Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13741 răspunsuri în acest subiect

#6949
m00n88

m00n88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 19.12.2006
Inaugurez joi sezonul 2019 cu un drum la Chrysoupolis. O sa merg pe varianta Makaza, oricat de placuta ar fi autostrada pe Makaza drumul e cu vreo 150 km mai scurt.
Imi recomandati si mie ceva echivalent Dobrevski pe drumul asta? Pe la Stara Zagora sau Haskovo, orientativ? O sa fac o halta la Vtori Kilometer pentru cafea dar as baga si niste saci la pranz.

#6950
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 868
  • Înscris: 04.04.2003
Este o locatie asemanatoare intre Haskovo si Kardzhali imediat dupa Nikolovo pana in Pchelarovo, pe dreapta, si am mai mancat o data extraordinar de bun si ieftin, ciorbe si alte cele la iesire din Trakia tot pe dreapta, intre Stara Zagora si Haskovo. Clar nu mori de foame in zona aia - cumva in ciuda faptului ca in zona aceea efectiv nu gasesti o parcare faina pe marginea drumului sa mananci pachetelul de acasa!

#6951
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.404
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbyteworks, on 26 februarie 2019 - 22:01, said:

Este o locatie asemanatoare intre Haskovo si Kardzhali imediat dupa Nikolovo pana in Pchelarovo, pe dreapta, si am mai mancat o data extraordinar de bun si ieftin, ciorbe si alte cele la iesire din Trakia tot pe dreapta, intre Stara Zagora si Haskovo. Clar nu mori de foame in zona aia - cumva in ciuda faptului ca in zona aceea efectiv nu gasesti o parcare faina pe marginea drumului sa mananci pachetelul de acasa!
Adica asta
Братова Чешма (google it) ��

#6952
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.201
  • Înscris: 07.01.2007
https://www.google.c...54!4d25.3775057

#6953
the_uskatu

the_uskatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 98
  • Înscris: 19.11.2008
Salut,
Este ok traseul din imagine, Craiova-Leptokarya ?
Fișier atașat  Untitled.png   734,72K   71 download-uri

Sofia Botevgrad-Sofia-Kulata este autostrada finalizata cap-coada?

#6954
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.047
  • Înscris: 08.08.2018
Este ok, dar este cu cca 100 km mai lung decat cel cu bacul prin Bechet si-ti va lua mai mult timp. Are avantajul ca este ceva mai ieftin, dar pentru 100 km, am preferat sa platesc ceva in plus.
Autostrada nu este finalizata, se merge pe ea doar pana langa Blagoevgrad, dupa care mai ai cca 30 km la iesire din Bulgaria.

Editat de mannick, 25 martie 2019 - 17:14.


#6955
the_uskatu

the_uskatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 98
  • Înscris: 19.11.2008
Am inteles, multumesc frumos.
Bucata de traseu din Grecia este in mare parte pe autostrada, nu? Taxele pentru autostrazile grecesti se pot plati online, precum vinieta bulgareasca sau cum se procedeaza? Si nu in ultimul rand, statii gpl in Bg-Gr se intalnesc frecvent, ca la noi sau nu prea, eventual ceva recomandari intre Sofia-Leptokarya. Multumesc anticipat!

#6956
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.193
  • Înscris: 06.11.2008
Taxele in Grecia se plătesc pe loc la porțile de pe autostrada. Citește topicurile ( cu mașina prin Grecia cât și acesta ) macar începând cu postările de anul trecut și o sa găsești răspunsurile căutate.

#6957
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 341
  • Înscris: 22.07.2009
Pe final de iunie revenim si noi in minunata Grecie, de data asta in formula de 4 si cu o masina mai puturoasa, dar mai mare :)

Buvigneta ce se poate cumpara online, wow, asta da noutate binevenita.

De spanzuratori nu s-a mai aflat nimic, inteleg ca avem doar acea camera activa langa Rompetrol (daca imi amintesc bine) , in rest liniste si pace.

#6958
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.193
  • Înscris: 06.11.2008
"spânzurătorile" sunt chiar pentru vigneta electronică...s-a mai discutat. Camerele radar sunt cele pătrate daca le putem zice așa.

#6959
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.769
  • Înscris: 03.04.2017
Corect,spanzuratorile sumt pentru vignieta,dar nu pot fi si radare? Se vorbea de asa ceva sa se faca la noi. In plus in fata spanzuratorilor asfaltul a fost taiat in forma de dreptunghi si pus ceva in el.

#6960
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.107
  • Înscris: 28.02.2006
Senzori magnetici, care determina ca a trecut o masina astfel incat camera sa citeasca.

#6961
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.769
  • Înscris: 03.04.2017
In fata camerei sunt taiate in asfalt 2 dreptunghiuri,deci cu ajutorul unui soft cred ca ar putea fi si radare sa depisteze viteza in functie de cat de repede treci de cele doua dreptunghiuri.

#6962
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.107
  • Înscris: 28.02.2006
Nu pot. S-au scris rauri de cerneala pe tema asta. Bandele magnetice din asfalt au ca principala functie activarea camerei si ca functie secundara numararea masinilor. Ca sa calculeze viteza le trebuie mult mai multe date, pe care nu le au si nici nu le pot culege (gen lungimea masinii care trece de exemplu)

#6963
ady37

ady37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 66
  • Înscris: 06.03.2010
pentru the_uskatu : citește aici  http://diodia.com.gr/greece-tolls.html ,  și aici https://ro.fuelo.net/?lang=en  și mai găsești din răspunsuri... baftă

#6964
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.763
  • Înscris: 02.03.2008
Iar o luam de la capat.
Dece va intereseaza de radare.
Mai ales ca sunteti 4 acuma.
Ii spui sotiei ca plecati la 2.00 ca sa fie gata pana la 3.00.


Casa de piatra si/sau sa va traiasca.


Am fost luni pe la vecini.
La plata podului trecut 1 minut.
La verificare dus 40 minute. Cam 25-30 masini pe 2 randuri.
Prins coada din gura podului.
Scanau tot ce puteau, buletine, taloane.
Niste pitzi la ghisee. Ma gandesc ca au suplimentat personalul.
Barbati vamesi pe afara printre masini.

La verificare intors 35 de minute.
Cam 15 masini pe 2 randuri
Da astia erau in reluare.
De altfel aceleasi conditii.
Aceleasi piti. Cu unghii cat ccalu. Si aranjate parca se duceau la nunta.



Mie groaza cand o sa inceapa sezonul.

Editat de st3fan19, 27 martie 2019 - 06:51.


#6965
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postst3fan19, on 27 martie 2019 - 06:25, said:

... Ii spui sotiei ca plecati la 2.00 ca sa fie gata pana la 3.00 ...

He heeeee, da domnule, ăsta e cel mai bun sfat de pe topic. În fiecare an mă bate gândul să-l dau eu, dar de fiecare dată mă jenez.

Bravo ţie, pentru curaj !


Sănătate şi tcb !

#6966
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.898
  • Înscris: 16.04.2007
Eu aplic " strategia " asta de fiecare data cand trebuie sa plecam de acasa, nu doar cand este vorba de vacanta. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 4

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate