Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...
 La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...

BMW i3 Hibrid vs Honda Jazz Hibri...

Cum instalez compilatorul gcc pen...
 

O pagina de test la Teletext-ul TVR1

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Popof

Popof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.05.2014
Uitati aici o captura.Si da, am o versiune demo de-a lui AMCap,poate este o pagina abandonata.Puteti sa povestiti despre aceasta chestie?.[ https://i.imgur.com/a24nZ58.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scuzati greselile gramaticale,daca este un grammar nazi cum ar fii "dorin2k" o sa fie aruncat in ghena de gunoi Posted Image .

Edited by Popof, 01 March 2016 - 23:07.


#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
mai foloseste cineva teletextul in ziua de azi? :w00t:

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce-i de povestit? Ti-au hacuit alieni teletextul.
Anunta-ne si cand baga in avans nr castigatoare de la loto.

La mine functioneaza normal. Nu apar hieroglifele alea.

#4
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Ce e teletext-ul?

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Varul pager-ului si nepotul dial-up-ului.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Explicatie tehnica. Ask Wiki ce e teletextul.
Asa ca daca semnalul de pe cablu e prea mic decodorul nu mai lucreaza in regiunea liniara si da erori, care nu pot fi corectate la urmatoarea citire.
Practic e o aplicatie GIGO, pe romaneste rahat bagi, rahat iese.
Se poate datora unei mufe mai proaste, sau unui surub care nu mai strange bine..Sau un cablu storcit de piciorul unei mese, al unui scaun, cu roti sau fara, dulap..
later edit.
Ai si alte televizoare in casa? Sau un receptor Tv in PC?  Ai incercat si la celelalte?
Si mai later edit. Eu am incercat Txt TVR si imi merge OK.

Edited by Prien, 01 March 2016 - 23:37.


#7
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Sunt sigur ca celelalte pagini erau OK, si doar asta era varza pentru ca vreun bugetar fie scria pe softpedia in loc sa-si faca treaba, fie juca ceva cu submarine pe calculator.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Battleshits

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 Razvan_N, on 01 martie 2016 - 23:43, said:

Sunt sigur ca celelalte pagini erau OK, si doar asta era varza pentru ca vreun bugetar fie scria pe softpedia in loc sa-si faca treaba, fie juca ceva cu submarine pe calculator.
Esti sigur? Bagi mana in foc? Vezi ca te poti frige..

#10
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Jawohl, Herr Guenther!

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Unul din noi 2 intra in off topic si a bere aza.
moderatorule, ce parere ai?
OK, sa revenim la tehnica..
Razvan_N
Pls, ia explica matale de ca consideri ca eu am zis ceva ilogic..
As dori sa pleci de la formula impedantei caracteristice a cablului coaxial si pe baza ei sa ne arati de ce se prosteste daca pui un picior de masa, de dulap si storcesti cablul..
Iti multumesc ca inveti forumistii..Doar asta-i rolul forumului, nu-i asa?

Edited by Prien, 02 March 2016 - 00:09.


#12
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
In pagina scrie clar "TEST", pagina 804 e pur si simplu nefolosita, nu e nicio trimitere din alta pagina si atunci cineva si-a permis sa apese tastele la intamplare pentru un simplu test.
Acum arata-mi matale legatura cu impedanta caracteristica a cablului coaxial, si daca ar fi asa, cum nevoia scrie cuvinte impedanta asta, si mai mult decat atat,
pagina arata la fel si dupa refresh.

Ceva e caracteristic aici, dar nu impedanta.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pe pagina aceea se posteaza in avans numerele castigatoare la loto, nu ar fi trebuit sa o gasesti. E doar pentru sefii cei mari.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,642
  • Înscris: 07.02.2003
Teletextul era util cand internetul nu era dezvoltat. In epoca moderna poate fi substituit la orice smart tv cu web simultan cu imaginea tv. Se mai foloseste si azi de posturile de filme gen TNT ce trimit prin el titrarile, nu stiu daca acuma se mai face dar intr-o vreme era clara treaba, stiai o limba un numar de pagina si ii dadeai.

Edited by andreic, 02 March 2016 - 00:48.


#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Domnule, eu am pus o intrebare clara despre cum afecteaza storcirea unui cablui transmisia unui semnal tv. Si am si sugerat o idee.
Sau raspuzi la obiect, inclusiv cu formule, sau lipsa raspunsului imi dovedeste ca habar nu ai. Ce o fi atat de greu sa comentezi o formula?
caracteristic/a..

#16
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,849
  • Înscris: 07.07.2009

 andreic, on 02 martie 2016 - 00:34, said:

Teletextul era util cand internetul nu era dezvoltat. In epoca moderna poate fi substituit la orice smart tv cu web simultan cu imaginea tv. Se mai foloseste si azi de posturile de filme gen TNT ce trimit prin el titrarile, nu stiu daca acuma se mai face dar intr-o vreme era clara treaba, stiai o limba un numar de pagina si ii dadeai.
Este inca folosit mai ales daca ne uitam la posturile nemtesti cele mai multe inca au :D

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,145
  • Înscris: 22.05.2003
E hororscopul

#18
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Nea Florentine, lasa-te de incheierile astea cu formule (era mai faina aia cu "rezistentele" alea trei) ca ne povestesc mai multe decat am vrea sa stim.
Nu esti singurul inginer de pe forum, nici singurul radioscamator, istoric etc.; sunt aici baieti care au succes si in afara institutiilor de stat/regiilor autonome
si nu se dau atata in barci (pardon, submarine) si totusi stiu ce-i aia impedanta caracteristica. Faptul ca nu-ti da nimeni replica asteptata nu inseamna
ca ai inchis gura cuiva, ci doar ca-i duc capetele mai mult decat pe mine, care iata ca din cand in cand mai fac conversatie nocturna hi hi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate