Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Accident

- - - - -
  • Please log in to reply
496 replies to this topic

#37
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 dorin_2k, on 01 februarie 2017 - 16:34, said:

Depasirea doar a coloanelor in asteptare e interzisa. Art 120 k din Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice
Am inteles, singularul este folosit asa la misto, probabil se subintelege ca tu ai un radar si stii ca urmatoarele masini pe care le depasesti nu vor semnaliza si ele intentia de depasire, sau probabil in mintea ta mica si ingusta crezi ca daca tu ai semnalizat si ai intrat in depasire probabil toate masinile din fata ta nu mai au voie sa semnalizeze intentia de depasire si automat nici sa depaseasca.

#38
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 arg, on 01 februarie 2017 - 16:33, said:

mai conteaza si cine in cine a intrat

Din ce spune initiatorul, "depasitorul" a intrat in el, nu el in cel care depasea.

 Mitikk29, on 01 februarie 2017 - 15:33, said:

dupa ce mai intai m-am asigurat,am smnalizat,si eram deja virat stanga,am fost lovit de o a doua masina care era in spatele meu.


#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 dasvik, on 01 februarie 2017 - 16:39, said:

Hai pe bune! Adica daca eu depasesc o masina, si un sofer de duzina din fata ei se gandeste sa vireze la stanga fara sa se asigure, si eu intru in el, eu sunt de vina? Mai las-o-n mama ei de treaba.
hotarasta-te: depasesti sau mergi pe contrasens..........

 dasvik, on 01 februarie 2017 - 16:41, said:

Din ce spune initiatorul, "depasitorul" a intrat in el, nu el in cel care depasea.

corect ala trebuia sa-l depaseasca prin dreapta.

Edited by arg, 01 February 2017 - 16:45.


#40
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator
Ati incheiat amiabila, ati semnat-o si fiecare a luat un exemplar?
Aveti cumva acelasi asigurator?
Daca nu, care dintre voi doi va suna (sau se va prezenta) la asiguratorul celuilalt pentru a inregistra accidentul si pentru a obtine programarea pentru evaluarea pagubelor? Trebuie sa fi foarte atent la acest aspect pentru ca de obicei nevinovatul declara accidentul la asiguratorul celuilalt desi nu este obligatoriu. Se poate si este chiar recomandabil ca fiecare sa mearga la asiguratorul lui si sa declare accidentul.  Mai exista posibilitatea sa va prezentati impreuna si sa va lamureasca un agent ce trebuie facut. In principiu, trebuie sa mergeti la asiguratorul celui care recunoaste ca este vinovat.
In rest, cam tot ce se posteaza pe aici nu are nicio importanta pentru tine (citate din legi, pareri diverse despre cine este vinovat samd) nu sunt decat vorbe goale si totul se va transforma in scurt timp in atacuri la persoana si balacareala.
Daca nu te intelegi pana la capat cu celalalt (adica daca tu crezi ca ai dreptate si el nu recunoaste) mai exista varianta sa declari accidentul la politie in 24 ore. In acest caz, din bun simt trebuie sa-l informezi si pe celalalt si eventual sa mergeti amandoi.

Edited by gabrieln2016, 01 February 2017 - 17:06.


#41
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 takemeintoyourskin, on 01 februarie 2017 - 16:39, said:

Am inteles, singularul este folosit asa la misto, probabil se subintelege ca tu ai un radar si stii ca urmatoarele masini pe care le depasesti nu vor semnaliza si ele intentia de depasire, sau probabil in mintea ta mica si ingusta crezi ca daca tu ai semnalizat si ai intrat in depasire probabil toate masinile din fata ta nu mai au voie sa semnalizeze intentia de depasire si automat nici sa depaseasca.

Urmatoarele masini pe care le depasesti trebuie sa se asigure inainte de a efectua manevra de depasire, asa ca nu-ti trebuie radar. Sigur, e foarte frumos, daca iti permiti, sa ai unul pe masina, dar nu iti trebuie la modul imperativ.

Masinile din fata mea au dreptul sa semnalizeze intentia sa depaseasca, si sa efectueze manevra, atata vreme cat nu ii pun pe ceilalti, care se afla deja in depasire, in pericol (in cazul asta, pe mine). Nu e nici o problema daca o masina de la 50 de metri in fata mea intra in depasire, dar e o problema daca una la 1 metru in fata mea face acelasi lucru.

Pana una alta ti-as recomanda sa intrebi un politist si sa vezi ce zice si sa o lasi mai usor cu atacurile la persoana si jignirile gen "minte ingusta", chiar daca nu mi-a fost adresata mie, ci altui coleg de pe forum.

 arg, on 01 februarie 2017 - 16:43, said:

hotarasta-te: depasesti sau mergi pe contrasens..........



corect ala trebuia sa-l depaseasca prin dreapta.

A, tu cand depasesti nu mergi pe contrasens... m-am prins, mergi pe camp sau zbori pe deasupra celui pe care-l depasesti. Am vrut sa-ti spun asta de prima data cand ai postat, dar m-am luat cu altele.

Oricum, de dragul discutiei, sa zicem ca depasesc - in sensul pe care-l intelegi tu - o masina, prima masina, si nu apuc sa intru inapoi inaintea ei, pentru ca cel din fata vireaza la stanga si eu intru in el... atunci cum e? Nu e vorba ca vrei sa depasesti 1 sau 100 de masini, e vorba ca ala din fata se pune de-a latul drumului in fata ta, in timp ce tu depasesti.

Edited by dasvik, 01 February 2017 - 16:47.


#42
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 dasvik, on 01 februarie 2017 - 16:46, said:

Urmatoarele masini pe care le depasesti trebuie sa se asigure inainte de a efectua manevra de depasire, asa ca nu-ti trebuie radar. Sigur, e foarte frumos, daca iti permiti, sa ai unul pe masina, dar nu iti trebuie la modul imperativ.

Masinile din fata mea au dreptul sa semnalizeze intentia sa depaseasca, si sa efectueze manevra, atata vreme cat nu ii pun pe ceilalti, care se afla deja in depasire, in pericol (in cazul asta, pe mine). Nu e nici o problema daca o masina de la 50 de metri in fata mea intra in depasire, dar e o problema daca una la 1 metru in fata mea face acelasi lucru.

Pana una alta ti-as recomanda sa intrebi un politist si sa vezi ce zice si sa o lasi mai usor cu atacurile la persoana si jignirile gen "minte ingusta", chiar daca nu mi-a fost adresata mie, ci altui coleg de pe forum.
Ce gandire, eu ma retrag murdariti si dezinformati si aici, asa ca idee am vazut cateva sute daca nu mii de PV-uri la viata mea, trist dar asta a ajuns Romania o tara plina de oameni care isi dau cu parerea chiar daca nu au nici un studiu in domeniu.

#43
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 takemeintoyourskin, on 01 februarie 2017 - 16:49, said:

Ce gandire, eu ma retrag murdariti si dezinformati si aici, asa ca idee am vazut cateva sute daca nu mii de PV-uri la viata mea, trist dar asta a ajuns Romania o tara plina de oameni care isi dau cu parerea chiar daca nu au nici un studiu in domeniu.

Si tu ai studii in domeniu nu? Si din alea sute sau mii de PV-uri, vreo 80% erau pentru depasiri de mai multe masini, nu? Daca nu, ce legatura are?

Si de unde stii ca nu a(ve)m studii in domeniu?

Edited by dasvik, 01 February 2017 - 16:53.


#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

 takemeintoyourskin, on 01 februarie 2017 - 16:49, said:

Ce gandire, eu ma retrag murdariti si dezinformati si aici, asa ca idee am vazut cateva sute daca nu mii de PV-uri la viata mea, trist dar asta a ajuns Romania o tara plina de oameni care isi dau cu parerea chiar daca nu au nici un studiu in domeniu.
Bine ca te retragi.
Alea cateva mii de PV-uri au fost sigur scrise pe numele tau daca nu intelegi OUG si Regulamentul de aplicare.

De cate ori ai avut permisul anulat?

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@dasvik

Un avocat nu opreste cu masina la semnul STOP si este tras pe dreapta de un politist. Dupa cum se stie, avocatul este un tip arogant, care se crede mult mai destept decat altii, asa ca omul nostru decide sa faca putin mishto de politist:
- Actele dvs, va rog.
- Pentru ce?
- Nu ati oprit la semnul STOP !
- Am incetinit si era liber, nu venea nimeni!
- Dar nu ati oprit masina pe loc...actele, va rog.
- Care-i diferenta?
- Diferenta este ca la semnul STOP trebuie sa opriti masina pe loc, aceasta e legea...actele va rog...
- Daca imi poti arata care este diferenta legala intre a incetini si a opri, iti dau actele si te las sa-mi dai amenda, daca nu, ma lasi sa plec si nu ma amendezi!
- De acord, dar coborati va rog din masina!
Avocatul coboara linistit, iar intre timp politistul isi scoate bastonul si incepe sa dea vartos in avocat, spunand:
- Vrei sa ma opresc sau doar sa incetinesc?

Edited by arg, 01 February 2017 - 16:59.


#46
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Oare  voi nu intelegeti ca depasirea s-a efectuat cand initiatorul deja executa manevra de viraj la stanga?Si ca in spatele lui mai era o masina stationata care astepta ca acesta sa poata efectua manevra de viraj la stanga,si apoi sa isi poata continua deplasarea?Nu interzice legea depasirea unei coloane aflate in stationare?Si DA depasirea unui autovechicul care efectueaza manevra schimbarii directiei de mers la stanga se face prin partea dreapta cand intre bordura din dreapta si autoturism exista spatiu suficient pentru efectuarea manevrei de depasire

Edited by C63AMG, 01 February 2017 - 17:03.


#47
Mitikk29

Mitikk29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.02.2017

 gabrieln2016, on 01 februarie 2017 - 16:43, said:

@initiator
Ati incheiat amiabila, ati semnat-o si fiecare a luat un exemplar?
Aveti cumva acelasi asigurator?
Daca nu, care dintre voi doi va suna (sau se va prezenta) la asiguratorul celuilalt pentru a inregistra accidentul si pentru a obtine programarea pentru evaluarea pagubelor? Trebuie sa fi foarte atent la acest aspect pentru ca de obicei nevinovatul declara accidentul la asiguratorul celuilalt desi nu este obligatoriu. Mai exista posibilitatea sa va prezentati impreuna si sa va lamureasca un agent ce trebuie facut. In principiu, trebuie sa mergeti la asiguratorul celui care recunoaste ca este vinovat.
In rest, cam tot ce se posteaza pe aici nu are nicio importanta pentru tine (citate din legi, pareri diverse despre cine este vinovat samd) nu sunt decat vorbe goale si totul se va transforma in scurt timp in atacuri la persoana si balacareala.
Daca nu te intelegi pana la capat cu celalalt (adica daca tu crezi ca ai dreptate si el nu recunoaste) mai exista varianta sa declari accidentul la politie in 24 ore. In acest caz, din bun simt trebuie sa-l informezi si pe celalalt si eventual sa mergeti amandoi.

Accidentul s-a intamplat sambata 28.01. Azi 01.02 am fost la asiguratorul celui care m-a lovit(el declarandu-se vinovat in fata mea,dar nu scrie asta in acte). La momentul accidentului am sunta la 112 si am anuntat accidentul,zicandu-ne sa facem amiabil daca nu sunt victime. S-a facut azi constatarea cu cele doua masini,dar nu se specifica nicaieri vina... Temererea mea este,pe cine va gasi asiguratorul vinovat?

#48
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 C63AMG, on 01 februarie 2017 - 16:59, said:

Oare  voi nu intelegeti ca depasirea s-a efectuat cand initiatorul deja executa manevra de viraj la stanga?Si ca in spatele lui mai era o masina stationata care astepta ca acesta sa poata efectua manevra de viraj la stanga,si apoi sa isi poata continua deplasarea?Nu interzice legea depasirea unei coloane aflate in stationare?Si DA depasirea unui autovechicul care efectueaza manevra schimbarii directiei de mers la stanga se face prin partea dreapta cand intre bordura din dreapta si autoturism exista spatiu suficient pentru efectuarea manevrei de depasire

Nu spune masina "stationata" nicaieri, spune ca mai era o masina in spatele lui (despre care majoritatea am presupus ca mergea in spatele lui), dar nu aceea l-a lovit, ci a doua masina din spatele lui.

In functie de cat de repede mergi, care e distanta fata de cel din fata ta, si cat de repede vireaza el la stanga, cateodata trebuie sa te opresti in spatele lui, cateodata poti sa mentii viteza, deoarece pana ajungi aproape de el, el a efectuat deja virajul si a eliberat drumul.

Edited by dasvik, 01 February 2017 - 17:08.


#49
Mitikk29

Mitikk29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.02.2017
Mie nu mi-a dat asiguratorul nici un exemplar din amiabil.

#50
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 dasvik, on 01 februarie 2017 - 16:39, said:


Hai pe bune! Adica daca eu depasesc o masina, si un sofer de duzina din fata ei se gandeste sa vireze la stanga fara sa se asigure, si eu intru in el, eu sunt de vina? Mai las-o-n mama ei de treaba.

Da. Pentru că fix în situația asta sunt pus de vreo câteva ori pe lună, trebuie să fac stânga dintr-un DN peste linia DIS - atenție - discontinuă, semnalizez stânga de la 100 de metri, încetinesc, cei din spatele meu încetinesc și nu o dată m-am trezit cu câte un imbecil nervos care depășește, îmi taie calea și claxonează de parcă el ar avea dreptate.

#51
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 Mitikk29, on 01 februarie 2017 - 15:33, said:

Pe un drum cu o singura banda pe sens,in timp ce executam manevra de a intra intr-o curte,dupa ce mai intai m-am asigurat,am smnalizat,si eram deja virat stanga,am fost lovit de o a doua masina care era in spatele meu. NU prima din spate ,adoua. L-a momentul asigurarii masina nu era in depasire,dar acum domnul spune ca era in depasirea masinii din spatele meu si ca nu m-a vazut cand am vrut sa fac stanga.Intrebarea mea ,daca puteti sa ma ajutati cu pareri sau sfaturi: CINE ESTE VINOVAT. Va multumesc.
Ia fii tu putin mai explicit sa ne lamurim toti.Masina din spatele tau stationa (astepta ca tu sa executi virajul la stanga?) sau era tot in miscare?

#52
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 04.11.2016

 Mitikk29, on 01 februarie 2017 - 17:04, said:

Accidentul s-a intamplat sambata 28.01. Azi 01.02 am fost la asiguratorul celui care m-a lovit(el declarandu-se vinovat in fata mea,dar nu scrie asta in acte). La momentul accidentului am sunta la 112 si am anuntat accidentul,zicandu-ne sa facem amiabil daca nu sunt victime. S-a facut azi constatarea cu cele doua masini,dar nu se specifica nicaieri vina... Temererea mea este,pe cine va gasi asiguratorul vinovat?

Societatea de asigurari are dreptul sa faca propriile investigatii cu privire la accident. Cred (dar nu sunt sigur) ca trebuie sa instiintezi si asiguratorul tau despre accident. Mai departe nu stiu ce se poate intampla. In cel mai fericit caz este culpa celuilalt si vei repara masina pe asigurarea lui. Daca este culpa comuna este 50-50 si la anul fiecare o sa aveti o prima mai mare la RCA. De multe ori, daca nu se merge la politie, asigurarile dau culpa comuna.
Citeste si chestia asta:


"Buna ziua ,
Zilele trecute am primit valoarea reparatiei conform celor relatate pe deviz de catre cei de la service 3900 lei cost total al reparatiei din care trebuie eu sa suport jumatate , am procedat asa cum mi-a spus domnul .... iar cei de la asigurare mi-au transmis urmatoarele :
Buna ziua, Referitor la dosarul de dauna 320699, in urma analizarii acestuia concluzia este urmatoarea, conform discutiilor cu dl. inspector lichidator: Vinovatia este de 50% A si 50% B - Culpa Comuna, in conformitate cu: - Constat Amiabil – Art. 1.4 (B schimba banda si vireaza la stanga intr-o sosea laterala. Se presupune ca A a incalcat axa mediana);- OUG 195/2002 - Art. 54 (conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers…, de virare spre stanga… este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna in pericol siguranta celorlalti participant la trafic) -Depasirea: Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:a) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus; In speranta ca informatiile transmise va sunt utile, va asiguram de aceeasi buna colaborare. Va multumim,
Se mai poate face ceva pentru a nu plati eu jumatate din aceasta suma ?"


Este o speta din 2013. Cred ca se potriveste la fix cu problema ta.
Repet inca o data: Restul este gargara ieftina.

Edited by gabrieln2016, 01 February 2017 - 17:28.


#53
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Am trecut si eu recent prin ceva de genul, dar fara accident.
Mergeam cu peste 100 prin localitate, eram plicti si aveam chef de viteza, si in fata mea unul care mergea incet, in fata lui unu care urma sa opreasca si sa vireze stanga. L-am depasit ca nu stiam ce vrea ala din fata lui, dar nu m-a lovit ca nu a apucat sa vireze. Din oglinda l-am vazut ca pus frana speriat :)
Daca il loveam consider ca vina era a mea pt ca aveam viteza prea mare. Asa probabil si asta care s-a bagat in tine, pt ca altfel putea sa te evite..

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@gabrieln2016
daca merge la politie si iese ca este vina celui care a depasit mai poate asigurarea sa-l puna sa plateasca?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate