Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Eliminare chist sebaceu

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006
Confirm si eu ca e simpla si rapida.
Insa ce nu inteleg, de ce pijamale, tam tam si 520 de lei? Vezi ca esti escrocat, jecmanit etc. Bine, poate ai indeajuns si nu se simte la tine. Eu am dat 100, cu tot cu controlul de dupa la pachet cu scoaterea firelor. Si pe doctorita a ajutat-o si o asistenta. Poate e ceva mai complicat insa mai degraba cred ca te-ai dus la vreo clinica privata, ca Arcadia sau alta de soi, vorba vine. Niste hotomani.

#20
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 andreim77, on 28 decembrie 2016 - 01:12, said:

Confirm si eu ca e simpla si rapida.
Insa ce nu inteleg, de ce pijamale, tam tam si 520 de lei? Vezi ca esti escrocat, jecmanit etc. Bine, poate ai indeajuns si nu se simte la tine. Eu am dat 100, cu tot cu controlul de dupa la pachet cu scoaterea firelor. Si pe doctorita a ajutat-o si o asistenta. Poate e ceva mai complicat insa mai degraba cred ca te-ai dus la vreo clinica privata, ca Arcadia sau alta de soi, vorba vine. Niste hotomani.
Logic ca am mers la privat.


#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
Intreb si eu: la "privat" nu sunt aceeasi medici din spitalele de stat? Majoritatea lucreaza in ambele (dimineata/ dupa amiaza).
Cabinetele stomatologice sunt cele mai intalnite care sunt 100% private, cu medici ce NU lucreaza si la stat.
In restul "privatelor" medicii fac naveta si la "stat".

#22
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 dorin_2k, on 28 decembrie 2016 - 08:41, said:

Intreb si eu: la "privat" nu sunt aceeasi medici din spitalele de stat? Majoritatea lucreaza in ambele (dimineata/ dupa amiaza).
Cabinetele stomatologice sunt cele mai intalnite care sunt 100% private, cu medici ce NU lucreaza si la stat.
In restul "privatelor" medicii fac naveta si la "stat".
Detalii care nu ma privesc:)

#23
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006
aha, daca nu te doare la buzunar atunci pacat ca nu ti-a cerut mai mult. Succes!
si eu tot la privat am fost dar nu in spital, la un cabinet normal.

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 06.02.2008
Operat si eu anul trecut de o "gâlma" sub piele, pe spate. Era ceva mai mare și apăruse din senin. Anestezie locală, am vorbit cu chirurgul toata intervenția. Preț 100 euro. M-a cusut și mi-a pus un tub de drenaj. Am acumulat ceva sânge in punguta respectiva. Apoi am fost la scos firele, ceea ce a durat cateva secunde pentru ca mare parte erau resorbite. Ca si problema pot sa spun ca mi-a ramas cicatrice, incizia fiind de vreo 3-4 cm. Mi-a dat Regensil, un unguent tocmai pentru a vindeca estetic rana dar nu m-am tinut de el :)

#25
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 caiuscorneliu, on 28 decembrie 2016 - 10:50, said:

Operat si eu anul trecut de o "gâlma" sub piele, pe spate. Era ceva mai mare și apăruse din senin. Anestezie locală, am vorbit cu chirurgul toata intervenția. Preț 100 euro. M-a cusut și mi-a pus un tub de drenaj. Am acumulat ceva sânge in punguta respectiva. Apoi am fost la scos firele, ceea ce a durat cateva secunde pentru ca mare parte erau resorbite. Ca si problema pot sa spun ca mi-a ramas cicatrice, incizia fiind de vreo 3-4 cm. Mi-a dat Regensil, un unguent tocmai pentru a vindeca estetic rana dar nu m-am tinut de el Posted Image
unde ai facut operatia?
Eu sunt programat pe vineri, la clinica palade...

#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 06.02.2008
La Clinica Hyron. Am intrat întâmplător acolo căutând un chirurg. E pe Stefan cel Mare.

Edited by caiuscorneliu, 28 December 2016 - 17:13.


#27
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Si eu am vorbit cu doctorul la ambele operatii.
La prima stiu ca m-a intrebat "merge treaba ?" la care l-am intrebat si eu cum merge, iar la sfarsitul operatiei l-am vazut ca era imbracat ca un macelar, fara nimic pe spate, era cu spatele gol, dezbracat, plus ca avea super-mult-par: o gorila de 2,1 metri.

A doua operatie a fost la alt spital, alt doctor, tot asa, am injurat in timpul operatiei pentru ca, chistul meu avea niste capuri prin care era lipit de muschi, si ma durea cand le extragea, dar repet, era ditamai bila.
Chiar stiu ca mi-a spus doctoru ca a fost nevoit sa-mi coasa un muschiulet mic-mic :) de la omoplat.

Chill, chill. E lejer.

#28
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008

 TheRipper, on 27 decembrie 2016 - 20:50, said:

Salut,
Pe partea dreapta-spate a gatului mi-a aparut o umflatura sub piele....nu mare, de marimea unghiei mici de la mana.
Initial, prin cautari pe internet, am crezut ca e lipom. Azi am fost la o clinica particulara din oras, si, dupa un consult, dl Doctor mi-a zis ca e de fapt chist sebaceu, si ca nu am de ce sa imi fac griji. Se elimina prin interventie chirurgicala, cu anestezie locala. Practic, vin cu o pereche de pijamale, si in 3 ore plec pe picioare acasa. Cost: 520 lei. urmeaza sa platesc 50%, adica 260, fiind asigurat.( separat, 100 lei consultatia )
A zis ca e bine ca m-am dus. Nu e grav, si nu duce la ceva serios, dar e inestetic, si ulterior tot la medic ajungeam.
M-am interesat, tot azi. Bunica mea are la fel. Strabunica (d-zeu s-o ierte ) la fel, si o alta matusa a mea la fel. Plus alte rude mai indepartate. Deci e ceva ereditar. Dar pe plan direct ( mama-tata ) nu au.
Acum, pun intrebarea tipica...
E dureros?
Ar fi prima interventie chirurgicala pana acum, si am 26 ani. Nu am mai trecut prin asa ceva. O singura daca am facut anestezie locala, la dentist, si nu a fost atat de rau, dar stiu ca, cu tot cu anestezie, tot n-a putut "intra" adanc, ca tot ma durea. Si mi-a facut 2....
Doare cand face anestezia? ( care, banuiesc, se face prin injectie )
Interventia dureaza 10-20 minute, si e cu risc minim, a zis d-l doctor. Mai mult dureaza formalitati, sa ma puna in tema cu modul de anestezie, ect.
Planuiesc sa ma duc vineri.
Ce coincidenta, chiar mi-am scos unul acum 3 zile pe care nici nu stiam ca-l am pana cand nu mi se infectase acum vreo saptamana si ceva.
La tine, nefiind infectat, va fi mult mai okay si, putand sa-i scoata complet membrana, nu vei avea risc de recidiva.
Te va anestezia local prin infiltratie, simti intepatura (este suportabila), iar dupa infiltratie asteapta medicul inca vreo cateva minute pana cand anestezicul isi face treaba. Ulterior, NU simti absolut nimic dureros, decat strict senzatia tactila ca chirurgul lucreaza. Al meu era pe spate si inca nici acuma nu stiu ce mi-a facut exact fiindca tot ce am simtit a fost o usoara senzatia tactila, presionala, ca si cum m-ar fi apasat cineva. Totul dureaza in jur de 10 minute. Go for it!

#29
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
niste poze?

si de ce ar fi de la zahar? eu la cat zahar si grasimi am mancat ar trebui sa fiu numai "bile".

#30
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Ba, baieti.
V-am atasat cateva poze cu ambele operatii.

Attached File  1.jpg   170.74K   57 downloadsAttached File  2.jpg   242.04K   55 downloadsAttached File  3-dupa6ani.jpg   431.89K   54 downloadsAttached File  2015-03-14 10.11.38.jpg   173.11K   53 downloads

#31
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006
da' ce-s asa urate? mie nu cred ca mi-a ramas semn, e pe spate dar nu am asa cicatrici.

#32
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Cicatricile par cam mari...
Eu am chistul sebaceu 1/3 din cat ai tu la picior, nici nu se vede cu ochiul liber...
In cca 1 ora sunt programat la medic, la 9 intru, si pe la 12 ies. Va povestesc cum a fost... :)

#33
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006
cam mult, dar succes, eu am stat cam juma de ora in cabinet, poate mai mult dar nu de o ora. dar 3 ore..

#34
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Am iesit din operatie.
Am ajuns la 9, cum eram programat.
Am stat internat pana la 11, si la 11 am intrat in sala de operatii.
la 11:10 am iesit, si acum astept iar.
Anestezie locala, d-l doctor a zis ca era infectat.
A scos tot, si nu m-a cusut, a zis ca nu e nevoie, plus ca vrea sa verifice cum evolueaza in 2-3 zile, daca se infecteaza...


#35
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Brava, boss.
Ma bucur pentru tine c-ai scapat :P
Si al meu de pe spate era infectat,  dar m-a cusut, si tot asa, internat am stat doar 30 minute.

#36
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 InTech, on 31 decembrie 2016 - 17:32, said:

Brava, boss.
Ma bucur pentru tine c-ai scapat Posted Image
Si al meu de pe spate era infectat,  dar m-a cusut, si tot asa, internat am stat doar 30 minute.
am fost azi la pansat, si totul decurge lin.
mi-a dat pansamentul jos, m-a curatat, si mi-a pus un plasture mare.
Mi-a zis ce plasturi sa imi cumpar, si sa mai vin pe data de 6.01 la ultimul control.
Am cam terminat. A fost greu sa dorm aseara, trebuia sa tin gatul teapan, sa nu cumva sa se desprinda plasturele care tinea pielea locului, dar acum e mult mai bine.

Headsup celor care sunt in situatia mea: Nu doare, e o interventie simpla. Mergeti imediat ce aflati de lipom/chist, e mai usor de scos.
Multi ani fericiti!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate