Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Rezistenta alergat

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
48 răspunsuri în acest subiect

#19
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.687
  • Înscris: 18.02.2016
Mananca dimineata devreme multa fasole cu ciolan, pana la pranz o sa fii energic, ca au si proteina multa... o sa te simti de neintrecut.

Editat de vubiv, 02 aprilie 2016 - 20:05.


#20
Nmihay

Nmihay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 16.03.2014

 tom_1133, on 02 aprilie 2016 - 20:04, said:

Cica e recomandat sa mananci cartofi inaintea unor eforturi prelungite, cum ar fi alegatul  Posted Image

O sa incerc acest lucru!Mersi!

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013

 vubiv, on 02 aprilie 2016 - 20:02, said:

Eu merg 1 km in 9 minute fara stres. Daca as alerga sigur as face peste 2 km in 9 minute.
Fara un oarecare antrenament, nu. Treaba se schimba radical cand incepi sa alergi, chiar si pentru alergare usoara.

#22
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 559
  • Înscris: 10.03.2016
eu parca tin minte alergare de rezistenta proba de a 7a undeva la 3 minute pe km. si eram bighidiu.... e adevarat topicul asta sau visez?

#23
maverik2015

maverik2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 25.02.2016
Cateva energizante cu o seara inainte si o cafea cu sare inaintea probei.Energizanzul il bei cu 2 catei de usturoi/doza.La mine da rezultate bune.
Bafta!

#24
Nmihay

Nmihay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 16.03.2014

 Lumianu, on 02 aprilie 2016 - 20:10, said:

eu parca tin minte alergare de rezistenta proba de a 7a undeva la 3 minute pe km. si eram bighidiu.... e adevarat topicul asta sau visez?

Daca ar fi totul chiar asa de usor, nu ar mai pica atatia la proba...Daca nu esti bine pregatit, degeaba incerci. Cam greu daca nu faceti diferenta dintre realitate si fictiune(somn).

Editat de Nmihay, 02 aprilie 2016 - 20:12.


#25
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 559
  • Înscris: 10.03.2016
https://www.google.e...rgare 1 km timp

#26
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
Vezi asta, lasa mancarea, poate doar daca ai 100+kg sa-ti faci probleme de 2 km in 9 minute.

#27
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.257
  • Înscris: 07.01.2012
Trebuie sa incepi de acum cu alimentatia. Trebuie sa mananci cat mai sanatos, fara grasimi, ca sa reduci riscul "sa te doara intr-o parte".

- In seara dinaintea cursei bagi niste fasole cu ceva carne slaba (carbohidrati + proteina)
- de dimineata bagi cereale cu lapte si cu fructe uscate (sa le lasi bine sa se inmoaie ca altfel te rup la stomac) daca nu suporti laptele le faci cu apa
- cu 2 ore inainte de cursa bagi 1 baton proteic (de preferat sa iti cumperi maine cateva si sa le incerci ca sa vezi ce iti place mai mult) + 1 banana + ceva unt de arahide
- cu 30 min inainte de cursa bagi un sfert de cutie de energizant sau o cafea tare ceva + jumatate de banana (sper ca nu ai probleme cu inima)

Vezi ca trebuie sa bei multa apa, dar nu exact inainte de cursa ca hidratarea nu se face instantaneu, cresti voluul de apa incepand de maine.

Viteza sa fie constanta, adica nu bagi sprint la inceput ca dupa sa ramai fara suflu (eu cand alerg numar constant 1 / 2 / 3/ 4 ca sa tin ritmul)

Respiratia pe nas, pe gura, pe urechi pe oriunde doar sa intre aerul. Tot asa constant iar ca si volum de aer inhalat sa zicem mediu.

Succes.

Editat de Mar-zZz, 02 aprilie 2016 - 20:17.


#28
Nmihay

Nmihay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 16.03.2014

 gumball3000, on 02 aprilie 2016 - 20:12, said:

Vezi asta, lasa mancarea, poate doar daca ai 100+kg sa-ti faci probleme de 2 km in 9 minute.
Iti multumesc! Acum ma pun pe citit acel articol.

#29
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.687
  • Înscris: 18.02.2016
Intradevar daca esti o leguma care nu te misti deloc atunci o sa ai probleme daca incepi un sprint.
Dar daca esti normal, cu o conditie fizica normal o sa faci 2 km in 9 minute in alergat fara mari probleme.
Nu am cronometrat sau masurat niciodata cand am alergat, insa cu mersul 1 km o stiu sigur ca am parcurs des distanta asta (de curiozitate am masurat) si de nevoie am "cronometrat" ca sa stiu cu cat timp plec inainte de intalnire. Si plecam cu 10 minute inainte si mereu ajungeam mai devreme decat trebuia.

Editat de vubiv, 02 aprilie 2016 - 20:16.


#30
Nmihay

Nmihay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 16.03.2014

 Mar-zZz, on 02 aprilie 2016 - 20:13, said:

Trebuie sa incepi de acum cu alimentatia. Trebuie sa mananci cat mai sanatos, fara grasimi, ca sa reduci riscul "sa te doara intr-o parte".

- In seara dinaintea cursei bagi niste fasole cu ceva carne slaba (carbohidrati + proteina)
- de dimineata bagi cereale cu lapte si cu fructe uscate (sa le lasi bine sa se inmoaie ca altfel te rup la stomac) daca nu suporti laptele le faci cu apa
- cu 2 ore inainte de cursa bagi 1 baton proteic (de preferat sa iti cumperi maine cateva si sa le incerci ca sa vezi ce iti place mai mult) + 1 banana + ceva unt de arahide
- cu 30 min inainte de cursa bagi un sfert de cutie de energizant sau o cafea tare ceva + jumatate de banana (sper ca nu ai probleme cu inima)

Vezi ca trebuie sa bei multa apa, dar nu exact inainte de cursa ca hidratarea nu se face instantaneu, cresti voluul de apa incepand de maine.

Succes.

Foarte bine exemplificat. Asa doream sa mi se spuna. Multumescc!

#31
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
Fara cereale cu lapte, cereale cu ceai, in niciun caz cu lapte.

#32
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.687
  • Înscris: 18.02.2016

 Mar-zZz, on 02 aprilie 2016 - 20:13, said:

- de dimineata bagi cereale cu lapte si cu fructe uscate (sa le lasi bine sa se inmoaie ca altfel te rup la stomac) daca nu suporti laptele le faci cu apa
Eu mananc cereale/musli fara lapte si nu ma rup la stomac.
E adevarat ca am o aciditate mai mare la stomac si e posibil sa "ajute"

#33
Nmihay

Nmihay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 16.03.2014

 Lumianu, on 02 aprilie 2016 - 20:18, said:

Ce pampalau......

Eu zic sa te duci sa iti iei o bere si sa dai pe Taraf Tv...si sa ne lasi in pace.

#34
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Fii barbat si fa o proba de rezistenta acum :)  Eu nu as fi deschis un topic  de genul asta din orgoliu.

#35
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.257
  • Înscris: 07.01.2012

 vubiv, on 02 aprilie 2016 - 20:19, said:

Eu mananc cereale/musli fara lapte si nu ma rup la stomac.
E adevarat ca am o aciditate mai mare la stomac si e posibil sa "ajute"

Eu cand zic cereale nu ma refer la alea nesquik sau la fulgii de porumb (deci practic mamaliga uscata) ci la ovaz, grau, secara, care nici sa le mesteci nu prea poti daca nu le inmoi in ceva, dar daca tu poti ai felicitarile mele, chiar daca nu-mi dau seama de ce ai face asta :)

#36
Nmihay

Nmihay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 16.03.2014
E destul de greu sa mananci 2-3 linguri de ovaz fara o muscatura de banana sau orice alceva care contine apa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate