Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Transferwise / Transfergo / Worldremit

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Da, e ciudat, poti sa-i intrebi, desi cred ca pe chitanta aia ar trebui sa scrie de ce s-a retinut 20 lei

#20
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012

View PostMucificator, on 30 noiembrie 2015 - 22:01, said:

Da, e ciudat, poti sa-i intrebi, desi cred ca pe chitanta aia ar trebui sa scrie de ce s-a retinut 20 lei


Le-am trimis un mail. Ma voi uita mine dimineata si pe chitanta si voi reveni. Multumesc mult pentru ajutor :)

#21
UWE

UWE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.09.2008
Folosesc și eu de peste 1an Transferwise, nici o problema. Eu trimit lire de pe cardul de UK, schimbate în lei pe cardul sotiei în tara. Au cursul mai bun ca la orice banca, sau casa de schimb. Cine vrea primul transfer gratuit,  pot să-i dau invitație din contul meu!

#22
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
Am verificat mailul lui tata, a primit numai mesaj ca se asteapta plata. Fiind sarbatoare si ieri si azi, nu s-a trimis niciun ban ma gandesc.

#23
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postpragnaed, on 01 decembrie 2015 - 10:10, said:

Am verificat mailul lui tata, a primit numai mesaj ca se asteapta plata. Fiind sarbatoare si ieri si azi, nu s-a trimis niciun ban ma gandesc.

Da, platile interbancare in RO vor fi procesate maine.

#24
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

View Postpragnaed, on 01 decembrie 2015 - 10:10, said:

Am verificat mailul lui tata, a primit numai mesaj ca se asteapta plata. Fiind sarbatoare si ieri si azi, nu s-a trimis niciun ban ma gandesc.
Pai aici e problema cred. Ei asteapta banii de la banca ta, dar cum nu lucreaza nimeni la banca, probabil abia maine sau poimaine ajung banii la ei.
Oricum in momentul in care ajung leii tai la ei tatal tau o sa primeasca alt mail care sa te anunte.
Cursul de schimb nu e batut in cuie, iti vor oferi cursul de cand vor ajunge banii la ei si ii vor schimba in euro.
Poate de asta ti-au oprit 20 lei in plus, ca sa acopere diferenta de curs in caz ca leul se depreciaza intre timp.
Problema nu e la transferwise ci la banca romaneasca ce iti opereaza transferul.

Eu am transferat de obicei lire prin banca britanica, banii ajung automat in maxim 1 ora in contul transferwise in orice zi si la orice ora, probabil transferul se face automat, nu sta un angajat al bancii sa aprobe ordinul de plata .
Daca leul se intareste fata de euro e posibil ca destinatarul sa primeasca mai multi euro decat ai estimat.

Ca si concluzie, inca nu s-a facut nici un fel de transfer, ei inca asteapta banii ca sa mearga mai departe.

Edited by Mucificator, 01 December 2015 - 12:11.


#25
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012

View PostMucificator, on 01 decembrie 2015 - 12:07, said:

Pai aici e problema cred. Ei asteapta banii de la banca ta, dar cum nu lucreaza nimeni la banca, probabil abia maine sau poimaine ajung banii la ei.
Oricum in momentul in care ajung leii tai la ei tatal tau o sa primeasca alt mail care sa te anunte.
Cursul de schimb nu e batut in cuie, iti vor oferi cursul de cand vor ajunge banii la ei si ii vor schimba in euro.
Poate de asta ti-au oprit 20 lei in plus, ca sa acopere diferenta de curs in caz ca leul se depreciaza intre timp.
Problema nu e la transferwise ci la banca romaneasca ce iti opereaza transferul.

Eu am transferat de obicei lire prin banca britanica, banii ajung automat in maxim 1 ora in contul transferwise in orice zi si la orice ora, probabil transferul se face automat, nu sta un angajat al bancii sa aprobe ordinul de plata .
Daca leul se intareste fata de euro e posibil ca destinatarul sa primeasca mai multi euro decat ai estimat.

Ca si concluzie, inca nu s-a facut nici un fel de transfer, ei inca asteapta banii ca sa mearga mai departe.


Daca am inteles corect...acei 20 de lei sunt un fel de garantie, ei nestiind cum va fi cursul peste 2 zile(ieri am facut transferul), imi cer mai mult, sa fie siguri ca destinatarul primeste suma introdusa de mine, daca leul se depreciaza. Dar in cazul in care cursul ramane relativ neschimbat, destinatarul tot ar trebui sa primeasca mai mult, nu asa ar fi logic ? Sau baga ei la buzunar garantia / ce a mai ramas din ea...

Are logica treaba asta, dar puteau sa zica si ei undeva, ceva.

Edited by pragnaed, 01 December 2015 - 14:36.


#26
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
Am primit raspuns de la ei:

Quote

Thank you for reaching out.
Your question is absolutely understandable and I will gladly explain the situation.
The additional 20 RON were asked to cover the exchange rate fluctuation. Since you selected that you want your recipient to receive exactly 145 EUR, we asked for a little extra to cover any changes in the mid-market rate. That is a 3% protection deposit
Once the transfer is sent out, we will refund the amount that has left over (approximately 20 RON).
You can also read more about that here.
So in general – no worries! Once the payment is finalized, we will return this money back in couple of days.
If you have any questions, feel free to ask and we will be happy to help!


Pe pagina din link este si o poza cu step 3b/5, care sigur nu mi-a aparut cand am facut tranzactia. Aici era problema deci.
Deci Mucificator, aveai dreptate Posted Image

#27
Adrian_Stefanescu

Adrian_Stefanescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpragnaed, on 30 noiembrie 2015 - 21:10, said:

Are cineva o idee totusi de ce s-a intamplat asta ? Pe pagina initiala zicea ca trebuie sa trimit 646 lei, iar la transfer zicea 666 (Fee: free)...
20 de lei nu e mare lucru, dar totusi, una zic, alta fac.

Iti explic eu ce ai patit. La TransferWise, pe langa comisionul afisat, ti se cere un depozit suplimentar, care nu iti deloc luat in calcul in costul initial de transfer si pe care nu il mai vezi inapoi (partial sau in totalitate) daca fluctueaza cursul de schimb. Pe cand la TransferGo ce e afisat, aia se percepe. Asta este motivul principal pentru care e incomparabil mai bun TransferGo.

Mai mult, pentru ca s-a adus in discutie schimbul valutar oferit, spre exemplu lire-lei sau chiar euro-lei, o sa vedeti ca daca verificati e mai avantajos la TransferGo decat la TransferWise.

Daca vreti sa va faceti cont la TransferGo, va pot da eu link-ul meu de recomadare: http://bit.ly/1MKrmVS. Asa aveti 0 comision fix in loc de 0.99 GBP/EUR si 0% aplicat la marja de conversie.

#28
titusc

titusc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2007
Si eu folosesc TransferGo de cateva luni bune, imi convine ca pot sa ma bazez pe ei sa imi platesc rate si abonamentul de cablu din tara, de la garsoniera alor-mei. Acolo nu pot sa risc sa fluctueze cursul si sa imi ajunga alta suma, ca sa o recuperez e apoi un cosmar, chit ca e banca sau RDS. Deci a doua zi ajung banii, e ieftin si bun, recomand cu toata increderea.

#29
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

View PostAdrian_Stefanescu, on 01 decembrie 2015 - 18:45, said:

Iti explic eu ce ai patit. La TransferWise, pe langa comisionul afisat, ti se cere un depozit suplimentar, care nu iti deloc luat in calcul in costul initial de transfer si pe care nu il mai vezi inapoi (partial sau in totalitate) daca fluctueaza cursul de schimb. Pe cand la TransferGo ce e afisat, aia se percepe. Asta este motivul principal pentru care e incomparabil mai bun TransferGo.

Mai mult, pentru ca s-a adus in discutie schimbul valutar oferit, spre exemplu lire-lei sau chiar euro-lei, o sa vedeti ca daca verificati e mai avantajos la TransferGo decat la TransferWise.

Daca vreti sa va faceti cont la TransferGo, va pot da eu link-ul meu de recomadare: http://bit.ly/1MKrmVS. Asa aveti 0 comision fix in loc de 0.99 GBP/EUR si 0% aplicat la marja de conversie.

Eu cand am vazut ca la transfergo e comision de doar 1% am dat cancel la transferul in derulare cu transferwise, mi se parea mult mai avantajos transfergo prin comisionul de doar 1 lira.
Ei bine cand am comparat cele 2 oferte cu transfergo imi ajungeau in contul final mai putini bani decat cu transferwise, pentru ca era o diferenta de curs de peste 1%.

Oricum mie mi se pare ilogic ce spuneti voi legat de transfergo, cum ca iti dau fox cursul de schimb afisat, asta pentru ca transfergo functioneaza pe acelasi principiu ca si transferwise, ei fac schimbul valutar in momentul in care le ajunge banii in cont.

Oricum eu cand am trimis lire nu mi-au oprit nici un fel de depozit, mai mult imi scriu ca acel curs e garantat daca le ajung banii in cont in cateva ore.

Edited by Mucificator, 02 December 2015 - 10:33.


#30
Adrian_Stefanescu

Adrian_Stefanescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMucificator, on 02 decembrie 2015 - 10:29, said:

Eu cand am vazut ca la transfergo e comision de doar 1% am dat cancel la transferul in derulare cu transferwise, mi se parea mult mai avantajos transfergo prin comisionul de doar 1 lira.
Ei bine cand am comparat cele 2 oferte cu transfergo imi ajungeau in contul final mai putini bani decat cu transferwise, pentru ca era o diferenta de curs de peste 1%.

Oricum mie mi se pare ilogic ce spuneti voi legat de transfergo, cum ca iti dau fox cursul de schimb afisat, asta pentru ca transfergo functioneaza pe acelasi principiu ca si transferwise, ei fac schimbul valutar in momentul in care le ajunge banii in cont.

Oricum eu cand am trimis lire nu mi-au oprit nici un fel de depozit, mai mult imi scriu ca acel curs e garantat daca le ajung banii in cont in cateva ore.


Mucificator, minti deiberat de 3 ori in ceea ce spui si informezi foarte prost lumea. Lucrezi cumva pentru Transferwise sau faci promovare platita pentru ei? Altfel, nu-mi explic de ce...

In primul rand, daca ai dat click pe link-ul meu de recomandare, ai 0 comision din toate punctele de vedere - adica nu platesti £0.99 si ai exact mid-market exchange rate.

In al doilea rand, chiar si daca nu ai dat click si ti se aplica marja, zi-mi te rog ce calcul. Ia intra acum sa compari cursurile oferite si o sa vezi ca daca trimiti din UK in Romania, TransferGo are un exchange rate mai bun. Daca vrei sa fim matematici exacti, e cu 0,01% mai bun.

In al treilea rand, daca citesti cu atentie cand faci transferul cu TransferGo, iti zice clar ca primesti cursul valutar afisat in momentul in faci rezervarea pentru transferul de bani. Chiar daca fluctueaza cursul a doua zi cand iti trimit ei banii, ca suma aia e garantata. Deci nu iti da cursul mai mare de peste 1-2-3 zile, asa cum face Transferwise.

Deci, ce facem aici? Mintim chiar asa pe fata.

#31
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

View PostAdrian_Stefanescu, on 02 decembrie 2015 - 12:25, said:

Mucificator, minti deiberat de 3 ori in ceea ce spui si informezi foarte prost lumea. Lucrezi cumva pentru Transferwise sau faci promovare platita pentru ei? Altfel, nu-mi explic de ce...

In primul rand, daca ai dat click pe link-ul meu de recomandare, ai 0 comision din toate punctele de vedere - adica nu platesti £0.99 si ai exact mid-market exchange rate.

In al doilea rand, chiar si daca nu ai dat click si ti se aplica marja, zi-mi te rog ce calcul. Ia intra acum sa compari cursurile oferite si o sa vezi ca daca trimiti din UK in Romania, TransferGo are un exchange rate mai bun. Daca vrei sa fim matematici exacti, e cu 0,01% mai bun.

In al treilea rand, daca citesti cu atentie cand faci transferul cu TransferGo, iti zice clar ca primesti cursul valutar afisat in momentul in faci rezervarea pentru transferul de bani. Chiar daca fluctueaza cursul a doua zi cand iti trimit ei banii, ca suma aia e garantata. Deci nu iti da cursul mai mare de peste 1-2-3 zile, asa cum face Transferwise.

Deci, ce facem aici? Mintim chiar asa pe fata.
In urma cu cateva minute am mai facut o simulare si la 1000 lire tansferati primesc in contul final 6280 lei cu transferwise si doar 6271 lei cu transfergo.
Cu ce am mintit?

Informatia mea poate fi verificata de oricine care intra sa compare cele 2 site-uri, e foarte foarte simplu.
Probabil primesti vreun bonus daca recomanzi pe cineva, de asta esti asa vehement pe aici, iti cauti clienti pe baza carora sa castigi niste bani din recomandari.

Iar ca sa-ti garanteze cursul de schimb trebuie ca ei sa primeasca banii in cont in aceasi zi, ca sa-i poata schimba pe acea "mid market".
Iar cum au fost zilele aste libere, daca tu ai facut transferul vineri dupa amiaza, banii in contul trasnfergo au ajuns abia azi pe 2 decembrie, pentru ca bancile din Romania au fost inchise si nu a avut cine face transferul catre trasnfer go.
Si transferwise are aceasta optiune de garantare, daca banii ajung la ei in maxim 24 ore, su ceva de genul, iti garanteaza cursul de schimb.

Edited by Mucificator, 02 December 2015 - 12:47.


#32
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Deci in concluzie cei de la transfergo mint, nu iti schimba banii la mid-market rate ci la mid-market rate + comisionul lor ascuns

#33
titusc

titusc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2007

View PostMucificator, on 02 decembrie 2015 - 13:03, said:

Deci in concluzie cei de la transfergo mint, nu iti schimba banii la mid-market rate ci la mid-market rate + comisionul lor ascuns

Mai incet cu acuzatiile, comisionul nu e ascuns, e chiar pe homepage.

[ https://i.imgur.com/00UTUwM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si nu fi naiv, nimeni in lumea asta nu o sa iti schimbe banii mid market, ci la un curs cu marja, atat TransferGo, cat si TransferWise, pentru ca altfel nu au de unde sa faca bani. Diferentele apar la alte chestiuni ca suma la destinatie garantata, depozite suplimentare ca garantii sau nu, viteza de transfer garantata sau nu. Fiecare decide cum stie

#34
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

View Posttitusc, on 02 decembrie 2015 - 13:11, said:


Mai incet cu acuzatiile, comisionul nu e ascuns, e chiar pe homepage.

[ https://i.imgur.com/00UTUwM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si nu fi naiv, nimeni in lumea asta nu o sa iti schimbe banii mid market, ci la un curs cu marja, atat TransferGo, cat si TransferWise, pentru ca altfel nu au de unde sa faca bani. Diferentele apar la alte chestiuni ca suma la destinatie garantata, depozite suplimentare ca garantii sau nu, viteza de transfer garantata sau nu. Fiecare decide cum stie
Transferwise cred ca isi scot banii din comisionul ala de 1%. La sume ceva mai mari acel comision ajunge la zeci sau sute de lire.

#35
Adrian_Stefanescu

Adrian_Stefanescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMucificator, on 02 decembrie 2015 - 12:36, said:

In urma cu cateva minute am mai facut o simulare si la 1000 lire tansferati primesc in contul final 6280 lei cu transferwise si doar 6271 lei cu transfergo.
Cu ce am mintit?

Informatia mea poate fi verificata de oricine care intra sa compare cele 2 site-uri, e foarte foarte simplu.
Probabil primesti vreun bonus daca recomanzi pe cineva, de asta esti asa vehement pe aici, iti cauti clienti pe baza carora sa castigi niste bani din recomandari.

Iar ca sa-ti garanteze cursul de schimb trebuie ca ei sa primeasca banii in cont in aceasi zi, ca sa-i poata schimba pe acea "mid market".
Iar cum au fost zilele aste libere, daca tu ai facut transferul vineri dupa amiaza, banii in contul trasnfergo au ajuns abia azi pe 2 decembrie, pentru ca bancile din Romania au fost inchise si nu a avut cine face transferul catre trasnfer go.
Si transferwise are aceasta optiune de garantare, daca banii ajung la ei in maxim 24 ore, su ceva de genul, iti garanteaza cursul de schimb.


Muciferule, da si tu, tata, comparatii cu sume de 50, 100, 150, 200 lire. Si zi-mi apoi pentru fiecare din aceste sume, ce firma iti da mai multi bani. Ca nu toata lumea e avuta si trimite lunar sume de peste 1000 lire ca tine. Pentru noi, romanii de rand, TransferGo e varianta cea mai buna.

Aspectul nou mentionat de tine cu bancile care nu lucreaza asa e, dar iar induci in eroare. Ziceai ca facem transfer din Anglia in Romania, da? Pai ca TransferGo sa imi garanteaze cursul oferit, trebuie in 24h sa ii trimit banii din contul meu de Anglia in contul lor de Anglia. Ceea ce pot sa fac foarte usor. Deci imi ramane cursul acela garantat. Cum garanteaza la fel Transferwise in perioade precum 29 noiembrie - 2 decembrie? Imi da cursul de dupa cateva zile de cand am facut initial rezervarea, adica cand se redeschid bancile din Romania.

Daca o dam intoarsa cum zici tu cu trimisul din Romania in Anglia, e cu totul altceva. Ambele lucreaza prin banci. Daca e vacanta bancara, atunci este pentru toata lumea.

Legat de linkul meu de recomandare dat, da sunt transparent in privinta asta. TransferGo are un program de recomandare asa cum avea parca inainte si Transferwise. Nu oblig pe nimeni sa foloseasca link-ul ala. Insa daca recomanzi un prieten, acel prieten are primul transfer gratis si conversie mid-market, iar cel care recomanda primeste £10. Deci ce n-as recomanda un serviciu care stiu ca e bun si care aduce beneficii atat mie cat si altora?

Edited by Adrian_Stefanescu, 02 December 2015 - 14:10.


#36
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Te poti transferwise, acolo pentru orice nou client adus primesti 15 lire :)
Pana si la asta transferwise e peste :)

Iar cu garantarea cursului 24 ore e la fel lsi la transferwise.
Eu am avut de transferat cateva mii de lire si am iesit mai ieftin cu transferwise.
Transfergo poate e mai util cand transferi sume mici, nu te contrazic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate