Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 

Geoid, elipsoid, Stereo 70

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Salut, nu ma pricep, doar de curand s-a intamplat sa am niste treaba cu GPSu si conceptele de mai sus. Poate sa-mi explice cineva legatura dintre ele?

Am inteles ca elipsoidul WGS84 e folosit de GPS pentru coordonatele pe care le obtine GPSu, si rezulta latitudine longitudine si cota fata de elipsoid.

Coordonatele astea sunt transformate in Stereo 70, care e o proiectie plana, folosind un program.

Unde intra geoidul aici?

#2
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
geoidul intra in standardul WGS84.

Quote

The World Geodetic System (WGS) is a standard for use in cartography, geodesy, and navigation including by GPS. It comprises a standard coordinate system for the Earth, a standard spheroidal reference surface (the datum or reference ellipsoid) for raw altitude data, and a gravitational equipotential surface (the geoid) that defines the nominal sea level.

https://en.wikipedia...Geodetic_System

#3
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Foarte interesant, dar pentru ce mai avem nevoie de geoid, daca avem deja cota fata de elipsoid?
Aici:
http://www.esri.com/.../geoid1of3.html

avem cota fata de elipsoid, cota fata de geoid, si diferenta dintre geoid si elipsoid.

Stereo 70 am inteles ca e si el bazat pe un elipsoid Krasovski. Adica se ia elipsoidul Krasovski, si se transpune in plan? Care-i treaba si unde e nevoie de geoid?

https://ro.wikipedia...

Edited by jet li, 29 July 2015 - 17:28.


#4
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,281
  • Înscris: 13.03.2015
Jet li, Krasovsky este elipsoidul care aproximează cel mai bine curbura Pământului pentru România. Geoidul folosit de GPS-uri este general pentru întreg globul pământesc. Punerea pe hartă a suprafeței elipsoidului se face prin sistemul stereo 70. Sunt mai multe moduri în care se pot proiecta hărțile, cea comună,pe care o găsești și în atlase, arată Peninsula Scandinavică mai mare ca India cu toate că nu este așa.
Geodezia este o știință câte sde studia 5 ani de zile. Nu știu dacă s-a redus durată studiilor universitate dat nu e așa de mică încât să poată fi explicat în câteva postări.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate