate ,adoua. L-a momentul asigurarii masina nu era in depasire,dar acum domnul spune ca era in depasirea masinii din spatele meu si ca nu m-a vazut cand am vrut sa fac stanga.Intrebarea mea ,daca puteti sa ma ajutati cu pareri sau sfaturi: CINE ESTE VINOVAT. Va multumesc.

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.996
  • Înscris: 01.08.2005
Din pacate din punct de vedere legal, tu esti vinovat... chiar daca moral nu esti.

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010
Un desen ceva care sa ne ajute poti pune pe forum?

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.996
  • Înscris: 01.08.2005
@poadol, cel mai probabil, in momentul in care masina din spate a incetinit fiindca initiatorul a semnalizat si a incetinit si el, "smecherasul" a intrat in depasire.
Cred ca doar o camera video fata-spate te-ar ajuta, dar ma indoiesc...

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.121
  • Înscris: 07.11.2006
Pana cand veti stabil exact care dintre voi a vazut ceva si care nu,este pacat sa ne pronuntam
Dar el nu te-a vazut pe tine semnalizand,nici nu prea avea cum,tu nu l-ai vazut depasind.

ps.
Politia ce a constatat?Asta-i cu doua taisuri.
Sau ati facut amiabila?

Editat de adisz, 01 februarie 2017 - 15:43.


#6
Mitikk29

Mitikk29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 01.02.2017
Nu a venit politia,am facut amiabil. El a scris in amiabil ca era in depasire si a accidentat o masina care semnaliza si vira stanga.

#7
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.833
  • Înscris: 19.07.2006
Pai daca deja era in depasire el ,nu te-ai asigurat tu la iesirea de pe banda, in acest caz esti vinovat,la politie iti va lua permisul !

#8
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.824
  • Înscris: 14.05.2010
Este si el vinovat 100% chiar daca se pot face depasiri in zona respectiva, pentru cine nu stie codul rutier, depasirile se fac depasind doar "o masina " pe rand, apoi se revine pe sensul de mers si apoi se intra iar in depasire, dupa cate povestesti ala a depasit cel putin 2 masini din aceiasi manevra.

#9
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Din cate stiu eu, ca sa faci amiabila, unul dintre conducatorii auto trebuie sa recunoasca vina si sa ii dea asigurarea celui pagubit, nu se da asigurarea unu-altuia ca sa isi repare masinile amandoi pe asigurarea celuilalt. Din punctul meu de vedere, vinovat e cel ce a facut depasirea, ca nu s-a asigurat. Intotdeauna te asiguri cand faci depasirea, mai ales cand masina din fata ta reduce viteza, ca nu sti motivul pt care a redus. Asta e parerea mea.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.479
  • Înscris: 01.12.2001
Sa presupunem ca amandoi ati facut simultan urmatoarele;
- v-ati asigurat simultan
- ati semnalizat simultan (nu puteati sa va vedeti semnalizarile unul altuia ca era o masina intre voi)
- ati inceput simultan manevrele amandoi (el de depasire, tu de virare).

Dar niciunul nu avea frana?
Cred ca va fi culpa comuna.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.187
  • Înscris: 19.09.2005
Ca de obicei, de vina este ala din spate.....

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostAndyM, on 01 februarie 2017 - 15:37, said:

Din pacate din punct de vedere legal, tu esti vinovat... chiar daca moral nu esti.

Nu are voie să facă omul stânga dacă are mașini în spatele lui?

#13
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postarg, on 01 februarie 2017 - 15:52, said:

Ca de obicei, de vina este ala din spate.....
Normal, cand in urma manevrei se depaseste mai mult de un autovehicul creste exponential riscul de accident.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.479
  • Înscris: 01.12.2001

View Posttakemeintoyourskin, on 01 februarie 2017 - 15:51, said:

pentru cine nu stie codul rutier, depasirile se fac depasind doar "o masina " pe rand, apoi se revine pe sensul de mers si apoi se intra iar in depasire,
Pune te rog aici articolul din OUG care prevede asa ceva.

#15
Mitikk29

Mitikk29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 01.02.2017
El se considera vinovat,si a recunoscut fata de mine. Dar pe amiabila si in declaratia pe care a dot-o la asiguratorul lui,a scris ca: el era in depasire si a accidentat o madina care semnaliza si vira stanga inaintea masinii din fata lui. Ingrijorarea mea ezte,pe cine va gasi asiguratorul vinovat? Eu fiind destul de avariat.

El se considera vinovat,si a recunoscut fata de mine. Dar pe amiabila si in declaratia pe care a dot-o la asiguratorul lui,a scris ca: el era in depasire si a accidentat o madina care semnaliza si vira stanga inaintea masinii din fata lui. Ingrijorarea mea ezte,pe cine va gasi asiguratorul vinovat? Eu fiind destul de avariat.

El se considera vinovat,si a recunoscut fata de mine. Dar pe amiabila si in declaratia pe care a dot-o la asiguratorul lui,a scris ca: el era in depasire si a accidentat o madina care semnaliza si vira stanga inaintea masinii din fata lui. Ingrijorarea mea ezte,pe cine va gasi asiguratorul vinovat? Eu fiind destul de avariat.

El se considera vinovat,si a recunoscut fata de mine. Dar pe amiabila si in declaratia pe care a dot-o la asiguratorul lui,a scris ca: el era in depasire si a accidentat o madina care semnaliza si vira stanga inaintea masinii din fata lui. Ingrijorarea mea ezte,pe cine va gasi asiguratorul vinovat? Eu fiind destul de avariat.

#16
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.824
  • Înscris: 14.05.2010

View PostMitikk29, on 01 februarie 2017 - 15:57, said:

El se considera vinovat,si a recunoscut fata de mine. Dar pe amiabila si in declaratia pe care a dot-o la asiguratorul lui,a scris ca: el era in depasire si a accidentat o madina care semnaliza si vira stanga inaintea masinii din fata lui. Ingrijorarea mea ezte,pe cine va gasi asiguratorul vinovat? Eu fiind destul de avariat.
Din pacate ambii sunteti, tu pentru neasigurare la schimbarea dir de mers. doar in instanta ai undeva la 70-80% sanse sa castigi procesul.

#17
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 142
  • Înscris: 15.01.2002
LEMA: Intotdeauna celalalt este de vina...
asa ca si in cazul tau functioneaza asta...deci ala trebuia sa fie atent la depasire...si trebuia sa opreasca cand ai facut stanga

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.187
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdadosh, on 01 februarie 2017 - 16:01, said:

LEMA: Intotdeauna celalalt este de vina...
asa ca si in cazul tau functioneaza asta...deci ala trebuia sa fie atent la depasire...si trebuia sa opreasca cand ai facut stanga
si sa-l depaseasca prin dreapta
codul rutier art.45:
"(5) Depasirea se efectueaza numai pe partea stanga a vehiculului depasit. Tramvaiul sau vehiculul al carui conducator a semnalizat intentia si s-a incadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stanga se depaseste prin partea dreapta."

Editat de arg, 01 februarie 2017 - 16:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate