Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Facultate de arte plastice=> Profesoara de desen

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
BBdot22

BBdot22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.08.2015
Mai am un an de liceu [ liceu de arte plastice ] vreau sa merg la o facultate de arte, sa fac pedagogia, doctoratul si sa imi caut o slujba ca profesoara intr-un liceu/facultate cu profil de arta, neaparat! Am vorbit cu un profesor de al meu si mi-a spus ca nu se elibereaza prea des astfel de posturi si ca trebuie pandite...
intrebarea mea: e posibil totusi ca fix dupa ce termin toate cele enumerate sa imi gasesc un loc de munca? Sau se merge pe principiul e prea tanara si nu are experienta?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Facultate si master pentru invatamantul preuniversitar, doctorat pentru cel superior.
Vezi ce a fost anul acesta si anteriorii la titularizare apoi faci o medie/proiectie pe anii urmatori: http://titularizare.edu.ro/2015/

Edited by neagu_laurentiu, 29 August 2015 - 12:05.


#3
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Da, e posibil sa gasesti post chiar dupa terminarea facultatii.

#4
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 BBdot22, on 29 august 2015 - 12:01, said:

In 4 ani oricum se poate intampla orice.... De obicei trebuie sa dai examen pentru ocuparea unui post. Da, poti gasi locuri, insa depinde si unde vor fi disponibile (orasul x,y, z) - depinde si de tine, daca vrei sa faci compromisul de a te muta in alt oras.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
speranta nu trebuie sa moara....
Asa ca gandeste pozitiv +

Din pacate am vazut oameni care au terminat la specializarea violoncel si erau maestrii in DTP.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Nu ai nevoie obligatoriu de doctorat in arta, si chiar si masterul este optional dupa o facultate de 5 ani, insa este drept ca pt. sectia Pedagogia Artei, a fost redus nr. de ani, de la 5 ani cat a fost pana prin 2001.
Cursurile de pedagogie sunt optionale la arta, cu exceptia sectiei de Pedagogia Artei unde este obligatoriu, insa paradoxal, daca urmezi sectia de Pedagogia Artei, ai sansele cele mai mici sa ajungi profesor Universitar, si chiar si la liceul Tonitza nu prea ajungi, pt. ca se prefera in general absolventii de sectie specializata, pictura, grafica, sculptura, etc., chiar daca la sectia pedagogia artei se face tot pictura, si in f. de noroc si profesor, cat si in f. de fiecare student in parte, se poate studia si face performanta cel putin la fel de bine fata de o sectie dedicata...
Daca urmezi sectia Pedagogia Artei, (unde se fac cursuri similare cu cele de la sectia de pictura) , doar cu master si poate si doctorat ai sanse sa ajungi profesor pe la Tonitza sau/si la UAB, chiar daca poate ai avut un profesor f. bun de pictura, si esti la randul tau performant.

Doctoratul in arta este o fitza relativ noua, care de fapt, cu rare exceptii, frizeaza ridicolul.
Un artist este maestru sau nu indiferent de doctorat, si exista suficiente alte criterii obiective de evaluare.
La fel, calitatea, aptitudinea si performanta unui profesor, nu tine de doctorat.
De mentionat ca poti fi bun si f. bun intr-un domeniu, artistic sau nu, dar sa fi un profesor slab.
Reciproca nu este relativ valabila, in sensul ca un profesor bun trebuie sa stapaneasca f. bine disciplina, mai ales unul universitar.

In invatamantul universitar exista mai multe incadrari, nu doar cele de profesor, decan si rector.
Exista si incadrarea de asistent, si apoi lector.
Sunt cadre didactice care stau o viata pe post de asistent sau lector, pt. ca nu se elibereaza postul de profesor, sau atunci cand se elibereaza exista concurenta sau pile mai tari...
Evident, salariul este mai mic la acestia din urma.

Edited by loock, 29 August 2015 - 14:42.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 loock, on 29 august 2015 - 14:26, said:

Nu ai nevoie obligatoriu de doctorat in arta, si chiar si masterul este optional dupa o facultate de 5 ani
Legea educatiei e clara, sunt impuse pentru a intra in invatamant.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006

 neagu_laurentiu, on 29 august 2015 - 14:37, said:

Legea educatiei e clara, sunt impuse pentru a intra in invatamant.

Probabil sunt cerinte mai noi, si ma refer aici la subiectul thredului, universitate de arta, nu universitate in general.

Adevarul este ca se simte nevoia de filtrare a oamenilor care ajung in astfel de posturi, pe de alta parte, masterul si doctoratul nu certifica obiectiv calitatea de profesor universitar, decat poate daca ai doua doctorate, unul pe specialitate si unul pe pedagogia artei... Posted Image
Am vazut master si doctorat dat pe subiecte dintre cele mai stupide si irelevante, si cu realizari si performante la randul lor dintre cele mai putin semnificative, sub-mediocre si chiar ridicole...
Chiar si in cazul unui master si doctorat abordat si stapanit pe merit, cu un domeniu de specialitate onorabil, asta nu certifica obiectiv calitatea de profesor, de orice fel, si cu atat mai putin de profesor universitar.

Am vazut profesori de liceu dar si universitari, care se exprima agramat, greoi, imbarligat, stupid, aiuristic, ba chiar si cretin, pe langa subiect, deocheat, departe de subiectul disciplinei predate, cu accente care variaza intre caraghios si ridicol grotesc...

Apropo si de ce scriam mai sus, se intampla sa existe lectori mai performanti decat unii profesori de la catedra lor, dar care stau o viata incadrati pe post de asistent si apoi lector, pt. ca nu se elibereaza catedra, si asta valabil la orice universitate din lume, nu doar din RO, cu orice specializari, nu doar arta, dar si inginerie, medicina, etc., etc.

Edited by loock, 29 August 2015 - 14:59.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 loock, on 29 august 2015 - 14:49, said:

Probabil sunt cerinte mai noi, si ma refer aici la subiectul thredului, universitate de arta, nu universitate in general.
De cand cu sistemul Bologna.

#10
BBdot22

BBdot22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.08.2015
Vreau mult sa fac treaba asta, asa ca o sa ma zbat puternic sa prind un post.
Concurenta sau pilele nu ma intimideaza.
Oricum pe perioada facultatii o sa incerc sa ma implic in tot felul de activitati, concursuri etc, conteaza si astea si asa te faci cunoscut
Multumesc de raspunsuri.

Edited by BBdot22, 30 August 2015 - 09:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate