Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3665 răspunsuri în acest subiect

#3475
DMZ

DMZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 29.11.2008
Aha... Intr-adevăr, soba și cos nu intenționez sa fac. Dar HRV/ERV da.
Plănuiesc sa ma apuc la începutul lui 2020 cat mai devreme posibil. Anul asta scot CU, fac proiectul, iau avize, etc...

#3476
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.397
  • Înscris: 18.08.2014
Pana vine vremea de montat Pavaje, tencuit gardul, șamd, profitam de iarna...

Fișier atașat  IMG_20190110_192642_HDR.jpg   85,96K   79 download-uri

P. S. Încep sa ma obișnuiesc cu SP pe telefon fără Tapatalk :)

#3477
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.463
  • Înscris: 29.04.2008
Și o panoramă lărgită

Fișier atașat  burning-house.jpg   54,51K   90 download-uri

#3478
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.729
  • Înscris: 27.06.2015
Dude wtf?

#3479
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.463
  • Înscris: 29.04.2008
Doar o glumă.

Admit că am un simț al umorului mai pervers și-mi plac poantele seci.

Imaginează ți o comedie burlescă în care se panoramează un șemineu și apare toată casa în flăcări.

Sorry dacă s-a înțeles altceva

Editat de iladi, 10 ianuarie 2019 - 22:32.


#3480
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postiladi, on 10 ianuarie 2019 - 22:31, said:

Sorry dacă s-a ĂŽnțeles altceva

Daca nu citeam restul comentariilor, eu nu văzusem decât niște lemne pe foc :)

Apropo, am postat asta pe topicul de centrale ariston dar nu a răspuns nimeni. Poate aveți voi vreo idee... O las cu copy paste exact ca acolo...

Salut

Am o centrala Ariston Alteas One, 24kw montata intr-un sistem de incalzire pe calorifere (casa P+1) dimensionate mai degraba pentru temperaturi joase decat inalte. Mai exact, curba pentru agentul termic arata ceva in genul:

Exterior         Ttur

10                   31
5                     35
0                     39
-5                    42
-10                  46
-15                  50
-20                  54

Desi centrala a venit cu o sonda de exterior si un senzor Cube cu fir, la punerea in functiune nu au fost montate. Sincer, nu stiu daca trebuia sau nu, nici nu am stiut ca exista si sonda exterioara in pachetul ala. Ma gandeam ca am sa montez singur senzorul, pentru ca pe site-ul de unde am comandat-o scria ca este senzor fara fir, dar am descoperit ulterior ca este cu fir...

In conditiile astea, am si eu cateva intrebari...

1. Daca vreau sa montez sonda externa si senzorul presupun ca trebuie sa apelez din nou la o firma autorizata, corect? Nu ca ar fi greu, din ce am vazut in manuale, dar nu as vrea sa ma trezesc ca daca le pun eu pierd garantia...

2. In cazul folosirii sondei externe, cum ar trebui programata centrala si aleasa curba de termoreglare? Din diagrama de la pagina 29 sunt mai aproape de curba 0.8 pentru temperaturi joase, dar am nevoie de putin mai mult...

#3481
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.906
  • Înscris: 27.02.2008

View PostoMariusRO, on 11 ianuarie 2019 - 07:18, said:

1. Daca vreau sa montez sonda externa si senzorul presupun ca trebuie sa apelez din nou la o firma autorizata, corect? Nu ca ar fi greu, din ce am vazut in manuale, dar nu as vrea sa ma trezesc ca daca le pun eu pierd garantia...
La mine am montat eu termostatul in centrala..si nu mi-au zis cei ce au venit la PIF sau dupa 2 ani la revizie..ca ar fi vreo problema cu garantia..Cu sonda ar fi similar cred..doar sa nu bushesti ceva..ca apoi se pot 'lua' de tine cei cu garantia..Nu avea vreun sigiliu, daca desfaci delicat suruburile alea..nici n-or sa stie ca a umbat careva..

Dar daca ai de-un ciubuc..mai bine lasa-i pe ei s-o monteze..

Editat de manghels, 11 ianuarie 2019 - 12:10.


#3482
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.397
  • Înscris: 18.08.2014
@manghels, firele ca firele, nu alea sunt problema. Dar parca nu as vrea sa imi bag eu nasul prin curbele de termoreglare, mai ales ca nu stiu sigur ce parametri sa aleg ca sa iasa ce am nevoie... Poate am sa ma risc spre sfarsitul iernii, pe la inceputul lui Martie, sa fiu sigur ca nu stau in frig toata iarna :)

#3483
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.906
  • Înscris: 27.02.2008

View PostoMariusRO, on 11 ianuarie 2019 - 12:30, said:

@manghels, firele ca firele, nu alea sunt problema. Dar parca nu as vrea sa imi bag eu nasul prin curbele de termoreglare, mai ales ca nu stiu sigur ce parametri sa aleg ca sa iasa ce am nevoie... Poate am sa ma risc spre sfarsitul iernii, pe la inceputul lui Martie, sa fiu sigur ca nu stau in frig toata iarna Posted Image
Tocmai asta ma gandeam...Astea se fac inainte de..sezon..

#3484
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.397
  • Înscris: 18.08.2014
Daca nu imi cade decorativa acum, nu mai cade niciodata :)

Fișier atașat  WhatsApp Image 2019-01-26 at 15.53.46.jpeg   140,92K   151 download-uri

#3485
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu cade , nu are voie , dar o sa faci infarct daca esti acasa,  cind se desprinde gheata !

#3486
mbotes82

mbotes82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 49
  • Înscris: 20.01.2015
Nu stiu daca e locul potrivit si rog moderatorii sa mute topicul daca nu e bine dar imi poate spune cineva daca e corecta facuta instalatia de incalzire ?
Nu voi mai avea Centrala pe Lemne ci pe Gaz in Condensare.
Sunt cateva modificari la proiect , am atasat o simulare in Sweet Home 3D.
Multumesc

Fișiere atașate



#3487
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.001
  • Înscris: 31.03.2018
@sweet Mihaela
Vezi ca planul are toate detaliile tale personale…
Cum mai merge cu "traficul la vama / bazar" pe acolo !?

#3488
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.397
  • Înscris: 18.08.2014

 86-APP, on 27 ianuarie 2019 - 18:06, said:

Nu cade , nu are voie , dar o sa faci infarct daca esti acasa,  cind se desprinde gheata !

Pana la urma nu a cazut nici decorativa nici ghiata. S-a topit asa usurrrel....

#3489
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Decorativa o sa cada doar daca se infiltreaza apa pe sub ea, altfel n-are treaba.

#3490
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.397
  • Înscris: 18.08.2014
Am vazut la colegul kolf pe jurnal ca a terminat pavajul iar eu nici nu l-am inceput. Ca sa nu deturnez discutia de acolo si sa ii umplu jurnalul cu eventuale postari inutile, am zis sa continui aici, pentru cine are ceva de zis...

Deci, um ziceam, o sa fie nevoie sa fac curand pavajul si inca sunt in dilema cum sa fac parcarea... Am varianta sa fie acelasi pavaj ca restul curtii (tot pavajul va fi de 6cm) sau sa folosesc "pavele ecologice", grilele alea verzi prin care creste iarba...

Parcarea trebuie sa fie pentru 2 masini, iar poerile au cam 3.5m deschidere, probabil cu usi batate. Deci imi trebuie asa lejer cam 10m lungime, deci in total ±40mp de parcare. Parca nu a vrea sa umplu curtea de beton si am luat in calcul si varianta verde.

A folosit cineva asa ceva? Are un feedback "la prima mana"?

Fișiere atașate



#3491
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.752
  • Înscris: 11.03.2006
Sotia ce spune? Eu nu mi-as pune nici pe gratis, urasc sa merg pe orice forma de pavaj din asta in care creste iarba. Se lasa pamantul si iti rupi picioarele pe chestile alea, mai ales daca esti pe tocuri. Parerea mea.Posted Image
In plus, poti intra cu masina pe plasticul ala?

#3492
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.906
  • Înscris: 27.02.2008
Cum ziceam si la Kolf..si eu intentionez sa pun pavele de alea de beton ce iese iarba prin ele..insa in stanga / dreapta masinilor vreau sa fac alei cu pavele pline (de vreo 40-50cm latime)..tocmai ca sa nu intre 'toacele' in ele. In felul asta..mai am un pic de verde macar sub masini..Nici eu nu ma omor cu betoanele..dar n-am incotro..

Fișiere atașate


Editat de manghels, 13 martie 2019 - 09:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate