Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#3457
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu cand am luat cheresteaua pt zidurile de sustinere..am convenit cu omusteanul ce m-a ajutat la cofrat..sa luam ceva mai ieftin..(noua dar cu mici defecte)..Avea lungimi diferite / latimi diferite..Pana la urma i-am dat-o celui de m-a ajutat in contul manoperei..Poate gasesti si pe la tine ceva de genul..

#3458
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Observ ca in partea dreapta (cum privesti terenul) ai facut un colt al gardului, gardurile vecinilor nu sunt pe acelasi aliniament? Vecinul care s-a retras mai mult a gresit masuratorile topo sau are terenul prea mare? Posted Image
Asteptam update cu etapele urmatoare :)

Edited by catalijns, 19 October 2018 - 13:10.


#3459
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
@catalijns, ai observat bine. Am postat mai demult o schita cu gardul finit. Vecinii nu sunt aliniati din cauza problemelor de cadastru... Pe scurt, toate tereneurile de pe strada alaturata sunt suprapuse peste terenuriule de pe aliniamentul meu cu 60-80cm. Cei de pe strada mea cand au facut gardurile, pe vremuri, au zis asa: "Cat scrie in acte ca am lungimea terenului? 30 de metri. Masor 30 de metri de la gardul din spate pana la strada si aia e.".

Vecinul din dreapta a facut asa anul trecut si a facut masuratori cadastrale prin satelit. Aia i-au spus "Vezi ca aia din spate sunt pe terenul tau, dar la strada tu ai limita aici, nu la 30 de metri de gardul lor.". Si a facut gardul unde au zis aia. Iar eu am ramas la mijloc... M-as fi aliniat cu cel din dreapta fara probleme, ca nu muream de jumate de metru, dar mi-a scapat asta din vedere cand am facut caminele de apa si canalizare care au iesit fix pe unde ar fi trebuit sa vina gardul daca ma retrageam. Asa ca am facut si eu ce am putut...

Pentru etapa urmatoare trebuie sa gasesc cofraje. Parca vad ca arunc 900 de lei pe 1mc de scandura pentru un gard...

Edited by oMariusRO, 19 October 2018 - 16:34.


#3460
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Si pe strada mea au gresit cativa vecini cu aliniamentul. Supriza acum, se afalteaza si deja au inceput sa cada gardurile celor care nu au pastrat retragerile date prin CU. Acum gardul deja e facut, vecinul tau a procedat corect, parerea mea e ca mai bine te certi/descurci/mediezi cu vecin care a intrat pe terenul tau decat cu primaria care la un moment data poate o sa asfalteze, sau trotuar sau sa traga curent, gaz, apa prin acel un metru de teren dintre drum si gard.

Edited by Mirel_85, 20 October 2018 - 10:08.


#3461
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Si la mine pe strada sunt probleme cu aliniamentul. Cam un metru si ceva trebuie retrase gardurile. Va fi "distractie" mare cand va veni primaria sa asfalteze.
Linia rosie e limita pana unde trebuia sa fie gardul. Si asta e doa run exemplu.. sunt multi vecini in situatia asta. Unii cu garduri mai mari si mai scumpe.

Attached Files



#3462
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Cu vecinul din spate nu prea am ce media, ar trebui sa ii isi mute gardul in casa. Oricum la noi pe strada nu va veni niciodata primaria sa asfalteze pentru ca cel putin eu nu o sa le donez terenul :). Sau o va face in conditiile actuale... Eu inca sunt retras fata de vecinii de la inceputul strazii. Aia au construit la inceputul anilor 2000 cand era haos. Ca sa se retraga toti unde e ultimul vecin de pe strada ar trebui "sa cada" inclusiv o casa (ma rog, o cosmelie parasita dar totusi construita). La unii le-ar ramane fosele in mijlocul strazii, samd... Gazele, stalpii de curent, canalizarea.. totul e pe banii nostri... Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul (si ne mananca toti banii)...

#3463
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Attached File  -front-2018.jpg   408.24K   81 downloads

#3464
DMZ

DMZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2008
Salut Marius,
Felicitări pentru casa și jurnal!
Tocmai am cumpărat teren in Buc Noi la sfârșitul anului trecut, și ma gândesc sa construiesc ceva similar, P+1 cu terasa...
Ce n-am văzut pana acum pe jurnal (sau poate n-am observat), cum ai făcut ieșirea către terasa, e un chepeag sau ceva înălțat, cu usa normala?
Un an nou cu sanate și spor in toate!


#3465
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostDMZ, on 08 ianuarie 2019 - 11:04, said:

cum ai făcut ieșirea către terasa, e un chepeag..

Attached Files



#3466
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Salut @DMZ, si scuze tie si restului colegilor care m-au ajutat si au postat aici de-a lungul timpului... Procesul de mutare a fost cu stres si batai de cap, iar de cand am nu mai merge Taplatalk cu Softpedia nu prea mi-a mai venit sa postez... Pus si simplu ma enerveaza cum arata softpedia pe telefon :)

Iesirea e cum a postat Adrian cu chepeng. La partea exterioara am pus o cupola.

Attached File  d6c97f91-ad89-4006-a8aa-b9e34e9c106c.jpg   146.46K   99 downloads

#3467
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostoMariusRO, on 08 ianuarie 2019 - 11:58, said:

Procesul de mutare a fost cu stres si batai de cap
pppsssttt... vezi ce spui Posted Image  ca peretii au urechii... si imediat esti trimis acolo unde se duc toate jurnalele sa moara. Felicitari, sa fie intr-un ceas bun!

In alta ordine de ideei poti sa imi spui de mobilierul de bucatarie daca l-ai facut pe comanda sau e standard, si unde anume, ce pret, ce materiale, sunt in cautare de mobila de bucatarie si orice sfat imi este de ajutor.

Scarile interioare parca le-ai placat cu piatra, cat a fost halatul(materiale si manopera) si daca esti multumit de alegerea facuta. Eu am cerut multe oferte de placare cu lemn dar la ce scoruri am primit ma gandesc sa pun si eu gresie, travertin, piatra, dar cu conditia sa fie sesizabil mai ieftin ca lemul, daca e pe aproape si diferenta nu e mai mare, de cel putin 20-25% atunci o sa merg tot pe lemn.

Edited by Mirel_85, 08 January 2019 - 12:32.


#3468
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostMirel_85, on 08 ianuarie 2019 - 12:30, said:

esti trimis acolo unde se duc toate jurnalele sa moara.

Este "acolo"-> si expresia corecta ar fost fost "Ferestrele au urechi"...

In alta ordine de ideei poti sa imi spui de mobilierul de bucatarie daca l-ai facut pe comanda sau e standard, si unde anume, ce pret, ce materiale,

Comanda...Scavolini...nu te-ar ajuta restul de Detalii...

Scarile interioare parca le-ai placat cu piatra, cat a fost halatul(materiale si manopera) si daca esti multumit de alegerea facuta...

Cu Marmura...


#3469
DMZ

DMZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2008
Multumesc Marius și AdrianRadu.

O întrebare deschisă: ca sa nu iau toate jurnalele la răsfoit, mai este cineva in afara de Marius care a construit in acest stil?

Cu terasa, adică...

#3470
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
@Mirel_85, multumesc.

Mobila de bucatarie, cum am zis de mai multe ori aici si cum zicea si Adrian, comanda de la Scavolini. Dureaza destuld e mult, ca vine direct din Italia iar preturile sunt foarte variate, depinde mult de accesorii, material, etc.. A mea ar costa undeva in jur de 4500 de euro, poate ceva mai putin, fara aparatura.

Scarile sunt placate cu marmura. Per total m-a costat in jur de 3000 de lei materialul si 2000-2500 manopera (nu mai retin exact). Eu unu sunt multumit de ce a iesit.

@DMZ, nu as putea sa iti spun din memorie. Acum cativa ani era un user, sevacon, care facuse un complex de case de genul asta. Dar el era un fel de dezvoltator, avea oamenii lui si nu a pus foarte multe detalii. De altcineva nu imi amintesc in ultimii 2-3 ani...

@conu71, poate ma muti si pe mine inapoi, ca mai am de facut gardul, portile, aleile, terasa... nu mai continui ca ma ia duererea de cap cand ma gandesc cati bani mai am de dat :)

#3471
DMZ

DMZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2008
Apropo de costuri, ai făcut cumva un calcul, strict pt casa, la câți EUR/mp ai cheltuit?

#3472
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostDMZ, on 08 ianuarie 2019 - 13:54, said:

Apropo de costuri, ai făcut cumva un calcul, strict pt casa, la câți EUR/mp ai cheltuit?

Depinde ce vrei sa iei in calcul. Daca nu includ utilitatile (in casa/curte si pe strada), proiectele, banii dati la diriginte, avize, taxe, etc, strict casa cu finisaje inclusiv beciul din curte (fara gard, alei, pergola, etc) m-a costat in jur de 100.000 de euro la 220mp construiti (~160 utili). Cu tot cu utilitati, proiecte, avize, etc m-a costat in jur de 125.000. Mai am de finisat gardul, de pus pavajul si pergola... Estimez undeva in jur de 10.000-12.000, depinde mult de pergola...

Edited by oMariusRO, 08 January 2019 - 14:41.


#3473
DMZ

DMZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2008
Multumesc, e foarte util pt mine...
Planul e sa fac casa cam pe la 160mp construiți. Sper sa ma încadrez in 100k... dar mai e pana atunci.

#3474
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostDMZ, on 08 ianuarie 2019 - 15:45, said:

Multumesc, e foarte util pt mine...

Cu placere. Ia in calcul ca din banii aia in jur de 5000 a fost soba+cos de fum profi, manopera + materiale, in jur de 2500 de euro au fost materialele pentru sistemul de ventilatie (in afara de unitatea de ventilatie propriu-zisa). Astea poti sa le scazi, daca nu le vrei... Dar mai ia in calcul ca de cand am inceput eu sa construiesc au mai crescut preturile... Cred ca minim 20% fierul, betonul, posibil si polistirenul... Daca mai ai putina rabdare, e posibil sa isi revina :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate