Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Probleme matematicã

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#4465
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012

 kosinus, on 15 octombrie 2016 - 07:35, said:

Fără supărare , "WolframAlpha" are în totalitate dreptate

Există mai multe motive pentru care nu are în totalitate
(abstracţie făcând de enunţ care e incomplet.
1. Problema trebuie considerată în C ceea ce nu se specifică în răspuns.
2. Problema in complex are o infinitate de soluţii (c putând fi orice număr complex de modul 1) iar Wolfram furnizează doar două.
3. Lipseşte în răspuns domeniul de valabilitate, adică o parte esenţială!
4. În enunţ nefiind specificat că f este analitică pe C, pot exista şi alte soluţii care sunt analitice pe mulţimi ne-deschise.

Dacă soluţia lui Wolfram dacă ar fi fost dată la un examen de un student, nota ar fi fost cam 5,5 (presupunând evident că avea şi ceva justificări).

Matematica este o ştiinţă exactă şi presupune rigoare. Dacă se renunţă la ea apar nonsensuri şi răspunsuri greşite care ar afect chiar şi pe ingineri.

#4466
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012

 kosinus, on 15 octombrie 2016 - 08:25, said:

Să se rezolve ecuația diferențială |f(x)-x(f'(x))2|=-(f(x))2..

Încă un enunţ incomplet (ambiguu).

#4467
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 vvilmos, on 14 octombrie 2016 - 16:53, said:

Nu e corect. Analiticitatea (dezvoltarea  în serie în vecinãtatea punctului) implicã diferenþiabilitatea. Reciproca e cea care nu are loc (în cazul real, chiar ºi pe un deschis).

OK.

 vvilmos, on 14 octombrie 2016 - 18:46, said:

(Completare)

Deci am stabilit cã de exemplu f(x) = c*exp(-x) + x^2 - x + 2
nu este soluþie a ecuaþiei pe un domeniu din C.
Dar, acest f ESTE soluþie de exemplu pentru x din S = { -1/2 + t i, t >= sqrt(3)/2 }
(evident cã S nu este domeniu)

Pusã astfel problema, Wolfram are (parþial) dreptate, ºi nu mai este nevoie sã avem în vedere analiticitatea pe mulþimi ne-deschise.

Mda, cum spuneam eu sunt de moda veche si retinusem pentru diferentiabilitate o definitie mai restrictiva care presupune ca ma pot apropia de punct din toate directiile, de genul:

Attached File  different.gif   9.76K   11 downloads
(Bak, Newman - Complex Analysis, 3rd ed. - Springer 2010)

Din punctul meu de vedere, pentru ca ecuatia diferentiala sa aiba solutii in sens propriu, trebuie sa existe un domeniu D din C si f:D -> C care sa fie diferentiabila (de ex. in sensul de mai sus) iar derivata f'(z) sa verifice egalitatea din ecuatie pentru orice z din D.

Intrebarea este: care este domeniul de definitie al lui f din "de exemplu f(x) = c*exp(-x) + x^2 - x + 2"?

Daca il consider redus la S, trebuie sa fac referire la o extensie prin prelungire analitica in planul complex pentru a ii defini derivata complexa in punctele din S: este o presupunere suplimentara si o referire la o noua functie definita pe o multime ce il include strict pe S.

Daca il consider un deschis oarecare X din C ce include S (sau X = intregul plan complex), in mod banal egalitatea de verificat nu se verifica pe X, deci f nu este solutie.

Raman in continuare cu o mare reticenta in a numi f din exemplul respectiv "solutie". Mai ales fiindca vad textul reformulat chiar de dumneata:

Quote

[
Un enunþ ne-ambiguu pentru problema iniþialã ar fi sunat aºa:
Sã se gãseascã f : C --> C analiticã (sau echivalent aici, C-derivabilã) ºi mulþimea S din C pentru care [*] are loc (x în S).
]

in care apare cu claritate distinctia intre multimea in care calculam derivata lui f si multimea valorilor complexe in care o anumita relatie se verifica.

In rest, nu cred ca mai e ceva de comentat.

#4468
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

 vvilmos, on 15 octombrie 2016 - 09:23, said:

Există mai multe motive pentru care nu are în totalitate
(abstracţie făcând de enunţ care e incomplet.
1. Problema trebuie considerată în C ceea ce nu se specifică în răspuns.
2. Problema in complex are o infinitate de soluţii (c putând fi orice număr complex de modul 1) iar Wolfram furnizează doar două.
3. Lipseşte în răspuns domeniul de valabilitate, adică o parte esenţială!
4. În enunţ nefiind specificat că f este analitică pe C, pot exista şi alte soluţii care sunt analitice pe mulţimi ne-deschise.

Dacă soluţia lui Wolfram dacă ar fi fost dată la un examen de un student, nota ar fi fost cam 5,5 (presupunând evident că avea şi ceva justificări).

Matematica este o ştiinţă exactă şi presupune rigoare. Dacă se renunţă la ea apar nonsensuri şi răspunsuri greşite care ar afect chiar şi pe ingineri.
Fară supărare:
1) De la un bun profesor de matematică ,eu, știu că atunci când nu se specifică mulțimea în care trebuie rezolvată o ecuație atunci se consideră mulțimea cu puterea cea mai mare și în cazul discutat mulțimea este C.
2) "WolframAlpha" dă două infinități de soluții.Cine plătește abonamentul la "WolframAlpha" atunci are acces la întreaga rezolvare a ecuației |f(x)+f'(x)|=-x2-x-1.  
3) Cine plătește abonamentul la "WolframAlpha" atunci are acces la întreaga rezolvare....iar domeniul de valabilitate se stabilește doar după ce am găsit cumva și acele funcții care trebuie să vedem dacă verifică ecuația inițială.
4) Este posibil ca "WolframAlpha" să specifice și că există și alte soluții dar pentru asta trebuie să se plătească acel abonament...Care credeți Dvs. că ar putea fi şi acele alte soluţii care sunt analitice pe mulţimi care nu sunt deschise?
Matematica presupune rigoare și un raționament corect dar nici într-un caz nu presupune un didacticism exagerat adică o tendință exagerată de a instrui cu orice preț pe elev sau pe student în detrimentul unui sistem de învățământ interactiv și care nu trebuie să fie închistat de un plan tematic rigid.
Orice inginer care lucrează practic și care mai ales cercetează va căuta rezolvarea unei probleme în cazul general posibil după care va alege soluțiile optime care convin după dorință.

#4469
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

 mdionis, on 15 octombrie 2016 - 20:53, said:

Intrebarea este: care este domeniul de definitie al lui f din "de exemplu f(x) = c*exp(-x) + x^2 - x + 2"?
Bună ziua,
De ce nu mi-ați răspuns la mesajul meu privat? Posted Image Mesajul meu privat pe care l-am completat aici este:
Fără supărare ,dar arătați-mi toate cazurile greșit rezolvate de "WolframAlpha" care au fost semnalate de Dv. si care după aceea ,acele rezolvări au fost revizuite cu alte moduri de rezolvare...Aș dori să transmiteți copii după rezolvările greșite și respectiv rezolvările corecte adică revizuite după ce ați semnalat Dvs. acele greșeli programului "WolframAlpha".

Mulțumesc!

Toate cele bune,

Kosinus

Edited by kosinus, 16 October 2016 - 08:07.


#4470
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012

 kosinus, on 16 octombrie 2016 - 07:47, said:

... se consideră mulțimea cu puterea cea mai mare

E greu de vorbit domeniu de puterea cea ma mare. Poate fi o varietate diferenţiabilă, o algebră Banach, funcţii definite pe cuaternioni etc. În matematică funcţiile au domeniu de definiţie clar precizat.
Ceea ce spunea profesorul tău este legat de materia de liceu unde ai doar N,Z,Q,R,C dar şi acolo problemele serioase sunt clare.  Nu o să întâlneşti ecuaţia x = x+1 cu soluţia x = oo (=infinit).

Wolfram dă ca solutii  f(z)  = c*exp(-x) + d(x^2 - x + 2)  cu d = 1 si d= - 1  (deci două familii de soluţii), iar rezultatul corect este pentru orice d complex cu |d|=1 (adică o infinitate de familii)
[deci, probabilistic vorbind, sunt furnizate 0% din soluţii!].
Restul punctelor sunt evidente.

Sistemele actuale de calcul simbolic (Mathematica, Maple) nu sunt încă în măsură să rezolve complet astfel de probleme. Pot în general furniza doar soluţii particulare iar în privinţa domeniului de valabilitate sunt şi mai ineficiente.

#4471
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 kosinus, on 16 octombrie 2016 - 07:47, said:

Fară supărare:
1) De la un bun profesor de matematică , eu[,] știu că atunci când nu se specifică mulțimea în care trebuie rezolvată o ecuație atunci se consideră mulțimea cu puterea cea mai mare și în cazul discutat mulțimea este C.

"multimea cu puterea cea mai mare" nu este o formulare prea fericita, mai ales in cazul in care avem de-a face cu infiniti de puterea continuului. "cea mai cuprinzatoare" suna oleaca mai bine.
Presupunem ca am ales multimea cea mai cuprinzatoare, C. In mod banal, egalitatea propusa nu se verifica pe C, deci eroare.

Quote

2) "WolframAlpha" dă două infinități de soluții. Cine plătește abonamentul la "WolframAlpha" atunci are acces la întreaga rezolvare a ecuației |f(x)+f'(x)|=-x2-x-1.  

Furnizeaza doua clase de functii (fiecare in numar infinit) care chipurile ar rezolva ecuatia propusa. Nu o rezolva fiindca egalitatea definitorie nu se verifica pe C.
Desi nu stii, de fapt vrei sa spui ca platirea unei sume pe site permite accesul "la pasii intermediari" in gasirea a ceea ce ei numesc "solutie".
In alte cuvinte, dai un ban dar stii ca nu-l mai ai.

Quote

3) Cine plătește abonamentul la "WolframAlpha" atunci are acces la întreaga rezolvare....iar domeniul de valabilitate se stabilește doar după ce am găsit cumva și acele funcții care trebuie să vedem dacă verifică ecuația inițială.

Multimea S nu este domeniu propriu-zis. Site-ul WolframAlpha se lauda ca ofera solutia intreaga, nu o dependenta functionala; pe bani sunt doar detaliile de pe parcurs. In mod evident, multimea pe care se verifica egalitatea propusa in ecuatie face parte integranta din solutie (presupunand ca acceptam acest cuvant), ceea ce prezinta site-ul este in mod flagrant incomplet -> incorect.

Quote

4) Este posibil ca "WolframAlpha" să specifice și că există și alte soluții dar pentru asta trebuie să se plătească acel abonament...Care credeți Dvs. că ar putea fi şi acele alte soluţii care sunt analitice pe mulţimi care nu sunt deschise?

Mai probabil este ca dumneata sa nu fi inteles exact despre ce vorbim aici si cum functioneaza software-ul creat de Stephen Wolfram & Co.

Quote

Matematica presupune rigoare și un raționament corect dar nici într-un caz nu presupune un didacticism exagerat adică o tendință exagerată de a instrui cu orice preț pe elev sau pe student în detrimentul unui sistem de învățământ interactiv și care nu trebuie să fie închistat de un plan tematic rigid.

Daca dumneata ai devenit inginer, ar trebui sa ai o anumita responsabilitate in privinta afirmatiilor. De o greseala matematica a unui inginer pot depinde vieti omenesti.
In particular, domeniul de aplicabilitate al unor ecuatii este un parametru crucial in orice activitate practica. Un exemplu banal este dificultatea depasirii barierei vitezei sunetului pentru avioane: schimbarea brusca a fenomenelor fizice implica prezenta unor termeni suplimentari in ecuatii si deci necesitatea de a tine cont de domeniul de aplicabilitate al acestora in proiectarea dispozitivelor. Presupunerea ca sunt aceleasi ecuatii ce ar trebui sa se verifice prin continuitate si in regim transsonic a dus la evenimente neplacute, a se vedea e.g. cazul Ralph Virden.

Atata vreme cat dumneata continui sa preiei fara analiza critica niste rezultate furnizate de un software ca si cum ar fi litera de evanghelie, te afli in greseala.

Quote

Orice inginer care lucrează practic și care mai ales cercetează va căuta rezolvarea unei probleme în cazul general posibil după care va alege soluțiile optime care convin după dorință.

Tocmai. Daca dumitale iti lipsesc criteriile de baza dupa care sa apreciezi ceea ce convine si ceea ce nu poate fi luat in considerare, nu ai cum sa alegi.

 kosinus, on 16 octombrie 2016 - 08:06, said:

[...] Mesajul meu privat pe care l-am completat aici este:
Fără supărare ,dar arătați-mi toate cazurile greșit rezolvate de "WolframAlpha" care au fost semnalate de Dv. si care după aceea ,acele rezolvări au fost revizuite cu alte moduri de rezolvare...Aș dori să transmiteți copii după rezolvările greșite și respectiv rezolvările corecte adică revizuite după ce ați semnalat Dvs. acele greșeli programului "WolframAlpha".

In momentul in care voi avea un raspuns mai pe larg din partea lor si care va fi de interes public, am sa il postez aici. Pana atunci nu are rost sa vorbim discutii.

#4472
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Cand ceri rezolvarea unei ecuatii, obligatoriu sa specifici in ce multime lucrezi.
Asa, ne putem certa o zi intreaga pe faptul ca eu zic ca  1+1 face 0 si tu zici ca 1+1 face 2. Dar eu am in minte Z/2Z, tu ai in minte Z. Si nu ajungem la nicio conluzie.



 mdionis, on 12 octombrie 2016 - 21:45, said:


OK, atunci sursa confuziei este mai clara.
Intrebarile mele erau relevante intrucat ajuta la lamurirea confuziei.

Functia f definita mai sus se poate considera evident restrictia lui g la submultimea N a lui R. Derivabilitatea pe R lui g nu implica derivabilitate mostenita pentru f. De ce? Fiindca niciun punct al domeniului de definitie al lui f nu este unul de acumulare -> altfel spus: niciun punct x al domeniului N nu are suficiente puncte din N intr-o vecinatate a sa pentru a putea defini in mod convenabil limita raportului incremental si, odata cu ea, notiunea de derivata a lui f in punctul x considerat.

.
Nu știu dacã asta e argumentul,  pentru ca putem lua Q, de exemplu, unde orice punct al sau este unul de acumulare ( chiar dacã R barat este întreaga mulțime a punctelor sale de acumulare). Și totuși nu studiem analiza cu funcții definite pe Q.  Cred ca are legãturã cu faptul ca exista mulțimi mãrginite din Q pentru care supremumul mulțimii  nu mai este în Q. (de ex. { xrațional pentru care x^2<=2} cu sup =rad 2 care nu mai este rațional.



#4473
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Dragii mei iubitori de matematica. Asa exercitiu am incercat sa rezolv http://imgur.com/ur8Gqjp , cam asta e incercarea mea http://m.imgur.com/ur8Gqjp
Poate am gresit eu ceva , raspunsurile sunt combinatiile de +-2 si +-1....

#4474
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 danutz96, on 21 octombrie 2016 - 21:58, said:

Nu știu dacă asta e argumentul,  pentru ca putem lua Q, de exemplu, unde orice punct al sau este unul de acumulare ( chiar dacă R barat este întreaga mulțime a punctelor sale de acumulare). Și totuși nu studiem analiza cu funcții definite pe Q.  Cred ca are legătură cu faptul ca exista mulțimi mărginite din Q pentru care supremumul mulțimii  nu mai este în Q. (de ex. { xrațional pentru care x^2<=2} cu sup =rad 2 care nu mai este rațional.

Deci are legatura cu faptul ca pentru a defini in mod corect proprietatile necesare pentru a face analiza matematica avem nevoie de un continuum de puncte, nu de o multime "cu gauri". Aceasta revine in ultima instanta la faptul ca in Q (cardinal alef0) sunt mai putine(*) numere decat in R, multime de puterea continuului (cardinal alef1). Nu am ales Q pe post de exemplu ilustrativ pentru ca ar fi fost nevoie de explicatii suplimentare.

(*) - in sensul cardinalitatilor transfinite

 exydos, on 22 octombrie 2016 - 10:46, said:

Dragii mei iubitori de matematica. Asa exercitiu am incercat sa rezolv http://imgur.com/ur8Gqjp , cam asta e incercarea mea http://m.imgur.com/ur8Gqjp
Poate am gresit eu ceva , raspunsurile sunt combinatiile de +-2 si +-1....

Poate ca daca furnizezi textul enuntului ai sanse mai mari sa gasesti pe cineva dispus sa dea o mana de ajutor.
In trecere, trebuie sa remarc ca un obicei bun ar fi sa specificam chiar si pe o ciorna atunci cand e vorba de o limita si nu de simple manipulari algebrice ale unor expresii.

#4475
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Imi cer scuze ca am uitat sa pun exercitiul
http://m.imgur.com/LRBVhVC
sarcina e sa se gaseasca valorile parametrilor reali a,b astfel incat limita ceea egal cu 5.
Da , am uitat sa pun de fiecare data lim x->infinit

Edited by exydos, 22 October 2016 - 11:59.


#4476
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 exydos, on 22 octombrie 2016 - 11:59, said:

Imi cer scuze ca am uitat sa pun exercitiul
http://m.imgur.com/LRBVhVC
sarcina e sa se gaseasca valorile parametrilor reali a,b astfel incat limita ceea egal cu 5.
Da , am uitat sa pun de fiecare data lim x->infinit

Alta mancare de proverb. Se observa ca a si b intra in enunt doar prin patratele lor; notam a2 = A si b2 = B. Expresia din paranteza se scrie ca fractie:
( x2(A2 + B2 - 17) + x*(A(1+A)+B2+B-17) + B )/(x+1) si pentru ca limita sa fie 5, numaratorul si numitorul trebuie sa aiba acelasi grad iar raportul coeficientilor dominanti sa fie 5 =>

(1) A2 + B2 - 17 = 0
(2) A2+A+B2+B-17 = 5

Rescriind (2) - (1) => (2') A+B = 5
Luam patratul ecuatiei (2') => (2") A2 + B2 +2AB = 25 din care scadem ecuatia (1) si simplificam => (2''') AB = 4
Avem suma si produsul numerelor A, B => gasim numerele A, B rezolvand ecuatia de gradul 2 corespunzatoare, apoi revenim la a si b.

#4477
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Pentru un elev de clasa a 5-a:
Cate zerouri are la sfarsit numarul: 1x2x3x4x5x...x50? (x inseamna inmultit)
Multumesc anticipat!

Edited by XORIAN_L, 31 October 2016 - 20:38.


#4478
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Ajutor ca o iau razna : clasa a 5-a, puteri.
Comparati numerele : 5 la puterea  34 si 3 la puterea 51

Le-am invartit, descompus, compus, nu iese nimic. Help !

#4479
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
(5^2)^17 cu (3^3)^17

5^2 cu 3^3

25<27

Edited by XORIAN_L, 31 October 2016 - 20:45.


#4480
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 30.07.2007
Puterea unei puteri: se scrie baza şi se înmulţesc exponenţii

#4481
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
of. trebuie sa trecmai des pe la "teme"... :(
a trebuit sa dam pe google daca 51 e numar prim sau nu :(

#4482
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 30.07.2007
Pai 5+1=6....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate