Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Feriti-va de BCR - Banca Pentru Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#235
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Stie cineva daca s-a bagat si restul din prima pentru 2014?

#236
BCR-Locuinte

BCR-Locuinte

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.01.2016
Va stau la dispozitie cu orice intrebare sau nelamurire aici : http://forum.softped...cuinte-oficial/ , lucrez in acest domeniu de 3 ani. Va pot oferii informatii oficiale si la zi , fara alte povesti false. Am citit threadul si sunt multe informatii total eronate, majoritatea raspunsurilor corecte se gasesc si in conditiile generale contractuale.
Va stau la dispozitie

#237
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Auzi, Lucian Anghel sau Cristina Varzaru sunt la curent cu activitatea ta de aici?Posted image

#238
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
In cat timp iti poti recupera banii daca doresti sa pui "stop" programului?

Parca prin contract scria ca pana la 90 de zile, insa mi se pare stupid sa astept atat pentru banii mei, atat timp cat imi scad toate primele, imi mai iau si un comision de 1% etc etc.
Si-a scos cineva banii inainte de termen?

#239
lucyana_myx

lucyana_myx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2016
Buna seara, eu am ajuns la final cu cei 5 ani. Am primit 3% impozabili+25% dupa mia de euro anuala minus comisionul de administrare anual. Mi s-a explicat bine de la inceput schema de economisire, nu am luat credit deoarece nu mi-am propus asta! Eu una am fost multumita deoarece tinand cont ca dobanzile la depozite au tot scazut fata de acum 5 ani, chiar zic eu am facut alegerea corecta. Bine ca sunt doar un simplu cetatean...ca de stiam sa investesc altul era profitul!


Edited by lucyana_myx, 24 March 2016 - 22:26.


#240
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 08.08.2005
Bine ai venit, Lucy. Îți apreciez efortul de a ne lumina în privința beneficiilor aduse de înrolarea în program. Este de admirat abnegația ta. Păcat că nu ai fost mai perspicace în privința alegerii investițiilor ideale. Puteai ajunge departe. Salutări colegilor tăi din BPR.

#241
andreiroman

andreiroman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2016
salutare

din pacate BCR locuinte a ajuns un mare chix (nu stiu cum e la raiffeisen). ca si modalitate de investitie e ok daca stii sa iti urmaresti interesul (sa junglezi printre termeni si conditii)...

dar... sunt cateva probleme (unele mai recente altele mai vechi) mari de tot:
* contractul e de tip discretionar: il putem noi banca modifica oricand si putem sa punem acolo ce vrem in el, ca nu ne opreste nimeni, noi (banca) avem super puteri iar drepturile clientului nu exista

* suportul pt clienti e groaznic, incercati sa sunati la telefonul de pe site sau sa le dati un email. in cazul fericit in care primesti un raspuns o sa vezi ca raspunsul e ceva de genul: "problema se va rezolva la pastele bancilor"

* in cazurile cele mai multe trebuie sa revii de multe ori tu cu telefon desi abramburicii de acolo iti zic ca iti raspund in maxim 2 zile dar evident nu revine nimeni, nu ii intereseaza de client, nu suna nimeni inapoi sa iti raspunda la problema

* incercati sa depuneti documente pentru justificari, o sa vedeti ca puteti face asta doar la BCR si daca d-ne fereste aveti vreo problema cu actele nu se oboseste nimeni sa va sune sa va anunte. o sa stati luni de zile asa...

* rapartizarea contractelor se face mai nou ff incet, cu multe intarzieri. doamne fereste sa aveti un santier in curs si sa depindeti de acesti bani, din pacate cei mai multi suntem exact in situatia asta

* dupa ce ati depus documentele pt justificari o sa treaca in cel mai fericit caz vreo 3-4 luni pana va intra banii, din ce am auzit mai nou mergem catre 6 chiar... repet aici: doamne fereste sa aveti un santier in curs si sa depindeti de acesti bani, din pacate cei mai multi suntem exact in situatia asta

* colac peste pupaza am inteles ca au ceva probleme cu autoritatile/justitia

mie toata situatia asta imi suna doar a batjocura fata de client sau poate chiar (avand in vedere ultimele chestii cu platile ff incete) a faliment al bancii. orice e posibil, dar mie imi suna aiurea rau de tot ce s-a ajuns, personal retrag tot cand pot si nu mai bag un leu in falimentul asta de banca, unde esti tratat ca un jeg si unde nu mai stii cand iti poti lua banii inapoi ca posibil sa dea faliment.

Edited by andreiroman, 25 March 2016 - 12:07.


#242
andreiroman

andreiroman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2016
ca sa completez ce am spus mai sus. BCR Banca pentru locuinte e o banca care ofera servicii de toata jena, profitand de faptul ca nu exista o concurenta reala in sistemul de banci pentru locuinte.

sa va uitati la contracte sa vedeti ca si ASTEA AU CLAUZE ABUZIVE si prin care NU ISI ASUMA NICI O RASPUNDERE. la fel ca si la bancile care au acordat credite cu clauze abuzive. care si-au batut joc de oameni.

ei profita doar de faptul ca clientii nu sunt organizati si nu isi cer drepturile.

banca asta ar dispare imediat de pe piata pentru ca singurul lucru bun al lor e ca statul da primele (asta daca banca se indura sa le mai vireze), in rest e o BATAIE DE JOC la adresa clientilor! serviciile sunt de toata jena

#243
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Mai am pana la sfarsitul acestui an si apoi pot sa-mi retrag banii. Din care vad s-a ajuns cu plata primei de la stat la Transa 1 din 2014, deci iar sunt intarzieri fata de calendarul normal.

Pe de alta parte insa, stau pe 3% dobanda fixa de la banca si stiti ce? Nu o sa renunt la contract si voi continua sa depun bani lunar pana cand ajung dobanzile la banci peste 3%, doar atunci imi retrag banii.

Nici prima de la stat nu pare sa aiba limitare in timp, deci o sa continui sa o colectez asa cum vine ea.

Alt contract nu imi mai fac, desi se chinuie baietii de la BCR sa mi-l vanda inclusiv mintindu-ma, ca vorba aia, vor si ei bani sa traiasca, de ce sa castig eu?

#244
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Am primit ieri un telefon de la Raiffeisen BPL de la o fatuca ce a zis pe sleau ca ea a plecat de la BCR si daca vreau sa fac un al contract cu Raiffeisen. Numa ca n-a zis ca a luat baza de date cu ea.

#245
mjustin

mjustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.05.2007
Salutare tuturor. Din pacate am un santier si mai am nevoie de bani. Ma gandeam ca BCR BPL e solutia dar constat ca...
Ce solutii alternative ati gasit? Multumesc anticipat!

#246
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003
E groasa treaba. Razboi deschis intre Curtea de conturi ( Statul Roman ) si cele dou banci.

#247
scopert

scopert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.04.2011
Deci cum sta treaba dupa noile vesti ale curtii de conturi ? Mai tinem depozitele sau ne retragem ?
Eu mai am inca un an de cotizare, am inceput in martie 2013, teoretic as putea termina in martie 2017.
Am luat deja apartament, banii vreau sa-i folosesc pentru o rambursare anticipata, sa mai scada principalul. Daca voi incheia inainte de cei 5 ani trebuie sa aduc justificari ?

#248
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Buna ziua,

Din pacate am facut un inprumut la BCR/BPL...... Aveam nevoie de o suma de bani nu foarte mare, cotizasem deja 2 ani la BPL cu cate 1000E/an pentru acea prima de la stat si am ales in 2017 sa fac tot la ei inprumutul. Creditul e compus din alte 2 credite egala ca valoare, teoretic dupa achitarea integrala a primului credit (48 luni) se trece automat pe creditul 2 (88 luni). Dupa 1 an de la imprumut am achitat integral creditul 1 in ideea de a trece pe creditul 2. Spre uimirea mea nu mi-a fost stins primul credit chiar daca in contract scrie negru pe alb ca se poate rambursa anticipat partial sau total in orice moment. Mi s-a comunicat ca pot scoate banii din cont si sa platesc in continuare ca pana atunci sau ii pot lasa in cont dar ca trebuie sa platesc in continuare dobanda lunar pana la expirarea celor 48 de luni din creditul 1. Rata o plateam intr-un cont iar dobanda in alt cont.

Pe langa toate astea in momentul cand am achitat creditul 1, am depus o suma destul de mare si in acea zi responsabila cu creditul mi-a confirmat sa depun bani ca se va stinge creditul..... ce profesionalism......


Deci EVITATI pe cat posibil BCR/BPL.

#249
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011
Alt tepuit. Prima de la stat nu am vazut-o si cred  sa o vad. Am contribuit in 5 ani 15750 lei si am primit dupa 16300 lei. Au raspuns extrem de greu la mail(dupa 2 saptamani). Au virat banii dupa alte 2 saptamani. La ag BCR Crangasi mai aveau un pic si ma dateau afara cand au auzit ca am venit pt BPL. Ca ei nu au nicio treaba cu BPL, ca trebuie sa insist pe mail si doar pe mail(tel nu au). Contractul la ei in agentie cu un reprezentant al BCR-ului l-am semnat.
Nu mai vreau sa aud de ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate