Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Feriti-va de BCR - Banca Pentru Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#181
zeush

zeush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.02.2007
Nu mai zice nimeni nimic? Sunt si eu interesat de o forma asemanatoare de creditare, tot in scopul de a cumpara o locuita, dar m-am cam descurajat dupa ce am citit aici pe forum. Credeti ca varianta CEC ar fi mai ok in detrimentul BCR-ului ? stiu ca la CEC dobanda e mai mica, dar poate sunt mai de incredere...

#182
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Are si CEC un produs similar? Cum se cheama?

#183
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 17.05.2010
Chiar ieri m-am interesat de situatia contului meu de la BCR-BPL si in general de noutati privind sistemul de economisire creditare.

CEC, nu are un produs similar, in continuarea exista doar doua banci in sistemul de economisire-creditare BCR-BPL si Raiffeisen-BPL. Avand in vedere ca Raiffeisen n-a mai promovat sistemul in ultimii 3 ani, in timp ce BCR l-a promovat agresiv, in prezent cam 10% din clienti sunt la Raiffeisen si 90% la BCR.

Situatia mea este in felul urmator: Au trecut 3 ani si jumatate din cei 5 ani din perioada de economisire. Chiar daca la momentul semnarii contractului 3% era o dobanda mica, in prezent, este aliniata la piata si este dobanda fixa, deci nu o pot scadea pe durata contractului. Am primit prima de la stat pe o perioada de 1,83 ani (respectiv totul pentru 2011 si 83% din suma pentru 2012).

Planul meu este sa duc partea de economisire pana la capat la sfarsitul anului 2015 si apoi sa decid daca vreau credit cu 6%, sau pur si simplu scot banii si fac altceva cu ei. O sa iau de la stat cat s-a strans pana atunci si asta e.

#184
tonidawa

tonidawa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.06.2013
Ce anume ai dori sa mai stii zeush? nu mai zice nimeni nimic pt ca tot ce era de spus s-a scris.... de ce te-ai descurajat?  E simplu: trebuie sa iti tii banii blocati 5 ani de zile, daca nu esti dispus la acest sacrificiu (care pare o eternitate apropo) ii retragi o sa vii pe forum sa te plangi ca ti-a luat comision de deschidere  si nu ti l-a mai dat inapoi si nici prima de la stat, ai pus bani mai multi si ai luat mai putin, cam atat.
O sa va mai tin eu la curent ce si cum anul asta fac 5 ani de economisire sincer sa va spun mi s-a albit si parul de la atata asteptare Posted Image

Edited by tonidawa, 29 May 2014 - 19:01.


#185
zeush

zeush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.02.2007
Asta e si problema mea, nu stiu daca pot sa astept 5 ani de zile, este destul de mult de asteptat... Ma intereseaza care ar fi cea mai buna metoda(financiar vorbind) pt cumpararea unei locuinte. Prima casa sau varianta BCR-BPL, sau daca mai sunt si alte variante. in cazul in care ar fi mult mai eficienta varianta bcr-bpl, s-ar merita efortul sa mai stau inca 5 ani in chirie...
Multumesc pentru raspuns

#186
tonidawa

tonidawa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.06.2013
cu cateva calcule vei constata ca bcr-bpl este o alternativa mai buna fata de prima casa unde platesti 30 de ani la rate; Ai avantaje si dezavantaje cu prima casa ai casa mai repede dar platesti la rate toata viata cu bcr bpl trebuie sa astepti .... 5-6 ani, apoi alte rate timp de 7-8 ani estimez eu dar eu zic ca se merita nu decat 30?
Acum tu iti cunosti problemele si prioritatile in functie de cati ani ai .. care este situatia ta esti insurat ai un copil iti trebuie o casa neaparat... asta numai tu le stii. Daca ai un serviciu stabil si consoarta la fel ai peste 30+ se merita prima casa, bafta in alegere.

Edited by tonidawa, 31 May 2014 - 19:52.


#187
STH-Y2K9

STH-Y2K9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2014
Parerea mea.

Ieri am semnat un astfel de contract de economisire-creditare (RBL nu cu BCR BPL dar sunt aceleasi conditii doar comisioane diferite). Desi la prima vedere este o investitie paguboasa, pentru mine unul, acest contract poate da roade. Observand ca principalele probleme la acest tip de contract sunt comisioanele nesimtite si faptul ca statul face ce stie el mai bine (sa amane plata primelor), am ales o suma de 10.000 ron pentru un comision modest (cel putin pentru primul an de economisire) urmand sa majorez aceasta suma n functie de posibilitatile de economisire. Acest produs mi se pare foarte bun pentru consumatorul de rand care nu reuseste sa economiseasca. Am mai avut ceva tentative de economisire cu diferite depozite si conturi de economii fara a reusi insa sa strang ceva. Imi pun sperante ca datorita conditiilor de acordare a primelor si comisioanelor de deschidere sa reusesc sa economisesc macar 5 ani. Varianta optimista este: statul se achita de toate primele + bonificatia bancii = o suma frumusica. Varianta pesimista: statul achita o mica parte sau deloc, dobanzile bancii acopera comisioanele. Concluzia: din ambele variante reusesc sa economisec.

#188
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 STH-Y2K9, on 26 iunie 2014 - 23:23, said:

Parerea mea.

Ieri am semnat un astfel de contract de economisire-creditare (RBL nu cu BCR BPL dar sunt aceleasi conditii doar comisioane diferite). Desi la prima vedere este o investitie paguboasa, pentru mine unul, acest contract poate da roade. Observand ca principalele probleme la acest tip de contract sunt comisioanele nesimtite si faptul ca statul face ce stie el mai bine (sa amane plata primelor), am ales o suma de 10.000 ron pentru un comision modest (cel putin pentru primul an de economisire) urmand sa majorez aceasta suma n functie de posibilitatile de economisire. Acest produs mi se pare foarte bun pentru consumatorul de rand care nu reuseste sa economiseasca. Am mai avut ceva tentative de economisire cu diferite depozite si conturi de economii fara a reusi insa sa strang ceva. Imi pun sperante ca datorita conditiilor de acordare a primelor si comisioanelor de deschidere sa reusesc sa economisesc macar 5 ani. Varianta optimista este: statul se achita de toate primele + bonificatia bancii = o suma frumusica. Varianta pesimista: statul achita o mica parte sau deloc, dobanzile bancii acopera comisioanele. Concluzia: din ambele variante reusesc sa economisec.

Si te-ai inscris pe acest site ca se ne dai noua vestea cea buna???

#189
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 yndy, on 28 mai 2014 - 10:24, said:

Am primit prima de la stat pe o perioada de 1,83 ani (respectiv totul pentru 2011 si 83% din suma pentru 2012).
deci in 2014 statul plateste prima pe 2012? Holly shit! Posted Image
pai atunci pentru a incasa toate primele de la stat ajungi sa astepti 6-7 ani, nu? timp in care ti-s blocati si restul banilor...

Edited by Bucifon, 27 August 2014 - 08:29.


#190
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Nu.
La incheierea a 5 ani de la semnarea contractului iti poti retrage toata suma acumulata in cont fara vreun comision suplimentar, chiar daca statul nu a platit toate primele cuvenite pana in acel moment. Tii contul deschis pana statul plateste tot si apoi il inchizi

Edited by coco$u, 01 September 2014 - 11:06.


#191
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
esti sigur ca functioneaza asa?

adica statul plateste banii intr-un cont gol, deoarece tu ai scos banii mai repede?

Edited by Bucifon, 05 September 2014 - 14:14.


#192
dd1970

dd1970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2014
am semnat si eu un contract acum un an cu ideea de a ma folosi de bani pentru a-mi face o casa. Nu e vorba de o suma mare...Dar hai sa vedeti ce nu inteleg poate ma lamureste careva:
- am economisit in astea 18 luni 17500 lei si acum vreau sa iau un 35000 lei ...am inteles toate aspectele facturi etc ... ce nu inteleg e ca cei de la banca mi-au dat un contract pt acordarea a doua credite unul asa-zis intermediar si celalalt credit pt domeniul locativ. Deci au am 17500 lei economisiti mai vreau 17500 lei de la ei dar ei imi iau dobanda pentru toate suma adica 6000 si ceva de lei (21 de luni). Pentru celalalt credit care sunt aceeasi 17500 imprumutati mi se mai ia dobanda inca vreo 4500 de lei (88 de luni). Deci facand socotelile pentru cei 17500 lei imprumutati efectic platesc in jur de 10500 lei.
Nu inteleg ceva poate cineva sa ma lumineze...sau am luat o mare teapa! Multumesc

#193
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013

Quote

am semnat si eu un contract acum un an cu ideea de a ma folosi de bani pentru a-mi face o casa. Nu e vorba de o suma mare...Dar hai sa vedeti ce nu inteleg poate ma lamureste careva:
- am economisit in astea 18 luni 17500 lei si acum vreau sa iau un 35000 lei ...am inteles toate aspectele facturi etc ... ce nu inteleg e ca cei de la banca mi-au dat un contract pt acordarea a doua credite unul asa-zis intermediar si celalalt credit pt domeniul locativ. Deci au am 17500 lei economisiti mai vreau 17500 lei de la ei dar ei imi iau dobanda pentru toate suma adica 6000 si ceva de lei (21 de luni). Pentru celalalt credit care sunt aceeasi 17500 imprumutati mi se mai ia dobanda inca vreo 4500 de lei (88 de luni). Deci facand socotelile pentru cei 17500 lei imprumutati efectic platesc in jur de 10500 lei.
Nu inteleg ceva poate cineva sa ma lumineze...sau am luat o mare teapa! Multumesc

  E suspecta faza cu cele 2 contracte de credit....unul intermediar si celalalt pe domeniul locativ....
  Presupun ca ai mai multe contracte de ai ajuns la suna de 17500 in 18 luni....treaba e simpla se face conexarea contractelor si se merge pe creditare conform conditiilor din contract
  Tu gandestete ca ai economisit bani astia in 18 luni da.... si ei vor sa iti acorde un asa zis credit la o dobanda de 6 % sau 5% cum ar trebui sa fie in functie de ce contract de economisire creditare ai pe o durata de 88 de luni....plus ca daca vei obtine credit iti vor da bani dar fara prima de la stat iar cand o sa vi cu facturi o sa iti acorde si prima de la stat
  Orice ai face ai grija ce semnezi ca te incalta bine astia...

   Si eu nu am incercat sa obtin un credit cu toate ca indeplineam toate conditiile la fel ca tine dar am renuntat......
   Acum o luna am facut 5 ani cu mizeria asta de contract si pur si simplu am fost la sediu si  mi s-au virat toti bani intr-un cont....nu am stat sa calculez castigul cu primele de la stat ideea e ca nu s-a meritat....

Bafta acolo

#194
gabezev

gabezev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2007
marea smecherie a acestui instrument de economisire este prima de stat, care este reglementată de oug99/2006.
acolo aia zic la art 314 ca
"Prima de stat se alocă de la bugetul de stat prin bugetul Ministerului Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului şi se acordă de acesta după expirarea fiecărui an calendaristic, în termen de maxim 60 de zile de la solicitarea care a fost transmisă de banca de economisire şi creditare în domeniul locativ acestei autorităţi. Prima este virată de banca de economisire şi creditare în domeniul locativ în contul clientului"
dar si la art. 3 11:
" Art. 311.  (1) Fiecare client, persoană fizică cu cetăţenia română i cu domiciliul stabil în România, beneficiază de o primă de stat pentru depunerile anuale efectuate în baza unui contract de economisirecreditare încheiat cu o bancă de economisire i creditare în domeniul locativ.  (2) Dreptul la prima de stat se constituie la finele anului de economisire. Anul de economisire este anul calendaristic în care sau efectuat depunerile îndreptăţite la primă.  (3) Prima de stat trebuie solicitată de client până cel târziu la sfâritul anului calendaristic următor anului de economisire, la banca de economisire i creditare în domeniul locativ cu care a încheiat contractul de economisirecreditare.  (4) Dreptul la prima de stat se prescrie în cazul în care aceasta nu a fost solicitată până la sfâritul anului calendaristic următor anului de economisire"

cei care deja aveti peste 1 an, sa este? trebuie sa ceri expres virarea primei, altfel se prescrie acordarea?

 Alexstars07, on 20 septembrie 2014 - 12:04, said:

  E suspecta faza cu cele 2 contracte de credit....unul intermediar si celalalt pe domeniul locativ....
  Presupun ca ai mai multe contracte de ai ajuns la suna de 17500 in 18 luni....treaba e simpla se face conexarea contractelor si se merge pe creditare conform conditiilor din contract
  Tu gandestete ca ai economisit bani astia in 18 luni da.... si ei vor sa iti acorde un asa zis credit la o dobanda de 6 % sau 5% cum ar trebui sa fie in functie de ce contract de economisire creditare ai pe o durata de 88 de luni....plus ca daca vei obtine credit iti vor da bani dar fara prima de la stat iar cand o sa vi cu facturi o sa iti acorde si prima de la stat
  Orice ai face ai grija ce semnezi ca te incalta bine astia...

   Si eu nu am incercat sa obtin un credit cu toate ca indeplineam toate conditiile la fel ca tine dar am renuntat......
   Acum o luna am facut 5 ani cu mizeria asta de contract si pur si simplu am fost la sediu si  mi s-au virat toti bani intr-un cont....nu am stat sa calculez castigul cu primele de la stat ideea e ca nu s-a meritat....

Bafta acolo

topicul asta atata se straduieste sa afle daca la implinire a 5 ani, e un profit la retragere iar tu zicica n-ai stat sa calculezi! macar de dragul celor ce-au tot postat sau sa-i ajuti in decizie pe cei ce nu-s hotarati de-ibine sau nu ai putea sa faci efortul: cat ai bagat in 5 ani, cat ai scos i  total si gasim noi un aritmetician sa socotească.

#195
tonidawa

tonidawa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.06.2013
Am ajuns eu cu el la maturizare. Toti banii mi-au fost virati intr-un cont bancar ales de mine.

Gabezev nu trebuie sa ceri prima de la stat ti se vireaza ea singura o observi pe desfasuratoarele care iti vin in fiecare an prin luna februarie, veneau ale mele.

Edited by tonidawa, 25 December 2014 - 14:27.


#196
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Mno, bravo!

Da mai multe detalii, cand ai semnat contractul?

#197
tonidawa

tonidawa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.06.2013
5 ani s-au implinit in luna noiembrie, iti vine o scrisoare in care te intreaba ce vrei sa faci mai departe sa continui cu economiile sa retragi banii fara creditare, sau sa faci si credit. Eu am ales sa fac credit, si aici vine partea frumoasa, cateva pagini in urma mai ajunsese cineva la maturizare si nu a reusit sa ia creditul; de ce? e simplu (cand aflii) poti lua credit doar 33% din salariul NET pe care il ai pe cartea de munca. Adica iei 900 lei in mana poti avea o rata de maxim ~300 ron lunar * 5 ani  = 18000 creditul maxim pe care il poti lua  chiar daca tu ai contractat o suma mare la inceput (la care ti-a luat un comision de 1%).

Una peste alta daca as fi cu 5 ani in urma as fi facut 4-5 contracte(le puteam sustine) cu sume minime de contractare iar la finele celor 5 ani as fi avut +4-5k euro pe plus.

#198
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Exact asta spuneam cu ceva timp in urma, in vest e un produs bancar consacrat, evident alte dobanzi la creditare, dar nici pe departe nu e un bau-bau cum s-a lasat sa se creada pe topicul asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate