Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Eliminare chist sebaceu

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Salut,
Pe partea dreapta-spate a gatului mi-a aparut o umflatura sub piele....nu mare, de marimea unghiei mici de la mana.
Initial, prin cautari pe internet, am crezut ca e lipom. Azi am fost la o clinica particulara din oras, si, dupa un consult, dl Doctor mi-a zis ca e de fapt chist sebaceu, si ca nu am de ce sa imi fac griji. Se elimina prin interventie chirurgicala, cu anestezie locala. Practic, vin cu o pereche de pijamale, si in 3 ore plec pe picioare acasa. Cost: 520 lei. urmeaza sa platesc 50%, adica 260, fiind asigurat.( separat, 100 lei consultatia )
A zis ca e bine ca m-am dus. Nu e grav, si nu duce la ceva serios, dar e inestetic, si ulterior tot la medic ajungeam.
M-am interesat, tot azi. Bunica mea are la fel. Strabunica (d-zeu s-o ierte ) la fel, si o alta matusa a mea la fel. Plus alte rude mai indepartate. Deci e ceva ereditar. Dar pe plan direct ( mama-tata ) nu au.
Acum, pun intrebarea tipica...
E dureros?
Ar fi prima interventie chirurgicala pana acum, si am 26 ani. Nu am mai trecut prin asa ceva. O singura daca am facut anestezie locala, la dentist, si nu a fost atat de rau, dar stiu ca, cu tot cu anestezie, tot n-a putut "intra" adanc, ca tot ma durea. Si mi-a facut 2....
Doare cand face anestezia? ( care, banuiesc, se face prin injectie )
Interventia dureaza 10-20 minute, si e cu risc minim, a zis d-l doctor. Mai mult dureaza formalitati, sa ma puna in tema cu modul de anestezie, ect.
Planuiesc sa ma duc vineri.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-ai de ce sa-ti faci griji, succes!
o injectie... cat poate sa doara?

Edited by Nero-d, 27 December 2016 - 21:01.


#3
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Anestezia generala/locala se face cu acu si seringa, la generala doza se mareste. Injectia nu doare, ca intepatura cand iti ia sange pentru analize. Cand am fost operat pentru deviatie de sept mi-a dat generala si la asa ceva dormi cca 2 ore bustean. Te trezesti buibac si cam asta e. Inainte de operatie vine anestezistu si te ajuta sa completezi un formular: cate kile ai inaltimea daca esti alergic la n, chestii de genu.
Sansa sa nu te mai trezesti din generala 0,0001 DAR EXISTA:)

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mergi fara grija. Nu e nimic complicat. Iti face anestezie pentru confortul tau, se poate scoate si fara. E vorba de o mica incizie.

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Si eu am avut si m-a operat pe loc, nu simti nimic. Am plecat acasa imediat dupa operatie. Mai vreo saptamana dupa trebuie sa mergi la pansat.

#6
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Nu doare absolut de loc, nici anestezia si nici partea de chirurgie.

Anestezia se face cu un ac subtire si ales cu lungime suficienta. Initial, se inteapa superficial si se introduce putin anestezic. Se asteapta cateva secunde (cat nu mai simti zona respectiva), astfel ca acul poate fi introdus apoi ceva mai profund, pentru a amorti mai in profunzime. Prin aceste manevre, se ajunge cu acul pana sub chist, dar tu nu stii ce face doctorul, ca nu simti nimic (anestezicele actuale sunt extraordinar de eficiente).

Apoi face o incizie si scoate cu tot cu membrana de la baza. Nu iti dai seama ce face, vei constata ca la un moment dat te apasa, de parca te maseaza: introduce o mesa, pe care o indeasa bine (dar asta in functie de situatie, daca este infectat etc.). Am zis vei constata, pentru ca nu vei simti durere, ci doar ca te zmuceste...

#7
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 Bombalurina, on 27 decembrie 2016 - 21:11, said:

Si eu am avut si m-a operat pe loc, nu simti nimic. Am plecat acasa imediat dupa operatie. Mai vreo saptamana dupa trebuie sa mergi la pansat.
salut,
a trebuit sa stai bandajat timp de o saptamana? sau?
Fiind o zona expusa, voi avea probleme sa ies din casa?....

#8
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 TheRipper, on 27 decembrie 2016 - 21:25, said:

salut,
a trebuit sa stai bandajat timp de o saptamana? sau?
Fiind o zona expusa, voi avea probleme sa ies din casa?....
Da, chiar mai mult de o saptamana insa o saptamana am avut eu chef sa stau acasa. Poti iesi din casa, vei avea taietura acoperita cu pansament lipit cu leucoplast.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,380
  • Înscris: 01.12.2001
Ce iti trebuie o pereche? De pijamale? Ca nu e hotel.
Mergi doar cu bani. Sa nu consumi alcool. ;)

#10
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Sub barbie am fost eu operat, tot expusa zona.

#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Vei putea sa iesi din casa, vei avea voie sa dormi (sa apesi) pe zona, singura restrictie este sa nu uzi taietura la dus (daca o uzi, se vindeca mai greu - pentru ca distrugi colagenul care se formeaza ca incipient al vindecarii - si astfel va ramane cicatrice vizibila). Pansamentul se schimba la 2 zile.

Ia-ti pijamaua cu tine, ca numai spitalele particulare mari, cu regim de hotel, iti asigura totul (la pret pe masura, de exemplu 300 lei/zi separat de partea medicala, camera, pijamaua, papucii, dusul  si hrana).

Edited by Anca12, 27 December 2016 - 21:46.


#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu doare, nu este motiv de frica, e ceva de genul scos un cos mai mare .
Se sterilizeaza zona, se izoleaza, anestezie locala , incizie usoara, se scoate "sacul" in care se afla grasimea cu grasime cu tot (daca doresti iti si arata) si eventual se prind 2-3 fire ca sa se vindece mai rapid . "Operatia" dureaza 15 minute si pleci in cel de-al 20-lea minut din cabinet . Daca pune fire va trebui sa te reintorci pentru a le elimina , nici asta nu doare , nu este o zona asa de inervata ca linga ochi de exemplu. Atentie la analizele medicale : trigliceride si colesterol - aici este problema si sub nici o forma sa nu accepti tratament cu Crestor .

Anca12@ te rog nu fi exagerata , NU este operatie , este o banala incizie de suprafata , taie pielea , atat si nimic mai mult , nu intra in carne vie . Cand te tai la bucatarie cu un cutit intri de 7 ori mai adanc in carne decat ce-i face lui...
Dus, pijamale, pansamente ...mi-am scos unul de langa tampla , cusut si am plecat la Constanta in cursa , pe la Albesti Paleologul am uitat si ma scarpinam ca nu stiam ce este Posted Image

Edited by xilo, 27 December 2016 - 22:57.


#13
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 xilo, on 27 decembrie 2016 - 22:50, said:

Atentie la analizele medicale : trigliceride si colesterol - aici este problema si sub nici o forma sa nu accepti tratament cu Crestor .

Adica?
Trebuiesc facute analize medicale inainte?
De ce sa nu accept tratament cu Crestor?
Ar trebui sa ma astept la alte costuri decat cei 260 lei cat ma costa operatia in sine? Sa stiu, sa nu ma trezesc ca n-am la mine si sa ma fac de cacao.
Cat te-a costat sa scoti firele?
Merci

#14
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Analize trebuie facute dupa ce termini ca sa sti unde te afli cu grasimile in sange , sa sti de ce sa te feresti pe viitor si sa ai grije de sanatatea ta . La mine s-a tras de la fumat si de la zaharul din cafea , cand bei 1 litru de cafea/zi si zahar cu nemiluita (2 lingurite la ceasca) e enorm asa ca m-am lasat de fumat si beau cafeaua in pielea goala , totul a intrat in limite normale dupa vreo 3 ani .
Crestor-ul daca te apuci de el te ti toata viata dar nu asta e marea lui pacoste ci ca-ti distruge ficatul si trebuie mers cu hepatoprotectoare in paralel gen liv 52 sau altele plus ca e pacatos , cum il lasi cum revi la valorile dinainte chiar marite .
Nu sunt alte costuri, iar scosul de fire e bonus , intra in pret  , daca tu vrei sa-i duci o atentie asistentei e altceva , eu i-am dat sotului ei 20 litri de motorina Posted Image dar s-a comportat foarte atent cu mine ca si eu sunt fricos de chirurg, numai cand il vad incep sa recit luceafarul. Cand iti baga lampoiul ala in ochi te simti ca si gagicile la solar si cum stai izolat (adica o carpa sterila cu o gaura doar cat sa faca incizia) te incingi ca si cartofii in cuptor , pana termina curg toate apele pe tine . Nu doare nimic, nu simti nimic , nici cand te coase DAR cand da carpa aia jos si spune "sunteti gata" simti ca te-ai nascut a doua oara.

Edited by xilo, 27 December 2016 - 23:29.


#15
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Este o chestie banală, efectiv o nimica toată.

Îți sugerez să te uiți aici:  http://edition.cnn.c...-twins-surgery/

ca să vezi ce înseamnă "intervenție chirurgicală". Ce ai tu este ca și cînd n-ar fi.

#16
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 xilo, on 27 decembrie 2016 - 23:25, said:

Analize trebuie facute dupa ce termini ca sa sti unde te afli cu grasimile in sange , sa sti de ce sa te feresti pe viitor si sa ai grije de sanatatea ta . La mine s-a tras de la fumat si de la zaharul din cafea , cand bei 1 litru de cafea/zi si zahar cu nemiluita (2 lingurite la ceasca) e enorm asa ca m-am lasat de fumat si beau cafeaua in pielea goala , totul a intrat in limite normale dupa vreo 3 ani .
Crestor-ul daca te apuci de el te ti toata viata dar nu asta e marea lui pacoste ci ca-ti distruge ficatul si trebuie mers cu hepatoprotectoare in paralel gen liv 52 sau altele plus ca e pacatos , cum il lasi cum revi la valorile dinainte chiar marite .
Nu sunt alte costuri, iar scosul de fire e bonus , intra in pret  , daca tu vrei sa-i duci o atentie asistentei e altceva , eu i-am dat sotului ei 20 litri de motorina Posted Image dar s-a comportat foarte atent cu mine ca si eu sunt fricos de chirurg, numai cand il vad incep sa recit luceafarul. Cand iti baga lampoiul ala in ochi te simti ca si gagicile la solar si cum stai izolat (adica o carpa sterila cu o gaura doar cat sa faca incizia) te incingi ca si cartofii in cuptor , pana termina curg toate apele pe tine . Nu doare nimic, nu simti nimic , nici cand te coase DAR cand da carpa aia jos si spune "sunteti gata" simti ca te-ai nascut a doua oara.
Multumesc mult

LE:
Am vazut ca anestezia regionala se face in coloana.
Anestezia locala, din cate am citit, e o ramura a anesteziei regionale. Tie ti-au facut anestezie in locul unde ai facut operatie, sau in coloana?

Edited by TheRipper, 27 December 2016 - 23:43.


#17
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
xilo, omul a zis ca medicul i-a solicitat sa vina cu pijamaua de acasa, probabil este un spital mai micut. Desigur, regula este sa-ti dea ei tot ce trebuie...

Nu taie doar superficial "pielea", ci cat trebuie si in functie cat este de infectat.

Nu-l mai speria cu medicamentele, ca nu-i da nici  antibiotic, nici altceva, eventual doar un calmant pentru durere ulterioara - dar nici aceasta durere nu va aparea.

Sunt de acord ca este o interventie chirurgicala (o operatie, cum zice poporul) simpla si fara complicatii. Omul a cerut detalii si cred ca s-a lamurit. Nu am vorbit fara sa fiu in tema.

TheRipper, nu mai citi pe internet, din tantar armasar, ca te autoinspaimanti. Anestezia ta va fi locala si superficiala, adica pielea din zona si tesuturile de sub ea.
Se intrerupe temporar transmiterea semnalelor locale catre creier, astfel ca nu simti durere sau alta senzatie. Doamne ajuta!

Edited by Anca12, 28 December 2016 - 00:38.


#18
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Prietene.
Eu am scos la distanta de 6 ani 2 chisturi sebaceice, unul de pe dosul gambei, mare cat o bila de ping-pong, si recent unul de pe spate, putin mai sus de omoplat, tot mare cit o bila de tenis si nu am murit.
Anestezia e locala, toata distractia dureaza 15 minute cu tot cu taiat si cusut. Recuperarea e rapida.

Si mie mi-a fost foarte frica pentru ambele operatii, foarte-foarte, dar dupa ce am trecut de ele, am realizat ca am fost babalau.
Daca zici ca e cat unghia, wtf. E lejer.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate