Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Transferwise / Transfergo / Worldremit

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Eu nu vad optiune sa trimiti cu transfergo euro in romania...
Te lasa doar sa selectezi tara si iti pune automat moneda locala.

#56
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Cu transferwise primesti 347 de euro, deci cum e mai bun transfergo?

Ca sa nu mai spun ca amandoua au cursuri mai slabe decat banca transilvania, asa ca...

#57
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postcatalin11catalin, on 16 noiembrie 2016 - 21:29, said:

Cu transferwise primesti 347 de euro, deci cum e mai bun transfergo?

Ca sa nu mai spun ca amandoua au cursuri mai slabe decat banca transilvania, asa ca...

Nu au cum sa aiba cursuri mai slabe. Cursul de pe site-ul BT nu se actualizeaza in timp real, cel de pe transferwise/transfergo se actualizeaza mereu.

La transferwise daca iti face cineva invitatie nu mai platesti acel comision pentru primii 1500 euro. Deci ai primi 347 euro +1%

Iti pot face invitatie la transfereisedaca vrei, lasa-mi mesaj pe privat

#58
Adopro2003

Adopro2003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.02.2016
Eu folosesc atat transfergo cat si transferwise si verific cat iese la fiecare înainte de a trimite

La transfergo iesi mai bine cand transferi sume mai mari

https://my.transfergo.com/ro/r/CTI6QY

La sume mici e mai avantajos pe transfer wise

https://transferwise.com/a/8642671

Atat la transfergo cat si la transferwise iesi clar mai bine decat la banci sau moneygram, western union

#59
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Intrebare: La TransferWise se poate face plata si cu cardul? Am folosit doar TransferGo unde nu am optiunea de plata cu card ci doar transfer (cu online banking).
Merci

#60
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
La fel si la Transferwise, doar transfer cu online banking.

#61
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
La mine merge plata cu cardul fără probleme.

#62
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am mai citit intre timp.
Ar fi asa:

Quote

TransferGo accepta plati cu cardul doar din UK (card in moneda GBP) sau din tarile Europene (card in moneda EUR).
Asta explica totul :D

#63
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012
Salutare. Din ce am citit pana acuma cam toti au folosit TransferGO sau Transferwise pentru plati catre persoane fizice. Pe mine ma intereseaza sa fac plati de pe o firma din RO catre o firma din Polonia. Stiu ca exista aceasta posibilitate pe ambele TransferGO sau Transferwise. Intrebarea e daca nu o sa am probleme cu inregistrarea operatiunii in contabilitate.

#64
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmikhael_80, on 13 august 2017 - 18:42, said:

Salutare. Din ce am citit pana acuma cam toti au folosit TransferGO sau Transferwise pentru plati catre persoane fizice. Pe mine ma intereseaza sa fac plati de pe o firma din RO catre o firma din Polonia. Stiu ca exista aceasta posibilitate pe ambele TransferGO sau Transferwise. Intrebarea e daca nu o sa am probleme cu inregistrarea operatiunii in contabilitate.
Pai, tie oricum iti pleaca banii dintr un cont bancar (trimiti banii catre tw sau tg prin ordin de plata sau plata cu card, in orice caz plata iti va aparea pe extrasaul bancar). In ce sens iti pui problema de contabilitate? Fiecare din cele doua servicii iti genereaza un raport (extras) al operatiunii efectuate, il poti printa si atasa la documentele contabile. Aceasi plata se poate confrunta cunextrasul bancar. Deci ju vad unde ar fi problema.

#65
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012
Da numai că plata o fac către Transfer GO Romania si factura este pe numele firmei  din Polonia.
La fel și firma din străinătate de la care iau marfă, ea va primi banii de la Transfer GO din Polonia și nu direct de la mine.

#66
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
si care e problema.
exista referinta.

#67
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006
Nu am inteles exact, in primul post ai zis ca faci transferul de la o firma din Romania catre o firma din Polonia, decimbanii pleaca din Ro, de la un cont bancar din Ro. In am 2 lea post zici ca de fapt firma din Polonia plataste, deci plata se va face din Polonia (cel putin asa am inteles eu)

#68
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012

Quote

firma din străinătate de la care iau marfă, ea va primi banii de la Transfer GO din Polonia și nu direct de la mine.

Nu va plati firma din Polonia.
Eu voi plati in Polonia prin Transfer Go.

#69
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmikhael_80, on 13 august 2017 - 21:37, said:



Nu va plati firma din Polonia.
Eu voi plati in Polonia prin Transfer Go.
Atata timp cat banii pleaca dintr un cont bancar romanesc, nu are importanta unde faci tu transferul. Acest transfer se va vedea in extrasul de cont, poti printa raportul generat de site ul prin care faci transferul. Este exact ce ti am zis mai devreme. Ma rog, tu stii mai bine ce invsrteli ai , dar nu cred ca se fie problema .

#70
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012
Multumesc de raspuns.

Dar oare pe extrasul firmei din Polonia va apare ca eu sunt cel care a facut plata ?

#71
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmikhael_80, on 13 august 2017 - 21:48, said:

Multumesc de raspuns.

Dar oare pe extrasul firmei din Polonia va apare ca eu sunt cel care a facut plata ?
Nu...va aparea ca banii au fost trimisi de transferwise sau transfer go.

#72
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012
Si atunci el cum va opera in contabilitate ca factura emisa catre mine a fost achitata ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate